Ako liečiť chronickú únavu

Obsah

  Syndróm chronickej únavy je konštantná únava, ktorá prenasleduje človeka aj po dobrom odpočinku. Ohrozené sú ľudia, ktorí vedú aktívny životný štýl. Je potrebné liečiť chronickú únavu z dôvodu, ktorý prispel k jej výskytu.

  Charakteristiky liečby

  Pri prvej návšteve lekár zistí od osoby, čo by mohlo spôsobiť rozvoj chronickej únavy. Zistia, aký životný štýl má pacient, či odborná činnosť súvisí s fyzickým alebo duševným preťažením, ako človek žije.

  Okrem toho môžu ochorenie ovplyvniť stresové situácie, ktoré sa neustále vyskytujú, nesprávny životný štýl a zlá strava s obmedzeným príjmom vitamínov a minerálov. Nemenej dôležitú úlohu zohrávajú rodinné vzťahy medzi manželmi alebo inými príbuznými.

  Eliminácia takýchto zdrojov je ľahká. Vo väčšine prípadov vám to umožňuje vrátiť sa k pôvodnej pozitívnej nálade a normalizovať spôsob práce a odpočinku. Môžete založiť špeciálny denník, v ktorom môžete zostaviť plán liečebných opatrení pre dychové cvičenia, výživu, prechádzky po celý deň.

  Ak nie je možné samostatne určiť príčinu únavy, odporúča sa navštíviť lekára. Príčinou sú často závažné choroby, ako je anémia, patológie endokrinného systému a iné, ktoré si vyžadujú špecifickú liečbu.

  Dôležité!Liečba chronickyÚnava je možná iba zložitou metódou. Pacient nemusí zostať dlho na pokoji, potrebuje neustále pozorovanie, obklopený starostlivosťou a pozornosťou. Okrem toho sa musia dodržiavať všetky odporúčania a recepty ošetrujúceho lekára.

  Do komplexného zaobchádzania s CFS sú teda zahrnuté tieto opatrenia:

  • oprava odpočinku a práce, fyzická aktivita;
  • správna výživa - hladová strava;
  • absolvovanie kurzov segmentovej masáže, iné fyzioterapeutické procedúry;
  • návšteva psychoterapeuta, ktorý pomocou autogénnej výcvikovej metódy alebo iným spôsobom pomôže vrátiť psychoemotačný stav späť do normálu;
  • ak je to potrebné - berúc na vedomie lieky, berúc do úvahy príčiny patologického stavu (sedatíva, antidepresíva, sedatíva atď.);
  • terapia chronického ochorenia, pri ktorom je narušená výmena kyslíka v tele (nádcha a iné);
  • domáca terapia;
  • ľudové liečivá.

  Niekedy sa syndróm nedá úplne vyliečiť. V takýchto prípadoch lekár vyvinie špeciálny program na zníženie závažnosti nepríjemných symptómov a zníženie rizika negatívnych následkov.

  Životný štýl a fyzická aktivita

  V prípade chronického prepracovania sa človek obáva rýchleho zrútenia, zníženia emocionálnej nálady, bolesti hlavy a nedostatku záujmu o ľudí a okolité veci. Ak nezačnete včasnú korekciu klinických prejavov CFS, môžete spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy.

  Hlavným pravidlom je oprava životného štýlu a fyzickej aktivity, pričom pozorujeme, ktoré problémy sa dajú rýchlo zbaviť:

  • fyzická aktivita by mala byť mierna (10 minút ranných cvičení stačí na udržanie jeho tónu po celý deň);
  • dodržiavanie racionálneho režimu práce a odpočinku so starostlivosťou o prestávku každé 2 hodiny (trvanie odpočinku - najmenej 10-15 minút);
  • dodržiavanie správnej výživy so začlenením zdravých potravín s vysokým obsahom vitamínov, uhľohydrátov, bielkovín, tukov do stravy;
  • trvanie ročnej dovolenky nie je kratšie ako 3 týždne (tento čas je dostatočný na to, aby sa telo úplne odpočívalo a posilnilo sa v budúcom roku);
  • môžete navštíviť sanatóriá, výdajne, ktoré ponúkajú kurzy akupunktúry, masáže a ďalšie terapeutické opatrenia, ktoré vám umožňujú rýchlo obnoviť silu.

  Odporúča sa tiež vylúčiť dlhý čas pri počítači. V takom prípade pripadá hlavná záťaž na vizuálne zariadenie. Neustále nadmerné zaťažovanie spôsobuje bolesti hlavy, zvýšené slzenie, rýchlu únavu.

  Masáž očí je skvelým spôsobom boja proti únave

  .

  Doma môžete používať špeciálne masážne prostriedky pre oči, ktoré pomáhajú zmierniť únavu a eliminujú opuchnuté kruhy pod dolnými viečkami.

  Diéta

  Ak je neustála únava spôsobená výživovými chybami,je potrebná jeho oprava. Dôvodom je nedostatočný obsah užitočných látok v tele, ktoré mu dodávajú silu a energiu. Tento omyl môže pomôcť vyriešiť osviežujúca káva alebo energetický nápoj.

  Odborníci na výživu odporúčajú zahrnúť čo najviac potravín, ktoré obsahujú železo. Takáto látka dodáva kyslík do všetkých vnútorných orgánov. Denný príjem vitamínu by nemal byť nižší ako 18 mg.

  V prípade nedostatočnej spotreby sa človek rýchlo unaví aj po vykonaní ľahkej fyzickej úlohy: metabolické procesy v tele sa spomaľujú. Do stravy by sa preto mali zaradiť chudé mäso, morské plody, pečeň, hrach, granátové jablko, pomaranč, listová zelenina a zelená zelenina.

  ​​

  Potraviny bohaté na uhľohydráty sú rovnako užitočné. Jedná sa o čerstvé ovocie, obilniny, varené zemiaky, chlieb. V kombinácii s takýmto jedlom sa odporúča užívať tuky a bielkoviny. Napríklad raňajková kaša s vareným mäsom alebo jogurt s ovocným šalátom.

  Orechy, ktoré dodávajú silu a zvyšujú výkonnosť, zvyšujú vitalitu. Obsahujú užitočné proteíny, nenasýtené mastné kyseliny. Napriek efektívnosti je potrebné poznamenať, že majú vysoký obsah kalórií, takže ich používajú v malom množstve.

  Potraviny, ktoré obsahujú kyselinu askorbovú, regulujú syntézu karnitínu, látky, ktorá spaľuje tuky a dodáva telu energiu. Medzi výrobky, ktoré ho obsahujú, patria ríbezle, šípky, ovocie a zelenina,citrusové ovocie.

  Poznámka!Výživa pacienta s CFS by mala byť frakčná. Je lepšie jesť v malých porciách, ale často počas celého dňa. Optimálna prestávka medzi jedlami je 2 hodiny.

  Ak ochorenie progreduje s príznakom, ako je napríklad bolesť hlavy, je pravdepodobné, že telo je dehydratované. V takom prípade je potrebná korekcia pitného režimu pomocou 100 ml čistej vody každú hodinu. Voda môže byť nahradená zeleným čajom.

  Fyzioterapia

  Lekári často predpisujú kurzy fyzioterapie, aby sa zbavili neustálej únavy. Jednou z metód je prijatie kyslíkových kúpeľov, ktoré zabezpečujú prenikanie kyslíka cez bunky kože. To prispieva k stimulácii nervových receptorov, aktivácii nervového systému.

  Vo fyzioterapeutickej miestnosti sa môžu konzumovať kyslíkové koktaily. Je to pena, ktorá je naplnená 95% lekárskymi kyslíkami naplnenými bublinami. Základ kokteilov - šípkové sirupy a koreň sladkého drievka. Systematické používanie nápoja vám umožňuje aktivovať motor, sekrečné funkcie, normalizovať stav centrálneho nervového systému, tlak, činnosť vnútorných orgánov a systémov.

  Ďalšou účinnou technikou je masáž chrbtice. Táto metóda liečby môže zlepšiť celkový zdravotný stav, udržať telo v dobrom stave a dodať mu vitalitu. Optimálne trvanie masážneho sedenia je 10–20 minút. To stačí na normalizáciu všeobecného stavu.

  Masáž chrbta má relaxačný účinok

  Je potrebné zdôrazniť aj nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

  • akupunktúra pomáha zmierňovať bolesť, pokoj, dodáva vitalitu;
  • hydroterapia pomáha zmierniť nervové napätie, príznaky bolesti, má upokojujúci a relaxačný účinok;
  • cvičebná terapia zlepšuje prietok krvi, obnovuje energetický metabolizmus v tele, zmierňuje stres;
  • laserová terapia pomáha aktivovať proces samoregulácie, urýchľuje metabolizmus, normalizuje centrálny nervový systém;
  • magnetoterapia obnovuje činnosť štítnej žľazy, imunitný systém a má analgetický a relaxačný účinok.

  Fytoaromatiká nie sú o nič menej účinné. Je vedecky dokázané, že pachy pozitívne ovplyvňujú nielen fyzickú pohodu, ale aj emocionálne zlepšenie vnútornej rovnováhy, náladu.

  Psychoterapeutické sedenia

  Účel kognitívno-behaviorálnej terapie je určený pre psychologické stavy a chronické patológie, najmä pre syndróm chronickej únavy.

  V súvislosti s týmto ochorením sa vykonalo 15 štúdií zameraných na jedincov, ktorí sa podrobili CBT (kognitívno-behaviorálna terapia). Podľa výsledkov sa zistilo, že u týchto pacientov bola únava na konci liečby minimalizovaná, na rozdiel od tých, ktorí dostávali inú liečbu. Ak porovnáte percento, dopadlo to na 40%: 26%.

  Najlepšie výsledky liečby sa pozorujú u pacientov, ktorí spĺňajú tieto kritériá:

  • nízkaporušenie postihnutia;
  • osoby, ktoré nepriznávajú maximálny význam nepríjemným symptómom;
  • jednotlivci, ktorí úplne dodržiavajú lekársky predpis.

  Zaujímavé!Kognitívno-behaviorálna terapia je účinnejšia ako iné metódy psychoterapie, ako sú relaxácia, poradenstvo, podpora, výcvik atď.

  Lieky

  Vzhľadom na dôvod vzniku syndrómu chronickej únavy môžu byť potrebné lieky. Ak sú prítomné fyzické príznaky, ako sú bolesti hlavy, svalov alebo kĺbov, predpíšte nesteroidné protizápalové lieky. Zástupcovia - diklofenak, ibuprofén, aspirín.

  Multivitamínové činidlá pomáhajú obnovovať metabolické procesy, dopĺňajú energetické zásoby a posilňujú ochrannú funkciu tela. Môžu to byť také prostriedky ako Complivit, Vitrum alebo iné, ktoré sa užívajú s jedlom.

  Silnejšie ako multivitamíny sú imunostimulanty, ktoré tiež zvyšujú imunitu. Používa sa pri mnohých chronických patológiách, vrátane CFS, pri nachladnutí, sprevádzaných narušením procesu dodávania kyslíka do tela. Patria medzi ne Immudon, Immunal a kol.

  Ak je CFS spôsobená vírusovými časticami, je potrebné prijatie antivírusových liekov. Pomáhajú spomaliť množenie patogénov, zabrániť ich šíreniu v tele a zničiť ich. Je to takViferon, Kagocel a kol.

  Befol je liek predpísaný na závažné emocionálne poruchy

  Psychotropné lieky, nootropiká, antidepresíva poskytujú stimuláciu centrálneho nervového systému, používajú sa na predĺženú depresiu, stresové stavy a syndróm úzkosti. Zástupcovia - imipramín, befol, paroxetín a iné.

  Sedatíva predpísané pre mierne narušenie emocionálneho stavu nie sú o nič menej účinné. Jedným z nich je hotový liek Valerian.

  Homeopatia

  Homeopatická liečba je už dlho známa pre svoju účinnosť. Vedci vyvinuli lieky, ktorých účinok bol zameraný na určitý stav:

  • Arnica 6 - fyzické a psycho-emocionálne nadmerné zaťaženie, slabosť (užívajte 2 - 3 tablety súčasne medzi jedlami);
  • Čína 6 - obdobie po vyliečení závažnej choroby, predĺžená fyzická námaha, ktorá spôsobuje stratu vitality, laktácia, predĺžená menštruácia (3 tablety až 4-krát denne);
  • Cocculus 3 - nervové vyčerpanie, nadmerný psychický stres, nespavosť, ktorá sa vyskytuje pri závratoch, všeobecná nevoľnosť (užívať 5 tabliet až 4-krát denne);
  • Argentum Nitricum 6 - slabosť, chvenie rúk a nôh, narušená koordinácia pohybov, závraty (3 tablety až 4-krát denne);
  • Nux Vomica 6 - duševná a fyzická nadmerná práca, hrubý životný štýl so zneužívanímalkohol (3 tablety až 4 krát denne);
  • Selen 6 - fyzická a duševná únava (3 tablety 4-krát denne).

  Dôležité!Homeopatia je obzvlášť účinná, ak sa vykonáva spolu s psychoterapeutickými sedeniami. To nám v komplexe umožňuje normalizovať psychoemotačný stav, zmeniť náš postoj ku konfliktným situáciám a iným traumatickým faktorom.

  Ľudové lieky

  Doma môžete doplniť hlavné liečebné postupy ľudovými liekmi. Niektoré z výrobkov a prírodných látok majú pozitívny vplyv na vitalitu:

  • med a ocot - 100 g včelárskeho produktu sa zmieša s octom jablčného muštu v objeme 3 lyžičky, požité 1 lyžička. denne;
  • Zázvor - 150 g sušeného a mletého koreňa sa naleje vodkou v objeme 1 liter, trvá na tom týždeň, ústne sa podáva 1 lyžička. za deň;
  • škorica - 50 g prášku sa naleje vodkou v objeme pol litra, trvá na tom 7 dní, perorálne sa vyberie 0,5 lyžičky. za deň;
  • kefír - 100 ml mliečneho výrobku sa zmieša s vodou v rovnakom objeme a medom v množstve 2 lyžičky, perorálne pred spaním;
  • zložky zo žihľavy a púpavy sa odoberajú v objeme 100 g, rozdrvia sa, vylejú sa vodka v množstve 300 ml, podávajú sa jeden týždeň infúziou, perorálne sa podávajú 1 lyžičku. 2-krát denne;
  • cibule - nakrájané na plátky naplnené pohárom s objemom 250 ml, zmiešané s rovnakým množstvom medu, trvajúce 3 dni, perorálne podávané 1 polievková lyžica. l. pred jedlom.

  Bv niektorých prípadoch sa pri ľudových liekoch, pretože monoterapia môže úplne zbaviť chronickej únavy.

  Záver

  Syndróm chronickej únavy je liečiteľné ochorenie. Stačí identifikovať skutočnú príčinu tohto stavu a začať vhodnú liečbu. Vo väčšine prípadov je možné patológiu vylúčiť neliečivom, aj keď závažné prípady majú priaznivý výsledok, ak sú splnené podmienky a odporúčania ošetrujúceho lekára.