Ako liečiť hádzanie žlče do žalúdka

Obsah

  Žluč je látka, ktorá je výsledkom vylučovania pečeňových buniek. Zloženie žlče obsahuje prospešné pigmenty, kyseliny, fosfolipidy, ktoré sa podieľajú na trávení. S tým sa črevá normálne vyrovnávajú s reakciou emulgácie tukov, s hydrolýzou lipidov a ich absorpciou. Vitamíny rozpustné v tukoch a vápnik sa v tejto oblasti absorbujú pomocou žlče.

  Normálne žlčová tekutina z pečene prechádza potrubím do močového mechúra a odtiaľ do dvanástnika. S rozvojom niektorých chorôb môže žlč vstúpiť do žalúdka, a to sa stáva príčinou nepríjemných príznakov: grganie, pálenie záhy, bolesť brucha, žltý plak na jazyku. Nezabudnite na túto patológiu, pretože to môže spôsobiť rozvoj gastritídy, vredov alebo dokonca onkológie. Ako liečiť žlč v žalúdku, zvážte podrobnejšie.

  Lieky

  Ak sa vyskytne zriedkavo pálenie záhy, osobitná liečba nie je predpísaná. V takom prípade sa vyžaduje iba správna strava a úplné odmietnutie zlých návykov. Ak sa injekcia žlče do žalúdka vyskytuje nepretržite a vyskytuje sa na pozadí vyvíjajúceho sa ochorenia v tejto oblasti, je predpísaná vhodná terapia. V takom prípade vykonajte všetky opatrenia, aby ste odstránili patológiu, normalizovali odtok žlče a zmiernili nepríjemné príznaky.

  Pri liečbe chorôb, ktoré sú sprevádzané žlčovým refluxom do žalúdka,lieky, ktoré pomáhajú uvoľňovať hladké svaly, obnovujú tlak v močovom mechúre, menia štruktúru žlčovej tekutiny, zlepšujú motilitu močového mechúra. Tiež používané lieky sú zamerané na to, aby bola žlč menej toxická pre žalúdočnú sliznicu.

  Okrem toho je povinná špeciálna strava, ktorá nielen pomôže vyrovnať sa s takouto patológiou, ale v budúcnosti tiež zabráni vhození žlče do žalúdka. Ak je konzervatívna liečba neúčinná, je potrebný chirurgický zákrok.

  Antispasmodiká

  Lieky s myotropickým antispasmodickým účinkom majú tiež choleretický účinok.

  Patria medzi ne Papaverin a Drotaverin.

  Droga, ako je napríklad paraverín, sa často predpisuje, ak v žlučovode dochádza k stagnácii žlčovej tekutiny, ku ktorej došlo v dôsledku kŕčov hladkých svalov. Aby sa zabránilo rozvoju alergickej reakcie, liek sa nepoužíva na individuálnu intoleranciu jeho zložiek. Keď sa to stane, Papaverine sa zastaví.

  Okrem toho sa liek nepredpisuje deťom mladším ako šesť mesiacov, v niektorých prípadoch až rokom, starším ľuďom, aby sa zabránilo výraznému zvýšeniu teploty, ktoré sa v tomto veku často pozoruje, a tiež pacientom trpiacim hypotenziou. , Papaverín nemôžete použiť, ak sa vyvinie glaukóm, akútne zlyhanie obličiek.

  Pilulky Drotaverinum -jeden z najúčinnejších prostriedkov pri liečení gastrointestinálnych patológií

  Liek Drotaverinum je predpísaný na kŕče žlčníka a bolesť v tejto oblasti. Jeho použitie je kontraindikované pri ťažkom zlyhaní obličiek, rovnakej forme zlyhania pečene, ako aj srdcovom zlyhaní počas laktácie u detí s individuálnou neznášanlivosťou na zložky lieku.

  Inhibítory protónovej pumpy

  Uvoľňovanie žlče do žalúdka sa dá vylúčiť tak, že sa použijú inhibítory protónovej pumpy, ktoré regulujú hladinu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku blokovaním fungovania vylučovacích žliaz. Patria sem prípravky obsahujúce nexium a omeprazol.

  Omeprazol sa v takýchto prípadoch nepoužíva:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť refluxnú ezofagitídu
  • ak sa vyžaduje súčasné podávanie Atazanaviru alebo Nelfinaviru;
  • s nedostatkom v tele takých látok, ako je laktáza, sacharóza, s neznášanlivosťou a precitlivenosťou na fruktózu;
  • pre deti do 2 rokov s hmotnosťou menej ako 20 kg, ak sa vyžaduje liečba stavov, ako je refluxná ezofagitída, gastroezofageálna refluxná choroba;
  • pre deti mladšie ako 4 roky, ak sa vyžaduje terapia dvanástnikového vredu, ktorý sa vyvinul v dôsledku vystavenia baktérii H. pylori;
  • pre deti a dospievajúcich mladších ako 18 rokov na liečbu kapsulami (10 mg);
  • s individuálnou intoleranciou na omeprazol, jeho zložky.

  Liek Nexium nemôže byťpoužitie pri chorobách sprevádzaných refluxom do žalúdka v nasledujúcich prípadoch:

  • pri malabsorpcii glukózy-galaktózy;
  • s dedičnou intoleranciou fruktózy;
  • počas užívania Atazanaviru alebo Nelfinaviru;
  • pri nedostatku sacharózy a izomaltázy;
  • deti do 12 rokov;
  • pre deti a dospievajúcich vo veku 12 - 18 rokov, ak sa vyžaduje liečba gastroezofageálneho refluxu.

  Antacidá

  Takéto lieky pomáhajú neutralizovať kyslosť obsahu žalúdka prostredníctvom chemického vzťahu s kyselinou chlorovodíkovou. Medzi ne patrí Almagel, ktorý sa napriek svojej vysokej účinnosti nepoužíva pri liečbe refluxu s individuálnou neznášanlivosťou na jeho zložky, výraznou poruchou funkcie obličiek, Alzheimerovou chorobou. Liek sa tiež nepredpisuje deťom mladším ako 1 mesiac, počas gravidity a laktácie.

  Medzi antioxidanty patrí Maalox, ktorý nie je o nič menej účinný ako Almagel. Nie je predpísaný na zlyhanie obličiek, precitlivenosť na zložky, pri fruktózovej intolerancii, u detí a dospievajúcich mladších ako 15 rokov a pri hypofosfatémii. S mimoriadnou opatrnosťou sa tento liek používa v tehotenstve a počas dojčenia, s rozvojom Alzheimerovej choroby, v starobe.

  ​​

  Hepatoprotektanty

  Hepatoprotektívne látky podporujú konverziu žlče na formu rozpustnú vo vode, zatiaľ čoodstránenie nepríjemných príznakov: horkosť v ústnej dutine, grganie, pálenie záhy a nevoľnosť. Takéto fondy zahŕňajú Ursofalk, ktorý nie je predpísaný, ak existujú žlčové kamene, s nedostatočným fungovaním, akútne zápalové ochorenia, cirhóza pečene.

  Liek sa tiež nepoužíva na liečbu žalúdočného refluxu so závažným narušením funkcie obličiek alebo pankreasu, počas tehotenstva a laktácie, s individuálnou neznášanlivosťou na zložky lieku.

  Ursofalk sa často používa vo forme tabliet, hoci suspenzia s rovnakým názvom existuje

  Hepatoprotektory zahŕňajú látku, ako je Allochol, ktorú nemožno užívať s precitlivenosťou na jej zložky, súčasný vývoj početnej cholecystitídy, obštrukčnej žltačky, akútnej hepatitídy, akútnej a subakútnej dystrofie pečene, žalúdočných vredov a 12 vredov dvanástnika, akútna pankreatitída.

  Prokinetika

  Najbežnejšie predpisovaným liekom je skupina prokinetiky Motilium, ktorá svojím účinkom na organizmus pomáha regulovať motorickú funkciu tráviaceho traktu. Posilnenie ich sekrécie zaisťuje zrýchlenie cirkulácie žlčovej tekutiny.

  Liek je kontraindikovaný na použitie pri vývoji prolaktinómu (nádor hypofýzy), súbežnej liečbe ketokonazolom, erytromycínom a inými inhibítormi izoenzýmu CYP3A4 (flukonazol, klaritromycín, telitromycín atď.), S gastrointestinálnym krvácaním, pre deti a jednotlivcov.s telesnou hmotnosťou menej ako 35 kg. Medzi osobitné kontraindikácie patrí individuálna intolerancia zložiek lieku.

  Ďalším prokinetikami možno nazvať liek Cisaprid, ktorý nie je predpísaný ani na precitlivenosť na zložky, na žalúdočné a črevné krvácanie ani na mechanickú obštrukciu čriev. Používanie tohto lieku počas tehotenstva a laktácie je zakázané.

  Lieky, ktoré zmierňujú stagnáciu žlče

  Patologický reflux žlče do žalúdka možno liečiť aj liekmi, ktoré eliminujú jej stagnáciu zvýšením motility močového mechúra. Môže to byť liek Panreazim, ktorý je zakázaný na použitie u jedincov s individuálnou neznášanlivosťou na zložky, s rozvojom akútnej pankreatitídy, čo je exacerbácia jej chronickej formy. Droga často spôsobuje rozvoj vedľajších príznakov: nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo zápcha, bolesť brucha. V takýchto prípadoch musí byť liek zastavený.

  Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť žalúdočných štiav, je použitie síranu horečnatého, ktorý sa vstrekuje. Takáto manipulácia je zakázaná s individuálnou neznášanlivosťou látky, vysokou hladinou horčíka v tele, hypotenziou, nízkou srdcovou frekvenciou, inhibíciou respiračných funkcií, zlyhaním obličiek.

  Často sa používa perorálny spôsob podávania síranu horečnatého, ktorý je kontraindikovaný v prípade črevného krvácania alebo črevnej obštrukcie, zápalu slepého čreva a celkovej dehydratácie tela. Cs mimoriadnou opatrnosťou sa liek používa na sprievodné patológie dýchacích ciest, zlyhanie obličiek, zápalové procesy v gastrointestinálnom trakte, myasténia gravis.

  Výživa

  Odporúčané ošetrenie refluxu žlče do žalúdka v kombinácii so správnou výživou:

  • pred jedlom je potrebné vypiť pohár minerálnej neperlivej vody, ale v žiadnom prípade nie po nej;
  • odporúča sa jesť frakčne, v malých porciách, ale často;
  • Jedlá by mali mať normálnu teplotu, nemali by byť horúce alebo príliš chladné;
  • základom stravy sú varené potraviny (obilniny, zelenina, polievky);
  • vyprážané a mastné by sa mali vylúčiť z potravy, ako aj údené mäso, ovocie a zelenina, ktoré prispievajú k zvýšenej tvorbe plynu;
  • Nakladané potraviny, čokoláda, konzervy, muffiny, silná káva a čaj sú zakázané.

  Udržiavanie správnej výživy je jednou z najúčinnejších metód liečby a prevencie refluxu. Hlavným cieľom stravy je znížiť zaťaženie gastrointestinálneho traktu a normalizovať celkové zdravie.

  Vyprážané a mastné - na základe osobitného zákazu obdobia liečby patológie

  Vzhľadom na to, že sa žlčová tekutina vrhá do žalúdočnej dutiny, veľká časť živín spotrebovaných potravou sa neabsorbuje. Z tohto dôvodu sa človek rýchlo unaví aj po menšej fyzickej námahe. Ak zažije systematický stres a je neustále nervóznynapätie, tiež to nie je najlepší spôsob, ako ovplyvňuje celkový stav. Preto musia byť vylúčené akékoľvek stresové situácie.

  Ak sa vyžaduje chirurgický zákrok

  Mnoho patologických stavov, ktoré sú sprevádzané pravidelným spätným tokom žlčovej tekutiny do dutiny žalúdka, je možné napraviť chirurgickým zákrokom. Výnimkou je iba chronický zápal dvanástnika 12. Aby sa zbavil takejto patológie, lekár môže predpísať jednu z nasledujúcich operácií:

   83. laparoskopia, pri ktorej je potrebné odstrániť nádor alebo odstrániť ďalšie patológie sprevádzané refluxom, a to zavedením malých vpichov do predného brucha;
  • laparotómia, ktorá sa vykonáva veľkým rezom do brušnej dutiny (priečna alebo pozdĺžna).

  Ktorý spôsob je pre túto alebo tú osobu vhodný na odstránenie hádzania žalúdka, konzervatívny alebo operatívny, môže určiť iba lekár. Z tohto dôvodu sa neodporúča samoliečba, aby sa zabránilo vzniku negatívnych dôsledkov. V tejto veci je potrebné dôverovať špecialistovi.