Ako liečiť cukrovku 2. typu

Obsah

  Diabetes mellitus 2. typu je endokrinná patológia spôsobená nedostatočnou produkciou pankreasu z vlastného inzulínu a zníženou citlivosťou tkaniva na ňu. Pri diagnostike ochorenia liečba pacienta okamžite začína predchádzať vzniku početných komplikácií. Liečba diabetes mellitus 2. typu je založená na použití farmakologických liekov, diéte a zvýšenej motorickej aktivite. Nevyhnutnou podmienkou úspešnej liečby je neustále meranie glukózy v krvi a niekedy aj v moči. Mnoho pacientov sa pýta, či je možné vyliečiť cukrovku 2. typu. Doteraz nie je možné patológiu úplne poraziť, ale jej rozvoj môže zabrániť každý pacient.

  Správny prístup k liečbe

  Otázka, ako navždy vyliečiť cukrovku typu 2, ktorá nie je závislá od inzulínu, sa často stretáva s stretnutím s endokrinológmi. Aj keď nie je možné vyrovnať sa s touto chorobou, je možné spomaliť iba vývoj nežiaducich následkov. V súčasnosti sa syntetizujú účinné farmakologické prípravky rôznych účinkov, napríklad také, ktoré sú schopné rýchlo odstraňovať glukózu z tela, keď je močový mechúr prázdny.

  Možno neexistuje osoba, ktorá nepočula o cukrovke. A každý dúfa, že touto chorobou sa obíde. Hlavné príčiny patológie sú:

  • dedičnosť;
  • s nadváhou.

  A ak je to genetickés predispozíciou sa nedá nič robiť, potom sa liečba cukrovky vždy začína znížením telesnej hmotnosti pacienta. Na tento účel sa používajú tieto metódy:

  • po nízkokalorickej a nízkokalorickej diéte;
  • zvýšila motorickú aktivitu.

  Po normalizácii hmotnosti vám správna výživa a mierna fyzická aktivita umožňujú regulovať hladinu glukózy v systémovom obehu. Ale bez užívania antidiabetík je zriedkavé. Menujú sa v týchto prípadoch:

  • s vývojom komplikácií;
  • pri zvyšovaní hladiny cukru dokonca aj pri diéte.

  Lieky vyberá iba endokrinológ, berúc do úvahy mnoho faktorov: vek pacienta, výsledky laboratórnych testov, prítomnosť sprievodných chorôb a počet vznikajúcich komplikácií. Niekedy ani moderné lieky nepomáhajú znižovať hladinu cukru. V tomto prípade je pacientovi predpísaný injekčný roztok inzulínu. Len vysoko špecializovaní lekári endokrinológovia vedia liečiť diabetes mellitus 2. typu. Terapia liekmi, ktoré sa sami vyberú, spôsobí vznik závažných komplikácií.

  Po diagnóze diabetes mellitus 2. typu by mal pacient merať hladinu cukru v krvi denne

  .

  Potreba sebakontroly

  Ďalšou podmienkou normalizácie hladiny glukózy v krvi je jej pravidelné meranie a zaznamenávanie výsledkov do denníka.Vo väčšine nemocníc dostávajú pacienti bezplatné glukometre, ako aj testovacie prúžky a rozrývače na pichanie prstov. Ak z nejakého dôvodu nie je kompaktný prístroj vhodný pre konkrétnu osobu, môžete si ho kúpiť v obchode so zdravotníckym zariadením alebo lekárni. Pri diagnostike diabetu typu 2 by mala osoba merať hladinu cukru v krvi 2-krát denne.
  Sebakontrola nám umožňuje riešiť tieto problémy:

  • normalizovať metabolické procesy;
  • predchádzať rozvoju komplikácií;
  • v prípade potreby rýchlo znížte hladiny glukózy podávaním inzulínu alebo antidiabetík v tabletách.

  Pri vážnych ochoreniach sa môže frekvencia meraní zvýšiť. Na začiatku liečby majú neskúsení pacienti ťažkosti s výpočtom obsahu kalórií v potravinách, čo určite ovplyvní hladinu cukru. Preto endokrinológovia vysvetľujú pacientom, že pri meraní by sa mali brať do úvahy niektoré vnútorné a vonkajšie faktory. Tieto zahŕňajú:

  • zvýšená fyzická aktivita;
  • zavádzanie nových potravín do stravy;
  • nestabilný psychoemocionálny stav;
  • nahradenie antidiabetík za analógy alebo podobné lieky.

  V niektorých prípadoch lekári predpisujú pacientom, aby merali hladiny cukru nielen v krvi, ale aj v moči. Glukóza v moči sa spravidla zisťuje pomocou špeciálnych testovacích prúžkov v prípade nedodržania terapeutickej diéty alebo neúčinnosti.antidiabetické lieky. Výskyt cukru v moči by mal byť okamžite hlásený endokrinológovi, aby sa odstránil nebezpečný stav. Ľudové lieky neliečia cukrovku, ale môžu byť použité ako doplnková terapia.

  Terapeutické cvičenie a gymnastika sú dôležitou súčasťou liečby cukrovky 2. typu

  Motorická aktivita

  Lekári odporúčajú miernu fyzickú aktivitu pri takmer všetkých chorobách z dôvodu ich pozitívneho účinku na ľudské telo. Pri liečení diabetes mellitus 2. typu je však mierna motorická aktivita jedným z účinných spôsobov zníženia glukózy v systémovom obehu. Pri výbere typu a spôsobu výcviku ošetrujúci endokrinológ berie do úvahy vek a celkové zdravie pacienta. V prípade komplikácií, ktoré sa už vyvinuli, sa odporúčajú tieto záťaže:

  • prechádzky;
  • jóga;
  • ​​
  • terapeutické cvičenia.

  Pri liečení cukrovky je predpísaná mierna fyzická aktivita, počas ktorej sa vykonávajú pohyby rovnakého typu. Pred a po tréningu musí pacient zmerať glukózu, krvný tlak a srdcový rytmus. Zvýšenie motorickej aktivity priaznivo ovplyvňuje pohodu človeka z týchto dôvodov:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť zápchu
  • Urýchlenie využitia glukózy v tele. Zníženie cukru vkrvný obeh sa objavuje nielen počas tréningu alebo chôdze, ale aj 2-3 hodiny po ich ukončení. Mierna motorická aktivita vám umožňuje odstrániť bloky cholesterolu z veľkých a malých krvných ciev. Súčasne sa výrazne zvyšuje obsah prospešných triglyceridov potrebných na fungovanie všetkých životne dôležitých systémov.
  • Znížená viskozita krvi. U pacientov s diabetes mellitus je hlavným dôvodom vzniku komplikácií zhrubnutie krvi, obtiažnosť jej cirkulácie cez cievy. Poruchy obehu vyvolávajú nedostatok molekulárneho kyslíka, živín a biologicky aktívnych látok v tkanivách. Fyzikálna terapia, plávanie, prechádzky v najbližšom parku pomôžu eliminovať patologický stav. Kvapaliny krvi, ktoré zabraňujú agregácii krvných doštičiek.
  • Srdcovými komplikáciami cukrovky 2. typu sú srdcový infarkt a mozgová príhoda. Vysoká motorická aktivita v kombinácii so správnou výživou bude vynikajúcou prevenciou porúch srdcového a mozgového obehu. Po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia sa hladina cukru v krvi normalizuje v dôsledku pozitívneho dopadu tréningu na myokard:
  • znižuje krvný tlak;
  • srdcový sval prestáva mať nedostatok kyslíka;
  • zaznamenali zlepšenie neuromuskulárneho vedenia;
  • sa zvyšuje množstvo krvi, ktoré srdce vstrekuje do krvných ciev za jednotku času;
  • normalizovaná srdcová frekvenciaredukcie.

  Fyzická aktivita pomáha stabilizovať optimálny stav hormonálneho pozadia. Stresové hormóny adrenalín a kortizol sa začínajú vyrábať v menších množstvách, ale hladina endorfínov v systémovej cirkulácii sa výrazne zvyšuje. Pravidelné školenie má pozitívny vplyv na psycho-emocionálny stav pacienta, ktorý ovplyvňuje hladinu cukru. Ľudské telo je náchylnejšie na inzulín produkovaný pankreasom.

  Hladina glukózy v krvi u pacienta s diabetom typu 2 je priamo závislá od stravovania

  Terapeutická strava

  Hoci endokrinológovia dávajú negatívnu odpoveď na otázku, či je možné vyliečiť cukrovku 2. typu, nemali by ste paniku. Dlhodobý pobyt v stresovej situácii iba zvýši hladinu glukózy a musí sa znížiť. Diéta je nevyhnutnou súčasťou liečby metabolických porúch. Ak pacient žerie správne, je to podľa výsledkov laboratórnych testov viditeľné. V takýchto prípadoch môže endokrinológ znížiť dávkovanie antidiabetík, ktoré vykazujú veľké množstvo vedľajších účinkov. A v počiatočnom štádiu ochorenia vám vyvážené denné menu umožňuje robiť úplne bez toho, aby ste si vzali tabletky alebo podávali inzulín.

  Základné pravidlá výživy

  Skúsení endokrinológovia z vlastnej skúsenosti vedia, že diabetik bude žiť dlhý a šťastný život.život, pričom sa uprednostňujú iba potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Aj keď vezmeme najdrahšie moderné lieky, nezabránite strate citlivosti buniek na inzulín, ak sú na stole pacienta vyprážané alebo sladké jedlá. Čo endokrinológovia odporúčajú svojim pacientom:

   76) obmedzujú celkový príjem kalórií pri súčasnom zachovaní jeho energetickej hodnoty;
  • berú jedlo v rovnakom čase 5–6 krát denne, aby sa normalizovali metabolické procesy a gastrointestinálny trakt;
  • používajú všetky sacharidy ráno, ale energetická zložka všetkých porcií by mala byť približne rovnaká;
  • zavádzajú do stravy nové potraviny, nenechávajú sa zavesené na rovnakých jedlách;
  • do každej misky pridajte čerstvú zeleninu bohatú na vlákninu, aby sa znížila rýchlosť absorpcie jednoduchých cukrov;
  • povolené sladkosti (dietné peny, želé, marmelády) sa po raňajkách alebo obede konzumujú ako dezert, a nepoužívajú sa ako desiatu medzi jedlami;
  • minimalizujú alebo úplne eliminujú soľ, korenie a korenie pri varení.

  V potrave pacienta s cukrovkou by mali byť prítomné ryby s nízkym obsahom tuku, chudé mäso, výrobky z kyslého mlieka, čerstvá a prevarená zelenina a číre vývary. Ak osoba nemá ochorenie močového systému, potom musíte počas dňa vypiť najmenej 2,5 litra čistej stojatej vody, harmančekového čaju, brusnicovej šťavy.

  Ako druhsladidlo pri liečbe diabetes mellitus 2. typu môže používať infúziu stévie

  Dietetické obmedzenia

  Nie je možné liečiť cukrovku nezávislú od inzulínu, ale iba jej správna výživa minimalizuje alebo dokonca zabráni jej následkom. Obvyklý životný štýl človeka sa samozrejme veľmi zmení, čo má často pozitívny vplyv na jeho blaho. Prestať fajčiť a konzumovať alkoholické nápoje, mastné, údené a vyprážané jedlá, má vždy priaznivý vplyv na celkové zdravie. Čo iné môžu endokrinológovia odporučiť svojim pacientom:

  • nevynechajte raňajky, medzi jednotlivými jedlami si neprestávajte dlhé prestávky;
  • by nemali jesť teplé ani studené jedlá;
  • Je prísne zakázané panviť a smažiť mäso, zeleninu alebo ryby;
  • Potraviny sa musia dôkladne žuť, aby sa lepšie vstrebali.

  Mnoho diabetikov so sladkým zubom používa na varenie umelé sladidlá v tabletách alebo práškoch. Endokrinológovia odporúčajú opustiť túto metódu zlepšovania chuti jedla. Podľa klinických štúdií môže použitie umelých sladidiel spôsobiť výrazné zvýšenie hladiny cukru v systémovom obehu. Je oveľa bezpečnejšie jesť lyžičku kvetového medu. V lekárňach sa liečivá rastlina predáva stevia balená vo filtračných vreckách. Pri varení bylín sa získa infúzia výraznej sladkej chutia liečivé účinky. Pravidelná konzumácia takého nápoja nielenže prinesie rozmanitosť k strave pacienta s cukrovkou, ale tiež zníži hladinu glukózy v krvi.

  Na varenie nepoužívajte živočíšne tuky, nátierky, margarín, majonézu, sójovú omáčku. Zakázané sú aj tieto potraviny:

  • údené mäso, mastné mäso a ryby;
  • obilniny;
  • bohaté polievky, boršč;
  • halva, maslo a lístkové pečivo, čokoláda, krém a smotana;
  • zemiaky, mrkva, repa;
  • sušené ovocie, banány, ostatné sladké ovocie a bobule;
  • plnotučné mlieko, mastné syry, smotana.

  Hladina cukru v krvi sa nezvýši, ak sú produkty uvarené, pečené, dusené v malom množstve vody a dusené. Cieľom diéty pri liečbe cukrovky typu 2 je vrátiť citlivosť špecifických buniek na ich vlastný inzulín. Preto je chybou predpokladať, že pár čokoládových rezov alebo malé balenie triesok nespôsobia vážne poškodenie tela. Takéto zanedbanie lekárskych odporúčaní bude negovať účinok dokonca aj moderných farmakologických prípravkov.

  Lieky

  Pred liečením diabetu mellitu 2. typu sa endokrinológovia snažia znížiť hladinu glukózy v systémovom obehu pomocou správnej výživy a miernej fyzickej aktivity. A až po overení neúčinnosti tejto techniky sa predpisujú antidiabetické lieky. Praktická aplikácialieky, ktoré majú komplexný účinok na ľudské telo:

  • stimulujú sekréciu vnútorného inzulínu pankreatickými beta-bunkami; odstraňujú škodlivé lipidy z tela pri súčasnom zachovaní prospešných triglyceridov v krvných cievach; znižujú rezistenciu tkaniva na vnútorný inzulín;
  • inhibujú syntézu jednoduchých cukrov a spomaľujú ich vstrebávanie z čreva do systémového obehu.

  Liečba diabetes mellitus 2. typu sa začína podaním jednozložkovej látky.

  Ak je to neúčinné, endokrinológovia predpisujú pacientovi kombinované lieky alebo kombináciu niekoľkých liekov. A iba pri absencii pozitívneho výsledku týchto metód liečby endokrinnej patológie sa používajú injekcie inzulínu.

  Antidiabetické lieky sa používajú pri liečbe patológie typu 2 na zníženie hladín glukózy v krvi

  Deriváty sulfonylmočoviny

  Väčšina prípravkov sa syntetizovala pred niekoľkými desaťročiami, ale doteraz sa vyznačovali vysokou antidiabetickou účinnosťou. Medzi tieto lieky patria:

  • glibenklamid;
  • glimepirid;
  • tolbutamid;
  • chlórpropamid.

  Pravidelná konzumácia derivátov sulfonylmočoviny vedie k zvýšenej sekrécii pankreasu beta buniek, ktoré produkujú vlastný inzulín. Odolnosť periférnych tkanív sa tiež postupne znižuje.Antidiabetiká z tejto skupiny sú pacientmi dobre tolerované a iba v niektorých prípadoch existuje pravdepodobnosť rozvoja hypoglykémie alebo výrazného zníženia obsahu cukru v krvi.

  Biguanidy

  Lieky prvej voľby, ktoré pomáhajú liečiť cukrovku 2. typu, sú zvyčajne farmakologické lieky zo skupiny biguanidov. Ich účinnou látkou je metformín, ktorý zabraňuje inzulínovej rezistencii v periférnom tkanive. Existuje veľa štruktúrnych analógov tejto antidiabetickej zlúčeniny:

  • glukofág;
  • Bagomet;
  • Glyminfor;
  • glyformín;
  • Siofor;
  • formetín;
  • Glycon.

  Užívanie metformínových liekov inhibuje absorpciu cukru z čriev a glukoneogenézu v hepatocytoch. Liek neovplyvňuje produkciu beta buniek, nie je schopný vyvolať hypoglykemické reakcie. Nepochybnou výhodou liekov s metformínom je stabilizácia telesnej hmotnosti pacienta. Na začiatku liečby sa môžu objaviť dyspeptické poruchy (nevoľnosť, hnačka, vracanie), ktoré postupne vymiznú. Lieky nie sú predpísané na závažné komplikácie, ktoré sa už vyvinuli, najmä so znížením funkčnej aktivity močového systému.

  Inhibítory SGLT2

  Pri liečbe cukrovky typu 2 sa používajú lieky najnovšej generácie Forsig a Invokan. Princíp účinku týchto liekov je znížiť spätnú absorpciu cukru vkrvného obehu z obličiek. U pacientov s diabetom dochádza k nadmernej absorpcii glukózy s nedostatočným vylučovaním. Použitie inhibítorov SGLT2 umožňuje blokovať takýto mechanizmus na transport jednoduchých cukrov a uľahčiť ich evakuáciu pri každom vyprázdnení močového mechúra. Antidiabetiká nevyvolávajú hypoglykemický stav a neovplyvňujú hlavné metabolické procesy. Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú obdobie tehotenstva, senilný vek a závažné patológie pečene a obličiek.

  Nie všetci pacienti sa držia diéty, pretože farmakologické lieky sa v každom prípade vyrovnajú. Toto je rozšírená mylná predstava, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje výsledky liečby. Napriek tomu, že cukrovka je stále nevyliečiteľná, správna výživa a fyzická aktivita pomôžu človeku viesť aktívny životný štýl.