Ako liečiť demodikózu

Obsah

  Demodekóza je infekčná lézia povrchu pokožky. Vzhľad tohto ochorenia je vyvolaný mikroskopickým kliešťom Demodex. Samotná choroba je sprevádzaná nepríjemnými symptómami. Je to neznesiteľné svrbenie kože, tvorba akné a čiernych bodiek. A aby sa nevyvolávali komplikácie a aby sa povrch pokožky nevrátil do pôvodného stavu, je potrebné vedieť, aké opatrenia je potrebné prijať pri takomto ochorení a ako liečiť nástup demodikózy.

  Funkcie liečby

  Liečba demodikózy je zdĺhavý a dosť pracný proces. Zvyčajne to trvá niekoľko mesiacov, ale môže trvať aj niekoľko rokov. Všetko bude závisieť od oblasti postihnutej takým ochorením a od charakteristík samotného organizmu.

  Terapia by mala byť komplexná, vrátane príjmu minerálnych komplexov zameraných na zvýšenie imunity a odstránenie porúch endokrinného systému. Ťažkosti v liečbe sú najčastejšie spojené so špecifickou štruktúrou kliešťa, ktorý vyvoláva výskyt tohto ochorenia. Účinné zložky mnohých liekov ho nemôžu úplne ovplyvniť.

  Preto je liečba oneskorená, pretože odborník si nemôže okamžite zvoliť najúčinnejší liek. V tejto súvislosti liečba zahŕňa niekoľko štádií:

  • užívanie antibiotík;
  • použitie antiparazitických činidiel;
  • použitie protizápalových liekov;
  • predpisovanie desenzibilizujúcich liekov;
  • fyzioterapia.

  V tomto prípade ošetrujúci lekár dôrazne odporúča, aby sa prijali preventívne opatrenia a aby sa dodržiavala osobná hygiena, takže začatá liečba nie je zbytočná a choroba sa znova nevracia. Okrem terapie sú spojené aj miestne lieky. Sú to krémy, masti a roztoky, ktoré zahŕňajú síru, decht, alkohol boritý a kyselinu chlorovodíkovú. Ale vzhľadom na zvýšenú toxicitu týchto látok je potrebné dodržiavať presne kalibrovanú dávku aplikácie.

  Drogová liečba demodózy na tvári

  Demodikózu na tvári je potrebné liečiť pomocou liekov. Najúčinnejšou z nich je sírová masť. Je schopný zničiť subkutánny kliešť a okamžite zastaviť jeho šírenie. Tento prípravok však pokožku veľmi vysušuje a spôsobuje jej peeling. Aby nedošlo k popáleniu, masť sa nemá aplikovať na pery a očné viečka, keď je pokožka precitlivená. Po aplikácii produktu na báze síry musí byť povrch navlhčený panthenolom alebo bežným krémom.

  Dobrý výsledok dosahuje Wilkinsonova masť.

  S jeho pomocou je možné liečiť demodikózu rias a mihalníc. Najskôr by sa však pokožka a viečka mali ošetrovať tinktúrou eukalyptu alebo nechtíka, aby sa zbavili vytvorených kôrov, ktoré zabránia prenikaniu zložiek masti do subkutánnych vrstiev epidermy.

  Ďalšou drogou, ktorá sa už etablovala v boji proti demodekóze, je demalanový krém. JeMá protizápalové a antibakteriálne účinky. Používa sa tiež na vopred očistenú pokožku. Pomocou tohto nástroja môžete spracovať zvukovody, ak sa chorobe podarilo tieto oblasti ovplyvniť.

  Liek Demalan má okamžitý antibakteriálny účinok

  Vďaka aktívnym zložkám, z ktorých hlavnými sú harmančekový extrakt, olivový olej a lanolín, krém blokuje zápal a zmierňuje podráždenie. V tomto prípade sa pocit svrbenia okamžite zníži, obnovia sa narušené metabolické procesy v podkožných vrstvách a urýchli sa regenerácia poškodeného tkaniva.

  Takéto externé prípravky možno zahrnúť aj do boja proti demodikóze:

  1. Masti s obsahom proteínov, ktoré zmierňujú alergickú reakciu na toxíny.
  2. masť kolioiocínu, ktorá má antibakteriálne vlastnosti.
  3. Spregal krém s antiparazitickým účinkom.

  Doplnková lieková terapia

  Prečítajte si tiež: Ako očistiť tvár pecí

  Pri výbere spôsobu liečby demodikózy sa musíte pripraviť na to, že sa predpíše veľa liekov. Okrem už opísaných vonkajších produktov môže lekár predpísať lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus vo vrstvách epidermy, ako aj prípravky Trichopol alebo Tiberal. Normalizujú mikroflóru samotnej pokožky a prispievajú k zlepšeniu jej ochranných vlastností. Trvanie liečby takýmito liekmi je asi šesť týždňov, ale výsledok bude účinný.

  Nezabudnite pripojiť lieky založené na kyseline azelaovej, ktoré nielen okamžite blokujú zápal, ale majú tiež silný antimikrobiálny účinok. Na zničenie kliešťov a vyčistenie už infikovaného povrchu sa odporúča utrieť pokožku roztokom kyseliny chlorovodíkovej (6%) alebo dechtového alkoholu. Na zablokovanie prejavu alergickej reakcie môže špecialista predpísať antihistaminiká (Tavegil, Diphenhydramine, Claritin, Zirtek). Na konci liečby je potrebné vziať sorbenty, aby sa úplne vyčistilo telo a povrch pokožky, ako aj vitamínové komplexy na celkové posilnenie imunity.

  V zriedkavých prípadoch, keď demodikóza postihuje nielen tvár, ale celé telo, je možné predpísať antibiotiká. Ak sa toto ochorenie objaví pred očami, potom je liečba založená na použití anticholinesterázových činidiel. Ďalej sa používajú lieky, ktoré sa zvyčajne predpisujú na glaukóm:

  • Physostigmine a Tosmilen;
  • Armin a Fosfakol;
  • Pilokarpín.

  Okraje viečok sa ošetrujú týmito látkami a pomáhajú paralyzovať aktivitu kliešťa. Po takomto ošetrení, aby sa obnovili postihnuté riasy, by sa mal lopúch ponoriť do koreňov na dva mesiace.

  Iné metódy boja proti demodikóze

  Ako už bolo uvedené, liečba tohto nepríjemného ochorenia by mala byť komplexná. Preto by sa okrem liekov mali používať aj špeciálne postupy, ktoré zlepšujú nielen stav pokožky, ale tiežpomôže navždy zabudnúť na túto chorobu.

  Toto je:

  • kryomasáž;
  • terapia ozónom alebo kyslíkom;
  • elektroforéza;
  • fototerapia;
  • mezoterapia.

  Počas kryomasáže pôsobí zmrazený dusík na postihnuté mäkké tkanivá, čo niekoľkokrát urýchľuje metabolické bunkové procesy, a tým spúšťa mechanizmus rýchlej regenerácie.

  Kryomasáž zlepšuje metabolické procesy a urýchľuje proces hojenia

  Ozónová terapia transformuje vzhľad pokožky a tóny oslabujú tkanivá. Vďaka fototerapii sa posilňujú malé cievy, čo tiež umožňuje urýchliť proces hojenia a dosiahnuť dobrý terapeutický výsledok. Ale mezoterapia dobre zvláda aj pri najpokročilejšom zápale.

  Okrem týchto postupov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe demodózy na tvári osoby, sa bude musieť pacient riadiť všetkými odporúčaniami od ošetrujúceho lekára. Na nejakú dobu bude potrebné dodržiavať prísnu stravu. Je potrebné odmietnuť mastné a vyprážané jedlá, ako aj slané a korenené jedlá. Počas liečebného obdobia by ste sa mali vyhnúť návštevám solária a kúpeľa. Dodržiavajte osobnú hygienu a čistota počas liečby by mala byť maximálna.

  Okamžité riešenie problému

  Napriek zložitosti priebehu tohto ochorenia je stále možné demodikózu vyliečiť v krátkom časovom období. Ak však hovoríme iba o počiatočnej fáze. Na tento účel použite špecifický liečebný režim. prvýPoužíva sa masť benzylbenzoátu (10%). Veľmi rýchlo zabíja kliešte, zabraňuje ich množeniu a choroba prestáva postupovať.

  Potom sa použije krém Uniderm, ktorý blokuje zápalový proces a odstraňuje všetky súvisiace príznaky. Výsledkom je, že svrbenie a začervenanie zmiznú a pokožka je zahustená. Posledným krokom pri liečbe demodikózy je použitie krému Emolium. Jej zložky normalizujú celkový stav pokožky, znižujú peeling a chránia pokožku pred možným poškodením.

  Každý prípravok sa používa v presnom poradí. Medzi použitím všetkých týchto prostriedkov by malo trvať 20 minút. Hneď ako sa dosiahne viditeľný pozitívny výsledok, odporúča sa zopakovať takúto liečbu do dvoch týždňov, aby sa skonsolidovala a zabránilo sa recidíve. Navrhovaný dávkovací režim je vhodný iba pre tých ľudí, u ktorých demodóza nie je sprevádzaná bakteriálnou infekciou. V tomto prípade je použitie antimikrobiálnych látok nevyhnutné.

  Tradičný liek na demodikózu

  Túto chorobu je potrebné liečiť doma až po konzultácii s odborníkom a po jeho schválení. Pranie pomocou dechtového mydla sa pri tomto ochorení stáva docela účinným. Má antiseptické, antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti, vďaka čomu sa povrch pokožky v priebehu času zlepšuje a zbavuje sa zápalových ložísk.

  Dechtové mydlo -verný pomocník pri demodikóze

  Prania založené na odvaroch z harmančeka, lastovičky a paliny majú podobný účinok. Je veľmi užitočné utierať postihnuté oblasti okrem viečok pleťovými vodami, ktoré obsahujú eukalyptus. Aj tinktúra nechtíka a roztok Dimexidum majú vynikajúci dezinfekčný účinok.

  Môžete si vyrobiť masku na uzdravenie žltej hliny doma. Na tento účel sa ílový prášok zriedi obyčajnou vodou na pastu a výsledná zmes sa nanáša hojne na tvár. Na hlinu sa aplikuje obväz zhora a taká maska ​​trvá celú noc a ráno sa jednoducho zmyje. Ďalšia účinná maska ​​je vyrobená z pracieho mydla. Jednoducho sa trie a naplní vodou, po ktorej sa šľahá na penu. Hotová kompozícia je distribuovaná na postihnutých oblastiach a ponechaná tam, kým nie je úplne suchá. Potom sa tiež premyje vodou.

  Kompresia bobúľ čiernych ríbezlí zvláda demodikózu veľmi dobre. Sušené ovocie (60 g) sa musí naliať dvoma pohármi horúcej vody a potom ich zahriať na mierne teplo. Zmes sa varí asi desať minút a keď vychladne, musí sa prefiltrovať. Vo výslednom vývare bude potrebné zvlhčiť kúsok gázy, ktorý sa potom aplikuje na postihnutú tvár pol hodiny. Tento postup opakujte dvakrát denne počas troch týždňov. A potom bude možné rozlúčiť sa s demodikózou.

  Okrem toho môžete postihnuté oblasti utrieť éterickým olejom eukalyptu. Toto činidlo má antiseptický účinok,upokojuje podráždený povrch a urýchľuje proces liečenia liekom.

  Eukalyptový olej môže upokojiť podráždený povrch

  Demalonovú masť a nechtíkovú tinktúru si môžete kúpiť v lekárni. Tieto lieky sa spolu dobre vyrovnávajú s demodikózou. Ráno, po umytí, sa koža najskôr utrie tinktúrou a po piatich minútach sa krém Demalon nanesie na pokožku tváre tenkou vrstvou. Tento liek sa počas dňa nevymýva a večer sa povrch tváre umýva a utiera iba tinktúrou nechtíka. Trvanie takéhoto komplexného ošetrenia doma bude jeden a pol mesiaca.

  Maska pripravená na základe tabliet Trichopolu môže byť veľmi účinná. Môžete ich však použiť iba po konzultácii s lekárom. Ak je to povolené, je potrebné rozdrviť dve tablety na prášok, pridať k nim trochu vazelíny a hotovú zmes aplikovať lokálne na postihnuté miesta. A čoskoro pôjde demodikóza.

  Odporúčania počas liečebnej terapie

  Aby mohla liečba demodikózy viesť k pozitívnemu výsledku a dalo by sa očakávať úplné vyliečenie tohto ochorenia, je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania. Každý deň je lepšie používať čisté obliečky, najmä na obliečky na vankúše. Po umytí je potrebné pokožku dôkladne utrieť papierovými utierkami, ale je lepšie odmietnuť normálny uterák.

  Osobné veci, ktoré sú neustále v kontakte s tvárou (okuliare, hrebene, šatky)by sa mali pravidelne dezinfikovať a dôkladne umyť. Pre holenie mužov s takýmto problémom je lepšie používať iba jednorazové stroje. Používanie dekoratívnej kozmetiky by sa malo minimalizovať. A tiež stojí za to opustiť dlhý pobyt pod spalujúcim slnkom.

  Na základe všetkých týchto odporúčaní a okamžitého kontaktovania lekára so žiadosťou o pomoc bude možné sa vysporiadať s demodikózou. Musíte sa však najprv pripraviť na dlhodobú liečbu, ktorá bude spočívať hlavne v užívaní drog.