Ako liečiť cystitídu počas tehotenstva

Obsah

  Cystitída sa často zhoršuje v čase, keď je imunita tela znížená. Akákoľvek infekcia v tele, ktorá prechádza hematogénnou cestou, sa môže pevne usadiť v močovom mechúre a môže vyvolať cystitídu, aj keď sa žena predtým s touto chorobou nestretla. Tehotenstvo a laktácia sú jedným z najťažších a zodpovedných za ženské telo. Bohužiaľ, počas tehotenstva a po pôrode, ženské telo dáva svoje zdravie dieťaťu a imunita sa výrazne znižuje - to je prirodzené.

  Aby ste pomohli žene s patológiou, ktorá sa objavila, musíte navštíviť lekára, ktorý odporučí, ako liečiť cystitídu počas tehotenstva a laktácie, pretože týmto pacientom by nemali byť predpísané silné antibakteriálne lieky.

  Liečba cystitídy liekmi

  Prvé príznaky akútnej cystitídy sú výskyt nepohodlia v dolnom bruchu, časté močenie a bolesť počas močenia. Cystitída najčastejšie predstiera ženy v skorých štádiách tehotenstva. V tomto prípade neváhajte, pretože pokročilá cystitída sa lieči oveľa ťažšie a zameranie infekcie v tele ženy navyše jednoznačne ohrozuje normálny vývoj plodu. Infekcia močového mechúra môže stúpať nahor, ovplyvňovať obličky a viesť k vážnemu narušeniu vylučovacích orgánov. V tomto prípade sa toxíny v tele matky nebudú úplne vylučovať, čo ovplyvňuje plod a môže viesť k potrebeskoré dodanie.

  Liečba cystitídy u tehotných a dojčiacich matiek je potrebná vzhľadom na infekciu, ktorá vyvolala zápal sliznice močového mechúra. Liečba patológie je založená na antibakteriálnych látkach, ale vyberajú sa s ohľadom na účinok na plod a prenikanie cez materské mlieko. Účinne liečená cystitída umožňuje navždy zabudnúť na toto ochorenie.

  Okrem antibakteriálnych liekov je veľmi dôležité zmierniť kŕče bolesti žien, preto lekári nevyhnutne pridávajú do komplexu liekov antispazmodické lieky a lieky proti bolesti. Pri liečbe cystitídy je bezpodmienečne potrebné dodržiavať diétu, piť správne množstvo vody, a pokiaľ je to možné, sledovať aj pokoj na lôžku a obmedziť fyzickú aktivitu.

  Antibiotiká predpísané v tehotenstve

  Najúčinnejšie látky používané na liečbu cystitídy u tehotných žien sú amoxicilín a kyselina klavulanová, fosfomycín a cefixím. Kombinácia amoxicilínu a kyseliny klavulanovej je veľmi účinná proti mnohým patogénnym mikroorganizmom, ktoré ovplyvňujú sliznicu močového mechúra. Tieto zložky sú dostupné v prípravkoch ako Flemoxin Solutab, Augmentin a Amoxiclav. Finančné prostriedky sú bezpečné počas tehotenstva, pretože nemajú teratogénny účinok na plod.

  Režim liečby cystitídy závisí od závažnosti choroby, ale u tehotných žien lekári uprednostňujú predpisovanie antibiotík na minimálne obdobie, pričom liečbu dopĺňajú inými liekmi, ktoré sú menej škodlivé preTelo. Priemerná doba liečby antibiotikami je päť až sedem dní, ale v prípade nepohodlia z čriev (plynatosť, rozrušená stolica) sa lieky nahradia analógmi. Aby sa minimalizovali vedľajšie účinky, lekári ich odporúčajú užívať bezprostredne pred jedlom.

  Taliansky liek Monural vám dnes umožňuje zvládnuť cystitídu v dvoch dávkach, pretože sa liek hromadí v mechúre a má dlhodobý účinok na sliznicu

  .

  Fosfomycín je látka, vďaka ktorej sa tehotné ženy môžu zbaviť cystitídy v jednej alebo dvoch dávkach lieku. Táto látka je súčasťou výrobku Monural ako hlavná zložka - jedná sa o všeobecne známy názov lieku, ktorý sa nachádza v lekárni. Balenie obsahuje dve vrecká s bielym práškom, musí sa rozpustiť v správnom množstve vody a nápoja.

  Druhé balenie sa predpisuje iba v prípade, že sa choroba začne a vyžaduje si silnejšiu terapiu. Monural počas tehotenstva sa predpisuje obozretne, pretože nie je oficiálne zakázaný jeho použitie u tejto kategórie pacientov. Napriek tomu, rovnako ako akýkoľvek liek, môže Monural vyvolať negatívnu reakciu, preto lekár odporúča liek iba v prípade neprítomnosti iných patológií močových ciest a pečene.

  Medzi cefalosporínmi tretej generácie sa osvedčila účinná látka cefixím. Je súčasťou takých liekov ako Ceforal Solutab a Suprax Solutab.Finančné prostriedky sa prideľujú najmenej päť dní av prípade potreby aj dlhšie.

  Antibiotiká povolené na laktáciu

  Skupina antibakteriálnych liekov obsahuje látky, ktoré sú povolené na laktáciu. Buď neprenikajú do materského mlieka, alebo do nich prenikajú v malom množstve, ktoré nie je schopné ovplyvniť zdravie dieťaťa.

  Na liečbu cystitídy počas dojčenia sa môžu používať tieto lieky:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť nachladnutie počas tehotenstva
  • Amoxiclav, Augmentín, Amoxicilín a Ospamox sú bezpečné zo série penicilínov. Z tejto skupiny sa často predpisujú finančné prostriedky, ak sú vhodné na odstránenie patogénnych mikroorganizmov, pretože prenikajú do mlieka v malom množstve. Zvláštnosťou týchto prostriedkov je možná alergia u matky alebo dieťaťa, preto lekári odporúčajú sledovať stav pokožky dieťaťa a prestať užívať liek, ak sa objaví vyrážka. V niektorých prípadoch sa môžu vedľajšie účinky stať uvoľnenými stolicami počas liečby liekmi z tejto skupiny.
  • Cefalosporíny sa tiež používajú u žien na liečbu cystitídy počas dojčenia. Lieky Cefuroxime, Ceftriaxon a Cefradin, ktoré vynikajú pri patogénnej mikroflóre vyvolávajúcej cystitídu, sa v materskom mlieku prakticky nenachádzajú. Užívanie týchto liekov počas dojčenia je úplne bezpečné.
  • Z makrolidov lekári uprednostňujú predpisovanie erytromycínu, azitromycínu aKlaritromycín. Štúdie užívania drog v skupine dojčiacich matiek ukázali, že tieto lieky sa nachádzajú v materskom mlieku, ale nemajú škodlivé účinky na dieťa. Makrolidy sa používajú najmä v prípade alergickej reakcie na penicilíny alebo cefalosporíny.

  Dojčiace matky s cystitídou budú vždy schopné získať správnu dávku lieku predpísanú lekárom

  .

  Pri liečbe cystitídy antibakteriálnymi liekmi je potrebné zvážiť, že lieky ako amikacín, streptomycín, kanomycín, tetracyklín, doxycyklín, ciprofloxacín, lincomycín, klindomycín sú kontraindikované pri liečbe cystitídy počas kŕmenia dieťaťa.

  V niektorých prípadoch nie je možné upustiť od predpisovania liekov zakázaných počas laktácie. Lekár musí ženu upozorniť a presne povedať, ako si udržať mliečnu funkciu mliečnych žliaz, ako aj ako dlho trvá po liečbe, aby sa liek nenašiel v mlieku.

  Na toto obdobie musí žena prestať kŕmiť svoje dieťa tým, že v samostatnom kontajneri vyleje mlieko. Je potrebné kŕmiť dieťa rovnakou frekvenciou, nezabudnite v noci vyjadriť, aby sa zachoval objem mlieka. Po uplynutí dočasného zákazu kŕmenia môžete pokračovať v dojčení. V tomto prípade sa žena stále odporúča monitorovať reakciu dieťaťa tak, aby ani najmenšie stopy antibiotík neovplyvňovali jeho zdravie.

  Diéta na liečbu cystitídy

  Liečiť sa čo najrýchlejšiecystitída, je veľmi dôležité dodržiavať diétu. Je úplne zrejmé, že tehotné ženy a dojčiace matky sa musia vo svojej strave obmedziť a jesť zdravšie ako chutné pokrmy. Správne premyslená strava však pomôže tento problém rýchlo vyriešiť a nájsť radosť z materstva.

  Výživa v strave môže vyriešiť tieto problémy ženy liečiacej cystitídu:

  • významne znížiť úroveň intoxikácie tela;
  • zastaviť množenie patogénnych mikroorganizmov;
  • na zabránenie tvorby kalcifikácií;
  • eliminuje podráždenie sliznice močového mechúra;
  • zlepšujú účinky antibiotík predpísané lekárom.
  • ​​

  Častým javom je intoxikácia cystitídou. Tehotná žena alebo dojčiaca matka už má slabú imunitu a tu sa v tele vyskytuje aj zvýšená záťaž toxínov. Niet divu, že ženy často trpia slabosťou, bolesťami hlavy a nevoľnosťou. Na pozadí nočného kŕmenia vyvolávajú problémy so spánkom z dôvodu intoxikácie podráždenosť.

  S cieľom normalizovať elimináciu toxínov lekári odporúčajú robiť vegetariánske dni s mäsovými dňami, pričom sa striedajú dva v dvoch. V vegetariánskych dňoch rastlinné potraviny bohaté na vlákninu aktivujú črevnú motilitu a zvyšujú vylučovanie toxínov z tela. A mäsové dni poskytnú potrebnú zásobu bielkovín pre normálne fungovanie všetkých systémov a orgánov. Zelenina sa môže variť, pečiť, dusiť a jesť surové. V gumusíte vziať do úvahy, že niektoré druhy zeleniny môžu u dieťaťa vyvolať alergiu alebo nadúvanie, takže predtým, ako budete potrebovať poradiť sa s detským lekárom a zistiť, čo môžete jesť a čo nie.

  Lekári okrem toho odporúčajú zvýšenie množstva spotrebovanej tekutiny za deň. Existujú tiež výhrady - veľa vody sa môže opiť, keď sa obličky vyrovnajú s vylučovaním moču. Je dobré, keď sa vylučuje moč, čo zabraňuje hromadeniu patogénnych mikroorganizmov v močovom mechúre. Okrem toho moč aktívne odstraňuje metabolické produkty a zvyšky užívaných liekov, čo pomáha znižovať intoxikáciu.

  Ak sú príznaky choroby spojené s cystitídou horúčkou, je lepšie počas tohto obdobia jesť veľa jedla.

  Stačí jesť niečo ľahké, aby telo nevynakladalo energiu na spracovanie potravín, ale nasmerovalo ho na boj proti cystitíde. Toto odporúčanie zároveň nemožno považovať za návod na úplné odmietnutie potravy počas obdobia liečby - telo by malo dostať maximum vitamínov a živín, ktoré mu môže dať tehotná žena alebo dojčiaca matka. Takže boj proti infekcii bude oveľa jednoduchší.

  Výživa žien s cystitídou by mala byť čo najužitočnejšia a najľahšia z potravín náročných na trávenie

  .

  Lekári zvyčajne radia tehotným ženám, aby pili odvar a ovocné nápoje z liečivých rastlín, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Pri kŕmení dieťaťa nemôžete jesť také liečivé dary prírody -môžu vyprovokovať alergiu, ale pri odstavení lekár zváži termín individuálne. V tomto prípade bobule brusníc a brusníc brusníc pôsobia ako liek. Okrem výrazného obsahu kyseliny askorbovej sú tieto bobule skladom kyseliny hippurovej a benzoovej. Najlepšie je používať ich vo forme ovocných nápojov alebo kompotov, mierne sladených podľa chuti.

  Aby sa nespôsobilo podráždenie močového mechúra pri cystitíde, je potrebné vylúčiť jedlá, ktoré vyvolávajú dysúriu. Počas dojčenia ich obvykle ženy zároveň nekonzumujú, ale tehotné ženy sa v dôsledku zmeny chuťových preferencií môžu do takýchto jedál nečakane priťahovať. Korenené prísady, korenie, cesnak, zázvor, zeler, údené výrobky (ryby, mäso), huby a konzervy spadajú pod zákaz.

  Prípravky na báze rastlinných zložiek

  Keďže antibiotiká sa nevyhnutne predpisujú na liečbu počas tehotenstva a dojčenia. Lekári sa napriek tomu snažia minimalizovať svoje dávky, takže po krátkodobom príjme silných liekov pokračuje liečba liekmi založenými na rastlinných zložkách. Nie sú o nič horšie ako chemicky syntetizované látky, ktoré môžu eliminovať príznaky cystitídy a pomáhajú liečiť chorobu.

  Jedným takýmto liekom je Urolesan. Urolesan je založený na extrakte z divej mrkvy, oreganu, chmeľovom extrakte, éterickom oleji z jedle, mäty piepornej a ricínového oleja. Droga má súčasneantibakteriálny a diuretický účinok, keď sa používa v mechúre, vytvára sa prostredie, ktoré je nemožné pre existenciu patogénnych mikroorganizmov. Pri kombinácii s antibakteriálnymi látkami poskytuje Urolesan vynikajúci terapeutický účinok.

  Droga Kanefron, ktorá je vlastne veľmi blízka Urolesanovi.

  Nedávno sa objavil na domácom trhu, ale vynálezcovia drogy, Nemci, aktívne používajú drogy na liečenie chorôb močového mechúra už osem rokov. Zloženie Kanefronu zahŕňa dogrose, rozmarín, lásku a kentauru. Vďaka obsahu týchto zložiek sa Kanefron môže pochváliť obsahom kyseliny askorbovej, karoténu, peptických, fenolkarboxylových, fenolových.

  Obsahuje tiež alkaloidy, flavonoidy a éterické oleje. Kanefron má diuretický a antiseptický účinok. Kyselina rosmarínová má protizápalový účinok a flavonoidy uvoľňujú svaly močového mechúra, čo pomáha odstraňovať bolesť.

  Kanefron je bezpečný liek, ale ešte pred jeho použitím by ste sa mali poradiť so svojím lekárom

  .

  Monurel je ďalší rastlinný liek schopný bojovať proti cystitíde a uvoľňovať močový mechúr patogénnej mikroflóry. Základom tohto prípravku sú brusnicové bobule a vitamín C, ako aj ďalšie zložky. Monurel bezpečný, keď sa užije, nemá škodlivý účinok. Preto sa často odporúča pri cystitíde.tehotné ženy a dojčiace matky. Monurel sa môže užívať ako hlavný liek na miernu cystitídu a tiež na profylaxiu závažných foriem ochorenia. Podľa recenzií žien užívajúcich Monurel sa väčšina z nich neobnovila.

  Ženy musia liečiť cystitídu počas laktácie a počas tehotenstva s dvojitou zodpovednosťou, pretože zdravie dieťaťa závisí od ich zdravia. Všetky lieky, ktoré je potrebné užívať spolu s cystitídou, by mal predpisovať iba lekár, ktorý pozná charakteristiky účinkov liekov a ich schopnosť preniknúť fyziologickými bariérami. Spravidla sa pre tehotné a dojčiace matky odporúčajú najšetrnejšie prostriedky - pri správnom prijatí bude oveľa ľahšie zvládnuť cystitídu.