Ako liečiť dysbiózu u detí

Obsah

  Dysbakterióza je patologický stav charakterizovaný smrťou prospešných mikroorganizmov v čreve. Príčinou choroby je nevyvážená výživa, neskoré uchytenie na hrudi dieťaťa, časté stresové situácie. Dysbakterióza sa prejavuje u detí s bolesťou brucha, dyspeptickými poruchami, nechutenstvom. Na úpravu črevnej mikroflóry predpisujú gastroenterológovia a pediatri eubiotiká, vitamínové komplexy, enterosorbenty a antimikrobiálne látky. Predtým, ako začnete liečiť dysbiózu u detí, sa uskutoční séria laboratórnych testov na stanovenie kvalitatívneho a kvantitatívneho zloženia mikroflóry v čreve.

  Základné zásady liečby

  Dysbakterióza sa často diagnostikuje u dojčiat do veku dvoch rokov. Kolika v bruchu, regurgitácia, hnačka alebo zápcha môžu spôsobiť zavedenie nového produktu do stravy alebo ukončenie dojčenia. V tomto prípade nie sú potrebné žiadne farmakologické prípravky - črevná mikroflóra sa zotaví po niekoľkých dňoch. Telo každého dieťaťa je individuálne, takže výsledky laboratórnych testov stolice nie sú vždy informatívne.

  V tráviacom trakte dieťaťa súbežne existujú tieto baktérie:

  • E. coli;
  • bifidobaktérie;
  • Lactobacillus.

  A ak z nejakého dôvodu nastane smrť Escherichia coli, potom sa na ich mieste začnú aktívne množiťlaktobacily. Takáto náhrada žiadnym spôsobom neovplyvňuje zdravie malého dieťaťa alebo dospievajúceho. Preto skúsení pediatri nelieči dysbiózu iba na základe výsledkov testov, ale zameriavajú sa na pohodu detí. Uchyľujú sa k terapii, keď sa u dieťaťa diagnostikujú tieto príznaky:

  • nevoľnosť, nadúvanie, grganie;
  • znížená motorická aktivita;
  • chudnutie;
  • únava, apatia, slabosť;
  • chronická hnačka alebo zápcha.

  Pri ťažkej dysbióze sa v stolici objavujú kúsky nestrávenej potravy. Poruchy trávenia a peristaltiky nepriaznivo ovplyvňujú vstrebávanie tukov, bielkovín, uhľohydrátov, biologicky aktívnych látok. Koža dieťaťa sivá a suchá, vlasy vypadávajú hojne, nechtové dosky sú preložené. Tento stav vyžaduje okamžitú korekciu pomocou substitučnej terapie, pri ktorej sa užívajú antibakteriálne a antimikrobiálne látky.

  Pred začatím liečby sa vykonáva diferenciálna diagnostika detí. Pediatr musí zabezpečiť, aby príčinou zhoršenia zdravia dieťaťa bola práve dysbióza, a nie helmintické invázie alebo extrémne nebezpečné vírusové a bakteriálne infekcie. Ak dieťa odhalilo smrť všetkých druhov prospešných mikroorganizmov v čreve, lekár trvá na hospitalizácii malého pacienta na liečbu v nemocnici pod dohľadom kvalifikovaného zdravotníckeho personálu.

  Pediatri liečia deti s dysbiózouodporučiť použitie veľkého počtu mliečnych výrobkov

  Lekárske poradenstvo

  Vo veľkej väčšine prípadov je možné obnoviť črevnú mikroflóru bez užívania drog. Prípravky, ktoré zahŕňajú sušené kultúry živých baktérií, sú prezentované v širokom sortimente na pultoch lekární. Účinnosť mnohých z nich nie je potvrdená žiadnymi klinickými štúdiami.

  Faktom je, že tráviaci trakt je zastúpený niekoľkými oddeleniami, z ktorých každé obsahuje agresívne biologicky aktívne látky - žalúdočnú šťavu, žlč a enzýmy. Prospešné baktérie odumierajú pod vplyvom kyseliny chlorovodíkovej dokonca aj v štádiu, keď sú v žalúdku, a len málo z nich sa dostane do čreva, kde sa prejavuje ich terapeutická aktivita. Gastroenterológovia a pediatri odporúčajú vytvorenie podmienok pre dieťa alebo mladistvých na zvýšenie počtu laktobacilov a bifidobaktérií:

  • Ak príčinou dysbiózy sú psychoemotorické poruchy (smrť blízkeho príbuzného, ​​presťahovanie sa na nové miesto bydliska, rozvod rodičov), potom by matky a otcovia nemali nechávať dieťa samo. Morálna podpora, dôverné rozhovory, všeobecná zábava odstráni úzkosť a zvýšenú nervovú vzrušivosť. Úžasným riešením problému je spoločná návšteva detského psychológa.
  • Ak dôjde po ukončení dojčenia k dysbióze, musí sa zadať strava dieťaťamliečne výrobky. Vytvoria priaznivé prostredie pre aktívny rast a reprodukciu prospešných baktérií.
  • Terapia dysbiózy u novorodencov sa vykonáva iba pod dohľadom detského lekára a zameriava sa najmä na zníženie závažnosti príznakov. K úmrtiu mikroflóry často dochádza v dôsledku nesprávnej výživy dojčiacej matky. Po úprave diéty zmizne bolestivá kolika v žalúdku dieťaťa.

  Najdôležitejšou súčasťou liečby a prevencie dysbiózy je racionálna a vyvážená výživa dieťaťa. Na začiatku liečby je potrebné vylúčiť z bežného denného menu mastné a vyprážané mäso, pečivo z masla a listového pečiva, rýchle občerstvenie, strukoviny, sladké nápoje. Ich miesto by mali zaujať prírodné jogurty, varenety, tvaroh, biokefír. Rodičia by nemali zabúdať, že ak nie je dieťaťu diagnostikovaná patológia gastrointestinálneho traktu, potom pri správnej výžive a neprítomnosti stresových situácií sa u dieťaťa nevyvinie dysbióza.

  Laktobaktín sa používa na prevenciu a liečbu dysbiózy u detí s antibiotickou liečbou

  .

  Liečba po užití antibiotík

  Problémy s trávením a peristaltikou sa môžu vyskytnúť u dieťaťa už v 2. - 3. deň antibiotickej liečby. Imunita u dojčiat, najmä u dojčiat, sa ešte úplne nevytvorila a priepustnosť krvných ciev je vyššia ako u dospelých. To vytvára priaznivé podmienky na prienik do tela a do telarýchle šírenie patogénnych baktérií. Infekcie dýchacích ciest a čriev si vyžadujú použitie antibiotík. Lieky ničia patogénne mikroorganizmy a šetria tak prospešné bifidobaktérie a laktobacily.

  Nie všetky antibakteriálne látky vyvolávajú dysbiózu. Tieto zahŕňajú:

  • oxacilín;
  • erytromycín;
  • penicilíny.

  Dysbakterióza je takmer vždy diagnostikovaná po užití levomycetínu, tetracyklínu a makrolidov. Dôvodom úmrtia prospešných baktérií je biseptol sulfamid, obľúbený u mnohých rodičov. Aby sa znížila pravdepodobnosť rozvoja symptómov dysbiózy, pediatri odporúčajú súčasné použitie probiotík. Tento spôsob prevencie je skutočne účinný, ale iba vtedy, ak sa v prípravku nachádzajú laktobacily. Tieto mikroorganizmy sú na rozdiel od bifidobaktérií a Escherichia coli celkom rezistentné voči pôsobeniu antibakteriálnych liekov.

  Ak na začiatku liečby bakteriálnej infekcie rodičia podajú laktobaktín dojčatám alebo dospievajúcim, minimalizujú sa tým následky užívania antimikrobiálnych látok. Čo je potrebné poznamenať pre matky a otcov:

  • čím dlhšia antibiotická liečba trvá, tým závažnejšie budú jej následky na črevnú mikroflóru;
  • Ak má dieťa po užití antibakteriálneho činidla hnačku, nevoľnosť a zvracanie, musí sa liek okamžite vysadiť a konzultovať s lekárom.

  Často sa stáva príčinou dysbiózy u detízáväzok ich rodičov k samoliečbe.

  Keď teplota stúpne alebo začne kašeľ, okamžite dajú dieťaťu „osvedčené“ antibiotikum. Pretože infekcie dýchacích ciest vo väčšine prípadov vyvolávajú vírusy, tento spôsob liečby nie je len neúčinný, ale tiež veľmi nebezpečný. Nevhodné používanie antibiotík spôsobí prudké zníženie imunity, smrť prospešnej črevnej mikroflóry a rozvoj patogénnej bakteriálnej rezistencie na najmodernejšie lieky. To znamená, že s rozvojom život ohrozujúceho ochorenia dieťaťa, napríklad tuberkulózy, nemusia antibakteriálne látky fungovať.

  Drogová terapia

  Ak sa črevné infekcie stali príčinou dysbiózy alebo ak patológia nemohla byť odstránená šetrnou stravou, potom nie je možné upustiť od farmaceutických liekov. Po preštudovaní výsledkov testov vypracuje gastroenterológ individuálne terapeutický režim pre každého malého pacienta. Lekár určuje denné a jednorazové dávky, ako aj trvanie liečebného cyklu, pričom berie do úvahy hmotnosť a vek dieťaťa, jeho celkový zdravotný stav. Viac podrobností o tom, ako vyliečiť črevnú dysbiózu, možno nájsť v tohto článku.

  Probiotický bifidumbakterín sa používa na liečbu dysbiózy u detí s cieľom obnoviť črevnú mikroflóru

  Eubiotiká

  Do tejto skupiny liekov patria probiotiká a prebiotiká. Výrobcovia zabránia smrti prospešných baktérií v žalúdkuza predpokladu, že dávkové formy majú silný ochranný poťah. To pomáha laktobacilom a bifidobaktériám voľne sa dostať do čriev, kde sa prejavuje ich terapeutická aktivita. Mikroorganizmy začínajú rásť a množiť sa a vytvárať kyslé prostredie. Je nepriaznivý pre najškodlivejšie baktérie, vyvoláva ich smrť, eliminuje všetky klinické prejavy patológie. Čo možno použiť na liečbu dysbiózy u detí:

  Prečítajte si tiež: Liečba chrípky u detí
  • Acipol;
  • Bifiform;
  • Linex, Linex pre deti vo vhodných taškách;
  • bifidumbakterín;
  • Lactobacterin.

  Malé dieťa nie je schopné prehltnúť prebiotickú kapsulu, preto ju pediatri odporúčajú opatrne otvoriť. Obsah je možné zmiešať s materským mliekom, ovocným alebo zeleninovým pyré, mliečnou zmesou. Na liečbu koliky spôsobenej dysbiózou sa do fľaše pitnej vody, ktorá sa podáva dieťaťu medzi krmivami, pridávajú prospešné baktérie.

  V prípade dysbakteriózy komplikovanej bolesťami brucha môžu byť dieťaťu predpísané prebiotiká, napríklad Hilak forte obsahujúci kyselinu mliečnu. Do tejto skupiny eubiotík tiež patria nestráviteľné polysacharidy zo zloženia laktulózy. Aké lieky môže lekár predpísať:

   76) Dufalac;
  • Normáza;
  • Prípravok;
  • Lactusan;
  • Goodluck.

  Na rozdiel od probiotík prebiotiká neobsahujú živé kmene mikroorganizmov. Obsahujú organické zlúčeniny, ktoré sa tvoria v čreváchpriaznivé prostredie pre aktívny rast a reprodukciu prospešných baktérií. Laktulóza sa nemetabolizuje v hrubom čreve a vylučuje sa z tela dieťaťa v nezmenenej podobe. Trvanie probiotík a prebiotík je 10-14 dní.

  Enterosorbenty

  Táto skupina liekov je zahrnutá do terapeutického režimu, ak sa vyskytne dysbióza na pozadí dyspeptických porúch - nevoľnosť, vracanie, hnačka. Poruchy trávenia vznikajú v dôsledku uvoľnenia patogénnej mikroflóry a akútneho nedostatku laktobacilov a bifidobaktérií do črevného lúmenu. Nasledujúce enterosorbenty pomáhajú liečiť ťažkú ​​dysbiózu u dieťaťa:

  • Smecta;
  • Polyfán;
  • Polysorb;
  • aktívne uhlie;
  • Enterosgel.

  Tablety, pasty, prášky obsahujú zložky s absorpčnými vlastnosťami. Na svoj povrch viažu toxíny a toxické zlúčeniny a potom ich odstránia spolu so stolicami. Enterosorbenty by sa mali užívať s veľkým množstvom čistej vody, aby sa urýchlilo čistenie celého gastrointestinálneho traktu. Trvanie liečebného cyklu sa líši v závislosti od príčiny choroby.

  Enterosorbenty sa používajú na liečbu dysbiózy u detí pri naviazaní toxínov a toxínov

  Bakteriofágy

  Niektorí rodičia, ktorí sa dozvedeli, že vírusy sú hlavnou zložkou bakteriofágov, majú pochybnosti a obavy týkajúce sa bezpečnosti liekov pre svoje dieťa. Alarm úplnemárne, pretože tieto druhy vírusov nie sú schopné ublížiť človeku. Infikujú baktérie, ktoré patria do podmienečne patogénnej a patogénnej mikroflóry osoby:

  • stafylokoky;
  • streptokoky;
  • E. coli.

  Pri kontakte s bakteriálnymi bunkami bakteriofágy odovzdávajú genetické informácie. Patogén sa začne degradovať postupne. Dôvodom je množenie bakteriofágov v jeho bunke. Použitie týchto liekov pri liečbe dysbiózy u detí je absolútne bezpečné a zároveň veľmi účinné. Bakteriofágy sa často odporúčajú používať po preštudovaní výsledkov laboratórnych testov.

  Ak sa v biologickej vzorke zistí veľké množstvo stafylokokov, liečivo, ktoré je účinné proti tomuto konkrétnemu typu patogénnych mikróbov, je súčasťou terapeutického režimu. Imunologické činidlo sa používa vo forme roztoku na vnútorné použitie a pri liečbe novorodencov a dojčiat sa praktizuje rektálna cesta klyzmy. Trvanie liečby je asi desať dní. Skúsení pediatrickí lekári radšej používajú bakteriofágy na liečenie infekčných patológií ako antibakteriálne lieky.

  Črevné antiseptiká

  Na liečenie komplikovanej dysbiózy u malého dieťaťa nestačí používať iba enterosorbenty alebo eubiotiká. Táto forma patológie prebieha na pozadí aktívneho rastu a reprodukcie patogénnych mikroorganizmov.Aj keď vysoké dávky živých laktobacilov a bifidobaktérií vstúpia do čreva, nevyvážená rovnováha sa zachová. Na odstránenie patogénnych baktérií pomôžu lieky s antiseptickou aktivitou, ktoré sa prejavujú vo vzťahu k stafylokokom, streptokokom, Escherichia coli. Medzi tieto lieky patria:

  • nifuroxazid (Enterofuril, Ersefuril);
  • furazolidón;
  • Sulgin;
  • Ftalazol.

  Prípravky s účinnou látkou nifuroxazid sa môžu používať na liečbu dysbiózy u detí od jedného mesiaca veku. Pri predpisovaní nízkej a strednej dávky majú črevné antiseptiká bakteriostatický účinok, ktorý inhibuje rast škodlivých mikroorganizmov. A keď užijete veľké množstvo lieku, streptokoky a stafylokoky sa ničia v dôsledku ničenia bunkových membrán. Okrem narušenia integrity bakteriálnych membrán interferujú nifuroxazidové činidlá s uvoľňovaním tekutiny do intestinálneho lúmenu. U dieťaťa zvracanie a hnačka postupne miznú, trávenie a peristaltika sa normalizujú. Dôležitou výhodou črevných antiseptík je schopnosť posilniť lokálnu imunitu.

  Antibiotiká a sulfonamidy

  Napriek tomu, že tieto farmakologické látky často spôsobujú dysbiózu, zúčastňujú sa aj na jej liečbe. Pediatri sa uchyľujú k tomuto typu liečby v extrémnych prípadoch, keď sa baktérie patogénnej mikroflóry rozmnožia natoľko, že môžu vyvolať akútnu črevnú infekciu. Výberliek závisí od druhu patogénnych baktérií:

  • pokiaľ ide o stafylokoky, maximálnu terapeutickú aktivitu vykazujú makrolidy - azitromycín (Sumamed, Azitrox), klaritromycín, Josamycín;
  • na likvidáciu enterokokov predpisujú gastroenterológovia makrolidy, chloramfenikol alebo chránené polosyntetické penicilíny - Amoxiclav, Panklav, Augmentin;
  • pri diagnostikovaní infekcie vyvolanej Escherichia coli alebo proteínmi sú do terapeutického režimu dysbiózy zahrnuté sulfanilamidy - sulgin, biseptol, ftalazol;
  • Kanamycín, gentamicín, karbenicilín a polymyxín sa môžu rýchlo vyrovnať s Pseudomonas aeruginosa;
  • Clostyridia, ktorá sa rozmnožuje v čreve, sa stáva príčinou pseudomembranóznej kolitídy, ktorá si vyžaduje použitie Metronidazolu (Trichopolum) a v niektorých prípadoch antibakteriálneho lieku vankomycínu.

  Antimykotiká pomáhajú liečiť dysfiózu plesňového čreva. Flukonazol sa zvyčajne predpisuje pre malé deti a pre dospievajúcich terbinafín alebo amfotericín B. V prípade črevnej kandidózy by sa potraviny s vysokým obsahom cukru mali úplne vylúčiť zo stravy detí, aby sa zabránilo recidíve plesňových ochorení.

  Pri liečbe ťažkej dysbakteriózy u detí to nie je bez užívania črevných antiseptík

  Symptomatická liečba

  Dysbakteriózy sú často u dieťaťa komplikované mnohými klinickými prejavmi. Častejšiecelkovo sa v dôsledku zhoršenej absorpcie a podávania rôznych liekov vyskytujú alergické reakcie, ako je žihľavka. Pediatri a gastroenterológovia predpisujú deťom antihistaminiká, aby zabránili tejto reakcii imunitného systému:

  • Loratadín;
  • Suprastín;
  • Zodak;
  • Claritin;
  • Tavegil.

  Alergie sú takmer vždy sprevádzané svrbením pokožky a pre deti je ťažké odolať česaniu. Masti (Fenistil, balzam Psilo, Gistan) sedatíva (tinktúry valeriány, materskej vody, detských tenotenov) pomôžu cítiť sa lepšie. Urýchlenie obnovy črevnej mikroflóry umožní priebeh podávania imunomodulátorov. Medzi ne patrí Tsitovir, Immunal, Viferon. Liečivé rastliny majú vlastnosti imunomodulátorov a adaptogénov:

  • citrónová tráva;
  • echinacea;
  • Eleutherokok.

  Na odstránenie svrbenia kože a zvýšenej nervovej dráždivosti lekár odporúča používať infúzie vody alebo tinktúry alkoholu z týchto liečivých bylín. Imunomodulátory syntetického a rastlinného pôvodu bez lekárskeho predpisu sa prísne zakazujú kvôli možnému výskytu komplikácií. Na liečbu dysbiózy, ktorej jedným z príznakov je hnačka, sa používajú fixačné lieky (imodium). Na odstránenie bolesti brucha sa používajú lieky s antispasmodickou aktivitou - hydrochlorid drotaverínu alebo jeho importovaný analóg No-shpa.

  Ak dysbióza vyvolala chronickú zápchu, potomdieťaťu môžu byť predpísané lieky s miernym laxatívnym účinkom, medzi ktoré patria:

  • Duphalac v sirupe;
  • Forlax roztok;
  • rektálne čapíky z Glycelaxu.

  Dysbakterióza strednej a vysokej závažnosti sa vždy vyskytuje na pozadí porušenia asimilácie biologicky aktívnych látok, mikro a makro prvkov. Výsledný nedostatok vitamínov spomaľuje regeneráciu a môže tiež spôsobiť rozvoj ďalších chorôb. Na doplnenie zásob užitočných látok v bunkách a tkanivách pediatri predpisujú dlhý (1 - 2-mesačný) príjem multivitamínov - Supradin, Multitabs, Vitamishki, Alphabet, Centrum. Deti od 12 mesiacov sa odporúčajú používať sirup Pikovit.

  O tom, ako liečiť dysbiózu u dojčiat a starších detí, by mal rozhodnúť iba detský lekár, pokiaľ možno detský gastroenterológ. S nepretržitou hnačkou počas dňa, s chronickou zápchou a nedostatkom chuti do jedla by sa určite malo konzultovať s lekárom. Čím skôr sa začne liečba dysbiózy, tým rýchlejšie sa bude dieťa cítiť lepšie.