Ako liečiť demodex

Obsah

  Demodex na tvári je na ňom mikroskopický kliešť, ktorý parazituje v mazových žľazách kože, viečkach a vlasových folikuloch. Napriek svojej malej veľkosti môže parazit spôsobiť veľké škody na ľudskom tele. Ako zaobchádzať s demodexom, zvážte podrobnejšie.

  Osobná hygiena

  Pri vývoji demodikózy je dôležitá osobná hygiena.

  Je to potrebné, pretože títo ľudia majú príliš citlivú pokožku, sú náchylní na podráždenie, sčervenanie a zápalové procesy. Pacientom sa odporúča používať jemné čistiace prostriedky vhodné pre daný typ pleti. Keď idete von, je potrebné ošetriť pokožku opaľovacím krémom alebo inými prostriedkami s takým účinkom.

  Najlepšie je čistiť tvár jemnými čistiacimi prostriedkami a obmedzovať použitie hrubých žínok alebo špongií. Teplota vody by nemala byť príliš nízka alebo horúca. Optimálne - teplé. Po procedúrach s vodou musíte pokožku dôkladne osušiť mäkkou utierkou.

  Z kozmetického vaku, ktorý je ťažké odstrániť bez použitia agresívnych výrobkov, je potrebné odstrániť vodotesnú kozmetiku a iné výrobky. Tie prispievajú k podráždeniu. Odporúča sa zvlhčenie pokožky pomocou kozmetických prípravkov, ktoré zahŕňajú kyselinu hyalurónovú, močovinu.

  Posteľné plachty je potrebné často vymeniť, ako aj uteráky, spodná bielizeň, odev. Pred ich použitímželezo.

  Správna výživa je kľúčom k úspešnej liečbe

  .

  Pri demodikóze sa musí strava regulovať. Polievka sa odporúča variť na nízkotučnom vývare a pridávať akékoľvek obilniny a bylinky. Za druhé, môžete variť mäso odrôd stravy (morčacie, kuracie, králikové, teľacie) varením, pečením alebo parením. Kaša (ovsené vločky, pohánka, pšenica) alebo zemiaky, ktoré sa varia vo vode bez pridania oleja, sú ideálne pre ozdobu.

  V potrave je povolený chlieb, sušienky, cestoviny a sušienky. Ak je prítomná alergická reakcia, zelenina sa pred použitím dusí alebo varí. V iných prípadoch sa môžu použiť v akejkoľvek forme. Užitočné sú aj mliečne výrobky: nízkotučný tvaroh, rovnaký jogurt a ďalšie výrobky z kyslého mlieka. Z tukov je prijateľné malé množstvo zeleniny a masla. Pitie: džúsy, šípkový vývar, zelený čaj (iba slabý), neperlivá voda.

  Korenie a korenie sa zakazuje používať pri varení jedla

  Z zakázaných výrobkov je možné rozlíšiť silný vývar z mäsa, huby a ryby. Je zakázané zahrnúť do stravy tie potraviny, ktoré sú bohaté na jednoduché sacharidy. Patria sem cukor, med a konzervy, zmrzlina a cukrovinky. Je tiež potrebné obmedziť spotrebu párkov, mastného červeného mäsa, údeného mäsa, morských plodov, nakladaných potravín, vajec, konzervovaných potravín, tvrdého syra, kyslej smotany a smotany.

  Je zakázané jesť chren, horčicu,majonéza a kečup. Zahrnutie baklažánu, húb, octu, muffínu, ananásu, melónu, orechov, červenej zeleniny a ovocia do stravy tiež neprinesie výhody. Je potrebné obmedziť spotrebu bielej ryže, sóje, krupice, ale obohatené potraviny budú veľmi užitočné. Napríklad sa odporúča obohatiť stravu:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako sa zbaviť škvŕn na perách
  • vitamín D, ktorý je bohatý na ryby: treska, sleď atď. (Pri normálnom zdravotnom stave človek nemusí takýto vitamín systematicky doplňovať, ale pri nedostatočnom objeme je dieťaťu zvýšené riziko krivíc a deformácie kostí);
  • vitamín E, ktorý sa nachádza v rastlinnom oleji, v margaríne, vajciach a hrachu (zúčastňuje sa na metabolizme bielkovín, posilňuje svalovú sústavu);
  • vitamín K, ktorý je bohatý na kapustu, mrkvu, zemiaky, zelený hrášok, paradajky, špenát, teľacie a jahňacie mäso, bravčovú pečeň (podieľa sa na zrážaní krvi);
  • vitamíny skupiny B obsiahnuté v pohári v obilninách, ako je proso, ryža, hrach, mliečne výrobky, zemiaky a hovädzie mäso (vitamíny sa podieľajú na metabolizme uhľohydrátov a iných metabolických procesoch);
  • vitamín C, ktorý je bohatý na citrusové plody (zabezpečuje redoxné procesy v tele, normalizuje stav stien krvných ciev).

  Lieky

  Demodex sa môže liečiť liekmi predpísanými lekárom. Môže ísť o antibakteriálne lieky vo forme tabliet,pomoc pri potláčaní zápalového procesu na koži (napríklad Ornidazol, Trichopolum, Metronidazol alebo iné) a liekov, ktoré pomáhajú čistiť telo demodikózy a jej odpadových produktov (napríklad Magnézia, olivový olej atď.).

  Okrem toho sa predpisujú imunomodulačné a sedatívne lieky. Prvé pomáhajú zlepšovať stav imunitného systému a usmerňujú všetky telesné sily, aby bojovali proti základnej chorobe (napríklad to môže byť Detox). Sedatíva pomôžu normalizovať činnosť nervového systému, ak je narušený (napríklad Valerián alebo Peren).

  Zápalné oblasti môžu byť ošetrené sírou masťou

  Na miestne ošetrenie sa používajú špeciálne masti a krémy, ktoré obsahujú toxické látky. Z tohto dôvodu sa zakazuje ich použitie pri liečbe demodikózy počas gravidity a laktácie, ako aj pri precitlivenosti na zložky.

  Vo väčšine prípadov predpisujte použitie antiparazitických mastí, zriedkavejšie protiplesňové. Medzi účinné miestne liečivá stojí za zmienku Sulphuric, Ichthyol masť, Parmetrinova.

  Choroba, ktorá spôsobuje kliešte demodexu, sa dá odstrániť aj pomocou špeciálnych krémov, ktoré majú takmer rovnaký účinok ako masti. Mohlo by to byť:

  • Manting, ktorý má antibakteriálne, antiseptické a protizápalové účinky, navyše obnovuje, zvlhčuje a vyživuje pokožku;
  • DexomedFyto, ktorý prispieva k odstráneniu podráždenia z postihnutej oblasti, k eliminácii zápalového procesu (liek má tiež regeneračný a antibakteriálny účinok);
  • Demazol, ktorý pomáha potlačiť zápal, má regeneračný účinok na postihnuté tkanivo, zlepšuje metabolické procesy;
  • Uniderm, ktorý pôsobí protizápalovo, zmierňuje začervenanie a svrbenie.
  • ​​
  • Azogel, ktorý má antibakteriálne a protizápalové účinky a súčasne obnovuje fungovanie mazových žliaz.

  Fyzioterapeutické manipulácie

  Ošetrujúci lekár môže predpísať fyzioterapeutické postupy, ktoré sa používajú pri komplexnej liečbe demodikózy. Takáto technika so systematickým používaním pomôže obnoviť pokožku a odstrániť estetické defekty na tvári. Napríklad to môže byť kryoterapia, ktorá sa používa v prípade hromadenia parazitov v jednej oblasti. Kauterizácia kože spôsobuje, že kôra odpadáva, čo nespôsobuje tvorbu jaziev.

  Ďalšou fyzioterapeutickou technikou je elektroforéza. Fyzioterapia pomáha zastaviť akútny zápalový proces. Elektroforéza sa vykonáva pomocou liekov Síran zinočnatý, Dimexid, jodid draselný atď. V prípade potreby sa liečebný komplex doplní prípravkami glukonátu vápenatého, chloridu vápenatého.

  Elektroforéza pomáha rýchlo dodávať liečivá do hlbších vrstiev kože

  .

  Nasledujúci postupfyzioterapia - mikrodermabrázia, ktorá je predpísaná až po úľave od akútneho štádia choroby. Počas procedúry sa odstráni povrchová vrstva poškodenej kože. Jedinou nevýhodou tohto postupu je dlhá rehabilitačná doba (do 7 dní).

  Je tiež možné vykonávať chemický peeling na tvári. Tento postup sa často vykonáva v spojení so systémovou liekovou terapiou. Počas procedúry sa používajú chemické kyseliny (ovocie a mliečne), ktoré pomáhajú zastaviť reprodukciu parazita a zabraňujú opakovanému výskytu vyrážok.

  Ľudové liečivá

  Demodekóza sa môže liečiť doma. Napríklad môžete použiť aloe, ktoré je už dlho známe svojimi liečivými vlastnosťami. Rastlinná šťava je zvlášť účinná pri liečení očných chorôb. Aktívne zložky lieku pomáhajú zmierniť opuch viečok (alebo inej oblasti s léziou), eliminujú svrbivý syndróm. Namočte vatový tampón do šťavy a trikrát denne nanášajte na zapálenú pokožku 10-15 minút.

  Príznaky choroby sa dajú napraviť bylinkou Anabasis, ktorá sa používa na výrobu obkladov. Rastlina obsahuje antioxidanty, látky s protiplesňovým účinkom. Môžete pripraviť infúziu takto: 2 lyžice. l. naleje sa 200 ml vody a vloží sa do vodného kúpeľa. Hotový výrobok sa používa na utieranie postihnutých oblastí niekoľkokrát denne.

  Môžete vytvoriť hovorcu na základedestilovaná voda (pol pohára), dimexid (100 g), tablety Levomycetinu a Trichopolu (každá rozdrvená po 10 kusoch). Všetky zložky musia byť dobre premiešané a výsledné zloženie utrite postihnutú oblasť trikrát denne. Je potrebné poznamenať, že použitie takého nástroja je potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. V opačnom prípade môžete zhoršiť priebeh choroby.

  Dechtový decht, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami, je účinný pri liečbe demodikózy. Takéto mydlo je potrebné denne umývať a používať namiesto bežných čistiacich prostriedkov. Použitie počas tehotenstva je zakázané.

  Ďalším riešením je peroxid vodíka. Pred použitím musí byť zriedený so vstupom v rovnakých pomeroch. Výsledný roztok sa utrie na postihnutých miestach, ale v žiadnom prípade nie je zdravý, pretože sa dá jednoducho spáliť.

  Ovocná šťava má protizápalový účinok a pomáha odstraňovať príznaky choroby. Pred použitím sa tiež odporúča zriediť rovnakým množstvom vody po použití postihnutých oblastí na umývanie. Pomocou rastlinnej šťavy môžete variť rôzne lieky: infúzie, odvary, oleje, krémy.

  V každom prípade by sa liečba demodikózy mala dohodnúť s odborníkom, aby sa nezhoršoval priebeh choroby a nespôsobovali komplikácie.