Ako liečiť frontálnu sinusitídu

Obsah

  Frontitída je zápalový proces, druh sínusitídy, ktorá sa vyskytuje v paranazálnych dutinách. Zo všetkých typov chorôb má najzávažnejší vývoj frontitída. Napriek tomu je možné frontitídu liečiť doma. Na tento účel používajte drogy a ľudové lieky.

  7. Charakteristiky liečby8. Liečba choroby sa určuje s prihliadnutím na závažnosť frontálnej sínusitídy a všeobecných zdravotných znakov. Predovšetkým sa vyžaduje súlad s lôžkom.

  Vo väčšine prípadov sa liečba vykonáva doma. V nemocnici je potrebné zostať iba vtedy, keď choroba pokračuje v bilaterálnej forme a pri závažnom vývoji. Komplikovaná chronická frontálna sinusitída sprevádzaná stagnáciou hlienu sa lieči metódou vpichu. Tento postup vyžaduje anestéziu.

  Terapia všetkých typov sínusitídy bez vpichu zahŕňa tieto liečebné opatrenia:

  • Používanie liekov (antipyretiká, antibakteriálne látky, lieky proti bolesti, vazokonstriktory, homeopatické lieky).
  • Vdýchnutie.
  • Vykonávanie terapeutických masáží.
  • Použitie ľudových prostriedkov.

  Zahrievanie dutín s čelnou sínusitídou je neúčinné a vo väčšine prípadov nebezpečné. Tepelná expozícia prispieva k zvýšeniu opuchu a ešte väčšiemu šíreniu patogénnych mikroorganizmov.

  Zaujímavé!Zvlhčovač vzduchu možno používať doma,ktorý je umiestnený v malom a uzavretom priestore. Byť v takom prostredí pomáha odstraňovať hlien a tým zmierňovať bolesť.

  Systémové lieky

  Pri včasnom začatí liečby frontitídy sa môžeme obmedziť na konzervatívne metódy. V takom prípade sa predpisujú vhodné lieky, ktoré môžu spomaliť progresiu choroby a po chvíli sa ju úplne zbaviť.

  Antibakteriálna látka

  Ak sú príznaky choroby v počiatočnom štádiu vývoja patológie spôsobené vírusovou infekciou, bakteriálna infekcia, ktorú je možné odstrániť iba antibiotikami, sa môže v nasledujúcich štádiách spojiť.

  Výber antibakteriálneho lieku je priradený ošetrujúcemu lekárovi. Neodporúča sa zvoliť si liek sami, pretože má veľa kontraindikácií a často spôsobuje vedľajšie účinky. Zohľadnite vek pacienta, prítomnosť náchylnosti na alergické reakcie, typ patogénu, závažnosť procesu.

  Typicky sa používajú tablety. V niektorých prípadoch je potrebná denná návšteva miesta vpichu.

  Častejšie sa toto ochorenie vyvíja na pozadí vystavenia kokálnej flóre alebo hemofilickému bacilu, ktoré sú vysoko citlivé na lieky zo skupiny penicilínov. Najlepšou možnosťou je kombinácia amoxicilínu a kyseliny klavulanovej.

  Na odstránenie patogénnej flóry sa predpisujú Amoxiclav a Flemoclav. Pre deti sú tu drogyvo forme rozpustných tabliet.

  Na alergie na penicilíny sa používajú makrolidy so širokým spektrom účinku. Sú to azitromycín, makropén, spiramycín. Pre deti bude Sumamed účinný.

  Droga Sumamed pre deti je dostupná v pozastavení.

  Po antibiotickej liečbe sú potrebné lieky, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru. Účinné látky týchto účinných látok negatívne ovplyvňujú stav čreva, spôsobujú hnačku a iné poruchy.

  S antipyretickým a protizápalovým účinkom

  Negatívne prejavy čelnej sínusitídy sa dajú liečiť symptomatickými liekmi. Ochorenie je charakterizované bolesťou, zápalom a horúčkou.

  Odstránenie takýchto príznakov si vyžaduje použitie protizápalových tabliet, z ktorých väčšina má antipyretické účinky. Tieto sa predpisujú na obdobie nie dlhšie ako 3 dni a užívajú sa 1 tableta trikrát denne. Sú to paracetamol, nise, nimesil, panadol a iné.

  Existujú lieky s obmedzeným účinkom, napríklad iba s protizápalovým účinkom. Patria sem tablety Erespal, ktoré nemajú nepriaznivý vplyv na gastrointestinálny trakt.

  Miestne prípravky

  Liečba frontálnej sinusitídy u dospelých a detí sa vykonáva pomocou miestnych prostriedkov. Môže ísť o antibakteriálne lieky vo forme kvapiek v nose alebo spreji:

  • Bioparox vo forme nazálneho spreja: obsahuje antibiotikum fusafungín, ktorémá tiež protizápalové účinky.
  • Isofra vo forme spreja a kvapiek: obsahuje aminoglykozidové antibiotikum, ktoré má ant edematózny účinok.
  • Polydex v sprejovej forme: obsahuje dexametazón a fenylefrín, ktoré majú antimikrobiálny účinok a tiež majú protizápalové a antiedematematické účinky.

  Zaujímavé!Môžu sa použiť špeciálne tampóny namočené v akomkoľvek antibakteriálnom činidle. Takéto injekcie sa aplikujú do nosných kanálikov dvakrát denne, pričom sa uchovávajú počas 5 až 7 minút.

  Okrem antibakteriálnych liekov sa predpisujú aj homeopatické lieky, ktoré pomáhajú zvyšovať lokálnu imunitu a bránia progresii choroby. Medzi ne patrí Sinupret, Mercury, Engistol.

  Symptomatická terapia zahŕňa použitie miestnych riedidiel hlienu (Sinuforte, ACC), antihistaminík (Azelastín), vylúhujúcich patogénov (Aquamaris). Z vazokonstrikčných liekov by sa mali rozlišovať naftyzín, vazibcil, nazivín.

  ​​

  Medzi miestne protizápalové lieky patrí Nazonex a Flixonáza, ktoré obsahujú glukokortikoidné látky. Pinosol s propolisom medzi hlavnými zložkami a Protargol so striebrom v kompozícii nie sú o nič menej účinné.

  Masáž

  Počas domácej liečby môžete používať masážnu techniku. Pomáha to zlepšovať a stabilizovať krvný obeh v oblasti čelných dutín. Účinne ovplyvňujú tieto body:

  • Na začiatku masážneho postupu pôsobia na oblasť medzi obočím (to pomáha normalizovať autonómny nervový systém a obnovuje nazálne dýchanie).
  • Ďalej mierne stúpajú nad stred obočia.
  • Masáž bodov umiestnených uprostred brázy nosného krídla je účinná.
  • Rotačnými pohybmi pôsobia na body umiestnené pod zygomatickou kosťou, ktoré sú lokalizované na úrovni vonkajšieho rohu oka.

  Akupresúra na začiatku cvičenia je často sprevádzaná bolesťou. Nie je potrebné prerušiť procedúru, ale naopak, pokračuje až do pocitu príjemného tepla v masážnej oblasti.

  Masáže sa môžu vykonávať doma aj v kancelárii špecialistu.

  Trvanie jednej relácie je 3 - 5 minút. Vyžaduje sa niekoľko masáží denne. Priebeh takejto liečby je 2 až 3 týždne.

  Ľudové lieky

  Doma pripravte prostriedky na umývanie dutín a inhaláciu.

  Oplachovanie

  Tento postup sa vykonáva pomocou špeciálnych roztokov pripravených z nasledujúcich zložiek:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť ucho doma
  • Cibuľa, med: 1 cibuľa sa rozdrví, až kým sa nezíska chlpatý stav, naleje sa 200 ml horúcej vody, po ochladení sa pridá 1 lyžica. l. med (nosové kanáliky sa umyjú trikrát denne hotovým produktom).
  • Soľ, čajovníkový olej (1 lyžica soli a 2 kvapky sa rozpustia v 200 ml teplej vody)olej (umytý nos trikrát denne)).
  • Farmaceutický harmanček: 1 lyžica. l. suroviny sa vylejú do 250 ml vody, varia sa 15 minút, ochladia sa (pasáže sa premývajú každých pár hodín).
  • Chlorofyllipt (1 lyžica liečiva je rozpustená v 0,5 teplej vode (roztok sa používa trikrát denne)).

  Vdýchnutie pary

  Vdýchnutie pary je povolené iba vtedy, ak nedochádza k významnému opuchu slizníc. V tomto prípade teplo stimuluje krvný obeh a spôsobuje zvýšenie intenzity opuchov. Kontraindikácie zahŕňajú zvýšenú teplotu, kongestívne hnisavé procesy v nosných pasážach.

  Aké zložky možno vziať na inhaláciu:

  • Varené zemiaky: pri čelnej žile je užitočné vdychovať pary čerstvo uvarených zemiakov, zakrývať hlavu veľkou uterákom (trvanie postupu je až 10 minút trikrát denne);
  • Bobkový list, ktorý obsahuje éterické oleje: nalejte horúcu vodu a vdychujte pary po dobu 5–7 minút (terapeutické opatrenie vykonávajte trikrát denne).
  • Morská soľ: zahrievajte hrsť soli na panvici, vdychujte pary trikrát denne.

  Vdýchnutie pomocou rozprašovača

  Vdýchnutie sa môže vykonať aj pomocou rozprašovača - špeciálneho zariadenia, ktoré sa môže používať doma. V tomto prípade účinné zložky liečiva prenikajú hlbšie do dýchacích ciest. Povolený postup pre dospelých a deti.

  Môžete použiť:

  • Lieky s vazokonstrikčným účinkom, naprv kompozícii oxymetazolín, xylometazolín, nafazolín.
  • Lieky s antibakteriálnym účinkom.
  • Kombinované lieky, napríklad homeopatiká.
  • Antivírusová, imunostimulačná.

  Dôležité!Pri inhaláciách sa používa normálny soľný roztok s rozprašovačom: 0,5 lyžičky. soľ na 200 ml teplej vody. Pred zákrokom sa nosové kanáliky dôkladne očistia od hlienu.

  Metóda kukačky je účinná, ktorá je kontraindikovaná v prípade krvácania z nosa a vývoja epileptického syndrómu. Postup je nasledujúci:

  • Nakloňte sa nad umývadlo alebo vaňu.
  • Uvoľnite sa, otvorte ústnu dutinu.
  • Pomocou malej injekčnej striekačky pomaly nalejte vodu do jedného nosového kanálika, aby vytiekla druhou nosnou dierkou.
  • Vyfúkni si nos.
  • Opakujte manipuláciu s druhým nosovým priechodom.

  Zlepšenie miestnej a všeobecnej imunity

  Na zníženie upchatia nosných dierok a odstránenie opuchov je potrebné neustále dopĺňať normálnu hladinu vody v tele. Na tento účel sa odporúča piť čo najviac teplej tekutiny, ktorá neumožňuje zahustenie hlienu.

  Voda sa môže nahradiť horúcim čajom s citrónovým, kuracím vývarom, ktorý sa pije trikrát denne. Na zvýšenie účinku pridajte do vývaru trochu čierneho korenia.

  Zázvor je tiež užitočný v čaji s citrónom. Takýto nástroj zvyšuje ochrannú funkciu tela a tým urýchľuje regeneráciu. Nastriekajte kúsok koreňa, nalejte 200 ml horúcej vody. K výslednej infúzii pridajte citróna med podľa chuti.

  Pripravte si čaj s senovky gréckej, ktorá je účinná pri čelnej sínusitíde, ktorá sa vyskytuje na pozadí nosných pasáží. 2 lyžičky semená rastlín uvaríme v 200 ml vody, trvajte pol hodiny, vychladnite a pretiahnite. Čaj na pitie s medom po celý deň.

  Zvyšuje imunitu cesnaku. Môže sa používať na lačný žalúdok s niekoľkými klinčekmi alebo sa môže pridať do inhalátora (na inhaláciu cesnakových pár).

  Zhrnutie

  Zápalný proces v dutinách, nazývaný frontitída, vyžaduje okamžitú liečbu. Inak môžete poškodiť mozog, pretože zápalový proces s komplikovaným priebehom môže ísť do jeho škrupiny.

  Liečba choroby zahŕňa použitie etiotropných (antibakteriálnych, antivírusových) a symptomatických liekov (protizápalové, vazokonstrikčné, antipyretické, analgetiká atď.). Môže ísť o prostriedky vo forme tabliet alebo o lokálne (kvapky, spreje).

  Masáž a tradičná medicína pomôžu posilniť účinnosť liečby drogami. Homeopatické lieky, ktoré sú dostupné aj v systémovej a lokálnej forme, sú účinné pri liečení sinusitídy.

  Frontitída má priaznivú prognózu, najmä ak sa zistila v počiatočných fázach vývoja. Včasné pôsobenie môže eliminovať zápalový proces v krátkom čase a zabrániť nebezpečným následkom.