Ako liečiť E. coli

Obsah

  E. coli je baktéria v tvare tyčinky, ktorá sa vyznačuje veľkým počtom kmeňov. Niektoré z nich môžu po požití spôsobiť rôzne patológie gastrointestinálneho traktu a orgánov močových ciest. Ako liečiť E. coli, aby sa predišlo negatívnym dôsledkom, je podrobnejšie opísaný v článku.

  Lieky

  Terapia infekcie E. coli sa vykonáva komplexne pomocou niekoľkých skupín liekov. Liečba je založená na antibiotikách, na ktorých sú predpísané bakteriofágy, probiotiká, lieky proti bolesti a iné symptomatiká. Terapia choroby sa uskutočňuje v stacionárnych podmienkach.

  Antibiotiká

  Samoliečba na črevné infekcie je prísne zakázaná, najmä ak ide o ochorenie dieťaťa. Vo väčšine prípadov sa E. coli, vrátane hemolytických, lieči liekmi so širokým spektrom účinku. Použite finančné prostriedky skupiny:

  • cefalosporíny (napr. Cefabol, rocesim, claforan atď.);
  • fluórchinolóny (napríklad Ofloxacín, Ciprolet, Normax atď.);
  • aminoglykozidy (napríklad gentamicín, neomycín atď.);
  • tetracyklíny (napríklad tetradox, vibramycín atď.);
  • aminopenicilíny (napríklad monomycín, ampicilín atď.).

  Ak je porucha čriev spôsobená vírusovou infekciou, antibakteriálne lieky budú nielen neaktívne, ale zhoršia aj všeobecnézdravotný stav, pretože okrem patogénnej flóry ničia aj užitočné.

  Bakteriofágy

  Takéto lieky sa používajú pri komplexnej liečbe rôznych črevných infekcií vrátane infekcií spôsobených Escherichia coli. Bakteriofágy sa predpisujú v týchto prípadoch:

  • s opakujúcimi sa epizódami črevnej infekcie;
  • s precitlivenosťou na antibakteriálne lieky;
  • so zvýšeným rizikom závažných systémových reakcií;
  • pri závažných sprievodných chronických ochoreniach;
  • deti mladšie ako 1 rok.

  O tom, či sa majú bakteriofágy používať pri liečbe E. coli, určuje ošetrujúci lekár. Na tento účel je potrebné konkrétne potvrdenie diagnózy, konkrétne detekcia patogénu v ľudskej biologickej tekutine (v nátere, v moči).

  Intesti, bežne predpisovaný bakteriofág pre črevné infekcie

  .

  Bakteriofág môže obsahovať liečivo, ako je napríklad Intesti. Droga sa považuje za univerzálnu. Používa sa pri liečbe nielen E. coli, ale aj Salmonella, Shigella, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella. Pyobacteriophage je komplexné činidlo s antibakteriálnym účinkom proti Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, stafylokok, enterokok, Klebsiella. Ďalším liečivom zo skupiny bakteriofágov je Sextafag, ktorý je účinný pri liečení Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella, Streptococcus, Staphylococcus, Proteus.

  Možno urobiť porovnanie bakteriofágov a antibakteriálnych liekov.:

  • antibakteriálne lieky majú široké spektrum účinku, zatiaľ čo bakteriofágy sú vysoko špecifické;
  • na predpísanie bakteriofága je potrebné presne určiť typ patogénneho mikroorganizmu, zatiaľ čo na predpisovanie antibiotika to nie je potrebné;
  • liečba bakteriofágmi je dlhšia;
  • ak si telo môže vyvinúť rezistenciu na antibakteriálne liečivá, potom sa tak nestane bakteriofágom;
  • · nevyskytujú sa systémové nepriaznivé príznaky z užívania bakteriofágov, čo sa nedá povedať o antibiotickej liečbe;
  • podávanie bakteriofágov je povolené všetkým pacientom bez ohľadu na vek, zatiaľ čo na predpisovanie antibiotík existujú vekové obmedzenia.

  Probiotiká

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Ako liečiť črevnú poruchu doma

  Ošetrenie E. coli je doplnené probiotikami. Odporúča sa používať polybaktérie, ktoré zahŕňajú bifidobaktérie a laktobacily. Môže to byť napríklad Bifidin, Lineks, Gastrofarm.

  Je dôležité brať také lieky správne, pretože ich účinnosť priamo závisí od toho. Ak je liek vo forme prášku, zriedi sa v teplej vode. Horúca alebo studená voda nebude fungovať, pretože v prvom prípade uhynú prospešné baktérie a v druhom nedajú požadovaný účinok. Tablety sa úplne vypijú bez rozpustenia vo vode.

  Ak sa zvýši kyslosť v orgánoch gastrointestinálneho traktu, je potrebné pred použitím probiotika vypiť pohár minerálnej vody alebo tabletu.antacidá (napríklad Gastal alebo iné). V takom prípade môžete znížiť pH žalúdočnej šťavy a zabrániť deštrukcii baktérií.

  Iné lieky

  Infekcie spôsobené Escherichia coli sa vo väčšine prípadov vyskytujú s ťažkou hnačkou. Ak chcete normalizovať stolicu, predpíšte lieky s proti hnačkovým účinkom. Môže to byť napríklad Loperamid, Nifuroxazid, Stopdiar. Drogy prispievajú k obnoveniu normálneho fungovania čreva, zníženiu tonusu a peristaltike.

  V tele pacienta s črevnou infekciou sa hromadia toxické látky. Ak sa ich chcete zbaviť, musíte vziať príslušné lieky - sorbenty, ktoré nedovoľujú vstrebávanie toxínov a prispievajú k ich eliminácii bez zmeny. Môže to byť aktívne uhlie, Smecta, Enterosgel, Polysorb.

  Spazmalgon pomôže zmierniť kŕče a bolesti

  Po odstránení akútnych príznakov črevnej infekcie je potrebné lieky na urýchlenie a normalizáciu tráviaceho procesu. Môže to byť napríklad Mezim alebo Pancreatinum.

  Bolesť možno odstrániť pomocou analgetík, napríklad Smazmalgon, No-shpa, Benalgin.

  Strava a pitný režim

  Udržiavanie správnej výživy je jedným z hlavných terapeutických opatrení pri črevnej infekcii spôsobenej Escherichia coli. Okrem toho bude potrebné dodržiavať režim pitia, pretože časté hnačky môžu spôsobiť dehydratáciu - nebezpečný stav, najmä pridetské telo.

  Pri hnačkách sa často a často pije. Je vhodné variť nápoj. Okrem vody môžete piť aj bylinky, napríklad ľubovník bodkovaný alebo harmanček. Regidron, práškový prípravok na prípravu roztoku, ktorý je schválený na použitie dospelými aj deťmi, je dokonalý z hotových výrobkov.

  Pri ťažkej dehydratácii tela sa vykonávajú osobitné opatrenia za stacionárnych podmienok, ktoré pomôžu eliminovať intoxikáciu a nahradiť stratenú tekutinu v tele. Spravidla sa jedná o kvapkadlá so špeciálnymi riešeniami.

  Pre dospelých

  Dospelým pacientom sa odporúča dodržiavať tabuľku liečby č. 4. Takáto výživa zahŕňa zahrnutie do stravy výrobkov, ktoré nedráždia sliznice gastrointestinálneho traktu. Vylúčte z diéty polievku a boršč varenú v mastnom vývare, čokoláde, pečive, prosoch, jačmeni a kukurici, údené výrobky, vyprážané, mastné.

  Naopak, oplatí sa zahrnúť sliznú polievku, kašu (okrem vyššie uvedených), želé, chudé mäso a ryby, silný čaj, zatuchnutý chlieb, nízkotučné mliečne výrobky.

  Jedlá by mali mať polotekutú konzistenciu, strednú teplotu, naparené alebo varené a jedlo by malo byť frakčné (v malých porciách, ale často počas celého dňa). Po zlepšení celkového zdravotného stavu pacienta sa presunie do tabuľky č. 4B, ktorá zabezpečuje zvýšenie obsahu kalórií v konzumovaných výrobkoch aobsah uhľohydrátov. Diéta č. 4B vám umožňuje jesť dusené, pečené jedlá a mierne vyprážané.

  Pre deti

  Zásady výživy pre deti s črevnou infekciou sú rovnaké ako pre dospelých, ale majú určité rozdiely v závislosti od veku dieťaťa.

  Napríklad deti by mali pripravovať stravu tak, aby neobsahovala uhľohydrátové výrobky, najmä laktózu, ktorá sa nachádza v mlieku a jeho derivátových potravinách. To možno vysvetliť skutočnosťou, že k hlavnému tráveniu uhľohydrátov nedochádza v žalúdku, ale v tenkom čreve. Ak je prítomná črevná bakteriálna infekcia, mliečne cukry budú intenzívne kvasiť, čo spôsobí zvýšenie tvorby plynov (plynatosť). Preto deti do 1 roka, ktoré sú v umelom kŕmení, nahradia zvyčajnú mliečnu zmes takou zmesou, v ktorej je nízky obsah laktózy alebo úplne chýba.

  Dieťa s črevnou infekciou sa prenesie do zmesi, v ktorej nie je laktóza

  Deti, ktorých matka dojčí, sa neodporúčajú znižovať objem mlieka o viac ako 40%, pretože obsahuje ochranné protilátky. Spolu s tým je potrebné zvýšiť počet kŕmení počas dňa.

  Ľudové lieky

  Escherichia coli sa môže liečiť v kombinácii s ľudovými liekmi.

  Táto metóda je vynikajúca pre choré ženy počas tehotenstva. Môžete použiť husaciu cinquefoil, ktorý má výrazný protizápalový a antibakteriálny účinok. Tráva sa podieľa na príprave odvaru, ktorýpoužitie vo vnútri: 1 polievková lyžica. l. nalejte suroviny pohárom vody, varte 15 minút po varení. Odvar používajte trikrát denne po 75 ml.

  Vynikajúcim nástrojom na normalizáciu črevnej mikroflóry je artičok Jeruzalem. Z nej sa pripravuje liečivé jedlo. Je potrebné rozrezať topinambur na malé kúsky, naliať horúce mlieko, zapáliť a variť, až kým nezmäkne. Nalejte 5 lyžíc mlieka do inej nádoby, hodte kúsok masla a trochu múky, premiešajte a varte, kým nezískate hustú hmotu. Nalejte uvarené artičoky z Jeruzalema s výslednou pastou a každý deň použite jedlo vo vnútri.

  Môžete použiť byliny, ako je ľubovník bodkovaný, mäta pieporná, lopúcha, jitrocel, harmanček. Zmes bylín v množstve 5 lyžíc. l. nalejte 500 ml horúcej vody, nechajte vylúhovať jednu hodinu. Potom infúziu napnite a vypite do polovice pohára trikrát denne.

  Med bude účinný pri črevných infekciách. Včelársky produkt pomáha potlačovať patogény, čím obnovuje mikroflóru žalúdka a čriev. Napriek vysokej účinnosti je med pri liečbe tohto ochorenia u ľudí s alergiou naň kontraindikovaný.

  Lekár musí určiť, čo liečiť E. coli. Samoliečba je prísne zakázaná. Inak môžete nielen spomaliť zotavenie, ale tiež spôsobiť ďalšie poškodenie tela.