Ako liečiť ekzémy na rukách: lekárske a ľudové lieky

Ako liečiť ekzémy na rukách? Bohužiaľ, dermatológovia pri každodennom stretnutí sú s touto otázkou čoraz častejšie konfrontovaní. To platí najmä o letnom období. V teplom období sa počet prípadov ochorenia na koži skutočne výrazne zvyšuje. Z tohto dôvodu budú informácie uvedené v tomto článku užitočné pre všetkých bez výnimky - nikto nie je v bezpečí pred takým nepríjemným ochorením, ako je ekzém, najmä pokiaľ ide o pokožku rúk.

Definícia

Prvým krokom je zistiť, čo je ekzém. Vedci opisujú tento výraz ako zápalový proces určitých vrstiev kože, sprevádzaný mnohými polymorfnými vyrážkami. V súčasnosti sa rozlišuje niekoľko typov ekzémov:

 • Pravda;
 • profesionál;
 • Seborrheic;
 • Mikrobiálne.

Všetky prípady ekzému sa vyznačujú precitlivenosťou kože na rôzne typy alergénov. Najčastejšie je touto chorobou postihnutá pokožka rúk a tváre, menej často - nohy. Okrem toho sa ekzém obvykle lieči pomerne dlhú dobu a relapsy s týmto ochorením nie sú také zriedkavé.

Typy ekzémov

Ako už bolo uvedené, priebeh tohto ochorenia má niekoľko foriem. A presne povedať, ako sa má v konkrétnom prípade liečiť ekzém, je možné až po zistení jeho príslušnosti k určitému druhu.

Takže, odrody ekzému a ich stručný opis.

Pravý ekzém

Jeho akútna forma sa zvyčajne prejavuje sčervenanímpokožka a jej výrazný opuch. Pokožka je pokrytá veľkým počtom malých bublín, ktoré sa nakoniec roztrhnú a zlúčia a vytvoria veľké erózne plačové povrchy. Pacient spravidla zaznamenáva prítomnosť silného svrbenia a pálenia. Avšak česanie postihnutej oblasti nestojí za to, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť rýchleho šírenia choroby v tele.

Pri chronickom priebehu pravého ekzému získavajú ložiská kože namodralý odtieň, ale edém je menej výrazný ako v akútnej forme. Okrem toho sa v takýchto prípadoch vyskytujú erózne lézie, pálenie a svrbenie oveľa menej často.

Ekzém z povolania

Veľmi podobné predchádzajúcej forme. V zásade sú pozorované zmeny na krku, predlaktí a rukách. Príčinou rozvoja choroby je v absolútnom prípade alergén, s ktorým je osoba vďaka svojej profesii dlhodobo v kontakte. Liečba je spravidla rýchla a bez akýchkoľvek komplikácií.

Mikrobiálny ekzém

Zvyčajne sa vyvíja na končatinách. Vyznačuje sa prítomnosťou fistúl, vredov a hlbokých rán. Pravdepodobnosť vzniku plesňových kožných lézií je vysoká. Hlavným rozdielom od ostatných foriem sú jasne definované hranice lézie.

Seborrhický ekzém

Komplikácia bežnej seborey. Hlavne je postihnutá pokožka hlavy, ako aj pokožka na hrudi, medzi lopatkami a na končatinách končatín. Veľmi ťažko liečiteľné.

Zaujímavým faktom je, že pokožka osobySú akýmsi ukazovateľom stavu vnútorných orgánov a systémov. Ekzém teda často označuje sprievodné ochorenie obličiek alebo gastrointestinálny trakt.

Všeobecné príznaky ekzému

Medzi klasické príznaky ekzému vrátane pokožky rúk patrí:

 • začervenanie kože;
 • Nástup edému;
 • výskyt vyrážok (polymorfné formácie na koži);
 • nepohodlie (pálenie, svrbenie).

Ako liečiť ekzémy na rukách?

Teraz je čas hovoriť o boji proti ekzémom v rukách. Hlavná vec, ktorú je potrebné sa naučiť od samého začiatku, je, že liečba musí byť komplexná. Ak to chcete urobiť, mali by ste navštíviť dermatológa v čo najkratšom čase, ktorý vám dá užitočné odporúčania týkajúce sa každodennej rutiny, spôsobu práce a odpočinku. Je tiež dôležité dodržiavať určitú terapeutickú diétu. Zároveň sú zo stravy úplne vylúčené výrobky so zvýšenou alergénnosťou.

Preto je potrebné očistiť telo alergénov (detoxikácia). Tento postup sa vždy vykonáva pod dohľadom lekára. Okrem toho, ak má pacient sprievodnú gastrointestinálnu patológiu, musí sa odstrániť čo najskôr.

Odborníci odporúčajú liečbu ekzému na ruke najmä liekmi na báze kortikosteroidov. Pomerne dobre potlačujú vývoj zápalových procesov v tele. Zotavenie preto prichádza omnoho skôr.

Často sa však vyskytuje jedno systémové ošetrenienestačí. Preto lekár dodatočne predpísal miestnu terapiu. Jeho hlavným cieľom je odstrániť suchú pokožku, svrbenie a pálenie. Dôležitá je aj prevencia sekundárnej infekcie. Vykonáva sa pomocou hormonálnych a antiseptických mastí, ale iba podľa pokynov dermatológa. Samostatná správa týchto prostriedkov môže významne zhoršiť stav pacienta.

Pri liečbe ekzému na rukách sa často používajú fyzioterapeutické postupy, pretože pomáhajú znižovať aktivitu zápalového procesu a stimulujú regeneráciu poškodených tkanív. V závažných prípadoch sa pacientom predpisuje konzultácia s imunológom, aby sa upravila liečba s cieľom normalizovať imunitný systém.

Liečba ekzému ľudovými prostriedkami

V súčasnosti je známych veľa ľudových metód na liečbu ekzému. Nie všetky sú však rovnako účinné. Pred použitím tohto alebo tohto predpisu sa preto musíte poradiť s lekárom. Nasledujú populárne recepty, ktoré lekári odporúčajú svojim pacientom:

 • Bujón bez bazy . Má vynikajúci protizápalový účinok. Na varenie pridajte 3 polievkové lyžice bazy čierneho do litra vody. Potom nechajte variť na miernom ohni a varte 15 minút. Potom sa vývar odporúča stáť 2 hodiny. Ručné kúpele by sa mali robiť každé 3-4 hodiny. Navyše si nemôžete utrieť ruky - musia osušiť samy. Potom si namažte ruky zvlhčovačom;
 • Vanes morskou soľou . Obzvlášť účinný v počiatočných fázach vývoja choroby. Takéto kúpele robte dvakrát denne (ráno a tesne pred spaním). Varenie je celkom jednoduché: v 1 litri vriacej vody sa chová 5 polievkových lyží morskej soli. Jednorazové použitie kúpeľa by nemalo presiahnuť 15 minút. Po tomto postupe si opláchnite ruky pod tečúcou vodou a potom ich namažte zvlhčovačom.
 • Aloe krém . Príprava: dve vetvy aloe sa dôkladne nasekajú a stlačia. Výsledná šťava sa zmieša so smotanou a umiestni sa do sklenenej nádoby. Dá sa presne do jedného dňa do chladničky. Aplikácia: ruky sú namazané po každom umytí. Pokračujte v liečbe až do úplného zotavenia.

Podľa všetkých vyššie uvedených pokynov sa môžete v najkratšom možnom čase zbaviť tak nepríjemného ochorenia, ako je ekzém vašich rúk. Chcem vám však pripomenúť, že pri tejto patológii je nevyhnutne potrebná konzultácia s dermatológom. Koniec koncov, iba on môže predpísať včasné a najúčinnejšie ošetrenie.