Ako liečiť cystitídu

Obsah

  Výskyt bolesti počas močenia, bolesti v spodnej časti brucha a časté močenie na záchode sú jasnými príznakmi cystitídy. Na základe týchto sťažností bude mať lekár podozrenie na cystitídu a urobiť predbežnú diagnózu. Po sérii testov je možné nielen potvrdiť diagnózu, ale aj stanoviť typ cystitídy, ktorá určitým spôsobom ovplyvňuje výber liečebných metód a liekov na odstránenie patológie. Iba odborníci vedia, ako účinne liečiť cystitídu, aby sa choroba znova nezhoršovala, a preto, keď sa objavia prvé príznaky, nemali by ste sa samy liečiť - o vymenovaní sa musíte poradiť s lekárom.

  7. Možno cystitídu vyliečiť navždy doma? Samozrejme vo väčšine prípadov je to presne taká liečba, ktorá je predpísaná pacientom. V prípade potreby však lekár môže predpísať postupy, ktoré sa vykonávajú iba v zdravotníckom zariadení. Takéto postupy napríklad zahŕňajú instiláciu. Základom liečiv na liečenie cystitídy sú rôzne antibakteriálne činidlá, pretože zápal sliznice močového mechúra je najčastejšie spôsobený práve patogénnymi mikroorganizmami.

  Okrem antibiotík sa predpisujú aj iné lieky, ktoré pôsobia škodlivo na patogénne baktérie. Sú to rastlinné prípravky, ktoré sa vyrábajú vo farmaceutickom priemysle. Lekári môžu okrem liekov predpísať aj tradičnú medicínu.Nemôžu sa vyrovnať s týmto ochorením samy osebe, ale na pozadí liečby antibakteriálnymi liekmi sú alternatívnymi metódami liečby cystitídy silná podpora pre takúto liečbu. Koľko liečiť cystitídu včas a aké lieky - musíte zistiť po konzultácii s odborníkom.

  Liečba antibakteriálnymi liekmi

  Lekári uprednostňujú liečbu cystitídy preukázaným komplexom antibakteriálnych liekov, ktoré dokážu zvládnuť zápal močového mechúra. Priebeh liečby tohto ochorenia je štandardný - najmenej desať dní denného užívania antibiotík, ale niektoré lieky majú pri používaní svoje vlastné vlastnosti. Napríklad slabšie antibakteriálne látky vyžadujú terapiu dva týždne, ale prášok Monural pomáha s dvojitou dávkou, dokonca aj v zložitej verzii vývoja patológie. Preto by výber prostriedkov mal zostať na lekárovi, ktorý berie do úvahy individuálne charakteristiky vývoja patológie u pacienta.

  V niektorých prípadoch sa cystitída u žien musí liečiť súbežne s odstraňovaním urogenitálnych infekcií zistených počas vyšetrenia. V tomto prípade sa predpisujú nielen lieky na cystitídu, ale aj ďalšie prostriedky na neutralizáciu pôvodcu sexuálnej infekcie. Prístup k liečbe v tomto prípade by mal byť komplexný, inak s progresiou sexuálnej infekcie sa objaví cystitída, ale už to môže byť chronické, že pacient ani nebude mať podozrenie na existenciu choroby. Viac informácií o tom, ako liečiť cystitídu u žien a aké lieky to budúúčinné, možno prečítať v bode 12 tohto článku.

  Z liekov na liečbu cystitídy sa používajú lieky, ktorých hlavnou účinnou látkou je ciprofloxacín. Jedná sa o pomerne silnú chemickú zlúčeninu, ktorá odolá mnohým infekciám. Je súčasťou takých liekov, ako sú Ciprofloxacín (s rovnakým názvom), Ciprinol, Cifran, Ciprolet, Ecocifol. Tieto fondy vyrábajú rôzni domáci aj zahraniční výrobcovia, takže cenová kategória pre pacientov uspokojuje ľudí s rôznymi príjmami. Symptómy choroby je možné liečiť lacnejšími domácimi drogami a drahými zahraničnými partnermi.

  Ciprofloxacín je jedným z najúčinnejších liekov proti cystitíde

  .

  Ak sa cystitída vyskytuje v akútnej forme, potom sa tieto prostriedky predpisujú v trojdňových kurzoch, schéma sa podpisuje individuálne pre každého pacienta. Lieky s ciprofloxacínom majú vedľajší účinok. U niektorých pacientov vyvolávajú bolesť svalov, ospalosť, podráždenú stolicu, nevoľnosť, nepohodlie v pečeni. Tieto tablety sa neodporúčajú na liečbu cystitídy u chlapcov a dievčat mladších ako 18 rokov, ani na použitie u tehotných žien.

  Na liečbu cystitídy sa používajú lieky, ktoré zahŕňajú ďalšiu účinnú účinnú látku - ofloxacín. Ofloxacínové lieky tiež účinne vyliečia cystitídu, preto takéto tablety nie sú v lekárskych predpisoch posledné.Medzi prostriedky lekári používajú Ofloxacín, Zanocín, Zoflox, Tarivid, Ofloxin. Na zastavenie príznakov cystitídy stačí jeden celý cyklus. Takéto lieky sa však nemôžu užívať u pacientov trpiacich epileptickými záchvatmi, ktorí majú mŕtvicu a majú zápalové procesy v nervovom systéme.

  Lieky s norfloxacínom nie sú v účinnosti menej kvalitné ako lieky s ciprofloxacínom alebo ofloxacínom. Z týchto liekov je možné uviesť Nolitsin, Normax a Norbactin, ktoré sú tiež predpísané pacientom s cystitídou. Spektrum účinku norfloxacínu je pomerne široké, takže liek poskytuje vysoké terapeutické výsledky.

  Je pozoruhodné, že tablety s norfloxacínom pôsobia nielen v močovom mechúre, ale aj v čreve. To vám umožní eliminovať patogénnu mikroflóru aj na miestach, kde nemá priamy vplyv na cystitídu, ale v budúcnosti to môže spôsobiť recidívu choroby. Vedľajšími účinkami fondov s norfloxacínom sú hnačka, ospalosť, bolesť kĺbov.

  Lieky s norfloxacínom sa dokážu vyrovnať s infekciou nielen v močovom mechúre, ale aj v čreve

  .

  Na liečbu cystitídy spojenej s gynekologickými infekciami sa používajú látky nifuratel. Najbežnejším a najúčinnejším nástrojom je Macmirror. Liek je dostupný vo forme tabliet - na liečenie zápalu sliznice stien močového mechúra, ako aj vo forme krému na lokálne použitie.liečba infekcií pohlavných orgánov. Nifuratel je vysoko účinný proti rôznym typom mikróbov, jeho vedľajšie účinky sú však veľmi malé. Vďaka nízkej toxicite sa liek predpisuje aj pri liečbe cystitídy u tehotných žien. Medzi vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, hnačka a nepríjemná horkosť v ústach.

  Drogy s furazidínom sa používajú aj na liečbu infekcií močových ciest. Furazidín je derivát nitrofuránu, takže jeho antimikrobiálny účinok je pomerne vysoký. Ako prostriedky s furazidínom je možné uviesť furagín a furamag. Drogy sa predpisujú krátko, ale počet dní prijatia sa určuje individuálne. Vedľajšími účinkami pri používaní prostriedkov sú malé - nevoľnosť, strata chuti do jedla, zvracanie. Iba malý počet pacientov s individuálnou neznášanlivosťou na zložky lieku môže mať dysfunkciu pečene a zhoršenie neuritídy. Liek sa neodporúča tehotným ženám a dojčiacim matkám, ani malým deťom.

  Ďalším účinným antibakteriálnym činiteľom na liečbu cystitídy, ktorý môže cystitídu trvale liečiť, je nitrofurantoín. Je to hlavná účinná látka lieku Furadonin. Princíp účinku je liečivo podobné furazidínu, ovplyvňuje aj široké spektrum patogénnej mikroflóry. Furadonín má však oveľa väčší zoznam vedľajších účinkov - môže spôsobiť bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti, kašeľ, spôsobiť bolesťv žalúdku problémy s krvotvorbou. Preto sa lieky s nitrofurantoínom nepredpisujú na závažné poškodenie pečene (cirhóza, hepatitída), srdcové choroby a krvné cievy. Droga je kontraindikovaná u žien počas laktácie a malých detí.

  Furadonín by sa mal užívať čo najšetrnejšie, pretože liek môže spôsobovať vedľajšie účinky

  .

  Liek obsahujúci fosfomycín vo svojom jadre pomôže rýchlo liečiť cystitídu. Obchodný názov produktu je Monural. Droga sa vyrába vo forme prášku, ktorý sa musí nariediť vodou a opiť raz. Balenie produktu obsahuje dve vrecká na prášok. Vo väčšine prípadov sa pacienti musia vysporiadať s cystitídou iba raz a navždy, ale pri obzvlášť závažnom priebehom choroby môže byť potrebné druhé vrecko.

  S pomocou Monural sa najčastejšie lieči akútna forma bakteriálnej cystitídy. Obzvlášť účinná je látka v počiatočnom štádiu choroby, ale používa sa tiež v neprítomnosti zjavných symptómov cystitídy, ale v prítomnosti patogénnych mikroorganizmov v moči. Takýto latentný priebeh ochorenia sa zisťuje hlavne náhodou, dodávkou moču na analýzu z iného dôvodu alebo počas exacerbácie cystitídy.

  Keď sa v moči objaví krv, nemôžete váhať, pretože krvné zrazeniny môžu upchať močový kanál a spôsobiť stagnáciu moču. Pri jeho významnej akumulácii existuje riziko prasknutia močového mechúra. lekáridávajú prednosť liečbe cystitídy krvou predpisovaním lieku Monural, pretože tento liek sa vyznačuje rýchlym účinkom. Hemoragická cystitída sa musí liečiť v nemocnici. Kontraindikácie pri užívaní Monural - závažné zlyhanie obličiek.

  V prípade neznášanlivosti niektorých antibakteriálnych liekov môže ošetrujúci lekár pacientovi predpísať liek s cefixímom. Táto účinná látka je najúčinnejšia proti patogénnym mikroorganizmom ovplyvňujúcim dýchacie cesty. V zriedkavých prípadoch je však možné predpisovať lieky s cefixímom - jedná sa o lieky Supraks, Pantsef, Ceforal. Zvyčajne sú tieto lieky dobre tolerované, ale v zriedkavých prípadoch môžu spôsobiť nepríjemné pocity v žalúdku a alergickú reakciu.

  Podobné reakcie vyvolávajú lieky s amoxicilínom, ktoré sa odporúčajú aj pacientom s cystitídou. Sú to prípravky Flemoxin Solutab, Amoxicilin, Amosin. Je tiež možné použiť kombinované antibiotikum, ktoré kombinuje dve účinné látky - amoxicilín a kyselinu klavulanovú. Dobrý vplyv na zapálený močový mechúr poskytuje Amoxiclav, Flemoclav Solutab, Augmentin, Panklav. Antibiotiká s touto účinnou látkou sú počas tehotenstva zakázané.

  Chirurgická liečba cystitídy

  Pri väčšine druhov cystitídy sa dá ochorenie liečiť konzervatívne. Dnes je ľahké liečiť akútnu cystitídu, hemoragickú cystitídu a ďalšie typy chorôb, ale najťažšiu konzervatívnu terapiuje vhodný na ožarovanie a vykladanú cystitídu. Radiačná cystitída sa najčastejšie vyskytuje na pozadí onkologických ochorení genitourinárneho systému, keď je potrebné, aby ožarovanie pacienta zastavilo rozvoj patológie rakoviny. Telo takýchto pacientov je oslabené a radiačná terapia je pre močový mechúr mimoriadne škodlivá. Na pozadí takýchto závažných patologických stavov sa orgán na akumuláciu moču spravidla mení, narušuje sa jeho inervácia, zhoršuje sa prísun krvi a zhoršujú sa funkčné ukazovatele.

  V niektorých prípadoch sa tiež uchýlia k chirurgickému zákroku pri nekrotickej cystitíde, keď časť steny mechúra zmizne v dôsledku deštruktívnych zmien. Ak je časť mukóznej membrány odmietnutá v mieste poškodenia steny orgánov, tkanivá môžu jednoducho blokovať otvor na výstup moču, v dôsledku čoho bude pacient trpieť akútnou bolesťou, začnú sa vyvíjať príznaky intoxikácie.

  Urológ môže určiť rozsah poruchy po rôznych diagnostických opatreniach. Ak nie je možné takýmto pacientom pomôcť, urobí sa konzervatívne rozhodnutie o vykonaní plánovaného chirurgického zákroku a pri tamponáde močového mechúra alebo komplikovanej hemoragickej cystitíde je chirurgický zákrok naliehavý.

  Počas operácie lekári s inkrustujúcou a nekrotickou cystitídou ketetujú postihnutú časť sliznice, injikujú hydrokortizón priamo do hrúbky steny močového mechúra a umyjú ho.otvorený močový mechúr. Pri nekrotickej cystitíde je nainštalovaný ďalší stóm - skúmavka na odstránenie moču v špeciálnej nádobe pripojenej k žalúdku pacienta.

  Stómiu môžete použiť nielen na zber moču, ale aj na dezinfekciu močového mechúra liečivými roztokmi. Stómia sa odstráni, keď močový mechúr začne správne podávať požadované minimálne množstvo moču (asi 150 ml). V priemere to bude trvať asi tri týždne po operácii. Po obnovení funkcie močového mechúra sa obnoví integrita pokožky.

  ​​

  Moč sa zhromažďuje v špeciálnom vaku, ktorý sa po močení nahradí

  .

  V prípade náhleho prasknutia močového mechúra je indikovaný núdzový laparoskopický zásah, počas ktorého je postihnutá oblasť excidovaná a močový mechúr je šitý na úrovni zdravého tkaniva, je použitá stómia. V budúcnosti je predpísaná antibiotická terapia.

  V niektorých prípadoch vedie cystitída k zníženiu objemu močového mechúra.

  Najčastejšie sa u tejto choroby diagnostikuje pokročilé chronické ochorenie s častými relapsmi. V tomto prípade sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku, počas ktorého sa odstráni časť močového mechúra a časť čreva sa vymení. Pri liečbe cystitídy týmto spôsobom je možné obnoviť kumulatívnu funkciu orgánu.

  Pri liečení choroby je potrebné pamätať na to, že cystitída sa môže rýchlo liečiť v ranom štádiu, keď existujú príznaky akútneho rozvoja patológie. Silné antibakteriálne liekyovplyvňujú patogénnu mikroflóru, ktorá umožňuje usmrtiť patogénne baktérie. V tomto prípade bude liečba choroby najúčinnejšia a telo dostane minimálne komplikácie. Pretrvávajúca chronická cystitída ohrozuje pacienta komplikovaným zhoršením priebehu patológie a závažným vývojom udalostí, ktoré môžu viesť k potrebe chirurgickej liečby.