Ako liečiť cukrovku doma

Obsah

  Diabetes mellitus je endokrinné ochorenie, pri ktorom sa znižuje produkcia inzulínu alebo zvyšuje rezistencia tkaniva k pôsobeniu tohto hormónu. Liečba sa začína ihneď po diagnostikovaní patológie, aby sa zabránilo vzniku závažných komplikácií (mozgová príhoda, srdcový infarkt, diabetická noha). Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe diabetes mellitus prvého a druhého typu. Mierna fyzická aktivita, strava a použitie farmakologických látok pomôžu znížiť závažnosť klinických prejavov, spomaliť progresiu ochorenia. Pred liečbou cukrovky doma lekár predpíše pacientovi sériu laboratórnych a inštrumentálnych štúdií.

  Základné zásady domácej liečby

  Po stanovení diagnózy diabetes mellitus sa, samozrejme, uložia určité obmedzenia na obvyklý životný štýl pacienta. Najprv sa musíte zbaviť zlých návykov - fajčenie a pitie alkoholických nápojov, najmä s vysokým obsahom cukru. Endokrinológovia vždy informujú pacientov, že krvné cievy, v ktorých glukóza neustále cirkuluje, trpia na cukrovku veľmi. Preto je terapia metabolických porúch zameraná na posilnenie žíl, tepien a kapilár. Tabakový decht a etanol ničia krvné cievy a spôsobujú ich krehkosť a krehkosť. Vzdanie sa zlých návykov je predpokladom úspešnej liečby cukrovky.

  9. Liečba endokrinného ochoreniavykonávané doma. Osoba môže byť hospitalizovaná so závažnými komplikáciami, ako je napríklad trofický vred. V sterilných podmienkach lekári odstránia nekrotické oblasti a čoskoro budú prepustení do nemocnice na rehabilitáciu doma. Aká je liečba cukrovky:
  • užívanie farmakologických prípravkov a /alebo podávanie inzulínových injekcií;
  • mierne cvičenie;
  • pravidelné merania hladiny cukru v krvi a niekedy moču;
  • celoživotné diéty s nízkym obsahom sacharidov;
  • zlepšenie pohody prostredníctvom ľudových prostriedkov.

  Na meranie hladiny cukru je potrebné v lekárni kúpiť kompaktné zariadenie - glukometer. Princíp jeho činnosti je veľmi jednoduchý. Pomocou rozrývača sa prepichne prst a kvapka krvi sa umiestni na špeciálny testovací prúžok vložený do zariadenia. Po niekoľkých minútach sa na výsledkovej tabuli zobrazia hodnoty naznačujúce koncentráciu glukózy v krvi. V počiatočnom štádiu cukrovky stačí merať cukor jedenkrát denne. Ak je diagnostikovaná závažná patológia, budete sa musieť častejšie uchýliť k glukomeru.

  Napriek slabosti a únave by sa mal pacient s diabetom pravidelne zúčastňovať fyzickej terapie alebo gymnastiky. Pomôže to rýchlo využiť glukózu a odstrániť ju z tela. Vysoká motorická aktivita zlepšuje krvný obeh a slúži ako vynikajúca prevencia komplikácií.

  Počas liečby akéhokoľvek diabetes mellitusnapríklad pacient by mal merať koncentráciu glukózy v krvi najmenej raz denne

  .

  Liečebná strava

  V súčasnosti farmaceutický priemysel nie je schopný trvale zbaviť osoby akéhokoľvek typu cukrovky. Ale užívanie liekov odporúčaných endokrinológom a správna výživa pomáhajú človeku viesť aktívny životný štýl. V počiatočnej fáze ochorenia je možné udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi iba pomocou diéty s nízkym obsahom sacharidov. Aké potraviny by mali byť obsiahnuté v strave pacienta:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť pankreas tabletkami
  • chudé mäso - králičie, teľacie, kuracie prsia;
  • odrody rýb s nízkym obsahom tuku - ostriež, šťava, kapor;
  • fermentované mliečne výrobky - jogurty, tvaroh, kefír;
  • číre bujóny, zeleninové pyré;
  • pečená, varená, dusená zelenina.

  Lekári radia pacientom, aby neodmietali raňajky, aby medzi jedlami udržiavali rovnaké intervaly. Cez deň musíte vypiť asi dva litre čistej stojatej vody, aby ste predišli nechcenému zrážaniu krvi. Mali by ste úplne opustiť bohaté polievky, mastné mäso a ryby, obilniny, plnotučné mlieko. Pod kategorickým zákazom je pečivo, čokoláda, sladké nápoje, sušené ovocie, akékoľvek rýchle občerstvenie. Pri varení nemôžete použiť sádlo, margarín, maslo, ktoré rýchlo zvyšuje hladinu cukru v krvi.

  Liečba drogami

  Kliečba endokrinnej patológie sa zvyčajne začína vymenovaním jednozložkového činidla, ktoré vám umožní udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi. Ak sa pohoda pacienta nezlepší, lekár odporúča kombinované antidiabetikum. A iba ak je to neúčinné, injekcie inzulínu sú súčasťou terapeutického režimu. Tabletové formulácie spravidla pri starostlivom dodržiavaní diéty s nízkym obsahom uhľohydrátov a denného cvičenia podporujú nízku koncentráciu cukru v systémovom krvnom obehu. Keď sú predpísané, lekár posúdi celkový stav ľudského zdravia, počet a stupeň rozvinutých komplikácií.

  Aké antidiabetické látky sa používajú na liečbu choroby:

  • Biguanidy (metformín). Toto je najbežnejšie predpísaná liečba cukrovky 2. typu. Môže sa užívať bez ohľadu na prítomnosť potravy v gastrointestinálnom trakte, nie je schopný vyvolať hypoglykemický stav.
  • Inhibítory DPP-4 (Galvus). Nástroj stimuluje ostrovčekový aparát pankreasu. Produkcia ľudského vnútorného inzulínu beta bunkami sa zvyšuje a peptidy podobné glukónu sa začínajú intenzívne produkovať.
  • Inhibítory SGLT2 (Forsig). Moderné antidiabetikum zabraňuje reabsorpcii glukózy do krvi po jej filtrácii do obličiek. Prebytočné jednoduché cukry sa vylučujú z tela zakaždým, keď je močový mechúr prázdny.
  • Deriváty sulfonylmočovín (Maninyl). liekJe dostupný v niekoľkých terapeutických dávkach, čím sa zabráni narušeniu integrity tabliet. Manín zvyšuje produkciu inzulínu beta bunkami pankreasu.

  Inzulín používaný doma je krátky, stredný a predĺžený. Typ injikovateľných prípravkov potrebných pre konkrétneho pacienta na zníženie hladiny glukózy v krvi je určený ošetrujúcim lekárom.

  Kvantitatívny obsah glukózy v krvi je pri liečbe cukrovky závislý od ľudskej výživy

  .

  Brusnicový džús

  Brusnicový džús vyrobený z čerstvých alebo mrazených bobúľ sa používa na liečbu cukrovky. Zloženie nápoja zahrnuje biologicky aktívne látky, ktoré stimulujú produkciu beta buniek pankreasu. To spôsobuje produkciu ich vlastného inzulínu a zníženie obsahu cukru v krvi.

  Užitočné bobule tiež obsahujú jablčnú, šťaveľovú, benzoovú organickú kyselinu a draslík, ktoré vykazujú komplexnú diuretickú aktivitu.

  Počas liečby diabetes mellitus liečivým nápojom sa postupne normalizuje fungovanie orgánov močového systému, ktoré sú poškodené pri vysokej hladine glukózy. Brusnicovú šťavu môžete pripraviť takto:

  • Nalejte 2 šálky mrazených bobúľ do litra vriacej vody a nechajte stáť asi dve hodiny za stáleho miešania.
  • Šťavu vytlačte zo pohára čerstvých bobúľ a nalejte ju do sklenenej misky.K suchému zvyšku sa pridá liter vody a zmes sa stmaví na miernom ohni päť minút. Na filtrovanie zmiešajte infúziu s brusnicovou šťavou.

  Mors by sa mali vypiť v 2–3 pohári denne po jedle. Brusnice prakticky neobsahujú cukor, takže sa môžu používať bez obmedzenia cukrovky. Pravidelný príjem liečivého nápoja nielen znižuje hladinu glukózy, ale tiež obnovuje srdce, posilňuje krvné cievy a sietnicu očí.

  Brusnicové bioflavonoidy a organické kyseliny pomáhajú zvyšovať produkciu inzulínu pri liečbe cukrovky doma

  Zázvorový čaj

  Kombinácia éterických olejov s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami poskytuje aróme a chuti zázvorového čaju. To platí najmä pri liečbe cukrovky, pretože metabolické poruchy vedú k tvorbe trofických vredov. Ak pijete zázvorový čaj dvakrát denne, počet zápalových ložísk sa postupne znižuje a rany sa hoja rýchlejšie. Ako pripraviť zdravý nápoj:

  1. Vložte lyžicu nasekaných koreňov zázvoru do kanvice a nalejte do dvoch pohárov horúcej vody.
  2. Zakryte a trvajte na ňom 10 minút.
  3. Kmeň, vypite teplý aromatický nápoj, 0,5 šálky 2-3 krát denne.

  Korene zázvoru zahŕňajú flavonoidy a polysacharidy, ktoré odstraňujú z krvných ciev triglyceridy, ktoré sú škodlivé pre ľudské telo. A lipidy potrebnéfungovanie kardiovaskulárneho systému, sú úplne zachované v žilách, artériách a kapilároch. Používanie zázvorového čaju vám umožňuje vyhnúť sa dyspeptickým poruchám, ktoré sa vyskytujú pri užívaní niektorých antidiabetík.

  Infúzia paliny

  Vzhľadom na prítomnosť veľkého množstva éterických olejov a dechtových látok v horkej paline má infúzia z tejto rastliny antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. To vám umožní zabrániť rozvoju zápalového procesu na pokožke. Značná protivredová aktivita infúzie paliny našla uplatnenie pri liečbe diabetickej nohy. Keď sa prospešné zlúčeniny liečivej rastliny akumulujú v ľudskom tele, zlepšuje sa prísun krvi do dolných končatín a živiny a molekulárny kyslík začínajú prúdiť do tkanív postihnutých infekciou. Tradiční liečitelia odporúčajú na prevenciu tvorby trofických vredov dvakrát alebo trikrát denne, aby si vzali 3 lyžice. lyžice horkej infúzie. Môže sa pripraviť takto:

  1. Nalejte lyžicu suchého rastlinného materiálu na termosku, nalejte litr vriacej vody.
  2. Trvajte na tom, asi 3 hodiny, filtrujte.

  Organické kyseliny (jantárové a jablčné) zo zloženia paliny pomáhajú obnoviť riadne fungovanie obličiek. A vonné éterické oleje zdravej rastliny majú priaznivý vplyv na psychoemotačný stav človeka. Koniec koncov, zvýšenie hladiny cukru v krvi spôsobuje zvýšená úzkosť a depresiakrvné faktory.

  Zelený čaj

  Tradiční a oficiálni odborníci v oblasti medicíny odporúčajú piť čaj na zmiernenie príznakov všetkých typov cukrovky. Toto ochorenie sa vyskytuje na pozadí zhoršenia stavu krvných ciev. Poruchy obehu vedú k nedostatku živín a biologicky aktívnych látok v mäkkých a kostných tkanivách.

  Zelený čaj sa používa na liečbu cukrovky na posilnenie srdca a krvných ciev

  Dokonca aj po vypití jedného šálky zeleného čaju sa mikrocirkulácia normalizuje, zníži sa krvný tlak a zvýši sa funkčná aktivita myokardu. Ale zlepšenie pohody pacienta s diabetes mellitus a odstránenie príznakov všeobecnej intoxikácie pomôže iba správne uvarený zelený čaj:

  1. Do keramickej kanvice nalejte 0,5 čajovej lyžičky veľkých listov a nalejte pohár horúcej vody (teplota 85 - 90 ° C).
  2. Nechajte pôsobiť sedem minút, filtrujte a pite v malých dúškoch v pohári dvakrát denne.

  Zelený čaj obsahuje významné množstvo antioxidantov.

  Tieto zlúčeniny narúšajú škodlivé účinky voľných radikálov, čo je bežná príčina predčasnej deštrukcie buniek a tkanív. Stopové prvky horčíka a draslíka tiež pri varení prechádzajú na zdravý nápoj, bez ktorého nie je možné normálne fungovanie mozgu a srdcového svalu.

  Infúzia čučoriedkových listov

  Čučoriedky obsahujú veľa pektínov a hrubej vlákniny, ktoréčistí gastrointestinálny trakt od nahromadených škodlivých látok. To má pozitívny vplyv na trávenie a peristaltiku, pomáha normalizovať metabolizmus, urýchľuje rozklad jednoduchých cukrov.

  Pri liečbe cukrovky sa široko používajú infúzie nielen z čučoriedkových listov, ale aj z zrelých bobúľ

  Pre pacientov s cukrovkou 1. a 2. typu je dôležitá prítomnosť glykozidov a trieslovín v listoch čučoriedok. Práve tieto organické zlúčeniny znižujú hladinu glukózy v systémovom obehu a zvyšujú citlivosť periférnych tkanív na vlastný inzulín. Podľa tohto receptu môžete urobiť infúziu:

  1. Nalejte lyžicu sušených listov do keramickej kanvice a varte dve poháre vriacej vody.
  2. Nechajte pôsobiť jednu hodinu, potom vychladnite a namáhajte.
  3. Pite 0,5 čaju voňavého čaju trikrát denne po raňajkách, obede a večeri.

  Infúzia čučoriedok v počiatočnej fáze endokrinnej patológie pomôže liečiť diabetes mellitus nezávislý od inzulínu bez toho, aby sa brali vážne farmakologické lieky. Množstvo nápoja potrebného na denné použitie určuje iba lekár. Tento spôsob liečby je nevyhnutne sprevádzaný diétou s nízkym obsahom sacharidov. Pri liečení choroby sa používajú aj čučoriedkové plody. Zloženie bobúľ obsahuje kombináciu minerálnych zlúčenín a vitamínov, ktoré zabraňujú poškodeniu sietnice.

  liečivé rastliny

  korene, kvety abyliny vykazujúce dezinfekčnú, antiseptickú a protizápalovú aktivitu. To je dôležité pri liečbe endokrinného ochorenia, ktoré sa vyskytuje na pozadí narušenia prísunu krvi do tkanív biologicky aktívnymi a výživnými látkami. Tento stav je priaznivý pri infekcii ľudí patogénnymi hubami, baktériami, vírusmi. Pravidelné používanie infúzií liečivých bylín bude vynikajúcou prevenciou tvorby trofických vredov a diabetickej nohy. Ktoré byliny sa najčastejšie používajú na cukrovku:

  • šalvia;
  • listy brusnice ružovej;
  • ľanové semená;
  • lopúch;
  • stigmy kukurice;
  • bobule šípky;
  • Púpava koreňa.

  Na prispôsobenie tela infekčným patogénom, na rýchle prispôsobenie sa vonkajším a vnútorným nepriaznivým faktorom sa používajú byliny adaptogénu. Patrí medzi ne citrónová tráva, ružová rodiola, ženšen, eleuterokok. Pri liečení cukrovky tradiční liečitelia odporúčajú užívať bylinky s diuretickým účinkom (vlnená erva, tyčinka orthosifón). Zvýšené močenie pomáha odstraňovať glukózu z tela, ktoré cirkuluje v systémovom obehu.

  Hoci endokrinnú patológiu nemožno úplne vyliečiť, veľa ľudí žije šťastne až do smrti. Na základe lekárskych odporúčaní a vzdania sa zlých návykov sa bude udržiavať optimálna hladina glukózy v systémovom obehu. A odvar a infúzieliečivé byliny posilňujú zdravie ľudí, pomáhajú predchádzať nežiaducim následkom metabolických porúch.