Ako liečiť hematóm

Obsah
  6. Hematómom sa rozumie krvná zrazenina vytvorená pod kožou, ktorá má mierny opuch a červenkasto-modrý odtieň. Môže sa objaviť v dôsledku úderu tupým predmetom. V takom okamihu dôjde k prasknutiu krvných ciev, ktoré vyvolá samotný proces krvácania.

  Ak je hematóm malý, nepredstavuje to osobitnú hrozbu. Veľká formácia však môže predstavovať určité nebezpečenstvo, pretože na krvné cievy pôsobí silný krvný tlak a krvný obeh. Z tohto dôvodu sa niekoľkokrát spomaľuje. Aby ste zabránili takémuto vývoju situácie, musíte vedieť, ako správne liečiť hematóm.

  Prvá pomoc

  Ak sa modrina dostala iba nedávno, odporúča sa na boľavé miesto aplikovať studenú kompresiu. Môže to byť obyčajný ľad. Vystavením nízkej teplote v postihnutej oblasti sa krvný obeh spomalí a vnútorné krvácanie sa zastaví. Na povrch pokožky však nenechávajte studený obklad dlhšie ako dvadsať minút. Inak to môže spôsobiť poškodenie mäkkých tkanív.

  Niekoľko kociek ľadu sa dá umiestniť do vlhkej utierky a aplikovať na modrinu na desať minút. A takýto postup sa bude musieť opakovať až osemkrát denne. Pomôže to zmierniť opuch a zabrániť hromadeniu krvi pod kožou.

  Aplikácia obkladu v prvých minútach po podaní modrín zabráni krvácaniu.krvné cievy a tiež redukujú plochu samotného hematómu. Pod vplyvom chladu sa miestny metabolizmus začína spomaľovať, čo znižuje riziko bunkovej smrti v dôsledku nedostatku kyslíka.

  Okrem poskytovania prvej pomoci pri hematóme je potrebné zabezpečiť aj pasivitu poškodenej časti tela. Je potrebné pokúsiť sa znížiť ich aktivitu a pohyblivosť počas prvých 48 hodín po zranení. Akýkoľvek pohyb v tomto okamihu iba zvyšuje tlak krvných ciev vo svalovom tkanive.

  Odborníci odporúčajú ležať na chrbte niekoľko hodín s natiahnutými nohami a pažami. Táto situácia zabráni komplikáciám a urýchli proces hojenia hematómu. Obzvlášť ak sa tvorí na paži alebo nohe, ako aj v kĺboch.

  Akcie s modrinou, ak uplynulo viac ako 48 hodín

  Ak k zraneniu došlo deň predtým a osoba si začala všímať vznik hematómu, môžete použiť teplý obklad. Pomôže to urýchliť obnovu poškodenej oblasti, rozšíriť krvné cievy a zlepšiť miestny krvný obeh. To umožní všetkým dôležitým a potrebným látkam vstupovať do postihnutých oblastí a tým prispievať k ich rýchlemu uzdraveniu.

  Teplý obklad urýchli opravu poškodeného tkaniva

  Teplý obklad nielen znižuje vznikajúce bolestivé pocity, ale môže tiež blokovať nepríjemné procesy, ktoré sa vyskytujú v poškodenej oblasti. Skrutka je preto maskovaná. Zrýchlené pôsobením tepelného toku krvi je schopné odviesť sa z miesta zranenialátky, ktoré spôsobujú ešte väčší zápal.

  Napriek všetkým výhodám teplého obkladu by sa nemal používať v prvých hodinách po zranení. V tomto prípade nie je možné vyliečiť len hematóm, ale zvyšuje sa aj riziko poškodenia. Neamasujte tiež modriny a berte alkoholické nápoje. To všetko vedie k vazodilatácii a zvýšenému krvnému obehu, čo situáciu len zhoršuje.

  Ak sa vyskytli modriny hornej časti tela a na hlave sa začal objavovať hematóm, nemali by ste strácať čas a čakať, kým sa modrina stane zreteľnejšou a výraznejšou. Okamžite by ste mali navštíviť lekára, pretože s modrinami hlavy sa zvyšuje riziko krvácania do vnútra, čo má vážne následky.

  Metódy liečby hematómu

  Aktívna liečba hematómu by sa mala začať dva dni po zranení. Najúčinnejšie metódy sú:

  • masáž;
  • úprava teplou vodou;
  • izotonické cvičenia.

  Masírovanie pomliaždenej oblasti, najmä ak sa týka dolnej časti nohy alebo kolena, je potrebné ľahkými kruhovými pohybmi alebo zhora nadol. Tým sa urýchli odtok žilovej tekutiny a zlepší sa krvný obeh. V dôsledku toho sa krvné zrazeniny začnú rozpúšťať a hematóm sa bude postupne znižovať. Ak však masážne účinky spôsobujú silnú bolesť, bude potrebné túto metódu liečby opustiť.

  Teplý kúpeľ, podobne ako teplý obklad, pomáha rozširovať krvné cievy, čo vylučuje nepohodlie abolesť. Krv začína aktívne obiehať, čím sa rozptýlia malé zrazeniny, ktoré sa tvoria pod kožou.

  Môžete tiež vyskúšať izotonické cvičenia. Ich podstatou je redukovať a uvoľňovať svaly oblasti, ktorá bola poškodená a kde vnútorný hematóm možno nájsť miernou rýchlosťou. Okrem toho je možné kontrakčnú silu postupne zvyšovať. Takéto cvičenia urýchlia krvný obeh, vďaka čomu sa začnú rozpúšťať existujúce krvné zrazeniny, ktoré vytvárajú hematómy v mieste podliatiny.

  Po vykonaní takejto malej gymnastiky musíte zaujať uvoľnené miesto a pokúsiť sa zabezpečiť zranené miesto na kopci. To platí najmä v prípade poškodenia končatín. Zvýšená poloha prispeje k správnemu krvnému obehu a zabráni zväčšeniu hematómu.

  Na urýchlenie procesu hojenia by modriny mali byť na vyvýšenej plošine

  .

  Ak sa na zadku, nohe, kolene alebo paži vytvoril hematóm, pod boľavé miesto si môžete dať vankúš alebo prikrývku zloženú do niekoľkých vrstiev. Tým sa zníži opuch mäkkého tkaniva, odstráni sa zvýšený tlak v postihnutej oblasti a pomôže sa rozkladať škodlivé látky uvoľňované do krvného obehu počas zápalového procesu.

  Lieky

  Hematómy sa môžu liečiť liekom na nohe, ramene alebo inej časti tela.drogy. Liečba liekom má rýchly a pozitívny účinok. Hematómy zvyčajne používajú lokálne látky. Znižujú opuch mäkkého tkaniva, znižujú priepustnosť samotných krvných ciev a majú tiež rozlišovaciu vlastnosť.

  Heparínová masť má pomerne silný terapeutický účinok.

  Aplikovať na postihnuté miesto by malo byť až päťkrát denne. A po dvoch dňoch hematóm na stehne, nohe alebo ramene úplne zmizne. Môžete tiež použiť tieto lieky:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť modrinu
  • Lyoton,
  • Venoruton,
  • Hepatrombín.

  Všetky sú k dispozícii ako masti alebo gély. Môžete použiť homeopatický liek (Arnica, Traumeel), ale ak ho použijete v prvých hodinách po podliatine, poskytnú požadovaný výsledok. Sú bezpečné počas tehotenstva. Zastavujú samotný proces krvácania, spomaľujú tvorbu opuchy, zmierňujú krvné cievy a zmierňujú bolesť. Okrem toho majú účinok na hojenie rán a môžu sa použiť, keď existujú otvorené rany s modrinami.

  Jedným z najúčinnejších a bežne predpisovaných liekov je záchranný krém. Odstráni modriny, zastaví krv a bude mať antiseptický účinok. Tento nástroj tiež urýchľuje hojenie a obnovu poškodeného tkaniva. Musí sa aplikovať na miesto lézie dvakrát denne.

  Ak sa na tvári objaví hematóm, napríklad pod okom, je lepšie použiťznamená, ktoré zahŕňajú látku heparín. Veľmi rýchly terapeutický účinok bude mať tiež krém na báze badyagi.

  Na odstránenie bolesti, ktorá nezmizne, môžete vziať anestetikum. Najčastejšie sa v takýchto prípadoch predpisuje ibuprofén. Musí sa to robiť každých šesť hodín. Ak však osoba trpí sprievodnými chorobami alebo už užíva antikoagulanciá, nemali by ste užívať lieky proti bolesti.

  Dodržiavanie pravidiel správnej výživy

  Iba integrovaný prístup pomôže rýchlo zvládnuť výsledný hematóm. Vaša strava bude preto musieť počas liečebného obdobia venovať veľkú pozornosť.

  Správne navrhnutá strava umožní postihnutým tkanivám získať potrebné živiny a stopové prvky, ktoré sú potrebné na proces opravy poškodených buniek.

  Proteín musí byť prítomný v dennom menu. Nachádza sa v nasledujúcich výrobkoch:

  • vajcia a ryby;
  • morčacie a tvarohové syry;
  • kuracie prsia a zverina.

  Pri hematóme by strava mala pozostávať z veľkého množstva bielkovín

  .

  Nezabudnite jesť potraviny, ktoré obsahujú vitamín B12. S nedostatkom tohto vitamínového prvku, veľmi veľkých hematómov, sa začína vyvíjať anémia a proces zrážania krvi sa zhoršuje. Ak človek nedostáva vitamín B12 z červeného mäsa, mal by sa užiť v tabletách. Pokiaľ ide o výrobky, je obsiahnutý vhovädzia pečeň, hydina, mlieko a mliečne výrobky, obilniny a vajcia.

  Aby sa odstránili už nápadné modriny, jedlo by malo byť bohaté na vitamín K. Ak sa v tele vytvára nedostatok, potom sa zrážanie krvi zhoršuje a na tomto pozadí sa môžu vyvinúť hemoragické choroby. Vitamín K nájdete v zelenom čaji a listovej zelenine, v kapuste a fazuli, v mliečnych výrobkoch.

  Ďalším dôležitým prvkom je vitamín C. V dôsledku toho sa tkanivá rýchlejšie regenerujú a tvoria nové zlúčeniny, ktoré pomáhajú integrácii a hustejšiemu stenám krvných ciev. Tento vitamín sa nachádza vo veľkom množstve v mnohých ovocných plodoch. Všetky tieto odporúčania týkajúce sa výživy sa vzťahujú aj na dieťa, ktoré dostalo modrinu, na ktorej mieste sa objavil hematóm.

  Tradičná medicína v boji proti hematóme

  Okrem určitých akcií zameraných na zníženie hematómu môžete použiť aj recepty tradičnej medicíny. Mnoho rastlín a bylín pomôže doma urýchliť proces hojenia poškodenej oblasti, zmierniť zápal a eliminovať opuchy.

  Kapustová šťava poskytuje dobré výsledky. List tejto zeleniny by mal prejsť mlynčekom na mäso a výsledná zmes by mala byť nanesená na boľavé miesto po dobu dvadsiatich minút. Ak sa tento postup opakuje trikrát denne, potom sa zrazenina krvi nahromadená pod kožou začne postupne rozpúšťať. To platí najmä v prípade, ak sa hematóm objavil po operácii.

  Je to možnépoužite obklad na báze medu a vaječného žĺtka. K týmto zložkám sa pridá lyžica rastlinného oleja a lyžička múky. Všetky zložky sú zmiešané. Na hematóm by sa mal aplikovať hotový kaše, potom sa obklad fixuje lepiacou vrstvou a terapeutický účinok sa nechá trvať tri hodiny. Odporúča sa vykonať tento postup dvakrát denne počas troch dní.

  Ak sa hematóm objaví na perách, potom je potrebné, aby opísaný recept na zmes medu a vajec musel počas celého dňa lubrikovať pomlčanú plochu. Túto domácu masť môžete nechať celú noc na pomliaždenom mieste.

  Jedným z najúčinnejších prostriedkov na boj proti hematómom akejkoľvek lokalizácie je bodyagi. Budete potrebovať dve čajové lyžičky telového prášku, ktoré sa riedia jednou čajovou lyžičkou vody. A ak sa takáto zmes aplikuje na oblasť lézie najmenej trikrát, potom bude čoskoro možné zabudnúť na hematóm na tvári alebo na inej časti tela.

  Výskyt hematómu nepredstavuje silné riziko pre ľudské zdravie. Tento jav však narúša normálny krvný obeh a spôsobuje človeku určité nepohodlie, vyvoláva bolesť a opuch tkaniva. Preto je lepšie zapojiť sa do liečby hematómu v počiatočnej fáze bez toho, aby sa problém zhoršil.