Ako liečiť citlivosť zubov

Obsah

  Zubný lekár sa často lieči takým problémom, ako je zvýšená citlivosť zubov. Nepríjemné pocity sa vyskytujú, keď sú vystavené určitému dráždivému prostriedku, napríklad studenému alebo horúcemu jedlu, sladkým nápojom sýteným oxidom uhličitým atď. Niekedy sa nepríjemné pocity objavia aj v okamihu kontaktu zubnej kefky so zubom. Citlivosť zubov je potrebné liečiť komplexne. Ako - viac v článku.

  Vlastnosti liečby

  Je možné taký problém úplne zbaviť? Citlivosť zubov sa dokonale eliminuje pomocou špeciálnych zubných pást, gélov a mastí, výplachov. Okrem toho na záchranu prídu ľudové lieky, ktoré majú nižšie náklady ako hotové lieky, ale nie sú pre nich menej efektívne.

  Iba odborník si môže zvoliť najvhodnejšiu možnosť pre konkrétnu osobu. Pri výberovom procese zohľadnite úroveň citlivosti, ako aj sprievodné ochorenia, ktoré ovplyvňujú výsledok liečby. Vyžaduje si to tiež zmenu stravovania, s výnimkou potravín, ktoré dráždia a poškodzujú zubnú sklovinu.

  Všeobecné odporúčania na liečbu patológie zahŕňajú:

  • korekcia stravy;
  • vylúčenie prudkého poklesu teploty konzumovaných výrobkov (napríklad horúci čaj by sa nemal piť so zmrzlinou)
  • použitie zubnej kefky so strednou tvrdosťou;
  • použitie lekárskej pasty (pre citlivé zuby);
  • použitie gélov a pást, ktoré sa musia nanášať na povrch zubov;
  • prechod fyzioterapeutických procedúr, menovite elektroforéza pomocou vitamínu B1, vápnika alebo sodíka;
  • použitie ľudových prostriedkov, ktoré zvyšujú účinnosť hlavnej liečby predpísanej lekárom.

  Liečba takéhoto patologického stavu by mala byť komplexná a mala by zahŕňať všetky vyššie uvedené opatrenia.

  Odborná pomoc

  Zubný lekár pomôže liečiť precitlivenosť. Za týmto účelom sa vykonávajú špeciálne terapeutické opatrenia, ktoré zahŕňajú remineralizáciu zubnej skloviny. Tento postup sa uskutočňuje pomocou rôznych liekov na báze vápnika.

  Dôležité!Po aplikácii lekárskej pasty sa zuby dodatočne ošetria fluoridom.

  Po aplikácii prípravku obsahujúceho vápnik začne prenikať cez póry skloviny a transformovať na hydroxyapatit. Pri kontakte s fluórom vzniká nová zlúčenina - fluór-hydroxyapatit, ktorý má vysokú odolnosť voči kyslému prostrediu. To poskytuje spoľahlivé podmienky na zabránenie vylúhovaniu vápnika zo skloviny.

  Tesniaci tiefenfluorid

  Prípravok č. 1 je bohatý na bezvodý kremičitan horečnatý, bezvodý kremičitan hlinitý a fluorid sodný. V kompozícii je tiež destilovaná voda. Liečivo č. 2 obsahuje hydroxid vápenatý, metylcelulózu, destilovanú vodu.

  Medzi označenia na použitie:

  • znecitlivenie krku zuba;
  • prevencia patologických stavov, ako je kaz;
  • utesnenie minerálnych píl.

  Postup je nasledujúci:

  Prečítajte si tiež: Ako ošetrovať zuby doma
  1. Odstraňovanie zubného povlaku a kameňa.
  2. Sušenie zubov teplým vzduchom.
  3. Aplikácia tampónu navlhčeného v prostriedku č. 1 na krk zuba, pričom sa udržiava niekoľko minút.
  4. Použitie tampónu namočeného v prostriedku č. 2.
  5. Vypláchnutie úst.

  Po použití takéhoto prípravku nie je potrebné opakované sušenie zubov. Stravovanie sa môže uskutočniť okamžite. Opakovaná manipulácia - po 6-12 mesiacoch.

  Ak omylom prehltnete veľké množstvo lieku (5 ml alebo viac), musíte vypiť čo najviac vody alebo mlieka. Lekár podáva antidotum vo forme tekutého sadrového mlieka (1 lyžička na 200 ml tekutiny).

  MEXIDOL dent Sensitive

  Citlivé zuby možno liečiť aj pomocou nástroja, akým je Mexidol, ktorý obsahuje dusičnan draselný a antioxidant Mexidol. Liečivo sa vyrovná so zvýšenou citlivosťou zubnej skloviny a ďasien, pomáha znižovať bolesť, ktorá sa vyskytuje v reakcii na dráždivé látky.

  Zubná pasta Mexidol sa môže používať doma a nahrádza každodennú zubnú pastu

  .

  Tento liek patrí do skupiny antibakteriálnych látok a nepoužíva sa, ak má pacient individuálnu intoleranciuzložka obsiahnutá v zmesi.

  Pasta sa nanáša na vatový tampón po zákroku po niekoľko minút.

  Iné prostriedky

  Aktívne sa používa 10% glukanát vápenatý, ktorý sa uvoľňuje vo forme roztoku. Liek sa používa ako obklad, zvlhčujúci vatový tampón a aplikuje sa na zuby alebo vo forme výplachu úst. Po nanesení roztoku je zakázané jesť 2 hodiny.

  Lokálne lieky tiež pomôžu zbaviť sa precitlivenosti:

  • Bifluorid 12 lak v zmesi s fluoridom vápenatým a sodným;
  • prášok na prípravu roztoku Remodent so zinkom, horčíkom a železom v zmesi;
  • Fluoridový lak, ktorý na povrchu zuba vytvára žltý film, ktorý chráni pred dráždivými látkami;
  • Gél ToothMousse tiež vytvára ochranný film na povrchu zubov.

  V každom prípade lekár pred použitím ochranných prostriedkov vykoná terapeutické opatrenia na odstránenie sprievodných zubných chorôb (kazu atď.).

  Výrobky pre starostlivosť o domácnosť

  Zubné povrchy sa môžu čistiť špeciálnymi pastami, ktoré sú schválené na domáce použitie. V lekárňach sú prezentované rôzne podobné výrobky, ktoré môžu bojovať proti citlivosti zubov. Niektoré z nich:

  • Lacalut Extra Asset s octanom strontnatým, aminofluoridom, chloridom draselným a fluoridom sodným v zložení: pomáha blokovať nervové zakončenie, zmierňuje bolesti, ktoré sa vyskytujúv reakcii na pôsobenie podnetu nasýtenie zubnej štruktúry užitočnými stopovými prvkami;
  • Prezident Sensitive s dusičnanom draselným, hydroxyapatitom a fluoridom sodným v zložení: znižuje citlivosť zubov a nasýti sklovinu minerálmi;
  • Sensodyne F s jodidom sodným, citrát zinočnatý v zmesi: posilňuje sklovinu, znižuje citlivosť, zabraňuje zubnému kazu;
  • Lacalut Sensitive s fluoridom, fluoridom sodným, aminofluoridom v zložení: poskytuje zníženie citlivosti zubnej skloviny, ale s menšou účinnosťou v porovnaní s liekom Lacalut Extra Active;
  • Rox Sensitive s obsahom hydroxyapatitu vápenatého v zložení: pomáha posilňovať a chrániť sklovinu pred škodlivými účinkami, obnovuje ho na bunkovej úrovni, účinne odstraňuje plak, rozjasňuje povrch;
  • Originál Sensitive Oral-V Sensitive s hydroxidom vápenatým, oxidom kremičitým v zložení: pomáha odstraňovať vytvorený povlak, znižuje citlivosť na dráždivé látky;
  • Glister s fluoridom v zložení: pomáha spevňovať sklovinu, má ochranný účinok a tiež bieli, bez toho, aby poškodil povrch zubov.

  Ako jesť

  Spravidla sa vyskytujú nepríjemné pocity pri jedle sladkých, kyslých, sódy, citrusových plodov, ako aj teplých a studených potravín.

  Zaujímavé!Systematické používanie semien, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu, môže ovplyvniť citlivosť zubov.

  Na prevenciu a liečbu choroby je potrebné vylúčiť zo stravyvýrobky s vysokým obsahom cukru. Nezneužívajte kyslé potraviny, v ktorých sú prítomné kyseliny, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú sklovinu.

  Naopak, pre hyperestéziu budú užitočné tieto výrobky:

   81. mrkva bohatá na karotén, ktorá má priaznivé účinky na ďasná, zubnú sklovinu a ústnu dutinu ako celok;
  • mliečne výrobky bohaté na vápnik, čo je konštrukčnou možnosťou pre zuby;
  • morské plody bohaté na fosfor - užitočný stopový prvok pre zubnú sklovinu;
  • zelené, ktoré obsahujú organický vápnik;
  • morské riasy bohaté na jód, pomáhajú obnovovať metabolické procesy;
  • jablká, ktoré majú masáž ďasien, pomáhajú odstraňovať zubný povlak;
  • tekvica bohatá na zinok, fluór, selén, poskytuje bielenie skloviny, posilňuje zuby a obnovuje zdravie;
  • Cibuľa bohatá na kyselinu askorbovú a fytoncídy posilňuje ďasná.

  Ľudové lieky

  Hyperestézia sa lieči aj ľudovými liekmi. Medzi ne patria liečivé byliny, z ktorých sa pripravujú infúzie a odvary na vypláchnutie ústnej dutiny.

  Recept na bylinky je identický: 1 lyžica. suchá tráva alebo zber, nalejte horúcu vodu v objeme 250 ml, zapálte na 15 minút alebo trvajte na polhodine. Po odstránení z ohňa musí byť odvar tiež trvať, kým úplne nevychladne.

  Dubová kôra je spevňujúcim činidlom

  Môžu sa použiť tieto ľudové zložky:

  • harmanček: má antibakteriálne, sedatívne, protizápalové účinky, znižuje citlivosť a chráni pred škodlivými účinkami;
  • dubová kôra: má antiseptický a adstringentný účinok, inhibuje aktivitu zápalového procesu;
  • Highlander: znižuje citlivosť na dráždivé látky, odstraňuje nepríjemné pachy;
  • šalvia: má antiseptický, adstringentný, protizápalový účinok;
  • Nechtík: má protizápalové účinky a pomáha posilňovať sklovinu;
  • Oregano: má analgetický účinok.

  Byliny sa môžu užívať jednotlivo alebo v kombinácii. Propolis, ktorý má veľa liečivých účinkov, nie je o nič menej účinný pri liečení patológie. Okrem liečby hyperestéziou sa včelársky produkt používa pri liečbe mnohých ďalších chorôb vrátane vnútorných orgánov.

  Propolis sa žuva, alebo sa pripravuje infúzia s pridaním alkoholu. Vypláchnu ústa produktom a pripravia ho takto: nalejte kúsok alkoholu tak, aby ho tekutina zakrývala, a potom ho okamžite použite na určený účel.

  Zaujímavé!Dokonca aj naši predkovia používali teplé mlieko na liečenie zubných chorôb. Stačí natiahnuť malé množstvo takéhoto produktu do úst počas dňa a minútu opláchnuť.

  Nasledujúci recept s použitím jedlej sódy a oleja z čajovníkov: 0,5 lyžičky. zmiešajte sódu s niekoľkými kvapkami oleja, pridajte 0,5 vody.

  Výsledný produkt sa používa na prepláchnutie ústnej dutiny. Zmes sa vyrovná s precitlivenosťou a tiež odstraňuje plak.

  Pri liečbe hyperestézie sa prírodné šťavy používajú niekoľkokrát počas dňa na prepláchnutie ústnej dutiny. Môže to byť vodnica, uhorka, preslička s medom.

  Hyperestézia nie je nebezpečnou chorobou, ktorú je možné kontrolovať. Okrem toho má moderná medicína množstvo terapeutických opatrení, pomocou ktorých sa môžete rýchlo zbaviť patológie.