Ako liečiť fimózu

Obsah

  Fimóza sa vyznačuje pretrvávajúcim zúžením predkožky a nedostatočným úplným otvorením penisu žaluďa. V detstve sa tento stav nepovažuje za patológiu a vo väčšine prípadov zmizne bez stopy bez lekárskeho zásahu. U dospelých mužov sa fimóza prejavuje bolestivými príznakmi a vyžaduje si kvalifikovanú lekársku starostlivosť.

  Pri liečení choroby sa uplatňujú konzervatívne a chirurgické techniky na napínanie alebo odstraňovanie predkožky. O tom, ako vyliečiť fimózu, je dobre známe lekárom úzkej špecializácie - urológom a andológom. Po vyšetrení pacienta ponúkne najšetrnejšiu metódu liečby, ktorá nemôže vyprovokovať žiadne komplikácie.

  Základné princípy

  Pri vyšetrení pacienta s fimózou urológovia často ponúkajú chirurgický zákrok u mužov. Pacienti nemôžu odmietnuť operáciu napriek tomu, že jej operácia je spojená s pitvou alebo úplným odstránením predkožky. Toto ochorenie často spôsobuje vážne komplikácie. Pri diagnostike závažnosti patológie 1 alebo 2 sa predpisujú muži konzervatívnou liečbou pomocou špeciálnych mastí a metód naťahovania tkanív penisu. Takáto terapia je pomerne účinná a vyhýba sa chirurgickému zákroku v 80% prípadov. Pri absencii pozitívnych výsledkov konzervatívnej liečby je pacientovi ukázaný chirurgický zákrok.

  Ak chlapec so starnutím neprejde fyziologickou fimózourodičia by nemali odložiť návštevu lekára. Neúplné otvorenie penisu žalúdka vedie k častým zápalovým procesom a zdrsneniu tkanív. Tento stav sa navyše stáva príčinou psychického nepohodlia dieťaťa alebo adolescenta, čo je v tomto veku veľmi nežiaduce. Aký je správny prístup k liečbe fimózy:

  • najskoršie možné začatie liečby, aby sa zabránilo deštruktívnym degeneratívnym zmenám v tkanivách;
  • vykonanie úplného vyšetrenia pacienta;
  • použitie iných ako drogových metód iba so súhlasom urológa.

  Zanedbanie lekárskych odporúčaní vyvolá ďalšie početné komplikácie - bolestivú erekciu a pohlavný styk av niektorých prípadoch impotenciu. Fimóza by sa nemala považovať za chúlostivý problém, pretože v dospelosti si toto ochorenie vyžaduje okamžitú liečbu.

  Liečba fimózy chirurgicky umožňuje rýchlo sa zbaviť negatívnych symptómov a vyhnúť sa komplikáciám

  Liečba drogami

  Použitie liekovej terapie u dospelých mužov môže zvýšiť elasticitu predkožky. Konzervatívna liečba fimózy spočíva v kombinácii jej napätia s použitím externých činiteľov. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre masti, krémy a gély, ktorých aktívnymi zložkami sú glukokortikosteroidy. Čo môže určiť urológa:

  • betametazón. syntetickýkortikosteroid s protizápalovými a anestetickými vlastnosťami. Účinná látka v masti optimalizuje priepustnosť krvných ciev a zastavuje rozvoj edému. Betametazón preniká do systémového obehu v malom množstve, čo umožňuje jeho použitie počas dlhého terapeutického cyklu; Klobetasol. Výrobcovia vyrábajú externého agenta vo forme masti a roztoku. Droga rýchlo zmierňuje zápal, znižuje závažnosť opuchov a bolesti. Clobetasol nevykazuje závažné vedľajšie účinky, preto sa odporúča pre pacientov na dlhodobú liečbu;
  • Budesonid. Účinná látka masti je syntetický analóg kortizolu produkovaného nadobličkami. Liečivo sa vyznačuje výrazným protizápalovým a dekongestantným účinkom. Budesonid je súčasťou skupiny hormonálnych liekov, preto je nežiaduce používať ho dlhšie ako 1-3 týždne.

  Hlavnými kontraindikáciami použitia mastí a krémov s glukokortikoidmi sú akútne alebo chronické zápalové procesy vyvolané vírusmi, baktériami alebo patogénnymi hubami. Napriek vonkajšiemu použitiu steroidných hormónov prenikajú do krvného obehu a postupne sa hromadia v tkanivách. Prekročenie odporúčaných denných a jednorazových dávok urológom, ako aj trvanie liečebného cyklu, spôsobí vznik alergií a prudké zníženie imunity.

  Zanedbanie lekárskej pomoci má za následokvývoj nasledujúcich patologických stavov:

  • rednutie kože;
  • zmena farby kože penisu;
  • ireverzibilná deformácia krvi a lymfatických ciev.

  O tom, aké hormonálne masti môžu používať muži, rozhoduje iba lekár, ktorý musí zohľadniť celkový zdravotný stav pacienta a prítomnosť chronických patologických ochorení pečene a obličiek. Pri absencii kontraindikácií externé liečivá významne urýchľujú liečbu fimózy v dôsledku zmäkčovania a zvýšenej elasticity predkožky. Počas liečby by mal človek pravidelne navštevovať urológa, aby vykonal následné vyšetrenia.

  Masti s glukokortikosteroidmi, ktoré majú protizápalové účinky, pomáhajú pri liečbe fimózy doma

  .

  Nedrogová liečba alebo distenzia predkožky

  Táto metóda liečby fimózy sa praktizuje už niekoľko desaťročí, hoci postoj urológov k nej je nejednoznačný. Mnoho lekárov to považuje za neúčinné, príliš dlhé a navrhuje okamžité vykonanie chirurgického zákroku. Ale vďaka pôvodným štatistickým štúdiám sa zistil vzťah medzi pravdepodobnosťou vrodenej fimózy a metódami masturbácie.

  Boli predložené teórie o možnosti liečenia choroby postupným natiahnutím predkožky. Pred použitím na iné ako lekárske ošetrenie je potrebná konzultácia a vyšetrenie odborníkom, ako aj nepretržitý lekársky dohľad.

  Bpočas liečby sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • systematické napätie predkožky;
  • postupné napínanie, predchádzanie bolesti a iným nepríjemným pocitom.

  Hlavnou konzervatívnou metódou na liečbu vrodenej fimózy je vystavenie penisu žaluďa počas masturbácie. Denné manipulácie sa musia vykonávať po dobu 15 minút. Ak je diagnostikovaná choroba s patológiou prvého stupňa závažnosti, potom lekárske odporúčania pomôžu zbaviť sa choroby po 2-1,5 mesiacoch bez chirurgického zákroku. Ďalším účinným spôsobom liečby bolo napätie predkožky na penis glans. Odporúča sa vykonávať tieto manipulácie počas hygienických postupov a po vyprázdnení močového mechúra. Predkožka by sa mala ťahať pomaly a opatrne, kým nevznikne ľahká bolesť.

  Pri liečbe fimózy sa praktizuje aj metóda digitálneho rozšírenia. Pri jej vykonávaní musíte dávať pozor, aby nedošlo k vzniku bolesti. Na roztiahnutie musíte prsty opatrne vložiť do vrecka a postupne ich roztiahnuť. Liečebný priebeh trvá jeden až niekoľko mesiacov. Ak sa počas liečby fimózy na koži alebo slizniciach objaví začervenanie, mikrotrauma alebo edém, musí sa okamžite manipulácia zastaviť a vyšetriť urológa a predpísať protizápalové lieky.

  V počiatočnej fáze fimózy, patológiadobre liečiteľné natiahnutím predkožky

  Antiseptické roztoky

  Fimóza by sa mala liečiť doma iba v podmienkach maximálnej sterility. Inak, dokonca s ľahkým zranením, dôjde k infekcii predkožky patogénnymi baktériami. Správny prístup k liečbe pomôže zabrániť vzniku udalostí v takom negatívnom scenári. Pred vykonaním manipulácií by sa mal zobrať teplý kúpeľ pridaním silnej infúzie liečivých rastlín do vody:

  • séria,
  • ľubovník bodkovaný,
  • sedmokrásky.

  Koncentrácia bylinného roztoku by mala byť dostatočne vysoká, aby voda v kúpeli zožltla.

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť podvrtnutie členka

  Nie je možné prudko posunúť predkožku, pretože hrubá expozícia spôsobí prasknutie tkaniva a vytvorenie zápalového ložiska. Na zlepšenie kĺzania môžete použiť tekutý parafín, pokiaľ možno sterilný. Uroológovia odporúčajú takéto preventívne opatrenia pri liečbe detí. Dospelý človek sa celkom dobre dokáže zaobstarať bez kúpeľa, pričom sa obmedzuje na teplú sprchu. V každom prípade by sa však mali používať antiseptické roztoky. Je prísne zakázané ošetrovať pokožku silnými dezinfekčnými prostriedkami: Fucorcínom, diamantovými zeleňami, jódom.

  Pred a po lekárskej manipulácii sa na pokožku penisu majú aplikovať tieto antiseptické roztoky:

  • Miramistin alebochlórhexidín;
  • 0,02% furatsilínu.

  Prípravky majú silný antimikrobiálny a antimykotický účinok a prispievajú k rýchlej regenerácii pokožky a slizníc. Ak dôjde k ľahkému poškodeniu predkožky, pomôžu masti, ktoré urýchľujú hojenie - Solcoseryl, Panthenol, Depanthenol.

  Chirurgia

  Kvalita chirurgického zákroku priamo závisí od miesta liečby fimózy. Pri výbere by ste mali brať ohľad na kvalifikáciu lekára vykonávajúceho operáciu a schopnosti kliniky. Pri predpisovaní chirurgickej techniky lekár zohľadňuje závažnosť ochorenia, vek pacienta a prítomnosť chronických patológií v anamnéze. Operácia spravidla nevyžaduje použitie finančných prostriedkov na celkovú anestéziu. Indikácie pre použitie týchto drog sú:

   70. vek detí;
  • zvýšené nervové napätie a úzkosť;
  • individuálna citlivosť na použité lieky.

  Drogy na celkovú anestéziu sa môžu používať na základe osobnej žiadosti muža alebo rodičov dieťaťa. Fimózu je možné zbaviť pomocou klasickej operácie, ktorá trvá 45-60 minút. V penise je veľa krvných ciev, takže počas tohto chirurgického zákroku sa môže vyskytnúť zvýšené krvácanie. Obriezka sa vyznačuje pomerne dlhým rehabilitačným obdobím (3 až 4 týždne), počas ktorého sa cítia mierne bolesti a pozoruje sa opuch tkanív. Pre urýchlenieregenerácia a zníženie závažnosti klinických prejavov je pacientovi predpísané systémové a vonkajšie lieky.

  Ak sa laser používa na liečbu fimózy, potom k krvácaniu nedochádza z dôvodu okamžitého hojenia poškodených tkanív a krvných ciev. Trvanie chirurgického zákroku je iba 20-25 minút, po ktorom je pacient prepustený z domu na ďalšie uzdravenie. Pre rehabilitačné obdobie nie sú charakteristické silné bolestivé pocity a opuchy tkanív. Zvyčajne dôjde k úplnému uzdraveniu orgánu do jedného týždňa.

  Fúzia predkožky je spravidla nepríjemnou a desivou patológiou pre mužov, dospievajúcich a chlapcov. Fimóza je nebezpečná ako samostatné ochorenie, ako aj ako stav, ktorý môže spôsobiť početné komplikácie. Nemali by ste sa pokúsiť vyriešiť problém sami doma, ale je lepšie vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc.