Ako liečiť depresiu

Obsah

  Depresia sa vzťahuje na duševné poruchy a vyznačuje sa narušenou duševnou aktivitou, nízkou náladou a inhibíciou pohybu. Patológia sa vyvíja v dôsledku traumatických situácií, somatických chorôb, zneužívania psychotropných látok, zhoršených metabolických procesov v mozgu.

  Hlavnými príznakmi duševnej poruchy sú nízka sebaúcta, strata záujmu o prácu, život a všetko, čo sa deje okolo. Pred liečbou akéhokoľvek typu depresie sa vyžaduje vyšetrenie. Pri diagnóze sa berú do úvahy sťažnosti pacientov, výsledky testov, anamnéza chronických chorôb. Na liečenie depresie sa používajú psychoterapeutické techniky a farmakologické lieky.

  Všeobecné zásady liečby

  Hlavnou vecou, ​​ktorú by sa nemalo robiť na odstránenie depresie, je pokúsiť sa problém vyriešiť pomocou kolegov, priateľov a článkov na internete. Všetky tipy budú rovnaké: ťahať sa spolu, piť upokojujúce byliny, zmeniť svoj životný štýl. Takéto odporúčania sú vhodnejšie na zlepšenie nálady, ale nie na liečenie duševných porúch, ktoré zahŕňajú depresiu. Toto závažné ochorenie by mal liečiť iba špecializovaný lekár - psychiater.

  Podľa štatistík sa na lekársku starostlivosť uchyľuje iba každá desiata osoba v stave depresie.

  Dôvody sú strach z odsúdenia, podceneniesúčasná situácia, nedostatok informácií o samotnej chorobe a antidepresívach používaných na jej liečbu. Nie je možné vyliečiť zanedbávanú depresiu doma, najmä farmakologickými liekmi. V najlepšom prípade bude existovať psychologická závislosť od tabliet av najhoršom prípade patológia pregreduje, osobu navštívia samovražedné myšlienky.

  Po diagnostikovaní pacienta lekár predpisuje lieky v individuálne zvolených dávkach, určuje trvanie liečebného postupu. S pomocou psychodynamickej, behaviorálnej a kognitívnej psychoterapie sa človek začne postupne zbavovať depresívneho stavu. Na urýchlenie regenerácie budete musieť prísne dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára.

  Potraviny, ktoré zlepšujú náladu

  Depresiu samozrejme nemôžu vyliečiť iba zmeny stravovania. Vykonané úpravy však zlepšia fyzickú kondíciu, a to je dôležité pri liečbe duševných porúch. Do týždenného menu by mali byť zahrnuté vysoké týždenné tryptofánové aminokyseliny. Táto biologicky aktívna látka sa používa na boj proti nespavosti, obnovuje narušené rytmy spánku a odstraňuje zvýšenú úzkosť. Aké potraviny by mali obsahovať denné menu pacienta na liečbu depresívneho syndrómu:

  • čerstvá zelenina - paprika, mrkva, reďkovka, karfiol;
  • ovocie - tomel, slivky, sladké odrody jabĺk a hrušiek, čerešne, všetko citrusové ovocie;
  • všetky odrody a druhy syra,vrátane taveného;
  • sušené ovocie, orechy (mandle, kešu, vlašské orechy);
  • čokoládové výrobky s významným obsahom kakaového masla;
  • mäso a ryby s nízkym obsahom tuku;
  • varené vajcia, omelety;
  • obilniny - proso, pohánka, kukurica.

  Uvedené výrobky zahŕňajú horčík. Tento stopový prvok je nevyhnutný na liečenie všetkých duševných porúch, pretože je schopný obnoviť aktívne fungovanie centrálneho a autonómneho nervového systému. Počas depresie sa môžu zhoršiť aj kardiovaskulárne patológie. Používanie zeleniny a ovocia s horčíkom bráni vývoju udalostí v takom negatívnom scenári. Zníženie zvýšenej podráždenosti pomáha zbaviť sa problémov so zaspávaním, posilňuje nervy.

  Aktívne športy, najmä beh, urýchľujú regeneráciu pri liečbe depresie

  .

  Motorická činnosť

  V stave depresie človek nemá záujem zúčastňovať sa na rekreačných činnostiach as pokročilou patológiou človek vôbec nechce opustiť dom. Pomôžte svojmu telu, začnite chodiť aspoň okolo domu. Zvýšená pohybová aktivita, najmä šport, prispieva k produkcii endorfínov a serotonínu. Tieto biologické látky sa nazývajú aj hormóny šťastia a nálada osoby priamo závisí od úrovne jej systémového obehu.

  Aktívne športy pomáhajú liečiť najmä depresiu u mužov, ktorá je často spôsobená sedavým ochorenímživotný štýl. Pravidelné jogging, plávanie, bojové umenia zrýchľujú metabolizmus a delenie nervových buniek, zvyšujú krvný obeh v mozgu. Cvičenie zlepšuje vzhľad osoby a to je dôležité na zvýšenie sebavedomia v stave depresie.

  Ľudové liečivá

  Možno by bolo potrebné hneď poznamenať, že samotné ľudové liečivá nezachránia človeka navždy pred depresiou. Lekári odporúčajú, aby pacienti užívali infúzie a odvar z liečivých rastlín, aby sa znížila závažnosť príznakov duševnej poruchy. Pomáhajú eliminovať vnútorné napätie, nepretržitú úzkosť a úzkosť. Liečivé čaje majú kumulatívne vlastnosti, to znamená, že ich terapeutický účinok sa zvyšuje s akumuláciou účinných látok v tkanivách. Preto kombináciou upokojujúcich infúzií s antidepresívami môže lekár znížiť denné a jednotlivé dávky liekov.

  Nervová úzkosť môže byť odstránená takým ľudovým liekom:

  • naliať 3 lyžice do termosky lyžice valeriánskych koreňov, brusnicových listov, balzamu citróna a zalejeme litrom vriacej vody. Trvajte na tom, že asi tri hodiny si namažte, pred jedlom si vezmite 0,5 šálky;
  • naplňte ľanový vak suchými lístkami mäty a kvetmi levandule, ktoré sú uložené pred vankúšom pred vankúšom;
  • pred spaním si kúpte teplé kúpele a do vody pridajte 5-10 kvapiek éterického oleja (harmanček, levanduľa, mäta pieporná, chmeľ, eukalyptus).

  Namiesto silného čaju, kávy, alkoholu musíte vypiť infúziu ovociašípky a kvety v harmančeka. Na pultoch lekárne je široká škála zbierok liekov so sedatívnym účinkom. Mnohé z nich sa vyrábajú vo filtračných vreckách, čo je veľmi výhodné pre použitie doma aj v práci.

  Upokojujúci účinok liečivých bylín má veľký význam pri liečbe ťažkej depresie

  .

  Antidepresíva

  Hlavnou skupinou farmakologických liekov na liečbu depresívneho syndrómu sú antidepresíva. Psychiatri im predpisujú, aby zvýšili emocionálne pozadie a vrátili osobe radosť zo života. Pravidelné užívanie liekov zvyšuje hladinu serotonínu a norepinefrínu, normalizuje fungovanie centrálneho nervového systému, zlepšuje jeho celkový tón. Antidepresíva patria medzi najobľúbenejšie skupiny liekov na liečenie úzkostných stavov.

  Zvýšením produkcie neurotransmitera serotonínu sa eliminuje emočná nestabilita, zníži sa agresivita, obsedantné obavy zmiznú. A noradrenalín zvyšuje kognitívne schopnosti, pamäť a koncentráciu. Pri výbere pilulky psychiater berie do úvahy stupeň patologického procesu, prítomnosť a závažnosť týchto účinkov v drogách:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť trigeminálny nerv
  ​​
  • kardiotoxická,
  • hypotenzívna,
  • anticholinergická,
  • anxiolytická,
  • sedatívna,
  • stimulujúca centrálny nervový systém.

  Ak je vedľajší účinokPretože antidepresívum je silná kardiotoxicita, nie je predpisovaný pacientom s chronickými ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Schopnosť lieku znižovať krvný tlak sa stáva kontraindikáciou jeho použitia u hypotenzných pacientov.

  Antidepresíva prvej voľby

  Táto skupina antidepresív sa vyznačuje malým počtom kontraindikácií a vedľajších účinkov. Ich nepochybnou výhodou je možnosť spoločného podávania liekov na liečbu chronických ochorení iných životne dôležitých systémov. Aké lieky môžu vyliečiť aj hlbokú depresiu:

  • fluoxetín, Zoloft, Paxil, Fevarin, Tsipramil;
  • Coaxil, tianeptín;
  • Mianserín alebo Lerivon;
  • Pyrazidolum a Auroriksom;
  • derivát adenosylmetionínu Heptral.

  Na rozdiel od iných liekov nezískava užívanie týchto antidepresív telesnú hmotnosť. Trvanie liečby závisí od mnohých faktorov, ale ak tablety zlyhajú, lekár môže liek vymeniť za mesiac.

  Liečba fluoxetínom pri dlhodobej depresii nevedie k nárastu hmotnosti u pacientov

  .

  Antidepresíva druhého výberu

  Táto skupina liekov sa vyznačuje vysokou psychotropnou aktivitou. Môžu liečiť depresiu u žien a mužov, u ktorých sa diagnostikujú závažné duševné choroby. Antidepresíva druhého výberuSú účinné pri liečení patológií sprevádzaných výrazným klinickým obrazom: delírium, úzkosť, samovražedné sklony.

  Lekári najčastejšie liečia nasledujúce látky:

  • inhibítory monoaminooxidázy - iproniazid, nialamid, fenelzín;
  • so selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania noradrenalínu, Lyudyomil alebo Maprotilin.

  Napriek vysokej účinnosti antidepresív druhej voľby sa v poslednom čase používajú stále menej. Je to kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov, ktoré sa prejavujú. Existuje veľa kontraindikácií na ich použitie av niektorých prípadoch musí pacient počas liečby dodržiavať špeciálnu diétu. Mnoho antidepresív tejto skupiny je nekompatibilných s liečivami na liečenie chronických patológií, čo významne zužuje spektrum ich použitia. Takéto lieky sa predpisujú iba vtedy, ak antidepresíva prvej voľby sú neúčinné.

  Správny výber antidepresív

  Po vyliečení depresie liekmi na ňu vo väčšine prípadov človek po dlhú dobu zabudne. S relapsom duševnej poruchy je opäť potrebné užívať farmakologické lieky. V tomto prípade lekár vedie terapiu rovnakými liekmi, aké sa používali predtým.

  Keď sa pacientovi diagnostikuje jarná alebo jesenná depresia, odporúča sa, aby užila antidepresíva prvej voľby. Psychiater berie do úvahy závažnosť a prevalenciuurčité príznaky patológie. Ak na klinickom obraze prevažujú negatívne astenické príznaky, predpisujú sa lieky s miernou stimulačnou aktivitou:

   83) fluoxetín (Prozac);
  • Aurorix.

  Na depresiu, ktorá sa prejavuje zvýšenou úzkosťou, túžbou a impulzmi na spáchanie samovraždy, sa vyžaduje liečba liekmi so sedatívnym účinkom a účinkom proti úzkosti. Tieto zahŕňajú:

  • maprotilín;
  • Coaxil;
  • Pirlindon.

  U niektorých pacientov sa depresia prejavuje rôznymi príznakmi. Na klinickom obraze sú samovražedné tendencie, apatia, ľahostajnosť ku všetkému, čo sa deje v ich živote. V takýchto prípadoch psychiatri predpisujú antidepresíva s univerzálnou aktivitou:

  • Sertalin,
  • Fluvoxamín,
  • Citalopram,
  • Paroxetín.

  Existuje veľa druhov duševných porúch, preto nie je možné liečiť depresiu sami. Pri komplexnom priebehu choroby sa pacientom často odporúča užívať kombinované lieky. Napríklad počas raňajok človek berie liek so stimulačnými vlastnosťami a večer sa vyžaduje použitie sedatívneho antidepresíva.

  Antidepresíva by si mali zvoliť iba psychiater, inak môžu byť dôsledky liečby nepredvídateľné

  Lekárska pomoc

  Niektorí pacienti sa obávajú užívať drogy z dôvodu pravdepodobnosti závislosti. V skutočnosti,existuje malé riziko psychologickej závislosti na účinku antidepresív. Ale iba vtedy, ak si sami predpisujete tablety alebo kapsuly, na základe rady príbuzných a priateľov. V tomto prípade sa drogová závislosť môže vyskytnúť už mesiac po užití drog. Psychiatr vždy podrobne vysvetľuje pacientom pravidlá priebehu antidepresívnej liečby:

  • osoba s depresiou sa nelíši v koncentrácii, preto by sa mala doba prijatia zaznamenať do denníka. Lekári tiež odporúčajú vziať na vedomie účinnosť lieku a vedľajšie účinky, ktoré sa prejavujú;
  • tableta by sa nemala opätovne použiť, ak sa zdá, že predchádzajúca tableta nemala žiadny terapeutický účinok. Účinná látka sa v tele hromadí po dlhú dobu, takže terapeutický účinok bude zrejmý iba niekoľko dní. Opakovaný príjem môže spôsobiť nebezpečné predávkovanie;
  • Na rozdiel od väčšiny liekov vykazujú antidepresíva vedľajšie účinky v prvých dňoch podania a potom sa znižuje závažnosť negatívnych symptómov;
  • Antidepresívum nie je možné nezávisle nahradiť ani jeho úplným štrukturálnym analógom. Prípravky rôznych výrobcov sa líšia silou nárazu na ľudské telo.

  Niektorí pacienti robia vážnu chybu - keď sa cítia lepšie, náhle prestanú užívať antidepresíva. Výber sa takmer vždy vyvíja. Príznaky choroby sa vracajú a súčasne sa zvyšujú. Zvyšuje sa závažnosť samovražedných sklonov,nespavosť, úzkosť, túžba. Lieky používané pri liečbe depresie sa starostlivo zlikvidujú a postupne sa znižujú jednotlivé a denné dávky.

  Doplnková liečba

  V niektorých prípadoch antidepresíva nelieči depresiu. Ani ich stimulačný alebo sedatívny účinok nemá pozitívny vplyv na centrálny nervový systém. Osoba môže urobiť nové pokusy o samovraždu, odmietnuť jesť, trpieť duševnými poruchami kvôli nedostatku spánku. Na liečbu ťažkých depresií, ktoré ohrozujú život človeka, sa používajú antipsychotiká a (alebo) sedatíva. Vo fáze rehabilitácie sa zvyčajne predpisujú nootropiká, ktoré zvyšujú mozgovú aktivitu.

  Antipsychotiká

  Psychiatri predpisujú tieto lieky na zhoršujúcu sa depresiu. Rýchlo zastavia príznaky, odstraňujú psychózy, obavy, podráždenie, zvýšenú nervovú podráždenosť. Antipsychotiká patria medzi psychotropné lieky, ktoré sa prejavujú mnohými závažnými vedľajšími účinkami:

   114) chvenie horných a dolných končatín;
  • tuhosť kostrového svalu.

  Súčasne s týmito liekmi lekári predpisujú lieky na zníženie závažnosti nežiaducich účinkov - Cyclodol, PK-Merz. Ťažká depresia sa stále lieči aminazínom v individuálne zvolených dávkach. Vďaka svojej antipsychotickej aktivite je bludný stav normalizovaný, čo je často diagnostikované sezónnymi exacerbáciami.Nedávno boli syntetizované modernejšie antipsychotiká, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

  • atypické - Solian, Azaleptin, Risolept. Drogy sa používajú na liečenie apatických stavov a elimináciu neurotických príznakov. Jednou z výhod antipsychotík v tejto skupine je absencia vysokej toxicity;
  • piperidín - Neuleptyl. Droga je vylepšená verzia Aminazine. Nespôsobuje pretrvávajúcu ospalosť a tras, charakteristický pre predchodcu. Príjem Neuleptilu v kurze vám umožní zbaviť sa príčinnej úzkosti a zvýšenej nervovej vzrušivosti;
  • piperazín - Moditen, Etaperazin, Mazheptil. S pomocou týchto antipsychotík psychiatri rýchlo zastavia psychotické a depresívne stavy.

  Prípravky syntetizované na základe butyrofenónu, napríklad haloperidol, tiež patria k antipsychotikám. Nepoužívajú sa však na liečbu depresie v dôsledku závažných kontraindikácií.

  Sedatívum sa používa pri komplexnej liečbe depresie sprevádzanej nespavosťou

  Sedatívum

  Tzv. Lieky, ktoré majú sedatívny účinok a zvyšujú funkčnú aktivitu centrálneho nervového systému. Sedatívum sa používa na liečenie depresie, ktorá sa vyznačuje prevládajúcou úzkosťou a emočnou nestabilitou v príznakoch. Nie sú drogami prvej voľby a používajú sa iba vkombinácia s antidepresívami. Ochorenie dobre reaguje na liečbu takýmito trankvilizérmi:

  • fenazepam,
  • diazepam,
  • chlordiazepoxid.

  Pri závažných poruchách spánku musí pacient užívať kombináciu týchto liekov so stimulačnými antidepresívami. Upokojujúce prostriedky nie sú určené na dlhodobé používanie, pretože vyvolávajú psychickú závislosť. Napríklad pri opustení fenazepamu, ktorý sa používa do jedného mesiaca, sa môže vyvinúť abstinenčný syndróm.

  Nootropiká

  V dôsledku anti astenického účinku nootropík sa prejavy duševnej asténie minimalizujú, slabosť, letargia, apatia a únava zmiznú. Nebude možné liečiť depresiu doma týmito drogami, pretože sú pomocnými liekmi. V niektorých prípadoch psychiatri nechcú predpisovať nootropiká z dôvodu ich schopnosti vyvolať nespavosť. Zohľadňuje sa aj pridruženie liekov k adaptogénom, ako aj stimulačný účinok na centrálny nervový systém. Najúčinnejšie v liečbe depresívneho syndrómu sú nasledujúce nootropické lieky:

  • Piracetam,
  • nootropil,
  • vinpocetín,
  • Lucetam,
  • cerebrolyzín,
  • Actovegin,
  • ) Glycín.

  Priebeh podávania liekov výrazne zlepšuje schopnosť zapamätať si, zvyšuje mozgovú aktivitu a má sedatívny účinok. Napriek absencii závažných kontraindikácií avedľajšie účinky, nootropiká sa môžu používať na liečbu depresie iba podľa pokynov lekára.

  Psychoterapia

  Nie všetci psychiatri majú možnosť užívať farmakologické lieky z dôvodu výrazných vedľajších účinkov. Napríklad liečba popôrodnej depresie sa neodporúča u trankvilizérov vstupujúcich do materského mlieka. Mnoho ľudí je tiež zamestnaných v službe, ktorá si vyžaduje koncentráciu. Ak je depresia diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, potom psychoterapeutické metódy pomôžu bez užívania drog. Vo všetkých ostatných prípadoch sa môžete duševného ochorenia zbaviť iba kombináciou liečby drogami a pravidelnými rozhovormi s psychológom.

  Psychoterapia je jedným z hlavných spôsobov liečby hlbokej depresie

  Lekár nadviaže na pacienta dôverný vzťah, napravuje porušovanie sebaúcty, porovnáva seba a okolitú realitu. Vytvára všetky podmienky na urýchlenie uzdravenia a túžbu pacienta uzdraviť sa. Psychológ alebo psychoterapeut vyberie liečebné metódy po vyhodnotení celkového stavu pacienta. Rozhoduje o tom, ako dlho budú zasadnutia trvať. Môže ísť o tieto druhy činností:

  • jednotlivec,
  • skupina,
  • rodina,
  • racionálna,
  • sugestívna.

  Po preskúmaní osobnostných charakteristík ľudskej psychiky lekár identifikuje mechanizmy rozvoja a udržiavania jeho depresívneho syndrómu. Logicky pomáha eliminovať neurotickú patológiudôkazné presvedčenie pacienta o dôležitosti prehodnotenia jeho postoja k sebe samému ak okolitému svetu.

  Bez ohľadu na to, čo spôsobilo depresiu, stres alebo chorobu, sa toho nemôžete zbaviť sám. Osoba potrebuje kvalifikovanú lekársku pomoc, ktorá spočíva v preskúmaní a vypracovaní primeraného terapeutického režimu. Depresia je závažné ochorenie, ktoré môže pri absencii riadneho liečenia spôsobiť vážne následky.