Ako liečiť dieťa s prechladnutím

Obsah

  Skôr alebo neskôr všetci rodičia čelia prechladnutiu dieťaťa. Časté prechladnutie, ktoré obsahuje zoznam druhov akútnych infekcií dýchacích ciest, sa považuje za jeden z najbežnejších problémov v detstve. Preto mnohí rodičia čelia otázke, ako rýchlo a efektívne liečiť nachladnutie u detí.

  Akútne ochorenie dýchacích ciest sa môže prejavovať rôznymi príznakmi - kašeľ, nádcha, kýchanie, bolesť hrdla a horúčka. V závislosti od prejavov choroby sa zvolí optimálny spôsob liečby, ktorý je najčastejšie komplexný a pozostáva z užívania drog a tradičnej medicíny.

  Základné pravidlá úspešnej liečby

  S cieľom rýchlo vyliečiť nachladnutie u dieťaťa je potrebné začať s liečbou čo najskôr, hneď ako je dieťa choré. A ak dospelý dokonale pociťuje prístup nachladnutia, potom to môže byť pre deti vážny problém, najmä ak ide o drobček pred dosiahnutím jedného roka.

  Vo väčšine prípadov môžu byť prvé príznaky choroby dosť „rozmazané“ a prejavujú sa vo forme letargie, vyrážok na perách, zvýšenej ospalosti, nálady a straty chuti do jedla. Dieťa môže byť nepokojné, má ostré výkyvy nálady - od nadmernej aktivity k apatii, so stratou záujmu o druhých.

  Dôležité! Ak je dieťatelesná teplota sa zvýšila o 38 °, objavili sa silné bolesti hlavy, ktoré môžu oči „dať“ - najčastejšie to nie je začiatok akútneho respiračného ochorenia, ale úplný obraz chrípky. V takýchto prípadoch by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

  V prípade, že rodičia zistili, že sa začína studovať, je potrebné poskytnúť dieťaťu odpočinok na lôžku, nezabudnite pravidelne vetrať škôlku a vykonávať tam mokré čistenie. Nezabudnite odmerať teplotu tela. Ak neprekračuje známku 38 °, neodporúča sa podávať antipyretiká.

  Na vyliečenie prechladnutia je potrebné poskytnúť dieťaťu dostatok nápojov - najlepšie je dať slabý bylinkový alebo harmančekový čaj, minerálnu vodu bez plynu, ovocné nápoje, kompot. Dojčiace dieťa je dosť materským mliekom a malým množstvom vody. Výživa detí s prechladnutím by mala byť ľahká, ale plná, bohatá na užitočné vitamíny a minerály.

  Lieky na nachladnutie u detí

  Ako liečiť dieťa pri prvých príznakoch nachladnutia? Všetko záleží na tom, ako sa prejavuje akútne ochorenie dýchacích ciest.

  V prípade nádchy, dýchacích ťažkostí sa môžu použiť tieto lieky:

  • Nosné priechody so špeciálnymi roztokmi založenými na morskej soli - bez soli, Aqualor, Aquamaris.
  • V prítomnosti hnisavého hlienu sa používajú kvapky s baktericídnym účinkom alebo prípravky na rastline.základ - Pinosol, Collargol, Kvapky s vazodilatačným účinkom - Farmazolin, Nazol-baby, Galazolin.

  Ak má malé dieťa nachladnutie, nahromadený obsah z nosných kanálikov sa môže odstrániť pomocou špeciálnej striekačky.

  Dôležité!Kvapky proti nachladnutiu by sa nikdy nemali používať dlhšie ako 7 dní, pretože môžu byť návykové a spôsobiť rozvoj tzv. Drogovej rinitídy.

  Je veľmi dôležité monitorovať telesnú teplotu dieťaťa a používať antipyretiká včas, ak stúpne nad 38 °

  .

  Lieky na kašeľ a horúčku

  Lieky na kašeľ u dieťaťa s nachladnutím závisia od toho, či je kašeľ mokrý alebo suchý. Podľa toho sa môžu používať expektoranty alebo mukolytiká.

  • Na suchý kašeľ - Alteyka, Herbion, Prospan.
  • S mokrým kašľom - Lazolvan, ACC, Mukaltin, Bromhexine.

  V prípade zápalu sa môže použiť začervenanie hrdla, ako aj ťažkosti s prehĺtaním, spreje s protizápalovými alebo antibakteriálnymi účinkami, napríklad Oracept alebo Chlorafilipt. Použitie inhalácií, pary aj pomocou špeciálneho zariadenia - rozprašovača, sa považuje za pomerne efektívne.

  Aby bolo možné presne vedieť, ako liečiť prechladnutie detí, aby sa ho rýchlejšie zbavilo, je nevyhnutné starostlivo monitorovať telesnú teplotu dieťaťa, pretože vdychovanie pary a inépostupy zahrievania sú pri vysokej teplote prísne zakázané.

  Dôležité!V prípade, že dieťa má zvýšenú telesnú teplotu, ktorá sa nezabúda antipyretikami dlhšie ako 2 dni, vykonáva sa ďalšie ošetrenie v nemocnici.

  Na zníženie telesnej teploty doma je najlepšie používať antipyretické lieky vo forme sirupov - ibuprofén, paracetamol, efferalgan.

  Ak teplota pretrváva dlhšie ako 2 dni, malo by sa dieťaťu neodkladne ukázať dieťa

  .

  Liečba prechladnutia u detí vrátane počiatočnej fázy by sa v žiadnom prípade nemala vykonávať samostatne. Aj pri minimálnych príznakoch choroby musíte zavolať detského lekára, pretože len lekár môže zvoliť najlepšiu možnosť liečby.

  Ľudové lieky

  Ľudové lieky môžu byť účinným doplnkom k liečbe drogovými závislosťami. Na tento účel môžete použiť bylinné prípravky, infúzie a odvary, čerstvo pripravené šťavy z liečivých rastlín a ďalšie prostriedky.

  Liečba nádchy:

  • Pri prvých príznakoch nádchy môžete použiť recept s cibuľou - jemne nasekajte veľkú cibuľu, po ktorej by malo dieťa 5-6 krát denne vdychovať arómu.
  • Na liečbu nádchy u detí sa môže používať čerstvo vylisovaná šťava z cukrovej repy, ktorá sa musí vniesť do 3-4 kvapiek.
  • Na ten istý účel je možnépoužite šťavu z aloe - pre novorodencov a deti vo veku 3 rokov sa šťava zriedi v rovnakom pomere vodou.
  • Deti môžu nechať svoje nosné chodby umývať slanou vodou a tinktúrou nechtíka (čajová lyžička na 500 ml vody).
  • Odporúča sa, aby mladé dieťa vkĺzlo 2 kvapky mierne zohriateho materského mlieka 2-3 krát denne.

  Doteraz je známych niekoľko tisíc ľudových receptov na kašeľ a nachladnutie u detí, ktoré sa môžu používať doma.

  Mintová infúzia je jedným z najúčinnejších a rýchlo pôsobiacich liekov proti kašľu. Na jej prípravu treba naliať polievkovú lyžicu mäty piepornej s 200 ml horúcej vody, položiť na malý oheň a dusiť po dobu 5 minút. Keď vývar trochu vychladne, musí sa prefiltrovať, skombinovať s lyžičkou medu a čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. Droga musí byť opitá pred spaním.

  Mlieko s maslom sa často používa na liečbu prechladnutia u detí, ktoré sprevádza kašeľ s ťažko oddeliteľným spútom. Nalejte ½ čajovej lyžičky prírodného masla a sódy do pohára prevareného mlieka, zamiešajte a dajte dieťaťu drink.

  Rowan s medom je vynikajúcou diaforézou, ktorá sa odporúča piť pred spaním

  Cesnak s mliekom je tiež zdravým nápojom. 2-3 strúčiky cesnaku je potrebné ošúpať a nechať prejsť lisom, potom naliať do malej panvice s mliekom. Nápoj sa musí zohriať a dať dieťaťu. Cesnak sa vyslovilantimikrobiálne vlastnosti, a aby sa zlepšila jeho chuť, môžete pridať citrónovú šťavu a med.

  So zvyšujúcou sa telesnou teplotou môžu byť predpísané odvary a infúzie s diaforéznymi vlastnosťami, napríklad lipa alebo horský popol. Linden bujón je účinný ľudový liek na zníženie tepla. Pripravuje sa veľmi jednoducho - je potrebné naliať suchý alebo čerstvý lipový kvet s 2 šálkami vriacej vody, dôkladne prikryte a nechajte výrobok uvariť. Liek sa užíva v lyžici trikrát denne, pre deti staršie ako 3 roky sa odporúčané dávkovanie zvyšuje na 2 polievkové lyžice.

  Horský popol, červený aj arónsky, sa vyznačuje diaforickými a protizápalovými vlastnosťami. Do misky s 200 ml horúcej vody nalejte lyžicu vopred nasekaných bobúľ a nechajte ju vylúhovať 2-3 hodiny. Pred použitím sa odporúča sirup bobúľ znovu zohriať a hodinu pred každým jedlom vypiť polievkovú lyžicu.

  Čierna reďkovka je obľúbený ľudový liek, ktorý sa používa na liečbu chrípky a prechladnutia u detí. Mimoriadne užitočné vlastnosti sú šťava z reďkovky. Ak ju chcete získať v koreňovej plodine, musíte urobiť malú okrúhlu depresiu, dať do nej lyžicu medu. Po nejakej dobe bude otvor úplne vyplnený šťavou, ktorú musíte vziať na lyžičku 4-5 krát po celý deň.

  Časté prechladnutie detí je častým problémom, ktorý vyvoláva obavy každého rodiča. Komplexná liečba choroby pozostávajúca z liekovej terapie a používaniaľudových liekov, umožňuje vám rýchlo sa zbaviť choroby, zabrániť jej ďalšiemu rozvoju a posilniť obranyschopnosť tela.