Ako liečiť epicondylitídu

Obsah

  Epicondylitída je zápalové a degeneratívne ochorenie, ktoré ovplyvňuje tkanivá lakťového kĺbu. Hlavným dôvodom vývoja je neustále zaťaženie predlaktia a lakťa. Epicondylitída sa môže liečiť liekmi, fyzioterapiou a inými technikami.

  Všeobecné zásady

  Terapia choroby sa vykonáva ambulantne. Spôsob liečby sa určuje na základe stupňa vývoja patológie, stupňa degeneratívnych zmien kĺbov, svalov a šliach.

  Správna taktika liečby môže dosiahnuť tieto ciele:

  • odstránenie bolesti v oblasti so zápalovým procesom;
  • normalizovať miestny prietok krvi;
  • obnovuje pôvodnú mobilitu kĺbu;
  • zabrániť atrofickým zmenám vo svaloch.

  Ak je lézia lakťa mierna, od pacienta sa vyžaduje dodržiavanie ochranného režimu, s výnimkou prípadného zaťaženia v tejto oblasti. Hneď ako bolesť zmizne, je možné postupne zvyšovať zaťaženie kĺbu.

  Ak je prítomná silná bolesť, kĺb sa na krátky čas imobilizuje sadrou alebo plastovou dlahou. Približná doba imobilizácie je 7 dní. Po odstránení imobilizačného činidla sa kĺb ošetrí zohriatym obkladom gáforom alebo vodkou.

  Lieky

  Liečba pomocou vhodných liekov vám umožní zbaviť sa bolesti a iných výrazných zápalových príznakov.proces. Môžu to byť nesteroidné protizápalové lieky a glukokortikoidy, ktoré sa používajú, ak nie sú účinné.

  Nesteroidné protizápalové lieky používané pri epicondylitíde: Aceclofenac, Ibuprofen, Diclofenac, Meloxicam, Ketoprofen, Celecoxib atď. Pomocou nich sa dá eliminovať zápal a bolesť. Liečivá sa predpisujú vo forme injekcií, tabliet, mastí a gélov aplikovaných topicky.

  Glukokortikoidy (hormonálne) sa používajú vo forme blokády. Môže to byť betametazón (Diprospan), prednizolón, hydrokortizón atď. V niektorých prípadoch je predpísaný liek Triamcinolone. Napriek svojej účinnosti môže liek spôsobiť depigmentáciu, jazvové zmeny v oblasti podávania.

  Zaujímavé! V kombinácii s hormónmi sa lokálne anestetikum často podáva v tej istej injekčnej striekačke. Napríklad to môže byť Novocain alebo Lidocaine. Vďaka kombinácii týchto liekov sa zvyšuje ich účinnosť, bolesti a zápaly sa rýchlo odstránia.

  Kombinovaná injekcia sa podáva iba raz na začiatku liečby. Ak je to potrebné (ak syndróm bolesti nezmizne), injekcia sa opakuje po 7-10 dňoch. Injekcie sa častejšie neodporúčajú z dôvodu možnej atrofie a aseptickej nekrózy epicondylu.

  Na zlepšenie tkanivového trofizmu v mieste pripojenia výstuže môže byť potrebná blokáda destilovanou vodou. Napriek svojej účinnosti je postup dosť bolestivý. Pri chronickej epicondylitíde je potrebná injekcia vitamínovSkupina B.

  Fyzioterapeutické postupy

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť kĺby rúk

  Epicondylitída lakťového kĺbu sa lieči fyzioterapiou. V prítomnosti akútneho štádia ochorenia je možné vykonávať pulznú magnetoterapiu s vysokou intenzitou, diadynamickú terapiu, perkutánnu elektroanalýzu, infračervené laserové ožarovanie.

  Mimotelová terapia rázovými vlnami poskytuje vynikajúce výsledky. Počas terapie sa používajú rázové vlny, ktoré sa posielajú do postihnutej oblasti pomocou špeciálneho aplikátora. Procedúra pomáha eliminovať bolesť bez poškodenia zdravého tkaniva.

  Často sa používala elektroforéza s lekárskymi zložkami. Jedným z nich je papaín - rastlinný enzým, ktorý sa získava zo stromu papája. Tento postup umožňuje rozdeliť mŕtve oblasti, čím sa znižuje riziko zovretia krvných ciev a nervov. Okrem toho je elektroforéza účinná na zmiernenie bolesti a zastavenie degeneratívneho procesu.

  Gymnastika a masáž

  Komplex fyzioterapie sa začína vykonávať v remisii, keď sa syndróm bolesti a iné príznaky akútneho štádia choroby zastavia.

  Pravidelné vykonávanie gymnastických cvičení umožňuje zlepšiť krvný obeh v lakťovom kĺbe, obnoviť prirodzenú pohyblivosť väzov a posilniť svalový systém.

  Je potrebné zaťažovať spoj postupne

  Cvičenie by nemalo byť sprevádzané bolesťou. Ak existujeAk je prítomný, je potrebné dokončiť gymnastiku a poradiť sa so svojím lekárom o úprave fyzioterapeutického komplexu.

  Na začiatku liečby sa cvičebná terapia vykonáva pod dohľadom lekára. Postupom času môžete začať cvičiť doma. Ak bola operácia lakťového kĺbu vykonaná, cvičebná terapia je povolená až po 2 mesiacoch.

  Masáž sa vykonáva počnúc golierovou zónou, postupne sa pohybujú k ramenu a potom k lakťovému kĺbu. Tento postup umožňuje znížiť intenzitu zápalového procesu, sprievodné príznaky (bolesť atď.), Zlepšiť krvný obeh, obnoviť mobilitu postihnutého oddelenia.

  Ľudové lieky

  Epicondylitída vyskytujúca sa v počiatočnej fáze sa môže liečiť ľudovými liekmi. Často sa používajú tieto komponenty:

   46. ​​kostival (korene a listy): listy sa odoberajú v rovnakom objeme, rozdrvia sa na 1 polievkovú lyžicu. l. zmesi pridávajú rastlinný olej a med, až kým sa nedosiahne konzistencia pripomínajúca masť (produkt sa nanáša na gázu, potom na zapálenú oblasť a ponechá sa 12 hodín);
  • modrý íl: 2 lyžice. l. zmiešajte hlinu s rovnakým množstvom horúcej vody, položte na segment gázy, potom na zapálenú oblasť (namočte do úplného vychladnutia, postup vykonávajte 2-krát denne);
  • vavrínový olej: 4 lyžice. l. nasekáme listy vavrínu, nalejeme 200 ml slnečnicového oleja, necháme vylúhovať týždeň (pripravené na vtieranie do zapáleného kĺbu)niekoľkokrát denne);
  • ​​
  • zelený čaj: 1 lyžica. l. nalejte 200 ml vriacej vody z čaju, trvajte hodinu, sceďte, nalejte do ľadových plesní a zamrznite (zapálenú oblasť trieť niekoľkokrát denne kockami);
  • šťave konské: nalejte litrovú nádobu surovín a nalejte vodku, trvajte 7 dní (hotový výrobok aplikujte obklady niekoľkokrát denne na postihnuté miesto).

  Pri epicondylitíde je užitočné brať soľné kúpele. Soľný roztok sa pridá do vody, ktorá sa pripraví nasledujúcim spôsobom: 1 lyžica. l. soli sa zmiešajú s vodou v objeme 250 ml. Môžete tiež vykonať miestny kúpeľ umiestnením iba lakťa do soľanky. Postupy sa vykonávajú 30 minút denne.

  Chirurgia

  Ošetrujúci lekár môže byť ošetrujúcim lekárom predpísaný. Je to potrebné pri zachovaní syndrómu bolesti a progresii zápalového procesu, a to aj pri úplnej konzervatívnej liečbe.

  Dôležité! Chirurgia sa vykonáva pri celkovej alebo lokálnej anestézii.

  Chirurgia pri epicondylitíde sa môže vykonávať otvoreným spôsobom, tj rezom do kože, ako aj endoskopickým vyšetrením. K dnešnému dňu sa uprednostňuje druhá metóda, ktorá sa považuje za jemnejšiu, efektívnejšiu a má menší zoznam vedľajších účinkov.

  Na koži sa urobí mikroskopický rez, ktorým sa zavádza špeciálny prístroj - artroskop s kamerou na konci. Obrázok z fotoaparátu sa zobrazí na obrazovke monitora. Následne sa podávajú mikro-rezynástroje, pomocou ktorých sa odstránia zmenené tkanivá.

  Stehy sa odstránia 10 dní po chirurgickom zákroku. Krátko po vymiznutí syndrómu bolesti sa človek môže vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života, profesionálnej činnosti.

  Iné metódy

  Lekár môže predpísať použitie špeciálneho vibroakustického prístroja s názvom Vitafon, ktorý vydáva terapeutické mikro vibrácie. Rôzne zvukové frekvencie smerujúce do zapálenej oblasti vám umožňujú aktivovať miestny krvný obeh a tok lymfy.

  Pomôcka sa dá použiť aj pri vývoji choroby v akútnom štádiu

  Jeho účinok zaisťuje vymiznutie príznakov bolesti, a tým zlepšuje kvalitu života pacienta. Napriek účinnosti liečby má určité kontraindikácie. Prístroj sa nepoužíva na onkologické nádory prítomné v tele, aterosklerózu, tromboflebitídu, horúčku, infekciu v akútnom priebehu.

  Pacient bude musieť udržiavať správnu výživu, ktorá tiež pomáha urýchliť regeneráciu Nasledujúce potraviny budú užitočné:

   68) ryby: losos, ružový losos, makrela;
  • mäso: morčacie, kuracie;
  • obilniny: jačmeň, perlový jačmeň;
  • mliečne výrobky: vajcia, syr, tvaroh;
  • brokolica, špenát, zeler;
  • zelený čaj, sušený ovocný kompot.

  Veľkou alternatívou k tradičnej liečbe je homeopatická medicína. Jedným z nich je Traumeel S -činidlo vo forme masti, ktorá má protizápalové účinky.

  Homeopatické lieky majú jemnejší účinok na telo, majú menej kontraindikácií a minimálny zoznam vedľajších účinkov.

  Napriek tak veľkému zoznamu lekárskych techník používaných na epicondylitídu lakťového kĺbu by sa človek nemal spoliehať na samoliečbu. Aj keď nie je výrazná bolesť, degeneratívny proces sa naďalej vyvíja. Iba lekár môže určiť, ktorá liečba bude v konkrétnom prípade účinná.