Ako liečiť epilepsiu

Obsah

  Epilepsia je chronické ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré postihuje mozog v lézii a vyznačuje sa periodickým výskytom záchvatov so stratou vedomia. Dôvodov môže byť veľa: trauma hlavy, prítomnosť štrukturálnych zmien v mozgu, vrodené patológie, atď. Nie každý vie, ako liečiť epilepsiu, ale nie je to vôbec ťažké.

  Vlastnosti liečby a prvej pomoci

  Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, či epilepsiu možno vyliečiť navždy a ako to urobiť. Ak správne používate určité antiepileptiká predpísané lekárom, môžete postupne znížiť frekvenciu záchvatov a po chvíli úplne vylúčiť možnosť ich výskytu. Napriek tomu nie je vždy možné úplne vyliečiť epilepsiu, pretože také ochorenie môže mať rôzne formy, na základe ktorých možno hovoriť o ďalšej prognóze.

  Ak sa vyskytne priaznivá forma choroby, môžete skúsiť kontrolovať frekvenciu záchvatov, ktorá je často sprevádzaná úspechom a úplným uzdravením. S pokročilým a komplikovaným priebehom choroby je potrebná komplexná terapia s príjmom dvoch, alebo ešte vhodnejších liekov. V tomto prípade je prognóza úplného odstránenia patológie menej priaznivá.

  Väčšina pozitívnych prognóz závisí od toho, do akej miery sa poskytuje prvá pomoc. Takže prvé činy človeka,umiestnené vedľa epileptika by malo byť:

  • Najskôr sa odporúča nepanikařit, pretože ako taký nenastane pri jedinom útoku ohrozenie života.
  • kŕče spôsobujú, že osoba padne, je preto potrebné ju chrániť pred akýmkoľvek tvrdým alebo ostrým predmetom nachádzajúcim sa blízko miesta nehody (s výnimkou prípadov, keď prechádzajúca osoba už odhalila epileptické ležanie);
  • Okamžite sa odporúča začať odpočítavanie od začiatku útoku, aby sa vyhodnotilo jeho trvanie;
  • odporúča sa odstrániť akékoľvek obmedzujúce a nebezpečné prvky odevu na osobe (napríklad to môže byť kravata, opasok atď.);
  • Mnohí sa mylne domnievajú, že pokus o otvorenie úst počas útoku a zasunutie vašich prstov bude úspešný, ale je to dosť nebezpečné, a to nemôžete urobiť (kŕč žuvacích svalov môže spôsobiť uhryznutie prsta alebo poškodenie zubov pacienta). ;
  • položte akýkoľvek mäkký predmet pod hlavu, čím zabránite zraneniam hlavy a jej zraneniu;
  • nelíhajú sa na chrbte pacienta, pretože ak sa vyskytnú, môže sa dusiť na vlastné zvracanie alebo penu (v tomto prípade je vhodné položiť osobu na jednu stranu);
  • je možné zastaviť dýchanie v čase epileptického syndrómu, ale po niekoľkých sekundách by sa malo vrátiť k normálu (záchranca musí nejaký čas vedieť, koľko sekúnd epileptik bez dychu).

  Naučiť sa, ako poskytnúť prvú pomocepileptik, môžete kontaktovať neurológa alebo psychiatra

  Ihneď po záchvate je dôležité zavolať sanitku.

  Počas cesty lekára sa môže poskytnúť prvá pomoc a zároveň sa znižuje riziko nebezpečných následkov. Spravidla je človek v čase útoku v bezvedomí a po ukončení jeho činnosti si nič nepamätá. Po zastavení príznaku bude pacient stále slabý, bude mať všeobecne malátnosť, takže jeho nechanie na pokoji je mimoriadne nežiaduce.

  S cieľom dosiahnuť stabilnú remisiu sa osobe predpisujú osobitné lieky podľa určitej schémy a vo vhodnom dávkovaní. Nemysli ani na to, či takúto chorobu liečiť, ak dôjde k prvému záchvatu. Mylný názor mnohých je, že ide o chronické ochorenie a všetkým rovnakým útokom v budúcnosti sa nedá vyhnúť. Práve z tohto dôvodu je však patológia často diagnostikovaná už v pokročilom štádiu.

  V prípade diagnózy choroby v počiatočnom štádiu vývoja už prvý liečebný cyklus dáva pozitívny výsledok. Podľa výsledkov mnohých štúdií sa preukázalo, že liečba u 60% pacientov viedla k úplnému uzdraveniu a 40% zostávajúcich ľudí zabudlo na útoky počas 2 až 5 rokov.

  Ak sa dá epilepsia liečiť, závisí od jej formy a vývojových znakov. Nemocnica nie je jedinou možnosťou. Vo väčšine prípadov môže byť choroba liečená doma podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

  Lieky na liečenie choroby

  Je potrebné liečiť epilepsiu u dospelých komplexne. V prvom rade sa jedná o lieky predpísané lekárom. Môže to byť:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť tachykardiu
  • Finlepsin (liek sa predpisuje pri komplexnej liečbe choroby, ktorá pomôže normalizovať náladu pacienta a zaistí antimánický účinok);
  • Karbamazepín (má antidiuretický, antiepileptický, psychotropný a neotropický účinok);
  • Seisar (má antikonvulzívny účinok, potláča nadmernú sekréciu kyseliny glukámovej, ktorá je zodpovedná za excitáciu určitých neurónov v mozgu, ktoré spôsobujú tvorbu epileptických výbojov);
  • fenobarbital (má antikonvulzívne, hypnotické, sedatívne a antispasmodické účinky);
  • Clonazepam (na rozdiel od iných liekov na tento účel má upokojujúci, antiepileptický, silný antikonvulzívny účinok);
  • étosuximid (má antikonvulzívny účinok);
  • Valproát sodný (používa sa v monoterapii aj počas komplexnej liečby choroby);
  • Vigabatrín (má antikonvulzívny účinok).

  Môže byť dieťa vyliečené z epilepsie? Napriek tomu, že u detí je diagnostikovaná epilepsia 2 - 3-krát častejšie, je možné ju liečiť, ale iba s včasnou diagnostikou. Pri liečbe chorôb detí sa teda používajú tieto lieky:

  • Depakine (iné ako použitiev mono- alebo komplexnej terapii epilepsie je liek tiež predpísaný na prevenciu záchvatov na pozadí zvýšenej teploty).
  • ​​
  • Konvuleks (jedno z najúčinnejších liekov používaných pri liečbe epileptických záchvatov a detského teaku).
  • Apilepsín (liek, ktorý pomáha odstraňovať príznaky epilepsie u dieťaťa aj u dospelých).
  • Fenytoín (má výrazný antiepileptický účinok, nemá však hypnotický účinok).
  • Encorat (má antiepileptické účinky, účinky na relaxáciu centrálnych svalov a sedatívne účinky).

  Benígna forma choroby (napr. Rolandská) sa ľahšie lieči

  Obzvlášť ťažké je liečenie relapsujúcej choroby sprevádzanej epileptickými záchvatmi. V takýchto prípadoch je potrebný dlhší príjem liekov, čo si často telo zvykne. V spojení s liečbou drogami je potrebné dodržiavať správnu výživu, ktorá iba zvýši jej efektívnosť.

  Ako jesť počas vývoja epilepsie

  Doma musíte dodržiavať určitú stravu, ktorá má pozitívny vplyv iba na stav tela, v ktorom sa epilepsia vyvíja. Najbežnejšie predpísaná ketogénna strava. Strava by v tomto prípade mala obsahovať asi 70% tuku a 30% bielkovín s uhľohydrátmi. Vo väčšine prípadov sa takéto jedlo vyžaduje pre choré deti.

  Výživa bude, samozrejme, skôr skromná amonotónne, pozostávajúce iba z potravín obsahujúcich tuk, a to rastlinné oleje, živočíšny tuk, mäso z odrôd tuku, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. Dieťa bude musieť nasledovať takúto stravu po 2 až 3 dňoch od začiatku liečby drogami. Prvý deň je nalačno a pije iba vodu alebo čaj bez pridania cukru. Po prechode na normálnu stravu sa diéta dodržiava niekoľko dní.

  Ako liečiť túto chorobu u dospelých? U týchto pacientov nie je predpísaná ketogénna strava z dôvodu veľkého percenta jej obsahu tuku. To platí najmä pre tých ľudí, ktorí trpia funkčnými poruchami obličiek alebo pečene, patológiami srdca alebo krvných ciev. V tomto prípade sa vyžaduje vysoko výživná strava, ktorá obsahuje dostatočný obsah vlákniny, a to sú obilniny, otruby a iné výrobky. Spotreba ľahko stráviteľných uhľohydrátov, ako je cukor, by mala byť obmedzená.

  Na lačný žalúdok sa odporúča konzumovať prírodné džúsy, ako napríklad jablko alebo citrus

  .

  Posledný príjem potravy by nemal byť skôr ako 2–3 hodiny pred spaním. Je vhodné upraviť režim pitia, pretože veľké množstvo tekutín môže spôsobiť zvýšenie záchvatov. V niektorých prípadoch sú potrebné diuretiká, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela.

  Ľudové liečivá

  Ľudové liečivá sú iba pomocnou technikou, ktorá pomáha posilňovať účinnosť hlavnej terapie. aktívnepoužívať antiepileptické infúzie, ktoré zlepšujú celkový stav pacienta:

  • z levandule (1 lyžička lyžice. Rastliny sa nalejú vriacou vodou v objeme 1 pohára a nechajú sa vylúhovať 1 hodinu; hotový produkt sa podáva perorálne 1 polievková lyžica niekoľkokrát denne);
  • z paliny (1 čajová lyžička bylín, naliať 200 ml vriacej vody a nechať vylúhovať 1 hodinu; po namáhaní spotrebujte trikrát denne v objeme 70 ml);
  • vyrobené z grushanky (nalejte 1 lyžicu surovín do pohára horúcej vody a nechajte vylúhovať 2 hodiny; hotový výrobok používajte trikrát denne, vždy 1 polievkovú lyžicu);
  • z adonis (1 čajová lyžička prísady sa nalieva do 1 šálky vriacej vody, filtruje sa a konzumuje 3-krát denne, 1 polievková lyžica naraz);
  • z koreňa (1 polievková lyžica L. Herb naliať vriacu vodu v objeme 1 šálka, nechať vylúhovať 1 hodinu, namáhať a spotrebovať 1 polievkovú lyžicu L dovnútra 3 krát denne);
  • z efedry (2 lyžice L. byliny sa nalejú vriacou vodou v objeme 1 šálka, trvajú na tom 1 hodinu, filtrujú sa a konzumujú sa 1 lyžica L. trikrát denne);
  • z ovsa (zelené vrcholy sa používajú na prípravu šťavy, ktorá sa musí konzumovať na lačný žalúdok ráno v množstve 70 ml naraz).

  V kombinácii s použitím lekárskych infúzií je potrebné vykonať masážne postupy, konkrétne masírovať špeciálny bioaktívny bod, ktorý sa nachádza za vonkajším rohom koreňa nechtu prvého prsta. Tento postup sa vykonáva 1krát denne a pôsobí na mieste počas 15 sekúnd.Celková doba liečby je 10 dní.

  Okrem toho sa môžete kúpať pridaním odvarov z borovicových pukov alebo liečivých prísad, ako sú napríklad vŕba a koreňa valeriána. Dospelý človek sa môže kúpať každý deň a dieťa každý druhý alebo dva dni. Celková doba liečby je 15-20 minút.

  V každom prípade iba ošetrujúci lekár by mal dôverovať liečbe takejto nebezpečnej choroby. Samostatné podávanie liekov a postupov môže spôsobiť nebezpečné následky.