Ako liečiť endometritídu

Obsah

  Endometritída je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v maternicovej sliznici. Ženy sa často stretávajú s takouto chorobou, a ak sa nelieči, zvyšuje sa riziko vzniku neplodnosti. Endometritída postihuje najvyššiu vrstvu sliznice maternice a môže sa vyskytnúť v akútnych a chronických štádiách. Zároveň rozlišujú medzi špecifickým typom choroby, ktorá je spôsobená špecifickým pohlavne prenosným patogénom, a nešpecifickou formou choroby vyvolanej patogénnou vaginálnou mikroflórou. Zároveň je však ochorenie sprevádzané vždy veľmi nepríjemnými príznakmi. Sú to bolesti v dolnej časti brucha, krvácanie z maternice, horúčka, vaginálny výtok. A aby ste sa čo najskôr zbavili nepríjemných príznakov, musíte vedieť, ako liečiť endometritídu.

  Liečba drogami

  Pokiaľ ide o endometritídu, liečba sa vo väčšine prípadov zakladá na užívaní antibiotík. Pomáhajú okamžite zastaviť šírenie zápalu a tiež znižujú vaginálny výtok. Na dosiahnutie komplexného terapeutického účinku sa však používajú tieto lieky:

  • Antibiotiká.
  • Antispasmodiká.
  • Antimykotiká.
  • Antipyretické lieky.
  • Drogy s dekongestantmi.

  Antibiotiká sa predpisujú v prvých štádiách choroby.

  Onimajú široké spektrum pôsobenia. Ak sa liečba uskutočňuje v nemocnici, tieto lieky sa používajú ako injekcie. Sú to ceftazidím a ceftriaxón. Doma sa môžu užívať tablety ako Ofloxín, Doxycyklín, Metronidazol a Ormax.

  Na zníženie bolesti sú predpísané antispasmodiká. Ak hovoríme o akútnej endometritíde, použijú sa No-shpa a Spazmalgon, vydané v injekciách. Podávajú sa dvakrát denne, čo vám umožní rýchlo odstrániť nepríjemné príznaky a zmierniť bolesť brucha a krížovej kosti.

  Antimykotiká sa často kombinujú s antibiotikami, najmä ak je riziko kandidózy dostatočne vysoké. V takom prípade lekár môže predpísať flukonazol, nystatín, futsis. Ak má žena vysokú horúčku, mala by si vziať antipyretikum. Je lepšie používať také lieky ako aspirín, ibuprofén, paracetamol.

  Antimykotiká sú vždy kombinované s antibiotikami

  .

  Pri endometritíde dochádza k opuchom mäkkých tkanív maternice. A na jej zníženie a úplné odstránenie sa odporúčajú antihistaminiká. Najúčinnejšie a najbezpečnejšie sú lieky ako Eden, Cetrin, Loratadine. Znižujú veľkosť maternice, pomáhajú zmierniť zápal a eliminujú opuchy tkanív.

  Miestne drogy

  Ak bolo ochorenie spôsobené sexuálne prenosnými infekciami, potom zoberte antibiotikámiestne drogy sa pripájajú. Sú to čapíky, masti a čapíky. Pomáhajú zbaviť sekrétov a ničia všetky patogénne mikroorganizmy, ktoré žijú v mikroflóre vagíny. Najúčinnejšie a najúčinnejšie sú tieto lieky:

  Odporúčame tiež: Liečba cystitídy doma
  • Hexikon.
  • Terzhinan.
  • Polygynax.
  • Longidaza.
  • Klion-D.
  • Jodoxid.
  • Ginalgin.

  Hexikón okamžite ničí baktérie a vírusy, ako aj nebezpečnú huba. Zvyčajne sa tieto čapíky používajú, keď je endometritída vyvolaná gardnerellou, trichomonádami alebo chlamydiami. Sviečky sa ukladajú dvakrát denne, ráno a pred spaním. Terzhinan je liek, ktorý sa uvoľňuje aj vo forme čapíkov, ktoré sa kombinujú. Z tohto dôvodu sa môže považovať za univerzálny nástroj, ktorý dokáže bojovať so všetkými typmi infekcií a vírusov. Na zmiernenie všetkých príznakov a konečnú liečbu endometritídy stačí desať dní na použitie dvoch čapíkov denne.

  Polygynax sa tiež považuje za kombinovaný liek, ktorý obsahuje fungicídne a antimikrobiálne zložky. Jeho hlavnou výhodou je, že vôbec neporušuje prospešnú mikroflóru vagíny. Polygynax sa používa, keď je endometritída spôsobená negatívnymi a grampozitívnymi mikroorganizmami.

  Longidáza sa zvyčajne predpisuje, keď choroba postupuje s tvorbou adhézií a keď zápaldutina maternice sa zanedbáva. Sviečky Klion-D sa používajú na endometritídu, ktorá je spôsobená prvokmi a baktériami. Najúčinnejšie sú čapíky s jodidom. Majú vynikajúce antiseptické a antibakteriálne vlastnosti a tiež rýchlo inhibujú rast patogénnych mikroorganizmov.

  Liečivo Longidaza je predpísané na tvorbu adhézií

  Keď vyvstane otázka, ako liečiť chronickú endometritídu, môžu sa k záchrane dostať čípky Ginalgin. Oni sú široko používané v gynekológii, pretože sú schopní zničiť všetky baktérie a huby. Liek sa používa na akútnu a chronickú endometritídu, ktorej výskyt bol vyvolaný sexuálnou infekciou.

  Liečba akútnej a chronickej endometritídy

  Terapia akútnej endometritídy je vždy založená na antibakteriálnych liekoch. Bežne používané lieky sú široko profilované, ktoré okamžite pôsobia na rôzne patogény infekcie. Okrem toho je intravenózny spôsob ich administrácie zvolený tak, aby tieto fondy pôsobili čo najrýchlejšie. Súčasne sa môže intramuskulárne podať antibiotikum z inej skupiny. Najbežnejším párom je použitie Metragilu s gentamínom.

  ​​

  Ak sa po pôrode alebo potrate objaví akútna endometritída, môže sa vykonať kyretáž dutiny maternice. Antibakteriálne ošetrenie trvá desať dní.

  Ďalej sa predpisujú lieky na odstránenie príznakov bolesti, ktoré zosilňujúimunita a zníženie rizika alergických reakcií. V niektorých prípadoch sú predpísané prostriedky, ktoré pomáhajú redukovať maternicu a komplexy vitamínov, ktoré pomáhajú obnoviť celé telo. Posledným krokom v liečbe akútnej endometritídy je fyzioterapia.

  Terapia chronickej endometritídy pozostáva zo súboru terapeutických opatrení zameraných na odstránenie zápalového procesu. V tomto prípade sa predpisujú aj antibiotiká, ale odporúča sa podávať priamo do postihnutej sliznice. Okrem toho sú predpísané tieto postupy:

  • elektroforéza,
  • UHF,
  • ultrazvukové vlny.

  Tradičné lekárstvo v boji proti endometritíde

  Okrem liekovej terapie môžu pri liečbe endometritídy pozitívne výsledky priniesť aj recepty tradičnej medicíny. Rôzne infúzie a odvary pripravené z liečivých bylín eliminujú výtok a zmierňujú nepríjemné pocity pri takejto chorobe. Musíte však pochopiť, že sú neúčinné proti vírusom a baktériám. Preto by liečba mala byť komplexná a tradičná medicína by sa mala používať ako doplnková metóda všeobecnej liečby.

  Parný kúpeľ založený na lesnom sene pomôže poraziť endometritídu

  .

  Môžete skúsiť bobkový list. Taká suchá rastlina bude potrebovať asi 20 g. Je lepšie umiestniť listy do smaltovanej panvice, pridať trochu vody a variť rastlinu na miernom ohni asi päť minút. Potom kapacitaodstránené z ohňa a musíte počkať, kým tekutina nevychladne. Potom musíte opatrne sedieť na panvici a zabaliť oblasť panvy uterákom. Výpary z bobkových listov zmierňujú zápal v genitourinárnom systéme. Tento postup opakujte každý deň pred spaním počas dvoch týždňov.

  Preukázanou a zavedenou receptúrou je použitie oleja z rakytníka rakytníka. Najprv musíte vziať kus obväzu, do ktorého je vložená vata. Obväz je zviazaný v uzle, ktorý je ponorený do oleja rakytníka rešetliakového. Potom sa do vagíny vloží domáci tampón na celú noc. Tento postup bude trvať 10 dní. Počas tejto doby bude možné zbaviť sa všetkých zápalových procesov a urýchliť hojenie postihnutých tkanív krčka maternice. A taký recept pomôže tým, ktorí pochybujú o tom, či je možné vyliečiť chronickú endometritídu.

  Ďalšou metódou tradičnej medicíny, ktorá pomáha liečiť endometritídu, je odvar ľubovníka bodkovaného. Na jej prípravu je potrebné vziať 20 g tejto rastliny v suchej forme a naliať do nej 500 ml vriacej vody. Nádobu položte na malý oheň a trávu duste asi desať minút. Potom sa vývar filtruje a trikrát denne sa vyberie na 170 ml. A môžete vyskúšať zdravý parný kúpeľ pripravený na báze sena.

  Seno v ramene sa umiestni do vedra, kde sa naleje päť litrov vody. Plavidlo sa zapáli a kvapalina sa uvedie do varu. Po miernom ochladení vody musíte sedieť na vedre a zabaliť sa do uteráka. Sadnite si do takýchpoloha je nevyhnutná, kým kvapalina úplne nevychladne. Trvanie celého liečebného cyklu bude dva týždne.

  Fern pomôže prekonať zápal a zmierniť kŕče bolesti. Bude trvať 20 g suchých listov tejto rastliny, ktoré sú naplnené 300 ml horúcej vody. Infúzia sa povarí dve minúty, potom sa filtruje a užíva sa v 50 ml štyrikrát denne. Trvanie celej liečby bude desať dní. Pri chronickej endometritíde je možné priebeh takejto terapie predĺžiť tak dlho, ako je potrebné na dosiahnutie pozitívneho výsledku.

  Ďalšie liečivo, ktoré pomáha v boji proti tomuto ochoreniu doma, sa pripravuje na základe citrusových plodov. Musíte vziať jeden pomaranč a citrón, starostlivo umyť tieto plody a nasekať ich mixérom. Do výslednej zmesi pridajte 10 kvapiek cibuľovej šťavy a lyžicu cukru. Miešajte celú kompozíciu a potom užite liek jednu čajovú lyžičku trikrát denne počas 18 dní. Všetky tieto recepty tradičnej medicíny ukazujú, ako vyliečiť endometritídu, ak sa stala chronickou.

  Endometritída je zákerné ochorenie, ktoré, pokiaľ sa nelieči, vyvoláva vážne následky pre ženské telo, z ktorých jedným je neplodnosť. Preto odkladanie liečby takým ochorením nestojí za to. Musíte to však pochopiť, aby ste si poradili aj s niektorými ľudovými liekmi. Nezabudnite predpísať lieky antibiotikami, ktoré dávajú okamžitý časúčinok.