Ako liečiť endometriózu

Obsah

  Endometrióza je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy a je často diagnostikovaná u žien v reprodukčnom veku. Patológia je sprevádzaná mnohými nepohodliami, náhlym krvácaním a prudkým poklesom imunity. Hlavné nebezpečenstvo tejto choroby však spočíva vo vysokej pravdepodobnosti vzniku komplikácií, z ktorých jednou je neplodnosť.

  Pred liečbou akéhokoľvek typu endometriózy sa vykonáva kompletné vyšetrenie pacienta, aby sa zistilo štádium zápalového procesu a prítomnosť sprievodných patológií. Uskutočnenie terapie v počiatočnom štádiu ochorenia pomôže zabrániť nežiadúcemu chirurgickému zákroku.

  8. Správny prístup k liečbe9. Liečba choroby môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Endometriózu je možné rýchlo a účinne liečiť iba integrovaným prístupom. Z tohto dôvodu sa musia dodržiavať všetky lekárske odporúčania:
  • strava. Z denného menu by mali byť úplne vylúčené výrobky, ktoré zadržiavajú tekutinu v tele a spomaľujú účinky farmakologických liekov. Nie je dovolené jesť mastné, vyprážané a korenené jedlá;
  • motorická aktivita. Dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu zlepšujú metabolizmus a normalizujú krvný obeh v panvových orgánoch. Počas liečby je potrebné obmedziť závažnú fyzickú aktivitu vrátane vzpierania.
  • pite veľa vody. Ak uKeďže pacientom nie je diagnostikovaná žiadna patológia močového systému, lekári odporúčajú jej denné použitie 2,0–2,5 litra tekutiny: čistá nehybná voda, kyslé ovocné nápoje, harmanček alebo zelený čaj s plátkom citróna, šípkový vývar.

  Ak je to potrebné, pacientom sa zobrazia fyzioterapeutické postupy: masáž, hirudoterapia, terapeutické cvičenia. V procese liečby endometriózy je často potrebné používať sedatíva, imunomodulátory, antispasmodiká. Lekári odporúčajú užívať hepatoprotektory, aby sa predišlo porušeniu pečene a pankreasu.

  Čo sa stane, ak nedôjde k liečbe

  Endometrióza je charakterizovaná patologickou benígnou proliferáciou tkanív, ktoré sú morfologicky a funkčne podobné endometriu. Môže byť diagnostikovaná v jednom z oddelení reprodukčného systému. Existujú však výnimky - patológia ovplyvňuje brušnú stenu, sliznicu močového mechúra, črevá. Ak pacient zistí endometriózu pohlavných orgánov, okrem hormonálnej nerovnováhy sa zistia aj endometriálne cysty.

  Pri určovaní taktiky liečby lekár zohľadňuje tieto faktory:

   19. všeobecné zdravie;20. trvanie priebehu choroby;
  • stav odolnosti tela voči infekčným patológiám;
  • umiestnenie zápalových ohnísk;
  • závažnosť symptómov;
  • šírenie zápaluproces.

  V závislosti od klinického obrazu choroby môžu byť pacientom predpísané lieky na vnútorné a vonkajšie použitie (kapsuly, tablety, vaginálne a rektálne čapíky). Domácemu striekaniu endometriózy pomáha infúzia liečivých rastlín a roztokov liekov s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami. Liečba tohto ochorenia je dlhá a často si vyžaduje použitie drahých liekov na parenterálne podávanie.

  Ak sa však nelieči po dlhú dobu, potom po krátkej dobe vzniknú vážne komplikácie. Medzi najnebezpečnejšie prejavy patológie patrí tvorba zhubných nádorov, ktoré sa ťažko liečia. Preto lekári po objavení endometriálnej cysty okamžite začnú liečbu. Pomôže to predchádzať degenerácii tkaniva pri rakovinových rastoch.

  Časté krvácanie spôsobuje zníženie hladiny hemoglobínu a rozvoj anémie z nedostatku železa. Tento stav spôsobuje:

  • únava;
  • suchosť a bledosť pokožky;
  • krehké vlasy, lúpanie nechtových dosiek;
  • časté recidívy vírusových a bakteriálnych infekcií;
  • exacerbácie chronických chorôb.

  Nebezpečnejšie ako endometrióza je zanedbateľná závažnosť symptómov v počiatočnej fáze zápalového procesu. Žena pripisuje zhoršenie pohody nadmernej práci alebo prechladnutiu. Gynekológovia odporúčajú pacientompodrobiť sa najmenej dvakrát ročne lekárskej prehliadke. To významne znižuje počet žien, ktoré sa obávajú otázky, či je možné vyliečiť endometriózu. A v prípade zistenia patológie okamžite začne liečbu a zabráni vzniku komplikácií.

  Liečba farmakologickými liekmi

  Lieky na liečbu endometriózy vyberá lekár individuálne pre každého pacienta v závislosti od typu a štádia patológie. V plodnom veku ženy má veľký význam, preto sa uprednostňuje len konzervatívna liečba. K operáciám sa pristupuje bez absencie pozitívneho výsledku z používania vonkajších a vnútorných drog. Nevyhnutným predpokladom pre chirurgické zákroky sú rozsiahla strata krvi, adhézie, silná bolesť.

  Antikoncepčné pilulky Diana-35 pomôžu liečiť endometriózu

  .

  Kombinované perorálne kontraceptíva

  Vo väčšine prípadov liečba endometriózy liekmi začína podaním jednofázových antikoncepčných tabliet. Trvanie liečebného cyklu je niekoľko mesiacov, počas ktorých účinné látky liečiv (gestagény alebo estrogény) potláčajú ovuláciu.

  Takéto látky majú výrazný terapeutický účinok:

  • odstránenie bolesti v podbrušku;
  • zabrániť krvácaniu;
  • normalizujú hormonálne hladiny;
  • spomaľujú šíreniezápalové procesy.
  • ​​

  Terapeutickým účinkom perorálnych kontraceptív je umelé zvyšovanie hormonálnej hladiny v systémovom obehu. To vám umožňuje lekársky zastaviť produkciu nadbytku týchto biologicky aktívnych látok endokrinnými žľazami. K liekom, ktoré lekári predpisujú najčastejšie, patria:

   51) Diane-35;
  • Regulon;
  • Janine;
  • Logest.

  Po ukončení používania antikoncepčných tabliet prestáva endometriálne tkanivo rásť a závažnosť postovulačných zmien v endometriu sa výrazne znižuje. Hormonálne lieky majú významný počet kontraindikácií, medzi ktoré patrí diabetes mellitus, určité patológie kardiovaskulárneho a močového systému.

  Progestíny

  Zloženie liečiva obsahuje zložky podobné v činnosti ako progesterón produkovaný v tele ženy. Liečba v priebehu liečby zabraňuje vysokej pravdepodobnosti vzniku hyperplázie endometria v dôsledku zvýšeného obsahu estrogénu v krvnom riečisku. Táto skupina zahŕňa lieky s antikoncepčnou schopnosťou alebo postrádajúce vlastnosti perorálnej antikoncepcie:

  • Dufaston;
  • Utrozhestan 100 a 200;
  • Byzanne.

  Lekári zaznamenávajú selektívny účinok týchto farmakologických liekov na progestínové receptory slizníc orgánov reprodukčného systému. Ak je žena predpísaná Duphaston na ovariálnu endometriózu,potom na pozadí užívania tabliet je nielen zachovaná, ale aj obnovená reprodukčná funkcia tela.

  Dufaston sa používa na liečbu endometriózy na prevenciu rozvoja endometriálnej hyperplázie

  .

  Gonadoliberínové agonisty

  Ďalšou skupinou liekov používaných na liečbu endometriózy sú agonisty gonadoliberínu. Tieto lieky inhibujú produkciu hormónov v hypofýze, čo spôsobuje zníženie produkcie estrogénu vo vaječníkoch. Žena má umelú menopauzu. O tom, ako dlho to vydrží, rozhodne lekár po vyhodnotení stupňa poškodenia tkaniva. Najúčinnejšie pri liečbe endometriózy sú:

  Odporúčame prečítať si: Ako rýchlo zbaviť bolesti brucha
   74) Zoladex;
  • Buserelín;
  • Nafarelín.

  Tieto lieky pri dlhodobom používaní prispievajú k vylúhovaniu vápnika z kostného tkaniva a vyvolávajú jeho demineralizáciu, ktorej nebezpečnými dôsledkami sú zlomeniny rôznych orgánov pohybového aparátu. Trvanie užívania liekov by preto nemalo prekročiť šesť mesiacov. Agonisty Gonadoliberínu sú drahé lieky a používajú sa iba na zlyhanie kombinovaných perorálnych kontraceptív.

  Lieky majú významné množstvo vedľajších účinkov (suchosť vaginálnych slizníc, zvýšená srdcová frekvencia), o možnom prejave lekárov okamžite varuje pacientov.

  Ošetrenievaginálne a rektálne čapíky

  Sviečky s protizápalovými, antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami pomôžu liečiť akýkoľvek typ endometriózy. Ako sa patológia vyvíja, poškodzuje sa zdravé tkanivo, infekčný proces sa zrýchľuje a vznikajú silné bolestivé pocity. K zápalu sa často pridávajú patogénne mikroorganizmy - baktérie a huby. Tvoria nové infekčné ložiská, stávajú sa príčinou celkovej intoxikácie tela.

  Rektálne čapíky

  Rektálne čapíky s nesteroidnými protizápalovými liekmi môžu inhibovať progresiu endometriózy. Tieto zahŕňajú:

  • indometacín;
  • Movalis (účinná látka meloxikam);
  • Voltaren alebo Diclofenac;
  • Flamax alebo Ketoprofen.

  Pri silných bolestiach je možné používať sviečky s belladonou, ktoré majú silný antispazmodický účinok. Tieto čapíky sa používajú iba podľa predpisu lekára, pretože prírodné zložky liečiva vykazujú mnoho vedľajších účinkov, medzi ktoré patrí vývoj alergických reakcií.

  Rektálne a vaginálne čapíky sa široko používajú pri liečbe endometriózy

  Vaginálne čapíky

  Pred liečením endometriózy sa vykonávajú laboratórne testy biologických vzoriek pacientov, aby sa zistili infekčné patogény a stanovila sa ich citlivosť na antibakteriálne lieky. Ak boli vírusy, baktérie alebo kvasinkyzistené, ženám sa odporúča používať čapíky s antimykotickou a antimikrobiálnou aktivitou.

  V počiatočnej fáze endometriózy vaginálny čapík pomôže liečiť chorobu a eliminuje vnútorné ťažkosti:

  • Terzhinan. Tento kombinovaný liek má antimykotický, antiseptický a antimikrobiálny účinok. Zloženie liečiva zahrnuje Neomycín, Nystatín, Ternidazol a Prednizolón, ktorý určuje široké terapeutické spektrum vaginálnych čapíkov. Terzhinan sa používa na liečbu endometriózy a súvisiacich infekcií genitourinárneho systému. Prednizolón sa týka hormonálnych liekov, takže čapíky môžu predpisovať iba ošetrujúci lekár;
  • Fluomizín. Účinnou látkou vaginálnych čapíkov je dequaliniumchlorid, ktorý vykazuje rozsiahle antimikrobiálne vlastnosti proti väčšine gramnegatívnych a grampozitívnych mikroorganizmov vrátane E. coli. Tento liek bez hormónov sa používa na liečenie endometriózy v prípade spojenej bakteriálnej infekcie.

  Trvanie liečebného cyklu je až 10 dní. Časový interval je priamo závislý od závažnosti zápalového procesu a zdravotného stavu pacienta.

  Čapíky na obnovenie vaginálnej mikroflóry

  Pri liečení endometriózy, najmä v strednom a ťažkom štádiu patológie, sa používa veľa farmakologických prípravkov. Toľko rôznorodýchchemické zlúčeniny nepriaznivo ovplyvňujú nielen črevnú mikroflóru, ale aj vagínu. Ženy sa sťažujú na suché sliznice, kŕče a pálenie po močení, bolesť pri pohlavnom styku. Čapíky s prospešnými laktobacilami a bifidobaktériami pomôžu napraviť negatívnu situáciu:

  • Vaginorm C;
  • laktozinal;
  • Lactonorm;
  • Acylact;
  • bifidumbakterín.

  Tieto sviečky sa vyznačujú rýchlym nástupom terapeutického účinku a ľahkým používaním, je možný výrazný miestny účinok. Je potrebné používať vaginálne čapíky s prospešnými baktériami počas 10 - 14 dní súčasne s eubiotikami na vnútorné použitie - laktobaktín, bifiform, acipol.

  Lekári takmer vždy odporúčajú, aby pacienti používali čapíky Longidaz, ktoré sa podávajú vaginálne aj rektálne. Liek má nasledujúce terapeutické vlastnosti:

  • pomáha znižovať závažnosť zápalového procesu;
  • ovplyvňuje syntézu zápalových mediátorov;
  • zvyšuje odolnosť tela voči bakteriálnym a vírusovým infekciám;
  • zvyšuje miestnu imunitu.

  Longidáza zabraňuje tvorbe adhézií s endometriózou, prispieva k ich rýchlej a účinnej resorpcii, čo vylučuje potrebu chirurgického zákroku. Liečivo vykazuje antioxidačné, proteolytické, protizápalové účinky.

  Okrem farmakologických látok pri liečbeendometrióza používa liečivé byliny

  Predpisy pre tradičnú medicínu

  Lekári často predpisujú pre pacientov farmakologické prípravky, ktorých účinnými látkami sú hormóny. Mnoho žien sa obáva takýchto liekov a začína ich hľadať náhradu v receptoch tradičnej medicíny. Je to nielen nepraktické, ale aj mimoriadne nebezpečné - choroba má tendenciu rýchlo postupovať. Ľudové liečivá sa používajú na liečenie tohto ochorenia, ale iba po konzervatívnej liečbe na zlepšenie pohody pacientov.

  Liečitelia odporúčajú používať liečivé byliny, kvety a korene:

  • rebríček;
  • medvedie uši;
  • Hypericum;
  • Althea;
  • šalvia;
  • sedmokrásky;
  • séria.

  Suché drvené rastliny sa zmiešajú v rovnakých pomeroch, nalejú sa do vriacej vody a namiesto pravidelného čaju sa vypijú.

  Lekári odporúčajú, aby sa ženy liečili bylinkami, aby sa zvýšil terapeutický účinok užívania drog. Rastlinné materiály majú výrazné antimikrobiálne, protizápalové a antiseptické vlastnosti. Po ukončení liečby ľudovými liekmi, nepohodliami a stratou sily sa postupne obnovuje aktívne fungovanie všetkých životne dôležitých systémov.

  Ženy, ktoré zažili negatívne symptómy patológie, sa pýtajú, či endometrióza môže byť vyliečená rýchlo a trvalo. Liečba tohto ochorenia je, samozrejme, dlhá a vyžadujepoužitie závažných farmakologických liekov. Ale podľa všetkých lekárskych odporúčaní sa pacienti úplne zotavujú. Početné recenzie svedčia o úplnom vyliečení endometriózy.

  Veronika, Nižný Novgorod:

  „Moja endometrióza bola diagnostikovaná dosť zanedbávanou formou. Lekár bol ochotný vykonať operáciu, ale skôr ako sa rozhodla vyskúšať hormonálnu liečbu. Diana-35 pila niekoľko mesiacov, veľmi sa obávala vedľajšieho účinku. A nič - vlasy nespadli, nepriberali na váhe, žily sa nepučúvali. Ale zbavil som sa endometriózy. “

  Svetlana, Krasnojarsk:

  „Po neúspešných pokusoch o otehotnenie som sa obrátil na lekára. Nájdená endometrióza a v dosť závažnej forme. Po liečbe Zolades choroba zmizla a nastalo dlho očakávané tehotenstvo. Okrem injekcií lekár predpísal čapíky indometacínu a infúziu maternicovej borovice. “

  Marina, Rostov na Done:

  „Endometrióza bola liečená Utrozhestanom 200. Nezistili sa žiadne nepríjemné pocity, liek bol dobre tolerovaný. Okrem toho vložili sviečky Terzhinan, vypili sa multivitamíny a Linex. "Zlepšenie prišlo do dvoch týždňov - bolesť a špinenie zmizli."