Ako liečiť dnu

Obsah

  Dna artritída je charakterizovaná ukladaním solí kyseliny močovej v kĺboch. Patológia najčastejšie ovplyvňuje lakte a kolenné kĺby, kĺby prstov, rúk a nôh. Charakteristické dnové kosti sa dajú pozorovať u starších pacientov, ale málokto vie, čo je toto ochorenie a ako sa ho zbaviť. Toto ochorenie je pre pacientov veľmi znepokojujúce. Okrem bolesti kĺbov a kozmetického nepohodlia majú pacienti problémy so získaním obuvi, čo spôsobuje nepríjemný pocit v každodennom živote. Otázka, ako liečiť dnu, zostáva relevantná dodnes, pretože nie všetky lieky sa s patológiou dokážu úspešne vysporiadať.

  Prítomnosť kyseliny močovej v tele nie je patológia. U zdravých ľudí je jeho nadbytok vylučovaný obličkami bez problémov, ale u pacientov vedie patológia k ukladaniu kryštálov kyseliny močovej v kĺbových priestoroch. V dôsledku toho sú pacienti mučení zápalovými procesmi v kĺboch ​​a bolesti, ktoré buď zosilňujú alebo oslabujú. Kĺb sa sfarbí na červeno, na dotyk je horúci. Bolestivosť dny sa zhoršuje, ak pacient prejedá alkohol alebo ho zneužíva. Väčšina purínov sa nachádza v mäse, mastných rybách, prírodných nápojoch, sódy a káve.

  Lieky

  Liečba choroby v akútnom štádiu by sa mala vykonávať v nemocničnej jednotke. Ošetrujúci lekár vypracuje schému patologickej terapie, ktorá čo najviac pomôžezbaviť sa choroby rýchlejšie. A napriek skutočnosti, že nie je možné vyliečiť dnu navždy, s odbornou lekárskou pomocou, môžete dosiahnuť významné zlepšenie zdravia pacienta a obdobie dlhodobej remisie.

  Lekári predpisujú nesteroidné protizápalové lieky ako lieky pri liečení patológie. Majú tiež analgetický účinok, ktorý je nesmierne dôležitý pre pacientov, ktorí sa kvôli prejavom dny nemôžu bez bolesti pohybovať. Počas exacerbácie patológie lekári odporúčajú používať tieto lieky:

  • Butadione - k dispozícii vo forme mastí a tabliet. Má vynikajúci protizápalový účinok. Masť sa môže aplikovať priamo na miesto lézie a oblasť okolo nej. Produkt sa nanáša na pokožku bez trenia, liek sa musí absorbovať sám;
  • Indometacín je tabletka, ktorú lekári radšej liečia dnou na palci. Tento liek dokonale odoláva zápalovým procesom, rýchlo zmierňuje bolesť a pomáha zmierniť opuchy. Tablety sa užívajú trikrát denne, jedna po druhej;
  • Ibuprofén - dostupný vo forme mastí a tabliet. Nástroj sa vyrovná so závažnými dnami, keď sa príznaky choroby veľmi týkajú pacientov. Na zmiernenie bolesti a vydržanie zhoršenia situácie je možné užiť až dvanásť tabliet ibuprofénu denne.

  Ibuprofén pomôže vyrovnať sa aj s najzávažnejšími príznakmi choroby.

  Ak nesteroidné lieky pacientom nepomáhajú, lekári sa uchyľujú k predpisovaniu steroidných liekov. Nemôžete ich použiť pre všetkých, pretože steroidné lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky. Lekári to berú do úvahy pri zahrnutí steroidov do režimu. Na liečbu dny sa používajú tieto lieky:

  • betametazón,
  • metylprednizolón.

  Po zastavení záchvatu musí byť choroba liečená systémovými liekmi doma. Znamená to nielen odstránenie príznakov, ale aj odstránenie príčiny objavenia sa patológie, konkrétne zníženie hladiny kyseliny močovej v tele. Na tento účel sa používa skupina urikospresív, ktoré potláčajú syntézu tejto látky.

  Účinným prostriedkom proti dny je alopurinol. Tieto tablety prispievajú k evakuácii kyseliny močovej z krvi. Pre účinnú liečbu je potrebné piť tablety najmenej trikrát denne, každá po 300 mg. Tablety sa zapíjajú pohárom vody a po jedle je lepšie piť. Počas liečby alopurinolom musí pacient monitorovať hladinu kyseliny močovej v krvi a každý mesiac vykonávať testy na tento ukazovateľ. Pri individuálnej intolerancii môže byť činidlo nahradené analógom tiopurinolu.

  Dimexidový gél sa môže použiť ako protizápalové činidlo

  Na zníženie koncentrácie soli v tele sa uvádza použitie urikozurických liekov. Pomáhajú odstraňovať soli z krvi a kĺbov. K takýmto prostriedkomzahŕňajú Benemid, Antoran, Amplivix, Flexen.

  Lieky môžu liečiť dnu na nohách obklady. Ako prostriedok pre pleťové vody lekári odporúčajú liek Dimexide. Na tento účel sa dimexid zmieša v rovnakom pomere s vodou, impregnuje sa kúskom gázy a použije sa ako aplikácia. Je lepšie zakryť postihnutý kĺb filmom a potom ho zahriať vatou. Kompresná doba expozície - tridsať minút. Ochorenie sa musí liečiť obkladmi od jedného týždňa do troch mesiacov, až kým bolesti a príznaky zápalu kĺbu nezmiznú.

  Nie je možné liečiť dnu počas exacerbácií bez analgetík.

  Bolestivosť je hlavným symptómom, ktorý obťažuje pacientov a pri zápaloch veľkých kĺbov môže bolesť jednoducho na chvíľu ochromiť človeka, čo ho robí nefunkčným a spôsobuje značné nepohodlie. Preto lekári pri liečbe tohto ochorenia používajú nasledujúce lieky zo skupiny liekov proti bolesti:

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Liečba čapíkov na nohách
  • Diklofenak - liek bude pôsobiť veľmi rýchlo a pomôže odstrániť bolesť v postihnutom kĺbe. Liek sa používa vo forme masti alebo vo forme tabliet. Liečebný priebeh môže trvať asi jeden a pol mesiaca.
  • Movalis - terapia týmto liekom vám umožňuje dosiahnuť blesk, ale krátkodobú úľavu. Liečivo sa podáva intramuskulárne.
  • Voltaren - pri silnom záchvate bolesti môžete užívať tablety Voltarenu súčasne anamažte postihnuté miesto masťou.
  • Blemaren - liek pomáha nielen zmierňovať bolesť, ale tiež odstraňuje z tela kyselinu močovú.

  Medzi moderné komplexné prípravky na liečenie patológie je potrebné pripomenúť také prostriedky, ako sú Arkoxia, Febuxostat, Colchicine. Pomocou týchto liekov môžete eliminovať bolesť, zmierniť opuchy, hyperémiu a zápal v oblasti poškodenia kĺbov.

  Ľudové lieky

  Dna choroba sa dá liečiť nielen pomocou úradného liečiva. Ak chcete liečiť dnu ľudovými prostriedkami, nemali by ste lekárskym predpisom vôbec odmietnuť. Mnoho terapií je možné navzájom dokonale kombinovať.

  Ako účinnú metódu je možné navrhnúť tinktúru valeriány a kolínskej vody. Dve fľaštičky valeriánu sa zmiešajú s trojitým kolínom a potom sa produkt vyberie na tmavom mieste a trvá na tom dva dni. Postihnuté kĺby sa prekryjú vatovým tampónom namočeným v tekutine a potom sa obalia lepiacou fóliou a izolujú sa.

  Takže musíte nechať kĺb na noc a Narodniki odporúčajú liečiť patológiu najmenej dva týždne, takže takéto aplikácie sa robia každú noc.

  ​​

  Účinným ľudovým liekom je soľný obklad

  Na prípravu je potrebné rozpustiť pol kilogramu soli v smaltovanej nádobe v jednom litri čistej vody a variť dovtedy, kým sa všetka kvapalina neodparí. Potom so zvyškom soli musíte zmiešať 200 gramov vazelíny a trochu roztopeného živočíšneho tuku, masť.Výsledná hmota sa dobre premieša, aby sa vytvorila masť v zložení, a aplikuje sa na postihnutý kĺb, čím sa produkt fixuje obväzom.

  Pri liečbe choroby doma sa môžu použiť obklady z rybieho filé. Podľa Narodnikov je tento odvážny spôsob liečby tejto choroby pomerne účinný, takže pri dne sa týmto spôsobom nezanedbáva. Aby sa pripravila hmota, na obklad sa vezme rybie filé alebo mletá ryba, ktorá sa nanesie na bolesť kĺbov a zabalí sa do lepiacej fólie. Vrchný obklad by mal byť izolovaný bavlnenou utierkou. Priebeh liečby takýmto liekom je desať dní. Na internete existuje niekoľko videí s podrobnosťami o výhodách kompresie rýb pre dnu.

  Japonským liečiteľom sa odporúča, aby s dnami v rukách robili kontrastné postupy. Aby ste to dosiahli, musíte pripraviť dve nádoby - s najväčšou odolnosťou voči horúcej a studenej vode. Ruky by sa mali striedavo spúšťať do jednej alebo druhej nádoby, až kým obe tekutiny nedosiahnu približne rovnakú teplotu.

  Liečivé byliny sa môžu tiež používať na liečbu dny. Na varenie je potrebné naliať sto gramov sušených kvetov s desiatimi litrami studenej vody a potom pridať ďalšie dve polievkové lyžice stolovej soli. Po premiešaní je potrebné produkt nechať uvariť niekoľko hodín a potom ho použiť ako kúpeľ pre postihnutú končatinu. Podľa toho istého princípu môžete pripraviť vane so šnúrkou, šiškami, bobkovými listami.

  Recenzie

  Pri liečení dny sú zaujímavé recenzie pacientov, v ktorých zdieľajú svoje skúsenosti s riešením tohto problému.

  Irina Evgenievna, 66 rokov:

  „Sedem rokov trpím dnou a vo väčšine prípadov sa mi podarí zastaviť útoky, len čo sa v oblasti poškodeného kĺbu cítim otepľovanie. Indometacín a diklofenak pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou. “

  Anatoly, 55 rokov:

  „Minulý rok som trpel dnou artritídou. Choroba ma jednoducho neobťažovala. Kĺby sa točili, choré, než som ich len namazal. Nič nepomohlo. V dôsledku toho mi lekár predpísal injekcie, po ktorých priebehu sa mi to oveľa ľahšie uľahčilo. Teraz pravidelne chodím na procedúry, pijem pilulky a tiež predpisujú fyzioterapiu. “

  Yuri, 45 rokov:

  „Dna bola prvýkrát liečená v nemocnici. Dostal som sa tam s hroznými bolesťami, proste som nemohol vstúpiť na nohu, bolo to všetko opuchnuté, kĺb zmenil farbu na červeno a bol horúci. V nemocnici mi boli podané injekcie nesteroidné protizápalové lieky, po ktorých došlo k úľave. Teraz mi boli predpísané tabletky, ale zároveň robím obklady na pomoc. “

  Liečba dny je komplexný proces, ktorý sa vždy neskončí úspechom. U mnohých pacientov sa patológia často opakuje, najmä ak nerešpektujú stravovacie číslo 6 uvedené u pacientov s dnou. Ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára a diéty, môžete výrazne predĺžiť obdobia remisie choroby. Stanovenie pozitívneho výsledku pomôžesanatórium, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia.