Ako liečiť cystitídu u dieťaťa

Obsah

  Otázka, ako liečiť cystitídu u detí, znepokojuje mnohých rodičov, pretože chcete svojmu dieťaťu rýchlo zbaviť nepríjemných príznakov a ešte viac nepoškodiť oslabený močový systém.

  Všeobecné pravidlá liečby choroby

  Ak je dieťaťu diagnostikovaná cystitída, rodičia musia poskytnúť chorému dieťaťu všetky potrebné podmienky na rýchle uzdravenie a prevenciu komplikácií. Na dosiahnutie týchto cieľov sa odporúča počúvať všetky vymenovania a odporúčania ošetrujúceho lekára, ako aj užívať všetky predpísané lieky. Hlavné metódy liečby tohto ochorenia u detí sú:

  • dodržiavanie pravidiel na odpočinok a osobné hygienické pravidlá (v tomto prípade je možné znížiť intenzitu bolesti a obnoviť normálnu činnosť močového mechúra);
  • dodržiavanie pitného režimu (dieťa musí byť nútené piť dvakrát toľko vody ako pred vývojom choroby, pretože patogény sa z tela vylučujú z tela pomocou pridelenej kvapaliny; okrem vody môžete do stravy zahrnúť aj ovocné nápoje, džúsy a ovocné nápoje);
  • častá výmena spodnej bielizne a pre malé deti plienka (pokožka by sa mala nechať odpočívať, meniť spodnú bielizeň alebo plienku každé 3-4 hodiny);
  • udržiavanie správnej výživy (je potrebné z nej vylúčiť slané a korenené jedlá, ktoré dráždia iba steny orgánov, čo spôsobuje zvýšenie intenzity bolestisyndróm a prispieva k širšiemu šíreniu infekčných agensov).

  Posteľ na lôžku - kľúč k rýchlemu zotaveniu

  Existujú kontroverzné otázky týkajúce sa potreby kúpania detí počas vývoja takejto choroby. Komarovsky neodporúča obmedzovať takéto deti na procedúry s vodou. Voda by mala byť teplá, ale v žiadnom prípade studená. Vodné procedúry majú pozitívny vplyv na činnosť močového mechúra.

  Lieky na liečbu cystitídy

  Ak existuje podozrenie na takúto chorobu, lekár okamžite predpíše potrebné diagnostické opatrenia, ktoré buď vyvrátia alebo potvrdia rozvoj cystitídy. Na základe výsledkov štúdií sa vydá konečné rozhodnutie a predpíše sa najúčinnejšie ošetrenie. Takže, ako liečiť cystitídu u dieťaťa, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Antibiotiká

  Hneď ako sa takáto diagnóza stanoví, ošetrujúci lekár napíše predpis na lieky, ktoré pomôžu zbaviť sa choroby. Vo väčšine prípadov sa predpisujú antibiotiká. Mnohé z tých, ktoré sa používajú pri liečbe chorôb u detí, sú vyvinuté na základe penicilínu a považujú sa za relatívne bezpečné prostriedky pre telo dieťaťa. Patria sem nasledujúce lieky:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť chronickú cystitídu
  • Augmentin (môže sa používať vo forme suspenzie, napríklad pre dojčatá a deti do 12 rokov, a vo forme tabliet; existuje aj injekčná formauvoľnenie, ktoré sa používa v stacionárnych podmienkach);
  • Amoxilav (má tiež 3 formy uvoľňovania, z ktorých najúčinnejší je určený lekárom na použitie).
  • Ak má dieťa individuálnu neznášanlivosť na uvedené lieky, predpíšte iné, ale s podobným účinkom, napríklad:
  • Zedex (liek novej generácie s minimálnym počtom vedľajších účinkov);
  • Zinnat (pre deti sa liek podáva vo forme suspenzie, ktorá sa musí užívať s dávkou 10 mg na kg telesnej hmotnosti, ale nie viac ako 250 mg za deň);
  • Co-trimoxazol (vynikajúci protizápalový liek, ktorý je schválený na použitie u detí od 3 mesiacov).

  Najúčinnejšia látka sa vyberá na základe toho, ktorý patogén prispel k rozvoju cystitídy, ako aj podľa závažnosti priebehu choroby.

  S cieľom vylúčiť citové traumy dieťaťa v už aj tak zložitej situácii odborníci odporúčajú poskytnúť dieťaťu najpohodlnejšie lieky. Napríklad tablety môžu byť rozdrvené v lyžičke a rozpustené vo vode po podaní nápoja dieťaťu. Ak chcete napraviť horkosť, môžete dať tabletke drink sladkej vody alebo džúsu.

  Mnoho detí sa nebojí chuti lieku, ale procesu jeho užívania. Rodičia sa musia snažiť pobaviť dieťa, napríklad počas hry podať liek.

  Uroseptiká

  Lekár môže okrem antibiotík liečiť dieťa s takým ochorením.predpisujú a uroseptiká, ktoré pomáhajú odstraňovať patogénne látky z tela. Najbežnejšie predpisovaným liekom používaným na tento účel je liek Kanefron, ktorý má antimikrobiálny, diuretický a protizápalový účinok. Liek má tiež antispasmodický účinok, ktorý pomáha znižovať intenzitu syndrómu bolesti v čase močenia.

  Tablety s týmto názvom by sa mali spláchnuť veľkým objemom tekutiny, ale v žiadnom prípade by sa nemali žuť

  .

  Liek sa môže používať vo forme kvapiek, ktoré sa môžu riediť v čaji, kompote alebo inej tekutine. Pre malé deti sa, samozrejme, odporúča predpísať liek vo forme kvapiek, čo uľahčuje ich príjem.

  Dávka predpísaného lieku sa bude líšiť v závislosti od veku dieťaťa:

   46) pre dieťa sa predpisuje denná dávka - 30 kvapiek rozdelených do 3 dávok (ráno, popoludní a večer);
  • u detí vo veku 1-6 rokov sa dávka zvyšuje na 45 kvapiek, rozdelených do 3 dávok;
  • Dieťa po 6 rokoch by malo užívať 3 tablety 3-krát denne alebo 75 kvapiek rozdelených do 3 dávok.
  • ​​

  Kanefron vyrobili nemeckí lekári s prihliadnutím na individuálne vlastnosti tela dieťaťa. Liek sa teda môže užívať dokonca aj u detí, ktoré sú náchylné na alergické reakcie, pretože vedľajšie účinky jeho podania sa nezaznamenali.

  Je to taký liek, ktorý patrí medzi najúčinnejšie spomedzi všetkých zamýšľanýchna liečbu cystitídy u detí, pretože pomáha nielen odstraňovať rušivé príznaky, ale aj primárny zdroj choroby.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy sú jednou z najúčinnejších metód liečby cystitídy u detí, najmä v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami. Hlavnou výhodou terapie je absencia kontraindikácií na použitie pri vývoji zápalového procesu v močovom mechúre.

  Existujú prípady, keď patogény prenikajú do hlbších vrstiev sliznice orgánov alebo do submukóznej vrstvy. Antibakteriálna liečba zároveň neprináša požadované zotavenie. Záchrana prichádza na fyzioterapiu, ktorá pomôže zbaviť sa zápalového procesu.

  Fyzioterapeutické postupy dobre zvládnu aj tie najmenšie deti

  Je teda potrebné zdôrazniť najbežnejšie predpísané metódy takéhoto zaobchádzania:

  • elektroforéza, ktorá spočíva v ovplyvnení postihnutej oblasti elektrického prúdu, ktorá zaisťuje hlbšie prenikanie lieku a v dôsledku toho rýchle zotavenie (zápalový proces, kŕče a bolesť zmiznú);
  • magnetoterapia, ktorá spočíva v vystavení postihnutého orgánu magnetickému poľu, čo pomáha normalizovať krvný obeh na tomto oddelení a zaisťuje rýchle dodanie živín a liečivých látok (to všetko zvyšuje šance na rýchle zotavenie a odstránenie rušivého dieťaťa)príznaky);
  • ultrazvuková terapia, ktorá spočíva v vystavení postihnutej bubliny ultrazvukovým vlnám, ktoré pôsobia na zlepšenie mikrocirkulácie krvi, normalizáciu krvného obehu a zvýšenie objemu bielych krviniek v orgáne.

  Tento zoznam postupov fyzioterapie samozrejme nie je vyčerpávajúci. Podľa predpisu ošetrujúceho lekára sa môžu použiť aj iné techniky.

  Ľudové lieky

  Detskú cystitídu je možné liečiť doma pomocou liečivých bylín. Pomôžu sa zbaviť nepríjemných príznakov choroby a zároveň poskytnú antiseptický účinok, ako aj antimikrobiálne, diuretické a regeneračné účinky.

  Liečba detskej cystitídy sa môže vykonávať pomocou kúpeľov sitz s pridaním bylín, ako sú šalvia, nechtík, harmanček.

  Voda sa musí zohriať na teplotu 37,5 stupňov. Celková doba kúpania je 10-15 minút. Môžete použiť suché teplo, napríklad vyhrievaciu podložku s teplou vodou, ktorá sa nanáša na pokožku cez zapálený orgán. Namiesto vyhrievacej podložky môžete použiť komprimáciu zohriatej suchej soli.

  Intenzitu bolesti môžete znížiť odvarom harmančeka alebo lipy, ktorý sa musí užívať po celý deň. Odporúča sa tiež vykonať tieto vyhlásenia:

  • z rastlín, ako sú ibišteky, vresy, šípky, mäta (zložky sa nalejú vriacou vodou v rovnakom množstve a nechajú sa vylúhovať 30 minút);
  • trstina, medvedie uši, ľanové semená (zložky sa zmiešajú v rovnakom množstve, nalejú sa)vriaca voda a uvarená vo vodnom kúpeli).

  Na liečbu choroby sa môžu použiť aj iné ľudové lieky, napríklad:

  • semená kôpru, ktoré z nich boli pripravené infúziou (1 polievková lyžica.) Lakované semená sa nalejú vriacou vodou v objeme 1 šálka a nechajú sa vylúhovať 20 minút, po tomto čase sa hotový produkt ústne odoberie 100 ml niekoľkokrát denne);
  • proso, ktoré z nej pripravilo odvar (obilniny v množstve 2 polievkové lyžice L.) sa varí vo vode (2 šálky) počas 10 minút, po ktorých trvá na tom, že po odstránení z tepla ďalších 7 minút. 1 polievková lyžica každé 2 hodiny týždenne);
  • harmanček, ktorý z neho pripravil infúziu (suché kvety v množstve 1 polievková lyžica. Nalievaná vriaca voda v objeme 1 šálka a nechaná vylúhovať počas 15 minút; hotový výrobok sa konzumuje v 50 ml trikrát denne);
  • breza, ktorá sa pripravuje z odvaru (drvené listy v množstve 8 g. 30 minút sa varí v 500 ml vody, potom sa ochladí a filtruje, hotový produkt sa užíva perorálne 60 ml trikrát denne).

  Pokiaľ ide o správnu výživu, mala by byť racionálna a do stravy by nemali byť zahrnuté výrobky, ktoré poškodzujú genitourinárny systém počas rozvoja cystitídy, a to korenené, korenené, slané a mastné potraviny, káva, citrusové plody. Mäso a ryby sú prípustné, iba ak boli predtým uvarené. Petržlen, kôpr, špargľa, zeler, brusnice, brusnice, mrkva, uhorky, mliečne výrobky budú počas tohto obdobia pre telo užitočné,rastlinný olej.

  Samozrejme sa neodporúča liečiť cystitídu u detí, ktoré majú len ľudové lieky, pretože túto chorobu nemôžu úplne vyliečiť. V každom prípade musíte navštíviť špecialistu, aby ste predišli nebezpečným následkom.