Ako liečiť cukrovku

Obsah

  Diabetes mellitus je charakterizovaný metabolickou poruchou založenou na zvýšení glukózy v systémovom obehu a zníženej produkcii vlastného inzulínu. Pacient má neustále pocit smädu, zvyšuje sa chuť do jedla, zvyšuje sa množstvo vylúčeného moču. Ak nie je k dispozícii kvalifikovaná lekárska starostlivosť, choroba postupuje rýchlo, čo vedie k rozvoju renálneho zlyhania, mozgovej príhody a infarktu myokardu. A pri prudkom kolísaní hladiny glukózy existuje riziko hyper- alebo hypoglykemických kómy - podmienok nebezpečných pre ľudský život. Pred začatím liečby diabetu je pacientovi diagnostikovaný typ patológie a štádium jeho priebehu.

  Základné zásady liečby

  Pacienti sa často pýtajú endokrinológa na otázku, či je možné diabetes typu 1 navždy vyliečiť. Doteraz bol syntetizovaný nástroj, ktorý vám umožní vyrovnať sa s chronickým ochorením. Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií a viedla aktívny životný štýl, musí osoba neustále sledovať hladinu glukózy v krvi. Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť špeciálne zariadenie - glukometer. Na pultoch lekárne sú tieto kompaktné prístroje ponúkané v širokom sortimente.

  Princíp činnosti glukometrov od rôznych výrobcov je podobný:

  1. Prst sa prepichne automatickým rozrývačom.
  2. Na testovací prúžok, ktorý sa vloží, sa aplikuje kvapka krvizariadení.
  3. Na displeji sa zobrazuje hladina cukru v krvi.

  Ak parametre vydané zariadením nespadajú do normálneho rozsahu, potom by si mal pacient podať injekciu dávky inzulínu stanovenej endokrinológom. Na zabezpečenie toho, aby sa hladina glukózy nezvyšovala, je potrebné starostlivo dodržiavať lekárske odporúčania. Integrovaný prístup k liečbe cukrovky je nasledujúci:

  • normalizácia metabolických procesov;
  • predchádzanie vzniku komplikácií;
  • nepretržité znižovanie hladiny cukru v krvi.

  Strava je neoddeliteľnou súčasťou liečby cukrovky u dospelých a detí. Týždenné menu zostavuje iba ošetrujúci lekár. Zohľadňuje mnoho faktorov:

  • pohlavie a vek;
  • prítomnosť iných chronických patológií;
  • telesná hmotnosť a fyzická aktivita;
  • druh choroby a štádium priebehu patológie.

  Pacienti, ktorí sa dopočuli o diagnóze od ošetrujúceho lekára, často začínajú panikáriť. V skutočnosti veľa vašich obľúbených potravín spadá pod zákaz a choroba tiež obmedzuje váš obvyklý životný štýl. Odmietanie škodlivých závislostí a používanie zdravej výživy však umožňuje osobe s cukrovkou žiť dlhý a šťastný život, na rozdiel od zdravých ľudí, ktorí fajčia a sú závislí od alkoholu.

  Mierne cvičenie má pozitívny vplyv na hladinu glukózy v krvi u pacientov s diabetes mellitus

  .

  Lekárska pomoc

  Lekár radí pacientovi v mnohých veciach,týkajúce sa nadchádzajúcich zmien životného štýlu. Sebakontrola a dodržiavanie všetkých odporúčaní endokrinológa umožní osobe, aby sa nebála možných dôsledkov metabolických porúch. Čo lekári radia dospelým alebo rodičom malého dieťaťa s cukrovkou:

  • Základnou podmienkou pre blaho osoby pri cukrovke je strata hmotnosti. Endokrinológ naučí pacienta vypočítať obsah kalórií v potravinách v chlebových jednotkách. Tuky, bielkoviny, uhľohydráty, vitamíny, mikro a makro prvky by mali byť vo varených pokrmoch vyvážené. Pri liečbe cukrovky pomocou diéty človek najskôr zažije určité ťažkosti pri počítaní kalórií, ale tento proces sa časom prinesie do automatizácie.
  • Aby sa predišlo komplikáciám, pacient by sa mal vyvarovať závažnej fyzickej námahy. Patria sem vzpieranie a aktívne športy. Sedavý spôsob života je však kategoricky zakázaný. Mali by ste zvoliť „stred terénu“ - dlhé prechádzky v najbližšom parku alebo na námestí, plávanie, liečebné cvičenia alebo telesná výchova.

  Vysoká hladina glukózy v krvi negatívne ovplyvňuje všetky životne dôležité systémy, najmä kardiovaskulárny systém. Aby sa minimalizoval negatívny vplyv patológie na krvné cievy, lekári odporúčajú, aby sa pacienti vzdali fajčenia a pitia alkoholu. Etanol a toxické nikotínové živice toxické pre ľudské telo môžu vyvolaťrýchly vývoj komplikácií.

  Správny prístup k liečbe

  Drogová liečba chronickej patológie je spôsobená jej diagnostikovaným typom. Ak má pacient diabetes 1. typu, je predpísaná celoživotná náhradná terapia. V závislosti od závažnosti ochorenia by osoba mala merať hladinu cukru v krvi niekoľkokrát denne a podľa potreby si podávať injekciu inzulínu. Ak sa zistí patológia typu 2, endokrinológovia odporúčajú normalizovať hladiny glukózy sledovaním diéty a užívaním hypoglykemických látok. Existujú však výnimky.

  Pri cukrovke typu 2 sa môže predpísať aj inzulín, ak lieky a strava neprinášajú požadované výsledky alebo ak sa u pacienta už vyvinuli tieto komplikácie:

  • ketoazidóza;
  • akútne alebo chronické zlyhanie obličiek;
  • predčasný stav;
  • znecitlivenie prstov alebo nôh;
  • tuberkulóza pľúc, kostí, gastrointestinálneho traktu;
  • chronická pyelonefritída alebo glomerulonefritída;
  • zlyhanie pečene.

  Keď je použitie piluliek a dražé neúčinné na pozadí nesúladu s lekárskymi odporúčaniami, lekári často diagnostikujú gangrénu končatín. Informácie o tom, či sa dá vyliečiť cukrovka 2. typu a ako sa má liečiť, pozri tohto článku.

  Diabetes 1. typu sa lieči pravidelnými injekciami inzulínu

  .

  Potreba podania inzulínu je kontrolovaná meraním hladín cukru.nielen v krvi, ale aj v moči. Výber liekov vykonáva endokrinológ so zameraním na kolísanie obsahu cukru v biologických tekutinách. Mechanizmus a trvanie liekov sú rôzne, čo sa tiež berie do úvahy pri predpisovaní. Čo sú inzulíny:

  • predĺžené, tj dlhodobé účinky na ľudské telo;
  • medziprodukt;
  • krátkodobé.

  Predĺžený inzulín sa podáva raz denne, bez ohľadu na to, či je jedlo v gastrointestinálnom trakte. Je možná kombinácia tohto typu liečiva so stredne a /alebo krátkodobo pôsobiacimi liečivami. Týmto spôsobom dochádza k kompenzácii chronickej endokrinnej patológie.

  Nesprávne merania glukózy v systémovom obehu alebo iracionálne používanie inzulínu môžu spôsobiť nebezpečné predávkovanie a prudký pokles cukru. V tomto stave sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku glykemického kómy. Preto by mal pacient informovať lekára o všetkých zmenách vo svojom životnom štýle a výsledkoch denných meraní glukózy. Aké faktory môžu ovplyvniť činnosť inzulínov ktorejkoľvek skupiny:

   61. zmena motorickej činnosti počas celého dňa;
  • stabilita koncentrácie glukózy v krvi;
  • zmena tolerancie farmakologických prípravkov, najmä inzulínu;
  • zvyšovanie alebo znižovanie obsahu kalórií v konzumovaných potravinách;
  • fragmentácia príjmu potravy.

  Injekcia inzulínučasto vyvoláva miestne príznaky. Môže sa objaviť opuch mäkkých tkanív a ich sčervenanie. Pre endokrinológov je veľmi zriedkavé diagnostikovať vývoj závažných alergií - anafylaktický šok a Quinckeho edém. A niekedy pri inzulínovej terapii sa vyvíja lipodystrofia. Toto je názov klinického prejavu, ktorý sa vyznačuje „poklesmi“ v tukových tkanivách v mieste vpichu.

  Dieta s nízkym obsahom sacharidov pomôže regulovať hladinu cukru v krvi

  Liečebná strava

  Napriek tomu, že zatiaľ nie je možné trvale liečiť cukrovku 1. a 2. typu, dodržiavanie diéty zabraňuje rozvoju patologických symptómov a nežiaducim dôsledkom. Lekár vysvetľuje pacientovi nielen princípy počítania kalórií v konzumovanej potrave, ale aj význam frakčnej výživy. Diagnostika diabetu mellitu závislého od inzulínu vyžaduje súčasné užívanie uhľohydrátov. To vám umožní:

  • významne uľahčujú reguláciu výkyvov glukózy v systémovom obehu;
  • upravuje hladiny cukru pomocou inzulínových injekcií.

  Pri zisťovaní diabetu mellitu typu 1 závislého od inzulínu by sa mal príjem potravín s vysokým obsahom tuku obmedziť, pretože to môže spôsobiť rozvoj ketoacidózy. Tento patologický stav sa vyznačuje zvýšením hladiny glukózy a ketónov (acetónov) v krvi. Ak je u pacienta diagnostikovaná cukrovka nezávislá od inzulínu,potom je cukor úplne vylúčený z diéty pacienta, celkový obsah kalórií v jedle je znížený.

  Cukrovka v ranom štádiu môže byť vyliečená správnou stravou. Jesť by malo byť najmenej 5-6 krát denne, rovnomerne rozložené uhľohydráty. Zabezpečí sa tým stabilita cukru v krvi a normalizácia procesov metabolizmu bielkovín, tukov, vitamínov a ďalších biologicky aktívnych látok. V súčasnosti sa vyrába veľa rôznych potravinových výrobkov špeciálne pre pacientov s cukrovkou. Ak si budete priať, môžete si dopriať marmeládu, pečivo, pastilky a dokonca aj cukríky, ktoré neobsahujú cukor. Ako sladidlá výrobcovia používajú:

   80) aspartám;
  • sacharín;
  • fruktóza;
  • Sorbitol a xylitol.

  V lekárňach sa liečivá rastlina predáva - stévie vo forme sypkých surovín a balená do filtračných vreciek. Infúzia tejto byliny má príjemnú chuť, preto ju možno použiť ako sladidlo. Stevia tiež vykazuje terapeutickú účinnosť znižovaním hladín glukózy, zlepšovaním stavu krvných ciev.

  Zelenina, chudé mäso a ryby by mali prevažovať v potrave pacienta s diabetes mellitus

  Potraviny, ktoré sú v ponuke pre cukrovku, by sa mali dusiť, pečiť alebo dusiť v malom množstve vody. Soľ, korenie, korenie by malo byť obmedzené alebo vôbec nepoužívané. Čo musíte zahrnúť dostrava dospelého a dieťaťa pri diagnóze cukrovky všetkých typov navždy:

  • zelenina - biela kapusta, ružičkový kel a karfiol, cuketa, uhorky;
  • listová zelenina - petržlen, šalát, kôpor, zeler;
  • chudé mäso - teľacie, králičie, morčacie a kuracie prsia;
  • nízkotučné ryby - treska, zubáč, kapor;
  • zeleninové a mäsové polievky, zemiaková kaša, nenávidené bujóny;
  • mliečne výrobky bez fermentácie tuku bez arómy, farbenia, cukru;
  • viskózna kaša pohánky.

  Diabetes mellitus je možné v počiatočnej fáze úspešne liečiť užitočnými nápojmi - harmančekovým čajom, infúziou šípiek, nesýtenou minerálnou vodou. Endokrinológovia umožňujú pacientom konzumovať ovocie alebo bobuľoviny a ovocné nápoje bez cukru v malom množstve. Čo však treba obmedziť alebo natrvalo vylúčiť zo stravy:

  Prečítajte si tiež: Je možné vyliečiť hypertenziu
  • údené, vyprážané a mastné potraviny;
  • marinády pre domácnosť a obchod, horčica, majonéza, sójová omáčka;
  • akékoľvek alkoholické nápoje;
  • hrozno a hrozienka, banány, sušené slivky;
  • pečenie, čokoláda, karamel, džem, džem.

  Na varenie nepoužívajte masť, nátierky, margarín, kuchynský olej. Odborníci na výživu umožňujú pacientom s cukrovkou pravidelne do ponuky zaradiť fazuľa, šošovica, hrach, ovsené vločky a ryžovú kašu. Pomocou vyváženej racionálnej stravy v počiatočnej fáze endokrinnej patológie môžete úplneVyvarujte sa zvýšeniu glukózy v krvi.

  Farmakologické prípravky

  Pri závažnej patológii sa môže vyskytnúť zlyhanie obličiek.

  Aby sa eliminovali toxické metabolické produkty, krv sa pravidelne čistí hemodialýzou. Pri liečení diabetickej nohy sa používajú farmakologické prípravky s antimikrobiálnou, protizápalovou a antiseptickou účinnosťou.

  Aj keď sa uplatňujú cukrovky na konzervatívnu liečbu, v niektorých prípadoch sa pacienti nemôžu vyhnúť chirurgickému zákroku. Môže si to vyžadovať očistenie rán na nohách, odstránenie hnisavých a nekrotických oblastí s následnou rehabilitáciou. Ak sa vyvinie koronárne srdcové ochorenie, ktoré sa vyznačuje rýchlym progresom s týmto ochorením, vykoná sa komplexná operácia - štep koronárneho artérie.

  Deriváty sulfonylmočoviny

  Používanie liekov na zníženie hladiny glukózy v krvi, ktoré sú chemickými derivátmi sulfonylmočoviny, pomôže liečiť cukrovku. Tieto syntetické liečivá stimulujú produkciu beta buniek v endokrinnom pankrease. Medzi antidiabetické lieky patria:

  • glimepirid;
  • glibenklamid;
  • gliklazid;
  • repaglinid;
  • nateglinid.

  Beta bunky sú zodpovedné za produkciu inzulínu, a preto vedie k zvýšeniu ich počtupostupné znižovanie hladín glukózy. Deriváty sulfonylmočovín nie sú predpísané na celý život. V priebehu času sa telo stáva neschopným syntetizovať nové beta bunky a ich zásoby sú vyčerpané. Ak užívanie antidiabetík nemá predchádzajúcu terapeutickú účinnosť, endokrinológ liek zruší a nahradí iným. Pre deriváty sulfonylmočoviny sú charakteristické vedľajšie účinky. Mnoho pacientov priberá na váhe rýchlo, napriek starostlivej strave. Existuje tiež možnosť upchatia veľkých krvných ciev, ktoré môžu spôsobiť ischemickú chorobu srdca.

  Metformín sa často stáva liekom prvej voľby pri liečbe cukrovky

  Biguanidy

  Najbežnejšie používanými antidiabetikami na liečbu endokrinnej patológie typu 2 sú biguanidy. Liečba v priebehu liečby môže zvýšiť citlivosť buniek na inzulín. Výsledkom tohto účinku je stabilizácia metabolických procesov, zníženie obsahu komplexných cukrov v systémovom obehu. Najväčšie terapeutické účinky vykazujú nasledujúce lieky:

  • buformín;
  • metformín;
  • fenformín;
  • Siofor;
  • Glukofág.

  Tieto antidiabetické látky sú tiež schopné blokovať syntézu glukózy v pečeňových bunkách a spomaľovať odbúravanie inzulínu. V súčasnosti sa vyrábajú biologicky aktívne prísady, ktoré môžu zahŕňaťvyššie uvedené biguanidy v malom množstve. Tieto chemické zlúčeniny vo vysokých koncentráciách sú pre ľudské telo toxické. Pred nákupom doplnkov výživy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Nie je možné liečiť diabetes mellitus 1. typu s biguanidmi as druhým typom patológie, pričom užívanie týchto liekov významne zlepšuje pohodu pacienta.

  Acarbose

  Táto chemická zlúčenina je účinná látka v antidiabetickom lieku Glucobay. Lekári predpisujú liek pacientom bez ohľadu na to, či je u pacienta diagnostikovaná patológia v neskorom alebo skorom štádiu a do akého typu patrí. Liek s akarbózou nemá žiadny účinok na pankreatické bunky, vrátane toho, že nevyvoláva intenzívny príjem glukózy. Liek odstraňuje nestrávené komplexné uhľohydráty, zabraňuje ich prenikaniu do krvného riečišťa. Použitie Glucobai má pozitívny vplyv na metabolizmus pacienta s diabetes mellitus:

  • znižuje koncentráciu cukrov;
  • pomáha pri ich evakuácii z tela v nestrávenej forme tráviacich enzýmov.

  Použitie akarózy v skorých štádiách cukrovky vám umožňuje robiť sa bez vážnych liekov. Toto antidiabetické liečivo teda mení priebeh tráviacich procesov, potom sa u pacientov môžu vyvinúť dyspeptické poruchy - nadmerná tvorba plynu, nevoľnosť, hnačka alebo zápcha.

  Pri liečení cukrovky akýkoľvekako sú ľudové liečivá, sa používajú zriedka, pretože byliny a korene nemajú potrebnú terapeutickú aktivitu na zníženie hladiny glukózy v krvi. Ak zistíte prvé príznaky endokrinnej patológie, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Ochorenie rýchlo progreduje a iba lekár je schopný zabrániť takémuto vývoju situácie.