Ako liečiť glaukóm

Obsah

  Glaukóm je chronické očné ochorenie, ktorého vývoj zvyšuje jeho krvný tlak a v dôsledku toho dochádza k atrofii zrakového nervu. Je dôležité identifikovať ochorenie a začať jeho liečbu v skorom štádiu kurzu, pretože to môže viesť k úplnej strate vizuálnej funkcie. Aké príznaky sa vyskytujú v počiatočnej fáze a ako liečiť glaukóm, sa podrobnejšie zaoberáme.

  Lieky

  Všetky lieky používané na liečbu glaukómu sú rozdelené do 3 skupín:

  • liečivá, ktoré zlepšujú odtok tekutiny do oka;
  • lieky, ktoré inhibujú produkciu tekutín;
  • kombinované lieky.

  Ktoré konkrétne prostriedky na nápravu budú najúčinnejšie a pomôžu odstrániť chorobu, určí lekár v závislosti od individuálnych charakteristík vývoja glaukómu.

  Lieky, ktoré zlepšujú odtok tekutín

  Pilokarpín patrí medzi rastlinné lieky. Základom jej prípravy je rastlina pilocarpus. Uvoľňovacia forma - riešenie. Trvanie terapeutického účinku dosahuje 6 hodín pri jednorazovom použití kvapiek. Denná dávka použitia je až 6-krát. Ak prekročíte uvedený objem, účinok sa nezvýši, existuje však zvýšené riziko vedľajších príznakov.

  Karbachol je liek, ktorý je rovnako účinný pri liečbe glaukómu. Zlepšenie nastane 30 minút po vpichnutí oka amaximálna závažnosť účinku je po niekoľkých hodinách. Trvanie terapeutického účinku dosahuje 8 hodín. Ak porovnáme pilokarpín a karbachol, potom je karbachol účinnejší pri vývoji glaukómu. Droga je predpísaná na krátke obdobie použitia. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko vzniku vedľajších účinkov (zvýšené potenie, črevná motilita, problémy s močením atď.).

  Jedným z najúčinnejších činiteľov v liečbe glaukómu je liek Pilocarpine

  .

  Ďalším liekom je adrenalín. Napriek častému použitiu lieku po diagnostikovaní glaukómu tento roztok dobre nepreniká rohovkou. Z tohto dôvodu je potrebné vysoké koncentrácie liečiva (1 až 2% roztok) na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku. To zvyšuje riziko vedľajších príznakov: lokálnych a systémových.

  Ďalším liekom je dipivefrín. Takéto činidlo prechádza cez rohovku ľahšie ako roztok adrenalínu. Vedľajšie príznaky sú menej závažné.

  Liek Latanoprost pomáha znižovať vnútroočný tlak do niekoľkých hodín po instilácii oka a maximálny terapeutický účinok sa prejaví po 8 hodinách. Trvanie hypotenzívneho účinku je viac ako 24 hodín. Liek môže spôsobiť vedľajšie príznaky vo forme zvýšenej pigmentácie dúhovky a rastu rias.

  Lieky, ktoré inhibujú tvorbu vnútroočnej tekutiny

  Odporúčané čítanie.: Ako zaobchádzať s tlakom

  Do tejto skupiny patrí liek Clonidin. Prvé pozitívne zmeny sa objavia do 30 minút po instilácii oka a maximálna závažnosť terapeutického účinku po 3 hodinách a trvá 8 hodín. Medzi vedľajšie účinky patrí pocit pálenia a prítomnosť cudzieho predmetu v oku, zvýšená suchosť slizníc v ústach, upchatie nosa, opuch spojiviek atď.

  Liek Timolol tiež prispieva k inhibícii tvorby tekutín vo vnútri oka. Prvé pozitívne zmeny sa objavia 20 až 30 minút po instilácii a maximálna závažnosť účinku sa objaví po niekoľkých hodinách (hypotenzný účinok trvá jeden deň). Vedľajšie príznaky sa prejavujú zvýšením suchého oka, podráždením spojiviek, opuchom rohovkového epitelu.

  Na liečbu glaukómu sa používajú lieky blokujúce adrenergiu, medzi ktoré patrí Betaxo-lol. Pri jedinej instilácii postihnutého oka sa terapeutický účinok objaví po 30–40 minútach a jeho maximálna závažnosť sa objaví po niekoľkých hodinách s pretrvávaním po dobu 12 hodín. Podľa výsledkov mnohých štúdií liek neprispieva k zhoršeniu krvného obehu v zrakovom nerve, ale skôr prispieva k jeho ochrane a zlepšeniu.

  Ďalší liek používaný na liečbu glaukómu je Proxodolol. Antihypertenzný účinok sa objaví 30 minút po jednej instilácii a jeho maximálna závažnosť - po 5 hodináchkonzervácia po dobu 12 hodín. Medzi vedľajšie účinky patrí vývoj bradykardie, arteriálna hypotenzia, bronchospazmus u jedincov so zvýšenou citlivosťou na zložky lieku.

  Napriek vysokej účinnosti spôsobujú kvapky timololu často vedľajšie účinky

  .

  Kombinované lieky

  S cieľom zvýšiť účinnosť liekovej terapie a zlepšiť kvalitu života chorého, výrobcovia liekov uvoľnili kombinované lieky, ktoré obsahujú zložky s rôznymi mechanizmami antihypertenzívneho účinku. Napríklad často sa kombinujú timolol (0,5% roztok) a pilokarpín (2% roztok). Vnútroočný tlak sa znižuje do 2 hodín po instilácii oka, maximálna závažnosť účinku sa pozoruje po 3 hodinách a pretrváva po celý deň.

  Kombinovaným liekom je proxofidín, ktorý obsahuje proxodolol a klonidyl. Vnútroočný tlak začne klesať do 30 minút po použití roztoku. Maximálny terapeutický účinok sa dosiahne po 4 hodinách so zachovaním počas celého dňa.

  Laserová terapia

  Je možné liečiť glaukóm iba pomocou liekov, je ťažké povedať. Závisí to od mnohých faktorov. Ak sú lokálne lieky neúčinné, lekár vám môže predpísať laserovú terapiu - jemnú operáciu, počas ktorej nemusíte robiť rez v stene oka a otvárať očnú guľu.

  Laserová terapia glaukómu je predpísaná až popoužitie metód konzervatívnej liečby

  V súčasnosti sa laserová terapia delí na 2 poddruhy, výber jedného z nich závisí od toho, aký typ glaukómu je u ľudí prítomný. Prvým z nich je laserová iridotómia, ktorá sa vykonáva s funkčným pupilovým blokom, keď sa drenážne očné pole prekrýva s koreňom dúhovky. Operácia pomáha vyrovnať tlak medzi komorami a tým stabilizovať celkový vnútroočný tlak.

  Druhým typom laserovej terapie je trabekuloplastika. Je predpísané znižovať stres vo vývoji chronického glaukómu s otvoreným uhlom. Operácia trvá iba niekoľko minút a vyžaduje si miestnu anestéziu pomocou vhodných kvapiek. Laserová terapia pomáha zmierniť odtekanie tekutiny vo vnútri oka a znižuje tlak v tejto oblasti.

  ​​

  Laserová liečba glaukómu je samozrejme účinnejšia ako používanie liekov, nepomôže však úplne obnoviť fungovanie vizuálneho systému. Výhodou je iba schopnosť zastaviť progresiu choroby.

  Radikálna chirurgia

  Ak podľa lekára nedokáže liek ani laserová terapia osobe pomôcť zbaviť sa glaukómu, lieči sa radikálnou operáciou. Takáto technika je vo väčšine prípadov jedinou cestou, najmä ak bol glaukóm diagnostikovaný v pokročilom štádiu vývoja.

  Chirurgia pomôže vytvoriť kompenzáciu tlakumedzi dvoma kamerami. Táto metodológia liečby tiež pomáha predchádzať opakovanej blokáde počas odtoku tekutiny: chirurg vytvára umelý odtok vlhkosti, takže po operácii nedochádza k opakovanému zvýšeniu vnútroočného tlaku.

  Je dôležité dodržiavať pravidlá pooperačnej rehabilitácie.

  Ošetrené oko má zakázané trieť alebo naň vyvíjať mechanický tlak. Tiež v prvých dňoch po zákroku nemôžete pozerať televíziu alebo dlho čítať knihu, a tým namáhať oči.

  Iné metódy liečby

  Glaukóm je možné liečiť inou metódou - pomocou implantátu EX-PRESS - špeciálneho ventilu glaukómu s malou veľkosťou. Takéto zariadenie sa vkladá do chorého oka do priestoru medzi vnútornou a vonkajšou škrupinou. Vďaka tomu je zabezpečený drenážny efekt, ktorý udržuje požadovanú rovnováhu vlhkosti v oku.

  Reaktívny a nemagnetický materiál implantátu je dokonale kombinovaný s prirodzeným tkanivom oka bez toho, aby spôsobil alergické reakcie, odmietnutie alebo iné vedľajšie účinky. Takáto adaptácia bude účinná, aj keď choroba pokračuje v pokročilom štádiu.

  Implantát vôbec nezasahuje do osoby, nespôsobuje nepohodlie ani nepohodlie

  .
  63. Ľudové lieky

  Ako liečiť glaukóm doma? Na záchranu prídu ľudové lieky, ktoré sú obzvlášť účinné pri použití v kombinácii s hlavným terapeutomliečbu. Takže môžete použiť nasledujúce komponenty:

  • vši (5 kg trávy, opláchnuté a suché, mleté ​​pomocou mlynčeka na mäso, potom prejsť extraktorom šťavy, aby sa získala šťava; pretrepte gázou, zoberte 1 liter a zmiešajte so 100 ml alkoholu; po dôkladnom premiešaní vložte roztok na deň do chladničky; použite infúziu) vo vnútri 50 ml pred jedlom dvakrát denne);
  • 67) žaburinka (nalejte 3 lyžice sušenej trávy do 250 ml vodky a nechajte vylúhovať 4 dni; výrobok pripravený na použitie sa užíva perorálne 1 lyžica naraz trikrát denne);
  • koriander, rasca, kôpr (3 lyžice. Kolekcia sa naleje 500 ml vriacej vody a nechá sa vylúhovať 2 hodiny; hotový výrobok sa sceľuje a používa sa trikrát denne vo vnútri 100 ml);
  • žihľavy (1 polievková lyžica L.) Suroviny nalejú 200 ml vriacej vody a nechajú sa vylúhovať jednu hodinu; produkt pripravený na použitie vo vnútri 75 ml trikrát denne);
  • Jitrocel, trstina, sukcesia, presličky (2 polievkové lyžice L. Zbierka sa naleje 400 ml vriacej vody a nechá sa vylúhovať 24 hodín; prostriedky pripravené na použitie vo dne počas dňa, vždy 100 ml).

  Stojí za to upraviť si stravu. Takže v procese varenia je potrebné pridať čo najmenej soli. Odporúča sa znížiť denné množstvo spotrebovanej tekutiny. Užitočné pre glaukóm bude použitie melónov, hrozna, tekvíc, horského popola a ríbezlí.

  Ľudové lieky by nemali nahrádzať hlavnú liečbu predpísanú lekárom. Glaukóm je choroba, ktorá si vyžadujekomplexné zaobchádzanie, pretože to je jediný spôsob, ako urýchliť regeneráciu a zabrániť nebezpečným následkom.

  Recenzie

  Na fórach nájdete početné recenzie na liečbu glaukómu konkrétnou technikou. Tu sú niektoré z nich:

  Irina, 51 rokov

  Zrazu som zistil, že ľavé oko začalo vidieť horšie ako pravé: bol tam závoj, cez ktorý bolo ťažké vidieť predmety. Išiel som k doktorovi, diagnostikoval glaukóm. Keďže choroba bola stále v prvom štádiu, predpisoval lieky vo forme kvapiek (Timolol, Pilocarpine). Po 4 dňoch sa prejavili pozitívne zmeny. Teraz pokračujem v liečbe a dúfam v úplné uzdravenie. Okrem toho lekár povedal, že v mojom prípade je prognóza pozitívna.

  Ivan, 69 rokov

  Po diagnostikovaní glaukómu v pravom oku lekár odporučil podstúpiť laserovú terapiu. Bez váhania som súhlasil, pretože lieky nepriniesli požadované zlepšenie vizuálnej funkcie. A tak sa môžem úplne pozerať oboma očami. Tí, ktorí sa neodvážia podstúpiť takéto ošetrenie, by sa nemali báť. Odporúčam.

  Anna, 75 rokov

  Pred 10 rokmi mi diagnostikovali primárny glaukóm s otvoreným uhlom, ktorý nereagoval na liekovú terapiu. Lekár predpísal operáciu noža - nepreniknuteľnú hlbokú sklerektómiu. Takéto ošetrenie mi pomohlo úplne obnoviť moju víziu a koľko rokov teraz môžem normálne vidieť, čítať knihy a pozerať televíziu. Som spokojný.