Ako liečiť cirhózu pečene

Obsah

  Cirhóza pečene je najzávažnejšou patológiou tohto orgánu, pri ktorej prestáva plniť svoje funkcie. Po vypočutí diagnózy majú pacienti záujem o to, či je možné vyliečiť cirhózu pečene a predĺžiť život chorého. Bohužiaľ, veľa lekárov si nemôže dovoliť slobodu a povzbudiť predpovede pacientov s cirhózou. Určitú úlohu tu zohrávajú príčiny, ktoré vyvolali patológiu, ako aj komplikácie, ktoré sa vyskytli na pozadí cirhózy. Vo väčšine prípadov pacienti zomierajú na pečeňové kómu, žalúdočné krvácanie alebo ascites.

  Lekári hovoria o cirhóze, keď bunky tohto orgánu - hepatocyty - podliehajú ireverzibilným patologickým zmenám. V zápalovom procese akejkoľvek etiológie sú mŕtve hepatocyty nahradené bunkami spojivového tkaniva, ktoré nevykonávajú funkciu hepatocytov. Lekári považujú tento proces za imunizápalový, pretože ich vlastné bunky tiež zabíjajú pečeň, čo predstavuje hrozbu pre ľudský život.

  Deštrukcia hepatocytov je počiatočné štádium cirhózy. Tieto bunky sa podieľajú na mnohých metabolických procesoch, neutralizujú toxíny v krvi. Okrem cirhózy sa pečeň „vypína“ z tráviaceho procesu a prestáva tu byť aj krvnou bariérou, kde v nej prechádzajú jedy a toxíny. V dôsledku toho sa vyvíja intoxikácia tela, čo ohrozuje všetky systémy a orgány.

  Cirhóza pečene je dnes jedným zvedúce choroby s vysokou úmrtnosťou. U mužov sa väčšinou vyskytuje cirhóza pečene, ale nízke percento žien trpí touto chorobou. U mužov sa vyvinie alkoholická cirhóza, ak zneužívajú alkohol. Cirhóza pečene u žien je diagnostikovaná častejšie pri vedení asociálneho životného štýlu. Hlavným problémom pri diagnostike cirhózy pečene sú mierne príznaky v počiatočnom štádiu ochorenia, keď pacientom môže pomôcť zachrániť orgán a zastaviť patologický proces. Z tohto dôvodu lekári diagnostikujú cirhózu predovšetkým v neskorom, dekompenzovanom štádiu. Tu otázka liečby za to nestojí, je dôležité zmierniť príznaky, predchádzať komplikáciám a čo najdlhšie predĺžiť život pacienta.

  Komplikácie pri cirhóze sú početné závažné choroby, ktoré zhoršujú kvalitu života pacienta

  .

  Konzervatívna liečba choroby

  Cirhóza je jednou z najťažších patológií, pretože vyvoláva závažné zmeny zo strany všetkých systémov a orgánov. Preto nie je možné povedať, že existujú úzko zacielené lieky, ktoré môžu liečiť cirhózu pečene. Na zlepšenie zdravotného stavu pacienta sa vykonáva komplexná terapia pozostávajúca z niekoľkých smerov.

  Kompenzovaná fáza cirhózy sa môže liečiť ambulantne. V tomto štádiu môže mať pacient zdravotné postihnutie tretej skupiny a môže byť vyňatý z určitých druhov práce. Kde liečiť dekompenzované štádium, povie to hepatológ vedúci pacienta.

  Toto sa môže uskutočniť buď na špecializovaných klinikách alebo v lekárskych výskumných ústavoch zaoberajúcich sa cirhózou. V dekompenzovanej fáze je pacient umiestnený na klinike, kde zostane na jednotke intenzívnej starostlivosti.

  Životný štýl a výživová strava

  V počiatočnej fáze cirhózy musia pacienti prehodnotiť svoj životný štýl a vylúčiť faktory, ktoré cirhózu vyvolali. Napríklad lekári dôrazne trvajú na odvykaní od fajčenia a zneužívaní alkoholu. Je vhodné opustiť lieky, ktoré majú toxický účinok na pečeň. Medzi ne patria niektoré psychotropné lieky, antibakteriálne látky, cytostatiká.

  Je tiež potrebné zmeniť režim - v kompenzovanom štádiu je preukázaná primeraná fyzická aktivita, ale počas dekompenzácie je nevyhnutný odpočinok na lôžku. Tým sa zlepší krvný obeh v pečeni a zlepší sa stav pacienta.

  Diétna strava je povinná - telo musí byť čo najviac vyložené, aby pečeň produkovala čo najmenšie množstvo žlče. Ak je vylučovanie žlče stále možné v kompenzovanom štádiu, hoci v obmedzených objemoch, potom už v štádiu dekompenzácie pečeň nezvláda úplne svoju funkciu a prestane produkovať žlč. Pankreas preberá funkciu trávenia, ktorá môže byť pri preťažení tiež zapálená.

  Pri liečení cirhózy sa pacientom odporúča dodržiavať diétu č. 5, lekár môžeodporučiť jeho rôzne možnosti. Pacienti s cirhózou by sa nemali unášať proteínmi - produkty ich rozkladu sú príliš ťažké na pečeň. Musíte tiež obmedziť používanie soli a pri ascite ju úplne opustiť. Alkoholická cirhóza pečene umožňuje úplné vylúčenie akýchkoľvek alkoholických nápojov zo spotreby.

  Lieky

  Pri cirhóze sa preukázalo niekoľko skupín liekov, ktoré majú odlišné ciele. Uvádzame hlavné zoznamy:

  1. liečivá na zlepšenie metabolizmu pečene a stabilizáciu bunkovej membrány hepatocytov sú Essentiale, Heptral, kyselina glutámová a lipoová, Hepa-Merz, obohatené doplnky a ďalšie;
  2. transfúzna terapia - spočíva v transfúzii krvi u pacientov s cirhózou. Je to dôležité pri hemoragickom syndróme, zlyhaní pečene, ascite. Najlepšie je transfúziu čerstvej krvi, je však možné použiť krvnú plazmu aj roztok albumínu;
  3. sa v kompenzovanom štádiu predpisujú pacientom glukokortikoidy podľa indikácie. Táto skupina liekov je obzvlášť cenná pre zlyhanie pečene a zväčšenie sleziny. Zoznam liekov a dávok je predpísaný prísne individuálne.

  Essentiale je dnes jedným z najúčinnejších hepatoprotektorov

  Detoxikácia

  Pretože pečeň prestane plniť svoje funkcie počas cirhózy, telo začne trpieť otravou toxínmi, ktoré vstupujú zvonka a tvoria savýsledok metabolizmu. Preto je veľmi dôležité vykonať detoxikačnú terapiu, ktorá zbaví telo od záťaže.

  Najskôr je potrebné predpísať lieky na zlepšenie trávenia. Ak gastrointestinálny trakt funguje hladko, potom toxíny nebudú trvať v črevách a nebudú sa viac absorbovať do krvi. Na normalizáciu trávenia je možné použiť pankreatín, kreon, mezim. Pri bolestivom pocite v žalúdku je indikované použitie enterosorbentov, napríklad aktívneho uhlia.

  Liečba komplikácií ochorenia

  Cirhóza pečene si okrem liečby základnej príčiny vyžaduje odstránenie symptómov patológie, ktoré sa objavujú počas jej vývoja.

  Ascites

  Ascites je jednou z hrozných komplikácií pri cirhóze. S rozvojom tohto príznaku sú pacienti hospitalizovaní, najmä ak sa prvýkrát objavil ascites. V nemocničnom prostredí lekári určia faktory, ktoré prispeli k vzniku tekutiny v brušnej dutine. Okrem toho sa vykonajú ďalšie štúdie orgánov vylučovacieho systému. Pri ascite lekár predpisuje diétu neobsahujúcu soľ na zníženie zadržiavania vody v tele a odstránenie opuchov.

  Ak odpočinok a strava neviedli v prvých dňoch liečby k pozitívnemu trendu, lekári predpisujú diuretiká. Aby sa normalizovala chemická rovnováha krvi po odstránení ascitu, uskutoční sa krvná transfúzia. Najbežnejšou komplikáciou v týchto prípadoch je nedostatok draslíka v tele, ktorý sa nadmerne vylučuje spolus močom. To vedie k rozvoju alkalózy a encefalopatie. Ak sa zistí takáto situácia, diuretiká sa zrušia, príjem bielkovín v tele je obmedzený, vykonáva sa terapia hepatoprotektormi.

  Závažné ascites u pacienta s cirhózou pečene s rozšírenými žilami

  U ťažko chorých pacientov s cirhózou je ascites ťažko liečiteľný. Najlepším výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť u pacientov s ascitom, je postupné odstraňovanie tekutín v množstve nie vyššom ako dva litre za deň, aby nedošlo k zhoršeniu zdravia.
  Krvácanie žalúdka

  Medzi komplikácie spojené s cirhózou patrí predovšetkým prevencia žalúdočného krvácania. Aby sa predišlo závažným symptómom, lekári injekčne podávajú lieky na zrážanie krvi, ako aj čerstvú krv. Intravenózne dostávajú pacienti vazopresín, ktorý dokonale obmedzuje malé krvné cievy a pomáha znižovať tlak portálnej vény. Ak sa u pacienta už objavilo žalúdočné krvácanie, mal by byť okamžite hospitalizovaný. Lekári používajú balónovú tamponádu, po ktorej sa uskutoční núdzové podviazanie rozšírených žíl.

  Zlyhanie pečene

  Ďalšou závažnou komplikáciou sprevádzajúcou cirhózu je zlyhanie pečene. V skutočnosti je to dôsledok choroby, keď pečeňové bunky jednoducho nedokážu plniť svoju funkciu. Malé množstvo zostávajúcich hepatocytov nemôže adekvátne fungovaťkompenzovať stratu buniek nahradených spojivovým tkanivom. V tomto prípade lekári hovoria o vývoji zlyhania pečene.

  Pri diagnostikovaní patológie je veľmi dôležité zabrániť tomu, aby pacient mal nástup pečeňového kómy, čo je hraničný stav, pri ktorom sa riziko úmrtnosti zhoduje s 90 percentami prípadov. V prípade ťažkej cirhózy sú pacienti hospitalizovaní a vykonáva sa denné monitorovanie hlavných ukazovateľov výkonnosti orgánu. Pri prudkom poklese hladín pečeňových enzýmov špecifických pre AST a ALT sa dá predpokladať, že sa vyvinie kóma.

  V tejto situácii je bielkovinové jedlo úplne vylúčené z diéty pacienta, výživa sa vykonáva pomocou sondy alebo intravenóznym podaním glukózy. Zavádzajú sa hepatoprotektory a detoxikátory - Ornizetil, Essentiale, kyselina lipoová, arginín. Na potlačenie rozvoja patologickej mikroflóry dostávajú pacienti antibakteriálne lieky - apicilín, polymyxín, tetracyklín, kanamycín. Až o týždeň neskôr, keď hrozba pečeňovej kómy ustúpi, je pacientovi umožnené proteíny v malom množstve.

  Chirurgická liečba choroby

  Chirurgická intervencia sa vykonáva predovšetkým s hrozbou portálnej hypertenzie alebo jej prítomnosti. Na odstránenie komplikácií s cirhózou je možné použiť niekoľko metód:

  • zavedenie vaskulárnej anastomózy;
  • ligácia artérie;
  • splenektómia.

  Pri zisťovaní portálnej hypertenzie a výbere možného riešenia situácie je dôležité zvážiťUmožňuje funkčný stav pečene túto operáciu. V niektorých prípadoch je to chirurgický zákrok, ktorý po chirurgickom zákroku vyvoláva zlyhanie pečene, preto je potrebné toto riziko vziať do úvahy a byť naň pripravené.

  kontraindikáciou k chirurgickému zákroku je v tomto prípade vek pacienta (neodporúča sa vykonávať chirurgický zákrok u ľudí starších ako 55 rokov) a zvyšujúca sa žltačka. Lekári vždy berú do úvahy aj štádium cirhózy - s kompenzovaným štádiom sú operácie zamerané na prevenciu krvácania pomerne úspešné, vykonávajú sa podľa plánu. Ale v dekompenzovanej fáze sa k chirurgickému zákroku pristupuje iba v prípade bezprostredného nebezpečenstva krvácania.

  Ak je pacient prijatý pomocou sanitky na vykonanie operácie so súčasným krvácaním, potom sa v tomto prípade zvyšuje riziko hepatálnej kómy v priamom pomere k času krvácania. Malo by sa pamätať aj na to, že akýkoľvek zásah môže vyprovokovať kómu. V tomto prípade lekári najčastejšie vykonávajú gastrotómiu a prišívajú žily srdcovej sekcie. Po operácii je dôležité pacienta monitorovať a predchádzať pooperačným komplikáciám.

  S významnými zlepšeniami naďalej liečia cirhózu doma.

  Ľudové lieky na liečbu choroby

  Liečba cirhózy pečene ľudovými prostriedkami je pomerne problematická, pretože bylinné prípravky sú mimoriadne slabé a nemôžu prispievať k regenerácii hepatocytov. Za zmienku tiež stojíväčšina zápalových procesov v pečeni v skorom štádiu je asymptomatická, preto sa patológia zistí, aj keď s ňou ľudové lieky nedokážu zvládnuť.

  Napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako eliminovať niektoré príznaky cirhózy a zmierniť priebeh choroby. Šťavy Normana Walkera, ktoré navrhol s cieľom odstrániť toxíny z pečene a zlepšiť jej výkonnosť, sú teda populárnymi liekmi na liečenie cirhózy. Prvým receptom na šťavu sú tri časti mrkvy, časť špenátu a repy, ktoré prešli odšťavovačom a vytlačili sa z dužiny. Druhým receptom je mrkvová šťava so špenátom v pomere tri ku dvom. A tretí recept je pohár čistej mrkvovej šťavy s niekoľkými lyžičkami čiernej reďkovky. Všetky tieto šťavy pomôžu odstrániť produkty rozpadu a toxíny, ktoré zostali v pečeni kvôli nemožnosti jej normálnej funkcie.

  Mrkvová šťava je základom všetkých receptov nápojov Norman Walker

  Pri cirhóze môžete tiež bodliak mariánsky, ktorý má dobrý regeneračný účinok. Čaj sa vyrába z toho - tráva a semená sa zmiešajú a 200 ml sa varí v pohári. Po pätnástich minútach sa suchý zvyšok odfiltruje a tekutina sa vypije ako čaj. Môžete trochu cukoriť. Bodliak pijúci mlieko sa odporúča trikrát denne pred jedlom. Okrem ostropestreca mariánskeho sa môžu použiť aj iné bylinky, ktoré lekár neodporučí, ak im nebudú kontraindikované.

  Cirhóza je jednou z najzávažnejších chorôb tohto orgánu. Poslednou fázou je vývojhepatokarcinóm, ktorý je smrteľný pre pacientov s cirhózou. Preto je veľmi dôležité neumožniť vývoj choroby, dodržiavať všetky opatrenia na prevenciu vírusovej hepatitídy, nezneužívať alkohol a správne jesť. Len v tomto prípade sa dá zabrániť vzniku cirhózy.