Ako liečiť cystitídu doma

Obsah

  Keď pacienti pocítia príznaky cystitídy, chcú sa čo najskôr zbaviť tohto ochorenia, najlepšie doma. Lekári to zvyčajne predpisujú ako ambulantnú liečbu, ak sa cystitída vyskytuje akútne a má príznaky bakteriálnej choroby. Na klinike sa budú musieť liečiť aj iné typy patológie, intersticiálnej alebo hemoragickej cystitídy.

  Pacienti, ktorí čelia chorobe prvýkrát, nevedia, ako doma liečiť cystitídu, čo je potrebné urobiť, s výnimkou užívania liekov. Domáca liečba cystitídy je vlastne celá škála terapeutických opatrení, pri ktorých musíte s touto chorobou komplexne bojovať.

  Lieky

  Prvou vecou, ​​ktorú musíte pri cystitíde zabezpečiť, je prestať pracovať, študovať a zabezpečiť úplnú duševnú pohodu. Cystitída najmenej 3-4 dni „vypína“ osobu a vo väčšine prípadov ženy zo sociálnej činnosti a robí ho doma, bližšie k záchodu.

  Pri liečení akútnej cystitídy by ste nemali váhať - pokiaľ choroba neprejde do chronického štádia alebo kým nezíska nepríjemné príznaky toku, napríklad objavenie sa krvi v moči, chorý človek potrebuje zásoby antibakteriálnych liekov. Ak nedochádza k zlyhaniu obličiek a pečene, pacient sa nemôže obmedzovať na výber liekov, ak také problémy existujú, musí lekárňa požiadať o najúspornejšie dostupné antibiotiká.

  Ak je neočakávanýcystitída, prvé príznaky, ktoré si pacient všimol včas, môže Monural rýchlo liečiť cystitídu doma. Zloženie liečiva obsahuje antibiotické fosfomycín, ktorý vám umožňuje zbaviť sa príznakov cystitídy v jednej dávke lieku (vo forme prášku). So zvyškovými účinkami môžete vypiť druhé balenie Monuralu. Pre tých, u ktorých Monural vyvolal nepríjemný pocit alebo alergickú reakciu, sú uvedené furadonín, flemoxín solutab, azitromycín, augmentín, furazolidón, nitroxolín a ďalšie.

  Pri nákupe liekov v lekárni neignorujte lieky založené na rastlinných zložkách. Nie sú rovnako účinné proti cystitíde. Z týchto liekov je možné uviesť Urolesan, Kanefron, Cyston, Fitolizin. Také lieky môžu navždy liečiť cystitídu.

  Bylinné lieky nie sú menej účinné ako chemicky syntetizované lieky

  .

  Najvhodnejším prístupom k liečbe cystitídy doma je kombinácia rôznych druhov liekov na vytvorenie účinnej schémy boja proti zápalom stien močového mechúra. V prvej fáze boja proti tejto chorobe je potrebné ranu patogénnej mikroflóry aplikovať antibiotikami. Nebojte sa antibiotík - v tomto prípade je ich príjem úplne opodstatnený.

  Antibakteriálne lieky pomôžu eliminovať väčšinu patogénnych baktérií a zmiernia závažnosť útoku. Po 2-3 dňoch takejto terapie v závislosti od subjektívnych pocitovpacient, môžete pokračovať v liečbe rastlinnými prípravkami. Líšia sa tiež antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami na orgán a pomáhajú pacientovi zbaviť sa bolesti, ktorá sprevádza nielen každé močenie, ale tiež obťažujú počas prestávok medzi chodením na toaletu.

  Čo robiť pri akútnom útoku?

  Cystitída sa zvyčajne vyskytuje prekvapením. Na pozadí pohody so zdravím sa nutkanie ísť na toaletu malým spôsobom stáva čoraz častejším, bolesti v dolnom bruchu sú neustále mučené a každé močenie musí vydržať stoicky, mžourajúc od bolesti. Takéto príznaky cystitídy sú známe každému, kto prežil toto ochorenie.

  Najskôr by bolo dobré, keby sme pri cystitíde zostali doma a strávili niekoľko dní v posteli. Nemá zmysel položiť sa 24 hodín denne, aby nedošlo k stagnácii moču. Mala by existovať mierna aktivita, ale stále väčšinu času musíte stráviť pod pokrývkou. Ak v moči nie je krv a teplota pacienta je normálna, potom si môžete vziať so sebou ohrievaciu podložku zabalenú v uteráku.

  Nemá zmysel držať vyhrievaciu podložku vo svojom okolí po dlhú dobu, pretože patogénne mikroorganizmy sa pri zahrievaní cítia obzvlášť dobre. Aby sa nevyvolalo zvýšenie patogénnych baktérií, vyhrievacia podložka by nemala byť s pacientom dlhšie ako 15 minút. V tomto prípade nemôžete na spodnú časť brucha umiestniť vyhrievaciu podložku. Najlepšie bude zahriať nohy alebo spodnú časť chrbta.

  Na účinné liečenie cystitídy doma musíte vypiť pohár každú hodinuteplá voda alebo zelený čaj, čaj s harmančekom, divoká ruža, brusnica. Liečivé čaje sú vhodné - cysty, Fitonefrol, Brusniver, „Bylinné“ pre cystitídu, nefrofyty. Môžete použiť liek Fitolizin.

  Pre mnohých je táto požiadavka čo najkomplexnejšia, pretože prebytočná voda spôsobuje nové močenie, ktoré môže byť veľmi ťažké vydržať z dôvodu bolesti, ktorá ich sprevádza. Napriek tomu je lepšie brať lieky proti bolesti, ale neodmietnuť vyplaviť patogénne mikroorganizmy z močového mechúra - čím viac moču vyjde - tým viac patogénne organizmy opustia močový mechúr chorého.

  Unikátna kolekcia bylín zhromaždených v tomto čaji pomôže zmierniť príznaky cystitídy

  .

  Ak sa vyskytnú silné bolesti a kŕče, je potrebné brať lieky proti bolesti - Ketanov, Spazmalgon, Papaverin. Nemusíte byť pod anestéziou, ak už dlhý čas nebolo močenie, potom musíte zavolať sanitku, inak doma môžete vynechať prvé príznaky distenzácie močového mechúra a perforácie orgánu.

  Keď sa nelieči doma

  V niektorých prípadoch si cystitída vyžaduje okamžitú pomoc. Aby ste neodkladali domácu liečbu na nenapraviteľné následky, musíte byť hospitalizovaní v nasledujúcich prípadoch:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť chronickú cystitídu
  • s častým močením (každých 15 minút);
  • ak sú močenie úplne neznesiteľne bolestivé;
  • sbolesti v dolnej časti brucha, ktoré nezmiznú ani po užití liekov proti bolesti;
  • s výskytom zakaleného moču;
  • v dôsledku zistenia príznakov krvi v moči (hnedé, krvavé pruhy alebo vločky);
  • so závažnými sprievodnými príznakmi - zvracanie, nevoľnosť, horúčka, zimnica, mdloby.

  Výskyt týchto komplikácií nie je jednoduchým príznakom akútnej cystitídy. Pri týchto príznakoch je potrebná kvalifikovaná lekárska pomoc, prípadne chirurgický zákrok.

  Kúpele na liečbu cystitídy

  Ako inak môžete pomôcť pacientovi pri liečbe cystitídy doma? Samozrejme, odporúčame kúpele. Význam kúpeľa má priaznivý účinok priamo na panvové a dolné brucho. Kúpele ponúkajú tieto výhody:

  • pomáhajú aktivovať krvný obeh v problémovej oblasti;
  • uvoľňujú hladký sval;
  • ​​
  • zvyšujú rýchlosť metabolizmu;
  • majú baktericídny a antispazmodický účinok;
  • podporujú vazodilatáciu.

  Kúpanie s cystitídou je veľmi ľahké. Je potrebné pripraviť smaltovanú nádrž alebo iný hlboký obal. Pred kúpaním sa vykúpajte a dajte si pozor na hygienu pohlavných orgánov. Potom musí pacient ponoriť svoje telo až do bielej línie brucha alebo pupka do teplého antiseptického roztoku.

  Vane na cystitídu sa tiež ukazujú najmenším pacientom - je to dobrý spôsob, ako ich užitočne využiť.čas a vyliečenie choroby

  Priemerná teplota vody je približne 45 - 50 stupňov. Predtým, ako si sadnete do kúpeľa, si na nohy položíte teplé ponožky a ramená sú zabalené do froté uteráka. V takomto kúpeli musíte sedieť asi dvadsať minút a každý večer by ste mali robiť procedúry. Po kúpeli sa musíte zabaliť a ísť do postele.

  Diéta na cystitídu

  Výživa má jednoznačný vplyv na priebeh choroby. Ak budete jesť zakázané jedlo počas exacerbácie cystitídy, môže sa toto ochorenie občas zhoršiť. Aby sa tomu zabránilo, pacienti by mali vedieť, ktoré potraviny sú s cystitídou zakázané a ktoré sa môžu jesť.

  Hlavným cieľom správnej výživy pri cystitíde je pomôcť obnoviť zdravie močového mechúra.

  Pri zápale sa orgán opuchne a môžu sa na ňom objaviť malé vredy. Aby sa mikróby vylúčili z močového mechúra čo najskôr, výživa by mala mať diuretický a antimikrobiálny účinok. Skvelý spôsob na odstránenie tekutiny z tela, čo znamená opätovné vypláchnutie močového mechúra, je jesť zeleninu a ovocie. Melón, ako aj melón, hrušky, tekvica, majú diuretické vlastnosti. Aby ste sa zbavili patogénnej mikroflóry, môžete vypiť bylinky. Osobitné odporúčanie pre pacientov je najmenej dva litre vody denne.

  Aby sa zabránilo zápche, ktorá môže spôsobiť zbytočnú intoxikáciu tela, je potrebné, aby trávenie fungovalo „ako hodiny“. Na tento účel je vhodné jesť viac čerstvej zeleniny - cuketa, uhorka, mrkva. Obilniny a cestovinyVýrobky obsahujú hrubé vlákna, ktoré pozitívne ovplyvňujú črevnú motilitu, preto by ste tieto produkty nemali odmietnuť.

  Aby sa vyliečila cystitída, je v súčasnosti potrebné vylúčiť konzerváciu, vyprážané jedlá, koreniny, bohaté vývary a údené potraviny zo stravy pacienta. Nie je potrebné jesť cesnak, šťaveľ, chren, karfiol, reďkovky, bobule a ovocie s kyslosťou. Tieto výrobky môžu dráždiť močový mechúr dráždivým spôsobom, čo spomaľuje terapiu choroby.

  Liečba cystitídy doma je celkom možná, ak sú dodržané všetky pravidlá - neprechladzujte telo, zostaňte doma v akútnom období a ukončite liečbu. Nenechajte priebeh liečby len preto, že sa objavili významné zlepšenia - bez dôkladnej liečby sa choroba môže znova vrátiť.