Ako liečiť črevnú dysbiózu

Obsah

  Dysbakterióza je patologický stav charakterizovaný úmrtím prospešnej črevnej mikroflóry. U ľudí je trávenie a peristaltika narušené, imunita sa výrazne znižuje a relapsy chronických chorôb sú stále častejšie. Čím je dysbióza závažnejšia, tým väčší je počet farmakologických liekov zahrňujúcich gastroenterológov v terapeutickom režime.

  Prax používania eubiotík, enterosorbentov, črevných antiseptík a niekedy antibiotík. Pred liečbou intestinálnej dysbiózy u dospelých lekár skúma výsledky laboratórnych testov, ktoré určujú kvalitatívne a kvantitatívne zloženie črevnej mikroflóry.

  Správny prístup k liečbe

  Vo väčšine prípadov si dysbióza nevyžaduje liečbu. Ak dodržiavate stravu a udržiavate zdravý životný štýl, prospešná mikroflóra v črevách sa zotaví sama o sebe. Zvýši sa počet laktobacilov a bifidobaktérií, ktoré postupne nahradia škodlivé mikroorganizmy.

  gastroenterológ môže pacientovi predpísať iba probiotiká a (alebo) prebiotiká, ako aj multivitamínové komplexy, aby sa urýchlilo zotavenie a zlepšila pohoda. Lekári začínajú komplexnú a skôr dlhodobú liečbu, keď sa objavia tieto príznaky:

  • dyspeptické poruchy - ataky nevoľnosti a zvracania, chronická hnačka alebo zápcha, nechutenstvo, bolesť v epigastrickej oblasti;
  • príznaky všeobecnej intoxikácieorganizmus - slabosť, apatia, únava;
  • Klinickými prejavmi nedostatku vitamínu sú vypadávanie vlasov, delaminácia nechtových platní, suchá koža a neurologické poruchy.

  Takéto príznaky naznačujú narušenie metabolizmu bielkovín, tukov, uhľohydrátov, biologicky aktívnych látok a ich chybnú absorpciu. Terapia patológie sa začína zistením príčiny dysbiózy a jej odstránením. Liečba chorôb pečene, žalúdka, čriev a podžalúdkovej žľazy, často vyvolávajúcich smrť prospešnej mikroflóry v čreve.

  Základné zásady liečby

  Črevnú dysbiózu nie je možné liečiť doma bez kvalifikovanej lekárskej pomoci. Moderné farmakologické prípravky obsahujúce živé baktérie sa používajú v konečnom štádiu liečby po absorpcii adsorbentov a črevných antiseptík. Preto by ste sa pri dlhodobej hnačke a nevoľnosti mali poradiť s lekárom.

  Integrovaný prístup k liečbe dysbiózy je použitie techník, ktoré majú rôzny vplyv na telo pacienta:

  • zvýšená odolnosť črevných a dýchacích infekcií voči patogénom;
  • odstránenie nerovnováhy mikroflóry v tráviacom trakte;
  • doplňovanie minerálnych rezerv a vitamínov;
  • čistenie gastrointestinálneho traktu od odpadových produktov patogénnych a podmienečne patogénnych baktérií;
  • zabránenie recidívy dysbiózy.

  Príznaky dysbiózy často postihujú ľudí, ktorí sú akútne vystavení stresovým situáciám. V ľudskom tele sú všetky systémy vzájomne prepojené, takže silné negatívne emócie sa stávajú impulzom pre smrť prospešnej mikroflóry. V tomto prípade nie je liečba úplná bez pomoci psychoterapeuta a niekedy aj psychiatra. V závislosti od závažnosti ochorenia lekári predpisujú ľahké sedatíva (tinktúry ľubovníka bodkovaného, ​​valeriány, materskej mladiny) alebo sedatíva (Seduxen, Relanium, Elenium).

  Počas liečby dysbiózy pomôže používanie fermentovaných mliečnych výrobkov urýchliť regeneráciu

  .

  Liečebná strava

  Rýchlo a efektívne lieči vyváženú výživu dysbiózy. Strava by mala zahŕňať výrobky, ktorých použitie vytvára priaznivé prostredie pre rast a aktívnu reprodukciu bifidobaktérií a laktobacilov: pečená a varená zelenina, chudé mäso a ryby.

  Malo by sa však minimalizovať množstvo pečiva a sladkostí v dennom menu. V takomto prostredí počet patogénnych húb a mikróbov rýchlo rastie.

  Pri dodržiavaní individuálnej diéty sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • piť najmenej dva litre čistej nesýtenej vody denne, aby sa urýchlil metabolizmus a vyplavili patogénne baktérie a huby z hrubého čreva;
  • strava by mala obsahovať iba čerstvé výrobky, ktoré neobsahujú arómy, farbivá, látky na zvýraznenie chuti;
  • na raňajky, obeda večeru musíte jesť nízkotučné kyslé mliečne výrobky - varéty, tvaroh, kvasené pečené mlieko, kefír, ktorého zloženie je obohatené o laktobaktérie a bifidobaktérie;
  • je lepšie jesť často, ale v malých porciách a posledné jedlo by nemalo byť neskôr ako 19 hodín;
  • Do stravy je potrebné zahrnúť potraviny s hrubou vlákninou (morské riasy, karfiol, mrkva, repa, ovsené otruby) na čistenie slizníc gastrointestinálneho traktu.

  U novorodencov sa dysbakterióza často prejavuje bolestivou kolikou a nadúvaním nesprávnou výživou dojčiacej matky. V takom prípade vám pediater pomôže žene upraviť denné menu a povie vám, ako správne podať doplnkové jedlo pre dieťa. Ak prospešná mikroflóra v črevách zomrie v dôsledku akútnej, ale už vyliečenej infekcie, potom použitie určitých potravín pomôže obnoviť počet baktérií. Keď sa E. coli stane príčinou patológie, je potrebné jesť veľa cibule a červenej papriky a pri aktivácii stafylokokov zotavenie z akýchkoľvek lesných plodov - brusníc, malín, ostružín urýchli regeneráciu.

  Eubiotiká

  Lieky prvej voľby pri liečbe dysbiózy sú eubiotiká obsahujúce kmene prospešných baktérií. Ich zloženie sa môže významne meniť, a preto je nezávislý výber liečiva nepraktický vzhľadom na zvláštnosti jeho použitia. Napríklad populárne Hilak forte sa neodporúča užívať so žiadnymi mliečnymi výrobkami, pretože obsahujekyselina s rovnakým názvom. Do skupiny eubiotík patria probiotiká a prebiotiká, ktoré sa líšia farmakologickým účinkom.

  Priebeh podávania bifidumbakterínu pomáha rýchlo a efektívne obnoviť črevnú mikroflóru

  Probiotiká

  Napriek tomu, že mnohí lekári sú voči týmto liekom skeptickí, probiotiká sú často súčasťou terapeutického režimu dysbiózy u dospelých a detí. Pochybnosti gastroenterológov sú založené na spôsoboch transportu prospešných baktérií na miesto ich terapeutického pôsobenia - hrubého čreva.

  ​​

  Faktom je, že laktobacily a bifidobaktérie sa počas priechodu tráviacim traktom ničia kyselinou chlorovodíkovou, žlčou a enzýmami.

  Pri výbere probiotika lekári uprednostňujú lieky, ktoré sú zapuzdrené do trvalých enterosolventných povlakov. Pri liečení dospelých a dojčiat sa spravidla používajú tieto lieky:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť hnačky
  • Acipol;
  • Linex, Linex pre deti;
  • Bifiform;
  • Bifidumbakterínové kapsuly.

  Po preniknutí do čriev začnú prospešné baktérie rásť a množiť sa aktívne. V procese života vylučujú látky, ktoré vytvárajú kyslé prostredie. Je to mimoriadne nepriaznivé pre stafylokoky a streptokoky, ktoré ich počet rýchlo znižujú. Obnovenie črevnej mikroflóry vedie k normalizácii trávenia a peristaltiky, zvyšuje miestnu a celkovú imunitu.

  Prebiotiká

  Na rozdiel od probiotík tieto lieky neobsahujú živé mikroorganizmy. Zahŕňajú organické zlúčeniny, ktoré stimulujú rast prospešných baktérií. Najmä často gastroenterológovia predpisujú lieky s laktulózou:

  • Dufalac;
  • Normáza;
  • Prípravok;
  • Goodluck.

  Laktulóza znamená nestráviteľné polysacharidy, ktoré sa hromadia v hrubom čreve. Zlúčenina vykazuje laxatívnu aktivitu, preto je jej použitie relevantné pri dysbióze sprevádzanej chronickou zápchou.

  Antibiotiká

  Dysbióza sa vyskytuje po užití antibiotík, najmä polosyntetických penicilínov a makrolidov. Lieky účinne ničia všetky infekčné patogény, ale nenahrádzajú prospešné baktérie v črevách. Pri ťažkej dysbióze je však použitie antibakteriálnych látok nevyhnutné.

  Toto štádium choroby sa vyznačuje rýchlym nárastom počtu stafylokokov a Escherichia coli, ktoré spôsobujú prudké zhoršenie pohody dospelých a detí a rozvoj infekcií. Preto liečba začína antibiotickou liečbou liekmi so širokým spektrom aktivít. Patria sem suspenzie, kapsuly a tablety:

  • Amoxiclav, Flemoclav, Augmentin;
  • Suprax, Cefotaxím, Cefazolin;
  • Azitromycín, Claritromycín.

  Trvanie liečebného cyklu je od týždňa do 14 dní v závislosti od rezistenciepatogénne baktérie pôsobiace na antibiotiká a závažnosť patológie. Ihneď po ukončení antibiotickej liečby sa pacientovi odporúča užívať probiotiká a prebiotiká na obnovenie črevnej, orálnej a vaginálnej mikroflóry.

  Enterol saccharomycetes regulujú zloženie črevnej mikroflóry, ktorú lekári aktívne používajú pri liečbe dysbiózy

  .

  Črevné antiseptiká

  Najčastejšie predpisovaným črevným antiseptikom je nifuroxazid a jeho dovážané štrukturálne analógy Enterofuril, Stop-Diar, Ersefuril. Lieky sa používajú iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára na dysbakteriózy komplikované črevnými infekciami alebo zápalovými procesmi vyskytujúcimi sa v zažívacom trakte. Antiseptiká sa nemetabolizujú v ľudskom tele a vylučujú sa z neho spolu so stolicami. Prečo sú tieto lieky nevyhnutné:

  • väzba toxických zlúčenín produkovaných patogénnymi vírusmi, mikróbmi, hubami;
  • normalizácia peristaltiky znížením objemu tekutiny vylučovanej do črevného lúmenu;
  • zastavenie zápalu a zabránenie šírenia infekcie do zdravých tkanív a orgánov.

  Jedinou kontraindikáciou pri užívaní drog je obštrukcia čreva. Suspenzie a kapsuly s Nifuroxazidom sú predpísané na dysbiózu akejkoľvek etiológie a používajú sa na liečbu dojčiat, tehotných žien a žien, ktoré dojčia dieťa.

  Adsorbenty

  Spolu s eubiotikami, adsorbentystať sa prvou voľbou pri liečbe dysbiózy. Sú nevyhnutné na odstránenie príznakov nerovnováhy v mikroflóre. Propagujúce patogénne baktérie uvoľňujú toxické zlúčeniny do črevného lúmenu, ktoré spôsobujú dyspeptické poruchy a celkovú intoxikáciu tela. Priebeh príjmu adsorbentov vám umožňuje viazať škodlivé látky, čím sa znižuje závažnosť klinických prejavov: nadmerná tvorba plynu, nevoľnosť, slabosť. Aké lieky sa môžu používať na liečbu dysbiózy:

  • Polysorb;
  • Enterosgel;
  • polyfepán;
  • aktívne uhlie;
  • Smecta.

  Všetky adsorbenty sa musia brať oddelene od ostatných skupín farmakologických prípravkov. Časový interval medzi prijatím by mal byť najmenej hodinu, inak sa terapeutická aktivita črevných antiseptík, antibiotík alebo probiotík významne zníži.

  Infúzie nechtíka, harmančeka a iných liečivých bylín sa používajú v ľudovom liečiteľstve na obnovu mikroflóry v črevách

  .

  Recepty tradičnej medicíny

  Dysbakterióza sa môže liečiť ľudovými liekmi, ale iba po konzultácii s gastroenterológom.

  Faktom je, že veľa zdravých potravín a liečivých bylín zvyšuje účinky farmakologických liekov. Ak sa vykonáva antibiotická terapia na obnovenie črevnej mikroflóry, súčasné použitie ľudových liekov spôsobí nežiaduce predávkovanie. Spolu sinfúzie takýchto liečivých rastlín sa môžu používať s liekmi:

  • lekáreň harmančeka;
  • ľubovník bodkovaný;
  • tymián;
  • citrónový balzam;
  • nechtíka lekárska.

  Na prípravu infúzie uvarte v litri 5 litrov vriacej vody. lyžice suchej trávy. Po 3 hodinách odmerajte a po raňajkách, obede a večeri si vezmite 0,5 šálky. V ľudovom liečiteľstve sa včelí lepidlo - propolis - aktívne používa na liečbu dysbiózy. Jeho zloženie obsahuje veľké množstvo organických zlúčenín s antimykotickými a antimykotickými účinkami. Priebeh propolisu vám umožňuje ničiť patogénne mikroorganizmy a stimulovať rast prospešných laktobacilov a bifidobaktérií.

  Podľa tohto receptu si môžete pripraviť nápoj:

  1. Zahrejte pohár mlieka a nalejte štiepku nasekaného propolisu.
  2. Varte na miernom ohni päť minút a nechajte vychladnúť.
  3. Pridajte lyžičku hustého kvetinového medu.

  Zdravú zmes vypite v pohári pol hodiny pred spaním. Liečebný priebeh trvá 1 - 2 týždne. Táto metóda liečby nie je vhodná pre ľudí s precitlivenosťou na včelárske výrobky.

  Recenzie

  Najlepším dôkazom toho, že rýchle zotavenie je možné až po kontaktovaní gastroenterológa, sú hodnotenia pacientov.

  Novikova Valentina, Perm:

  „Moje trávenie bolo úplne narušené po liečbe hnisavej tonzilitídy antibiotikami. Neustále sa objavovala nevoľnosť, pálenie záhy a hnačka. Horstprehltli pilulky, ale zhoršilo sa to. Musel som sa vzdať lekárov. Gastroenterológ rýchlo diagnostikoval dysbiózu, predpísal Linex Forte a pripravil šetrnú stravu. Hnačka zmizla za pár dní a po týždni liečby som sa úplne uzdravila. “

  Kurmoyartsev Ivan, Vladivostok:

  „Moja práca súvisí s nepretržitou komunikáciou s klientmi. Ľudia sú iní, občas prišli domov do čaty a dlho sa nemohli upokojiť. Asi po šiestich mesiacoch som si uvedomil, že často nechcem jesť, s kreslom boli problémy. Hneď ráno sa objavil pocit únavy a únavy. Keď lekár povedal, že mám dysbakteriózu, bol som dokonca rád, pretože som premýšľal o horšom. Lekár odporučil vypiť veľa Varents a biokefir, predpísaných Complivit, Persen a Bifiform. Stav sa ustálil po niekoľkých týždňoch. “

  Novozhilova Marina, Stavropol:

  „Okamžite som si uvedomil, že mám dysbiózu. Kúpil som si široko inzerovaného probiotika z lekárne, ale zhoršilo sa to. Gastroenterológ povedal, že liek je dobrý, ale nemá baktérie, ktoré moje črevo potrebujú. Podľa jej odporúčania Enterofuril a potom Hilak Forte pil 3 dni. Blaho sa zlepšilo takmer okamžite. Teraz, po užití antibiotík, vždy beriem toto probiotikum. “

  Gastroenterológ vám povie, ako možno liečiť patológiu a ako urýchliť regeneráciu. Dobre navrhnutý individuálny terapeutický režim súčasne odstráni príčinu dysbiózy a oslabí jupríznaky. Veľmi dôležité sú odporúčania lekára, ktoré majú pomôcť vyhnúť sa recidíve choroby.