Ako liečiť erysipelas

Obsah

  Erysipelas (erysipelas) je pomerne časté ochorenie infekčnej povahy. Počas tohto ochorenia sú mäkké tkanivá ovplyvnené streptokokmi, vďaka ktorým niektoré časti tela silne tečú a napodobňujú napučaný valec smerom von.

  Pri takejto chorobe je človek vystavený riziku recidívy, ktorá najčastejšie končí elefantázou a lymfhostázou. Okrem streptokokových lézií môže byť toto ochorenie spôsobené narušením toku lymfy a krvi v dolných končatinách. A aby ste nevyvolali vážne komplikácie, musíte vedieť, ako liečiť erysipelas nohy, ramena alebo iných častí tela, ktoré sa začali.

  Počiatočné štádiá liečby

  Liečba takéhoto ochorenia sa začína predovšetkým zvyšovaním a posilňovaním imunitného systému. Ak tomu nevenujete pozornosť, potom sa choroba opäť vráti, zakaždým, keď bude postupovať čoraz ťažšie. A to nakoniec môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Preto je potrebné liečiť erysipel komplexným spôsobom.

  Najprv sa zistí zameranie hlavnej infekcie a na jej odstránenie sa predpisuje kurz antibiotík. Ďalej je potrebné obnoviť narušenú mikroflóru tela. Aby ste to dosiahli, musíte do svojej každodennej stravy zahrnúť veľké množstvo mliečnych výrobkov obsahujúcich laktobacily.

  Minerálna alkalická voda sa musí piť, aby sa odstránili toxíny a jedy liečiv. Ale musíte to urobiť malépo častiach (tri dúšky) po celý deň. Keď má telo horúčku, zvyšuje sa pitný režim. V tomto okamihu sa odporúča vypiť najmenej tri litre tekutiny.

  Strava počas obdobia liečby by mala pozostávať hlavne z bielkovín, ktoré sa ľahko absorbujú oslabeným telom. Ide o chudé mäso, ryby, morské plody a syry. Všetky výrobky sa konzumujú varené alebo dusené. Proteín s erysipelasom je nevyhnutný, pretože pomáha vytvárať protilátky, ktoré účinne bojujú proti streptokokom.

  Nezabudnite na tuky, ktoré prispievajú k rýchlemu zotaveniu postihnutej epidermy. Preto musí byť na stole rastlinný olej, semená a orechy, ryby tukových odrôd. Ak chcete obnoviť vnútornú a fyzickú silu, musíte jesť zeleninové a ovocné ovocie, ktoré obsahuje veľa vitamínov a minerálov.

  Choroba, napríklad erysipel, môže spôsobiť anémiu. Preto sa nevyhnutne užívajú prípravky železa alebo sa používa hematogén. Na rýchle zotavenie je možné predpísať ultrafialové žiarenie. Trvanie a počet zákrokov však určuje iba lekár.

  Počas liečebného obdobia by sa nemala povoliť podchladenie a preťaženie tela. Rovnako ako silné nervové napätie. Kofeín, čokoláda, slané a korenené jedlá a alkoholické nápoje sú zo stravy vylúčené.

  Liečba liekmi

  Takéto antibakteriálne látky pomáhajú účinne liečiť erysipeldrogy:

  • penicilíny;
  • tetracyklíny;
  • chloramfenikol;
  • makrolidy.

  Penicilíny rýchlo blokujú rast nebezpečných baktérií a inhibujú ich činnosť. Najčastejšie sa používajú spolu so streptocídom alebo furazolidónom. Spomedzi penicilínov sa predpisuje benzylpenicilín vo forme intramuskulárnych injekcií, bicilín-5 a fenoxymetylpenicilín vo forme tabliet alebo sirupov. Liek Bicilín-5 sa zvyčajne predpisuje na prevenciu recidívy jednej injekcie raz mesačne. Trvanie kurzu je dva roky.

  Drogy zo skupiny penicilínov pomáhajú rýchlo odstraňovať erysipel

  .

  Z tetracyklínov lekári najčastejšie používajú doxycyklín. Zastavuje syntézu bielkovín, ktorá je nevyhnutná na tvorbu nových bakteriálnych buniek. Droga sa užíva dvakrát denne po hlavnom jedle. Chloramfenikol spomaľuje rozmnožovanie streptokokov. Používa sa trikrát denne počas desiatich dní. V pokročilom štádiu ochorenia a ak k takémuto ochoreniu prispieva rakovina krvi, je možné predĺžiť trvanie liečby.

  Makrolidy tiež zastavujú rast patogénnych baktérií a odolávajú ich reprodukcii. Častejšie je predpísané činidlo, ako je erytromycín. Užívá sa v dávke 0,25 mg jednu hodinu pred jedlom štyrikrát denne.

  S cieľom dosiahnuť pozitívny a dlhodobý výsledok liečby sa okrem antibiotík predpisujú aj iné lieky:

  Odporúčame prečítať si: Akoliečiť trigeminálny nerv
  • alergické lieky;
  • sulfónamidy;
  • nitrofurány;
  • glukokortikoidy;
  • biostimulanty;
  • multivitamínové činidlá;
  • tymické prípravky;
  • proteolytické enzýmy.

  Antialergické lieky (Suprastin, Tavegil, Diazolin) odstraňujú opuch mäkkého tkaniva a prispievajú k rýchlejšej absorpcii vnútornej akumulácie lymfatickej tekutiny. Užívajú sa desať dní dvakrát denne, jedna tableta. Sulfanilamidy (streptocid, biseptol) ničia bunkovú štruktúru baktérií a inhibujú ich rast. Sú predpísané v dávke jednej tablety štyrikrát denne.

  Nitrofurány (furadonín, furazolidón) tiež spomaľujú rast nebezpečných baktérií a so zvýšeným množstvom vyvolávajú smrť. Na pitie týchto liekov by mali byť dve tablety štyrikrát denne. Glukokortikoidy sa zvyčajne predpisujú na tvorbu lymfhostáz. Takéto lieky patria k hormonálnym liekom, takže ich predpisuje iba ošetrujúci lekár na základe individuálnych ukazovateľov.

  Biostimulanty (pentoxyl, metyluracil) aktivujú rast imunitných buniek a zrýchľujú regeneráciu epidermy v oblasti erysipel. Dĺžka kurzu môže byť 20 dní.

  Multivitamínové prípravky (kyselina askorbová, askorutín) niekoľkokrát posilňujú oslabené steny krvných ciev a zvyšujú miestnu imunitu. Ak sa k takému neliečiteso súvisiacimi problémami sa zvyšuje riziko recidívy choroby.

  ​​

  Lieky na báze brzlíka (Tactivin, Timalin) sa podávajú intramuskulárne.

  Majú tiež priaznivý vplyv na ľudský imunitný a vnútorný systém a tiež zvyšujú počet lymfocytov v krvi. Proteolytické enzýmy (Trypsín, Lidáza) sa predpisujú ako subkutánne injekcie. Podporujú resorpciu formácií a zlepšujú výživu postihnutého tkaniva. Takáto komplexná lieková terapia vám umožňuje rýchlo odstrániť nepríjemné príznaky a zbaviť sa erysipel.

  Metóda vonkajšej liečby

  Okrem užívania liekov vo vnútri sa erysipelas lieči aj aplikáciami a rôznymi obklady. Platí to najmä vtedy, keď choroba postihuje horné alebo dolné končatiny.

  Ako aplikácie sa používa roztok dimexidu. Za týmto účelom sa kus gázy zloží do niekoľkých vrstiev a bohato sa zvlhčí Dimexidom, po ktorom sa nanesie na postihnutú oblasť. Taký obväz by sa mal ponechať dve hodiny a samotný postup sa bude musieť opakovať ráno a večer.

  Dimexid eliminuje zápal a zmierňuje nástup bolesti

  Roztok Dimexidum eliminuje nielen zápalový proces, ale tiež zmierňuje bolesť, stimuluje krvný obeh a zvyšuje účinnosť liečby antibiotikami. Enteroseptol môžete používať vo forme práškov. Ošetrená pokožka musí byť úplne suchá.

  NajviacPri postupoch potrebných na rozdrvenie postihnutej oblasti jednej z končatín je potrebné rozdrviť niekoľko tabliet tohto lieku a získať prášok. Vďaka takejto manipulácii baktérie odumierajú a zároveň znižujú riziko, že sa k tejto chorobe pripoja ďalšie nebezpečné mikroorganizmy.

  Obväzy na báze Furatsilina a Microcida majú tiež antimikrobiálne vlastnosti. Výhodou takýchto riešení je, že sú schopné preniknúť do hlbokých vrstiev epidermy a tým eliminovať patogénne prostredie. Obväzy zvlhčené týmito prípravkami sa udržiavajú na pokožke asi tri hodiny dvakrát denne.

  Erysipel tvorené na nohe je možné ošetriť pomocou aerosólu oxycyklozolu. Tento nástroj sa jednoducho nastrieka na postihnutú oblasť dvakrát denne. Zloženie liečiva vytvára ochranný film na pokožke, ktorý má protizápalové, antibakteriálne a antialergické účinky.

  Ale Vishnevského masť je zakázaná používať na liečbu chorôb, ako je erysipel. Prispieva k rozvoju zápalu a môže spôsobiť vznik abscesu. To isté platí pre ichtylolovú masť.

  Fyzioterapia na erysipel

  Liečba erysipelózy na paži alebo nohe antibiotikami sa môže kombinovať s fyzioterapeutickými postupmi. V tomto prípade bude proces hojenia rýchlejší a efektívnejší. Pre túto chorobu sa používajú tieto metódy:

   67. federálny okres Ural a UHF;
  • magnetoterapia;
  • elektroforéza;
  • laserová terapia;
  • parafínaplikácie.

  Ultrafialové žiarenie je spojené s liečbou od prvých dní, keď sú predpísané antibakteriálne lieky. Priebeh liečby môže pozostávať z 12 lekcií. Pri malej lézii môžu byť postupy podstatne nižšie.

  Odporúča sa tiež, aby sa pacient podrobil cyklu UHF (desať sedení). Vďaka tomuto postupu sa tkanivá zahrejú, zníži sa zameranie zápalu a obnoví sa narušený prísun krvi. Pred liečením nepríjemného ochorenia týmto spôsobom je však najskôr predpísaný priebeh antibiotík.

  Vysokofrekvenčná magnetoterapia ovplyvňuje nadobličky. Ich aktivita je stimulovaná a prispieva k tvorbe ďalších steroidných hormónov. Z tohto dôvodu je zápal eliminovaný, bolesť a opuch postihnutej oblasti je znížený. Alergická kožná reakcia je eliminovaná. Táto technika sa používa na úplnom začiatku liečby, ale iba ak sa v krvi zistia autoprotilátky.

  Magnetoterapia blokuje zápal a zmierňuje opuchy erysipel

  Postup, ako je elektroforéza, sa môže vykonávať pomocou jodidu draselného, ​​ronidázy alebo lidázy. Pod týmto vplyvom dochádza k odtoku lymfatickej tekutiny. Celý kurz pozostáva zo siedmich procedúr. Elektroforéza je predpísaná na piaty deň liečby.

  Laserová terapia infračerveným žiarením aktivuje ochranné vlastnosti buniek, zlepšuje výživu zapáleného tkaniva a odstraňuje opuchy. Konanie už prebiehazotavenie. Pomáha urýchliť hojenie rán z vredov, ktoré sa tvoria v komplikovanom štádiu erysipel. A po úplnom priebehu laserovej expozície nevznikne otázka, ako veľmi dokážete s takou kožnou léziou žiť.

  Aplikácie s parafínom prispievajú k vymiznutiu všetkých zvyškových javov. Zvyčajne sa predpisujú ako profylaxia a na zníženie rizika možných relapsov. Môžu sa však použiť v siedmy deň hlavného ošetrenia.

  Tradičná medicína

  Môžete sa zbaviť choroby, ako je erysipelas na ramene alebo nohe, ľudových liekov. Je však lepšie uchýliť sa k takej liečbe, ak choroba pokračuje v počiatočnej fáze. Najefektívnejšie recepty môžu byť:

   85) obklad z kriedy;
  • aplikácie lopúch;
  • bujón bez bazy.

  Na výrobu obkladov z kriedy musí byť malý kúsok tejto zložky dôkladne rozdrvený a výsledný prášok na lézie by mal byť posypaný práškom. Na vrch sa aplikuje gázová bandáž a obklad sa nechá cez noc.

  Doma sa môže čerstvá lopúcha použiť proti erysipelám. Listy tejto rastliny sa dôkladne umyjú, trochu odlepia a aplikujú na postihnuté miesto na strane, kde má lopúcha väčšinu šťavy. Rastlina je fixovaná obväzom alebo obväzom a je tiež ponechaná cez noc.

  Vývar bezinky, ktorý sa podáva ústne, pomáha zmierňovať príznaky zápalu a zmierňuje celkové intoxikáciu tela. prePri príprave liečivého nápoja sa používajú mladé vetvičky a lístky bazy černíc. Tieto komponenty sa rozdrvia a nalejú horúcou vodou, potom sa varia ďalších 15 minút pri nízkej teplote. Hotový bujón sa nalieva dve hodiny a potom sa filtruje a vyberá sa v 50 ml dvakrát denne.

  Alternatívne recepty majú určitú účinnosť a sú schopné viesť k terapeutickému výsledku pri erysipelách. Nemôžu však úplne odstrániť také závažné ochorenie. Pri otázke, či je možné takúto chorobu liečiť iba pomocou domácich liekov, je potrebné pochopiť, že neexistuje žiadny spôsob, ako sa vyhnúť liekovej terapii.