Ako liečiť črevnú infekciu

Obsah

  Rôznymi infekčnými léziami tela sú črevné infekcie, ktoré sú vo väčšine prípadov akútne. Patológia je vyvolaná patogénnymi baktériami alebo vírusmi, ktoré vstupujú do zažívacieho traktu spolu so špinavým jedlom, ak si človek neumýva ruky, jedí zo špinavých jedál. Výrazným príznakom akútnych črevných infekcií je silná intoxikácia a dehydratácia. Tieto prejavy choroby najviac ohrozujú život a zdravie pacientov trpiacich léziami zažívacieho traktu. Ak chcete zlepšiť stav pacienta, musíte vedieť, ako liečiť črevnú infekciu.

  Aktivita patogénov sa na jar zvyšuje a dosahuje svoj vrchol v lete. Existuje asi tridsať druhov patogénov, ktoré vyvolávajú črevnú infekciu. Infekcia sa vo väčšine prípadov zaznamenáva u detí, čo súvisí so špecifickosťou infekcie patogénmi. Črevná infekcia je obzvlášť nebezpečná pre deti mladšie ako dva roky - polovica úmrtí sa vyskytuje v tomto konkrétnom kontingente pacientov.

  Črevná infekcia sa dá pomerne ľahko identifikovať. U dieťaťa sa objavujú príznaky všeobecnej intoxikácie a príznaky lokálnej povahy - bolesť žalúdka, vracanie, hnačka. Neustála nevoľnosť a bolesť nedávajú človeku príležitosť pracovať a hnačka len nity na záchod. Deti trpia črevnými infekciami ťažšie, pretože sa rýchlo dehydratujú, stráca sa veľké množstvo tekutiny. Ak sa nelieči črevná infekcia u dospelých a detíokamžite môže dôjsť k smrti.

  Hlavným princípom liečby je doplňovanie zásob vody

  .

  Výskyt intoxikácie prispieva k dehydratácii tela - voda ho opúšťa zvracaním a hnačkou. So stratou veľkého množstva vody je mimoriadne dôležité doplniť jej objemy. Ak osoba trpiaca črevnou infekciou má mierne alebo stredne závažné ochorenie, môže sa jej dostať ústami, t.j. doplniť zásoby ústne.

  Doma sa odporúča piť Regidron alebo citroglucosolan soľný roztok.

  V závažných prípadoch patológie sú títo pacienti hospitalizovaní a voda sa doplňuje kvapkaním drog do žily. Prvá fáza doplňovania zásob vody trvá štyri až šesť hodín. V tomto okamihu telo dostane maximálnu stratenú vodu (berúc do úvahy stupeň dehydratácie, telesnú hmotnosť pacienta).

  Druhou fázou po núdzovom doplnení vody je udržiavanie stabilného stavu pacienta. Pretože pacient stráca spolu s vodou potrebné výživné látky, vitamíny a minerály, dodáva sa zvonka. Táto fáza trvá najmenej šesť hodín. Ak počas choroby telesná teplota prekročí 37 stupňov, potom sa pre každý stupeň pridá voda v množstve 10 ml na kilogram hmotnosti. Pre dýchavičnosť sa za každých dvadsať dychov pridá rovnaké vypočítané množstvo.

  Do tejto doby pacienti zvyčajne získajú vedomie, ich stav sa ustáli, ale sú stále veľmi slabí. Dajte vodupite v malých dúškoch z pohára alebo z lyžice. Riešenia sa striedajú s čistou vodou a po chvíli môžu lekári pridať slabý čaj, bylinné odvare a infúzie, sušený ovocný kompot alebo ovocné nápoje.

  Nezabudnite, že intoxikácia je spojená so zvýšenou tvorbou toxínov v tele, ktoré sú produkované nielen samotným organizmom, ale sú to aj odpadové produkty patogénnych mikroorganizmov. Eliminácia toxínov je prvoradou úlohou, ktorú rieši rovnaké doplnenie tekutín, pretože dochádza k evakuácii jedov z tela spolu s močom, tekutými výkaly, zvracaním a potom. Na liečenie závažnej intoxikácie sa terapia dopĺňa kvapkadlami.

  Ak nie je možné piť pacienta a v prípade núdze je strata vody nahradená kvapkadlom

  Detoxikácia tela pomocou kvapkadiel

  Lekári vykonávajú silnú detoxikačnú terapiu, aby odstránili toxíny. V počiatočnej fáze sa do tela zavádzajú koloidné roztoky. Sú určené na nahradenie funkcií krvi v tele, pretože:

  • svojimi fyzikálno-chemickými vlastnosťami sú podobné krvi;
  • sú úplne vylúčené z tela chorej osoby;
  • nie sú toxické pre orgány a tkanivá;
  • nespôsobujú senzibilizáciu po opakovanom podaní.

  Na liečbu pacientov s črevnou infekciou sa používajú Hemodez, Albumin, Polydez, Reopoliglukin, Hartmanov roztok. Takéto roztoky majú jedinečnú vlastnosť viazania toxínov, dokonca aj bakteriálnych jedov.črevá, čiastočne ich neutralizujú a vylučujú z tela močom.

  Lieky sa ľahko a aktívne spracovávajú obličkami, takže na tele nevytvárajú osobitnú záťaž. V dôsledku chemických vlastností roztokov je eliminovaná stáza červených krviniek, ktorá sa zvyčajne vyskytuje pri akútnej intoxikácii tela. V prípade nedostatku vody sa zavedú tiež poly-soľné kvapaliny, tri-soľ, Quartova soľ, 1% roztok chloridu draselného a 4% roztok hydrogenuhličitanu sodného.

  V prvých štyroch až šiestich hodinách sa pacientovi vstrekne až polovica objemu tekutiny, ktorú pacient stratil pri zvracaní a hnačke. Pri silnej dehydratácii, ak zvracanie a hnačka nepretržite, sa odporúča doplniť asi osemdesiat percent objemu stratenej tekutiny. Po všetkých manipuláciách lekári kontrolujú diurézu a množstvo tekutiny vylučovanej v tele. Pretože telo stráca draslík spolu s tekutinou, musí sa včas doplňovať, do ktorého sa po kvapkách injikuje roztok s touto látkou.

  Soľné roztoky sú mimoriadne dôležité na obnovenie rovnováhy elektrolytov

  .

  Všeobecné zásady liečby

  Jedným z istých príznakov infekcie tráviaceho traktu patogénnymi mikroorganizmami je hnačka. Hnačka začína takmer okamžite a nie je možné ju zastaviť jednoduchým odberom aktívneho uhlia. Preto je pri intenzívnej hnačke potrebné užívať indometacín.

  Droga sa na začiatku predpisuje v prvý deň príznakov infekcie, a akpríznaky pokračujú druhý deň, ošetrujúci lekár predlžuje liek o ďalší deň. Indometacín je primárne zameraný na ochranu činnosti srdca a nadmerného stresu.

  S cieľom znížiť účinky hnačky sa odporúča užívať doplnky vápnika v kombinácii s riboflavínom. Táto terapia by sa mala vykonávať najmenej tri dni, lieky sa podávajú po kvapkách. Pacienti sú zaradení:

  • 10% roztok glukonátu vápenatého;
  • sodná soľ;
  • biela hlina;
  • Carbolong;
  • Smecta;
  • ​​
  • Polyphepan.

  Tieto lieky neobsahujú žiadne kontraindikácie, dobre sa kombinujú s inými liekmi a môžu sa používať nielen u dospelých, ale aj u detí.

  Na zastavenie hnačky sa používajú lieky, ktoré majú opioidný účinok na organizmus a inhibujú črevnú motilitu - Trimebutín, Somatostatín, Loperamid. Vďaka pôsobeniu týchto liekov normalizujú gastrointestinálnu aktivitu u pacientov s infekciami, obnovujú schopnosť sliznice prijímať výživné látky a normalizujú činnosť sekretorických centier. To všetko umožňuje stanoviť fyziologické fungovanie gastrointestinálneho traktu, znížiť frekvenciu hnačiek, množstvo výkalov.

  Liečba antibakteriálnymi liekmi a korekcia dysbiózy

  Poškodenie tráviaceho traktu patogénnymi mikroorganizmaminevyhnutne vedie k dysbióze. Na neutralizáciu patogénnych mikroorganizmov a nadmerného rastu nežiadúcej mikroflóry sa používajú antibakteriálne lieky zo skupiny metronidazolov, penicilínov, predstaviteľov chinolónov, ako aj tetracyklínov, cefalosporíny. Tieto lieky patria k širokospektrálnym antibiotikám, dokážu neutralizovať infekčnú mikroflóru gastrointestinálneho traktu.

  Účinok antibiotík je však spojený so zhoršením príznakov rovnováhy žalúdočnej mikroflóry. Zabíjajú sa nielen škodlivé mikroorganizmy, ale aj užitočná flóra, ktorá pomáha tráviť jedlo. Aby mali antibiotiká miernejší účinok, snažia sa ich predpísať na minimum. Liečba môže trvať od troch do desiatich dní v závislosti od závažnosti ochorenia.

  Enterofuril je vynikajúci liek pre deti s prvými príznakmi črevnej infekcie

  .

  V stredne ťažkej až ťažkej forme choroby sa používa menej toxická skupina cefalosporínov - injekcia cefabol, ceftriaxón alebo claforan. Medzi tetracyklínové skupiny sa používajú doxycyklín alebo analógy tohto liečiva - tetradox, vibramycín, doxal.

  Pri výbere spôsobu liečby črevnej infekcie u detí sa lekári zameriavajú na tieto lieky u pacientov starších ako 8 rokov. V závislosti od hmotnosti a veku môžu byť predpísané malé deti Rifaximín, Azitromycín, Lekor, Cefix.

  Zo skupiny streptomycínov pre deti sa lieky neodporúčajú z dôvodu ich toxicity pre detiTelo. V zriedkavých prípadoch sa používajú na liečbu dospelých. Možno, že užívanie liekov, ako je gentamicín, kanamycín, neomycín. So zavedením týchto liekov by ste nemali zvyšovať dávku, odporúča sa starostlivo sledovať zdravotný stav pacientov a výskyt nežiaducich reakcií. Pri negatívnej reakcii tela sú lieky zrušené.

  Liečba črevnej infekcie nie je úplná bez použitia antiseptických liekov. Pri poškodení hrubého čreva lekári odporúčajú používať nitroxolín, ersefuril, furazolidón, intetrix. Tieto lieky by mali byť dostupné v každej lekárničke.

  Najmä v lete, keď sa rotovírusová infekcia vyskytuje častejšie. Lieky nepriaznivo ovplyvňujú protea, stafylokoky, plesňové formy a najmenej potláčajú zdravú mikroflóru. Aby sa zlepšilo trávenie, pacientom sa odporúča užívať liek Linex, Polybacterin, Bifikol.

  Strava pre pacientov

  Výskyt črevnej infekcie vyvoláva otázku výživy týchto pacientov. Spočiatku, zatiaľ čo vracanie a hnačka pokračujú, nejde o výživu, návrat k nej je možný až po stabilizácii gastrointestinálneho traktu. Keď sú pacienti hospitalizovaní, dostávajú vo vážnej forme kvapky všetkých potrebných živín zavedením špeciálnych roztokov živín.

  Pacientom s črevnou infekciou sa odporúča Pevznerova tabuľka č. 4. Zoznam týchto výrobkov je založený na jedinom princípe. Nemali by dráždiť žalúdok ačrevá. Najlepšie je jesť striedmo strúhané jedlo pri izbovej teplote. Je dusená alebo varená, prísne je zakázané pridávať veľa soli a korenia. Jedlo by sa malo rozdeliť na 5-6 krát denne.

  Aby sa telo mohlo ľahko vyrovnať s výrobkami vstupujúcimi dovnútra, denný kalorický príjem by mal byť približne 1800 kcal:

  • množstvo cukru - najviac 40 gramov za deň;
  • soľ - nie viac ako 10 gramov;
  • proteíny - 100 g;
  • tuk - 70 gramov;
  • uhľohydráty - 250 g.

  Po zlepšení sa pacientovi umožňuje tabuľka 4-b, v ktorej sa už môže dusiť jedlo a obsah kalórií sa upraví na 3 000, najmä v dôsledku zvýšenia uhľohydrátov na 400 gramov za deň.

  Liečba črevných infekcií rôznej závažnosti si vyžaduje lekársku pomoc. V prípade potreby sú pacienti hospitalizovaní, aby obnovili hladinu rovnováhy voda-elektrolyt. Pri miernych infekciách je možná liečba doma, ale s povinným zavolaním lekára doma. Úspech liečby závisí predovšetkým od kompenzácie straty tekutín v tele.