Ako liečiť gastroduodenitídu

Obsah

  Gastroduodenitída je ochorenie zápalovej etiológie, ktoré pokrýva dvanástnik a pylorický žalúdok. Ochorenie môže mať akútny a chronický priebeh, v závislosti od toho, ktorý spôsob liečby je stanovený. Ako liečiť gastroduodenitídu, zvážte podrobnejšie.

  Všeobecné zásady liečby

  O tom, do akej miery je potrebné chorobu liečiť v jednom alebo druhom prípade, určí lekár, pričom zohľadní individuálne vlastnosti tela, jeho náchylnosť na lieky a formu patológie. Odborník môže určiť pobyt v nemocnici alebo v ambulancii pacienta, o čom sa tiež rozhoduje v závislosti od formy gastroduodenitídy.

  Jednou z hlavných metód používaných na liečbu choroby je strava.

  Aká by mala byť strava pacienta, pričom sa berie do úvahy kyslosť žalúdočnej šťavy. Napríklad, ak dôjde k zvýšenej kyslosti, bude potrebné dodržiavať diétu č. La a č. 1b. Ak je diagnostikovaná chronická gastroduodenitída, musíte do stravy zahrnúť čo najviac výrobkov s akciou sokogonnym (strava číslo 2). Celkové trvanie správnej výživy určuje ošetrujúci lekár.

  Ambulantná liečba sa predpisuje na intenzívnu bolesť s krvácaním v zažívacom trakte (ktoré sa často pozoruje pri rozvoji eróznej gastroduodenitídy). Dieťa s takouto diagnózou je nevyhnutne určené v stacionárnych podmienkach s nepriaznivým stavomdomáce prostredie, rôzne traumatické situácie.

  Ak dôjde k zhoršeniu choroby, mal by sa počas 5 dní dodržať prísny odpočinok na lôžku. Po vymiznutí bolesti a dyspeptických syndrómov sa človek môže vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu, to však neznamená, že liečba je ukončená: rovnako ako predtým budete musieť dodržiavať správnu výživu a užívať lieky predpísané lekárom.

  Aké lieky sa predpisujú

  Gastroduodenitída sa môže liečiť iba komplexnou technikou. Lekár vám teda predpíše príjem niekoľkých druhov liekov, pomocou ktorých sa môžete zbaviť zápalového procesu a objavujúcich sa príznakov choroby.

  Antacidá

  Takéto lieky sa používajú na zníženie zvýšenej kyslosti žalúdka a na odstránenie nepríjemných klinických príznakov. Všetky antacidy sú rozdelené do 2 skupín: vstrebateľné a nevstrebateľné. Tieto majú miernejší účinok na gastrointestinálnu sliznicu, čo je dôvodom ich častejšieho použitia pri gastroduodenitíde, na rozdiel od systémového.

  Môžete sa zbaviť užívania drogy Maalox

  Aktívne zložky antacíd neutralizujú vytvorenú kyselinu chlorovodíkovú, ale nepozoruje sa žiadny oxid uhličitý. Tieto prostriedky nie sú predpísané na systémové použitie, ale používajú sa iba na odstránenie príznakov choroby. Môže ísť o prípravky Maalox, Fosfalugel, Gaviscon, Almagel a iné.

  Použitie antacídMôžu sa odstrániť tieto príznaky gastritídy a duodenitídy:

  • pálenie záhy, ktoré sa považuje za výsledok refluxu kyseliny chlorovodíkovej do pažeráka (vyskytuje sa nalačno aj po jedle);
  • bolesť žalúdka, ktorá sa vyskytuje na pozadí dráždivého účinku kyseliny chlorovodíkovej (pocit pocitu plnosti a ťažkosti sa vyskytuje po jedle aj nalačno);
  • nevoľnosť a zvracanie (zvracanie nastane, keď sa telo pokúša zbaviť kyseliny chlorovodíkovej, ktorá ho dráždi) nezávisle;
  • grganie a kyslá chuť v ústnej dutine (vo väčšine prípadov sa vyskytujú súčasne so pálením záhy).

  Antibakteriálne lieky

  Dospelú gastroduodenitídu možno liečiť antibiotikami, ktoré sú predpísané, ak je choroba spôsobená baktériou Helicobacter pylori. Môžu to byť lieky, ktoré patria do skupiny penicilínov, makrolidov, tetracyklínov, fluórchinopónov atď. Najbežnejšie predpísané lieky sú:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť žalúdok doma podmienky
  • amoxicilín, ktorý má baktericídny účinok (predpísaný pri komplexnej liečbe gastroduodenitídy; iné lieky založené na účinnej látke amoxicilín - danemox, flemoxín, ospamox);
  • klaritromycín, ktorý má baktericídny a bakteriostatický účinok (ďalšie lieky založené na aktívnej látke klaritromycín sú Crixan, Kispar, Klacid);
  • Azitomycín s bakteriostatickým a baktericídnym účinkompôsobenie (predpísané, ak klaritromycín nie je možný z iného dôvodu; iné lieky založené na účinnej látke azitromycín - Summamed, Zitrolid, Azicíd);
  • Tetracyklín (taký liek sa používa ako posledná možnosť, keď sú finančné prostriedky iných skupín neúčinné);
  • Metronidazol, ktorý má antibakteriálne, antimikrobiálne a antiprotozoálne účinky (používa sa na liečbu gastroduodenitídy v kombinácii s inými liekmi).

  Na symptómy gastroduodenitídy sa spravidla predpisuje niekoľko antibakteriálnych liekov. To možno vysvetliť skutočnosťou, že baktéria má vysokú rezistenciu na lieky a samotné antibiotikum nestačí.

  Enzýmy a sorbenty

  Takéto lieky pomáhajú zlepšovať trávenie. Systematické používanie enzýmov pomôže zbaviť sa nepríjemných príznakov choroby, najmä nadúvania, bolesti, črevnej koliky, hnačky.

  pomôže spoločnosti Enterosgel

  Jedným zo zástupcov je Creón, ktorého aktívne zložky pôsobia presne na dvanástnik 12. Každá kapsula má označenie na mikrogranúle, čo vám umožňuje určiť požadovanú dávku pre dieťa. Enzýmy tiež zahŕňajú Festal, Mezim, Pancreatin.

  ​​

  Hlavným účinkom sorbentov je vzájomná väzba toxínov, ich neutralizácia a vylučovanie stolicou. Takéto lieky sa predpisujú v prípade akútnej otravy alebo exacerbácie gastroduodenitídy.Pijú liek okamžite po objavení sa prvých príznakov. Môže to byť aktívne uhlie, Sorbex, Enterosgel, Atoxil atď.

  Antispasmodiká

  Antispasmodiká sa používajú pri liečbe bolesti. Napríklad sa často predpisuje No-shpa alebo Drotaverin, čo je analóg, ktorý má nižšie náklady. Zloženie liečiva obsahuje látku izochinolín, ktorá pomáha uvoľňovať hladké svaly a zmierňuje svalové kŕče. Tieto lieky sa používajú na liečenie tohto ochorenia u dospelých a detí od 3 rokov.

  Pokiaľ ide o kontraindikácie, tieto lieky sa nepredpisujú na zlyhanie srdca, závažné zlyhanie obličiek, zlyhanie pečene a precitlivenosť na zložky, deti do 3 rokov. Liek sa tiež nepoužíva na liečenie gastroduodenitídy počas tehotenstva a laktácie alebo súčasne s Parkinsonovou chorobou. Drogy nemajú nepriaznivý vplyv na pamäťový proces a pozornosť, čo im umožňuje ich použitie pred riadením vozidla, ako aj počas práce na stroji alebo iným profesionálnym mechanizmom.

  Na liečbu svalového kŕča v brušných orgánoch sa používa aj bendazol, ktorý sa podáva intravenózne alebo intramuskulárne niekoľkokrát denne, 20 - 30 mg. Celková doba liečby je až 2 týždne. Ďalšími antispasmodikami, ktoré sú účinné pri liečení symptómov choroby, sú Halidor, Mebeverin, Metacin.

  Podľa potrebyjesť

  V kombinácii s určitými liekmi sa vyžaduje strava. Ak vykonávate takúto komplexnú liečbu, môžete sa zbaviť gastroduodenitídy v čo najkratšom čase.

  Jedlá sa musia pripravovať každý deň v rovnakom čase, vrátane raňajok, obedy a večere. Jedlo by malo byť frakčné, tj v malých porciách, ale často počas celého dňa (6 alebo viackrát). Všetky výrobky, ktoré sú súčasťou týchto 6 jedál, v komplexe by mali obsahovať maximálne množstvo užitočných stopových prvkov a minerálov. Iba v tomto prípade je možné normalizovať stav gastrointestinálneho traktu a urýchliť regeneráciu.

  Zemiakové jedlá nie sú súčasťou stravy

  Výrobky z tvarohu a tvarohu by sa mali do stravovania v maximálnej miere zahrnúť. Patria sem aj iné fermentované mliečne výrobky. Bude tiež užitočné jesť mäso a ryby (odrody s nízkym obsahom tuku), ktoré boli tepelne ošetrené. Dusené jedlá nie sú povolené v potrave.

  Používanie šťouchaných polievok vrátane zeleniny a mliečnych výrobkov bude účinné. Je povolené jesť chlieb z pšenice a raže, ryže, pohánky. Zemiaky a iné škrobové potraviny by však mali byť obmedzené.

  Fyzioterapia

  Pri takmer každom ochorení sú predpísané fyzioterapeutické postupy. Gastroduodenitída nie je výnimkou. V tomto prípade pomocou fyzioterapie môžete:

  • bolesť zastaviť (elektroforéza novokainu alebo platyfylínu, parafín, ozocerit alebo bahno);
  • 68) stimulácia fungovania žliaz, ktorá spôsobuje slabú sekréciu (sínusové prúdy, decimetrické vlny);
  • obnova motoricko-vegetatívnych funkcií (vegetatívna korekčná korekcia);
  • zbavenie sa depresívnej poruchy (sedatívne techniky);
  • zvýšenie stavu imunitného systému (imunomodulačné techniky).

  Ľudové lieky

  Môžu sa ľudové lieky použiť pri liečbe gastroduodenitídy? Samozrejme áno. Okrem toho tieto prostriedky v kombinácii s hlavnou terapeutickou liečbou pomôžu navždy zbaviť sa choroby. Účinné sú napríklad infúzie a odvarky z týchto komponentov:

  • kalina, šťava z aloe, med (zmiešajte pol pohára ovocia kaliny s pol pohára šťavy a 300 g medu a nechajte vylúhovať jeden deň; hotový produkt namiešajte trikrát denne a trikrát denne použite);
  • lastovičník, harmanček, rebríček, ľubovník bodkovaný (bylinky v rovnakom pomere, zoberte 2 lyžice L. Zber a vylejte vriacu vodu po dvojhodinovom vylúhovaní; hotový prostriedok v 100 ml na dávku trikrát) deň);
  • kalamáre, palina, kentaur, pomarančová kôra (ingrediencie sa odoberajú v rovnakom objeme, zmiešajú sa, 2 lyžice. L. Zber sa naleje do polovice litra vriacej vody a nechá sa vylúhovať cez noc; hotový produkt sa trikrát perorálne podáva 100 ml na dávku. za deň);
  • šípka, kentaura, medvedica, ľubovník bodkovaný, čakanka, údené mlieko (2 polievkové lyžice zbierky naliať pol litra horúcej vody a nechaťtrvať na tom 12 hodín; pripravené na použitie znamená odoberať 100 ml trikrát - štyrikrát denne);
  • Ľubovník bodkovaný, sadenice, škorica, kentaura, mäta, uzlovka, rasca (nalejte niekoľko polievkových lyžíc kolekcie, nalejte 0,5 l vriacej vody a nechajte vylúhovať cez noc; produkt pripravený na okamžité použitie 100 ml perorálne v jednej dávke trikrát denne) ,

  Prvé pozitívne zmeny vo všeobecnom blahu nastávajú po niekoľkých týždňoch liečby ľudovými liekmi. Samozrejme, nie každý liek môže byť bezpečný. Z tohto dôvodu sa pred použitím tabliet a ľudových liekov oplatí konzultovať s odborníkom.