Ako liečiť chronickú prostatitídu

Obsah

  Chronická prostatitída je patológia prostaty, ktorá sa vyznačuje pomalým priebehom s častými relapsmi. Ochorenie je často komplikované infekciami, vrátane pohlavne prenosných infekcií. Vo väčšine prípadov sa prostatitída vyskytuje po preniknutí patogénnych mikroorganizmov do močového systému.

  Na odstránenie negatívnych príznakov je potrebný komplexný prístup k liečbe. Aby sa dalo posúdiť, či je možné liečiť lieky proti chronickej prostatitíde, môže to urobiť iba urológ. S rozvojom veľkého počtu komplikácií chirurgický zákrok zastaví postupne sa šíriaci zápal v prostate.

  Základné pravidlá liečby patológie

  Pri absencii lekárskeho zásahu alebo zanedbávaní odporúčaní urológa sa akútna prostatitída v 90% prípadov stáva chronickou. Choroba môže byť asymptomatická po dlhú dobu, ale pod vplyvom provokujúcich faktorov sa vyskytujú exacerbácie. Vyznačujú sa bolesťami v dolnej časti brucha, bolesťou a pocitmi pálenia pri vyprázdňovaní močového mechúra, poruchou močenia, zníženým libido.

  Prognóza úplného zotavenia závisí od mnohých dôvodov:

   12. včasná návšteva urológa s cieľom získať kvalifikovanú pomoc;
  • výsledné deštruktívne zmeny v tkanivách prostaty;
  • vek a všeobecné zdravie človeka;
  • integrovaný prístup k liečbe;
  • prítomnosť akéhokoľvekanamnéza.

  Štatistiky sú sklamaním - iba 30% pacientov s diagnostikovanou chronickou prostatitídou je úplne vyliečených. Vo všetkých ostatných prípadoch je preukázané, že muži užívajú farmakologické preparáty a vykonávajú fyziologické postupy na zmiernenie príznakov a zníženie závažnosti zápalového procesu.

  Zníženie libida často spôsobuje neurologické poruchy a depresívny stav u mužov. Pacienti budú potrebovať konzultáciu s psychológom alebo psychoterapeutom, ktorý zvyčajne odporúča užívať antidepresíva: Afobazol, Coaxil, Lyudiomil, Anafranil alebo pľúcne sedatíva - Tenoten, Persen, Deprim.

  Cvičebná terapia pomáha urýchliť zotavenie z chronickej prostatitídy

  .

  Odporúčania urológov

  Otázka, či sa dá chronická prostatitída navždy vyliečiť, sa často pýtajú muži, ktorí už dlho používajú tie najlepšie tablety a drahé rektálne čapíky. Ale choroba, ak ustúpila, iba dočasne, a potom sa znova pripomenula s akútnym relapsom. Pred začatím liečby lekár vždy upozorňuje pacienta, že samotné užívanie liekov nebude stačiť na úplné uzdravenie. Prostatitídu získali iba tí pacienti, ktorí vo svojom obvyklom životnom štýle urobili významné zmeny.

  Ak sú tieto podmienky splnené, môžete sa natrvalo zbaviť zápalu prostaty:

  • nedostatokpodchladenie. Vynikajúcou prevenciou relapsov chronickej prostatitídy bude jemné kalenie, napríklad denné vzduchové kúpele;
  • pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra. Muži, ktorí odložili ísť na toaletu, vyvolali stagnáciu moču a rozvoj zápalu v prostate;
  • motorická aktivita. Sedavý spôsob života vedie k poruchám krvného obehu v panvových orgánoch. Uroológovia odporúčajú vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe a vzpieraniu, ale fyzioterapeutické cvičenia a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu budú veľmi užitočné;
  • vylúčenie stlačenia a modriny hrádze. Cyklistika, jazdecký šport, motokrosové preteky často spôsobujú zranenia;
  • bežné pohlavie. Prostatitída sa u mužov často vyvíja bez sexuálneho styku alebo s nadmernou sexuálnou aktivitou. Je dôležité pozorovať umiernenosť, aby sa zabránilo prerušeniu alebo predĺženiu pohlavného styku. Prítomnosť jedného partnera neovplyvňuje výskyt prostatitídy, ale bude slúžiť ako vynikajúca záruka opätovnej infekcie pohlavne prenosnými infekciami;
  • Včasná liečba chronickej zápchy. Ťažkosti s pohybmi čriev spôsobujú nadmerné namáhanie človeka, ktoré môže mať negatívny vplyv na prostatu. Gastroenterológovia zvyčajne pre mužov s prostatitídou odporúčajú užívanie liekov s laktulózou, ktoré pôsobia jemne a efektívne;
  • vzdať sa zlých návykov. Počas relapsov musíte úplne vylúčiť použitiealkoholických nápojov av období odpustenia dane obmedziť ich množstvo. Fajčenie negatívne ovplyvňuje stav krvných ciev, vrátane ciev nachádzajúcich sa v prostate;
  • vyhnúť sa stresu. Často vyvolávajú neurologické poruchy a depresiu. Prijatie adaptogénov a upokojujúcich liekov s miernym účinkom pomôže zvýšiť odolnosť proti stresu.

  Ak je liečba chronickej prostatitídy neúspešná, urológovia predpisujú pacientom lekárske vyšetrenie dvakrát ročne. Pozostáva z laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. To vám umožní pozorovať dynamiku patologického procesu a zastaviť vývoj zápalu v čase.

  Pri liečbe chronickej prostatitídy sa lieky používajú na normalizáciu močenia

  Použitie farmakologických prípravkov

  Pri výbere metód liečby chronickej prostatitídy lekár zohľadňuje výsledky laboratórnych testov, ultrazvuku, počítačovej tomografie, cystoskopie. Pri detekcii infekčných patogénov sa spravidla vyžadujú antibiotiká a antimikrobiálne látky. Pred liečbou chronickej prostatitídy sa ukázalo, že patogénne baktérie patria k určitému typu a ich citlivosť na antibakteriálne látky.

  Na odstránenie patogénov z prostaty sa používajú tieto širokospektrálne lieky:

  • Josamycín;
  • doxycyklín,
  • amoxicilín;
  • ciprofloxacín;
  • klaritromycín;
  • ​​
  • Ofloxacín;
  • Norfloxacín.

  Na liećbu rozvinutej dysbiózy po antibiotickej terapii sa pacientom predpisuje priebeh probiotík a eubiotík: laktobaktín, bifidumbaktín, linex, enterol, bifiform. Tieto lieky rýchlo obnovujú prospešnú črevnú mikroflóru, zlepšujú trávenie a normalizujú peristaltiku.

  V terapeutickej schéme lekár zahŕňa prostriedky na interné a externé použitie, ktoré môžu zastaviť všetky patologické procesy pri chronickej prostatitíde:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť hepatitída C
  • analgetiká a antispasmodiká - Spazmalgon, Analgin, Baralgin, Spazgan, Trigan - pomôžu eliminovať bolestivé pocity;
  • zastavenie šírenia zápalu umožní použitie nesteroidných protizápalových liekov - ibuprofén, nimesulid, ketoprofén, diklofenak, meloxikam a (alebo) hormonálne lieky, ktoré urológovia vyberajú individuálne pre každého pacienta;
  • Alfa-blokátory - finasterid, doxazosín, alfuzosín, tamsulozín, terazozín - uľahčia vyprázdňovanie močového mechúra;
  • urýchli zotavenie, zvýši odolnosť tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám, imunomodulátory, imunostimulanty, vitamínové komplexy so stopovými prvkami - tamiflu, imunitný systém, tinktúra Echinacea, selmevit, Complivit, vitrum, centrum;
  • svalové relaxanciá (baklofén, Midokalm, Sirdalud) znížia tón hladkého svalstva.genitourinárny systém.

  Samozrejme, všetci muži majú záujem o to, koľko chronickej prostatitídy je možné liečiť antibiotikami a antispasmodikami. Tento proces trvá niekoľko týždňov a pri vážnom poškodení tkanív prostaty trvá liečba mesiace. Súčasné užívanie drog na vnútorné aj miestne použitie pomáha urýchliť regeneráciu. Praktizuje sa použitie rektálnych čapíkov Vitaprost, Diclofenac, Prostatilen, Prostopin, Ichthyol. Majú schopnosť rýchlo zastaviť zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v prostate.

  Nechirurgické metódy liečby

  Vyhýbanie sa chirurgickému zákroku a zvyšovanie účinkov farmakologických látok pomôže mnohým technikám obnoviť funkčnú aktivitu prostaty. Väčšina z nich nie je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi. Iba v niektorých prípadoch sa vyžaduje použitie injekčných roztokov na lokálnu anestéziu.

  Nechirurgická liečba prostatitídy má pozitívny vplyv na prostatu:

  • zlepšený prísun krvi. Počas procedúr je krvný obeh v panvových orgánoch normalizovaný. Prostata začína dostávať liečivé, výživné, biologicky aktívne látky. Patogény vylúhujú patogény a toxické produkty svojej životnej činnosti;
  • zvýšila rýchlosť odtokulymfatická tekutina. Po včasnom odstránení lymfy z prostaty prestanú stagnovať patologické procesy;
  • normalizácia metabolizmu. Obnovenie optimálneho metabolizmu umožňuje lepšie zásobovanie tkaniva prostaty molekulárnym kyslíkom. Urýchľuje sa regenerácia poškodených buniek a regenerácia tkaniva žľazy;
  • šľachtenie tajomstva. Prostata je zbavená vírusov, baktérií, húb s včasnou sekréciou.

  Všetky nechirurgické lekárske postupy zvyšujú priepustnosť tkanív pre stopové prvky a vitamíny. Tieto biologicky aktívne zlúčeniny pomáhajú zvyšovať lokálnu imunitu a znižujú závažnosť zápalového procesu.

  Sviečky používané pri liečbe chronickej prostatitídy pomáhajú rýchlo zastaviť zápalový proces

  Magnetická terapia

  Liečba chronickej prostatitídy pomôže liečiť prostatu s konštantným alebo striedavým magnetickým poľom. Pred zákrokom odborník vypočíta frekvenciu aktuálneho, trvanie a počet relácií. Tieto parametre závisia od stupňa deštrukčných zmien v prostate. Zvyčajne potrebuje človek 5 až 10 relácií magnetoterapie, aby sa uzdravil.

  Pred zákrokom sa kovové platne pripevňujú k určitým oblastiam pokožky. Nachádzajú sa v sakrálnej oblasti a bedrovej chrbtici. Za akupunktúrne body sú zodpovedné práve tieto orgányzdravie mužov. Niektorí odborníci praktizujú umiestňovanie dosiek čo najbližšie k miestu, kde prebieha zápalový proces - na perineu.

  80. Terapia UHF

  Táto metóda sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - ultrafrekvenčného generátora prúdu. Kondenzátorové dosky sú pripojené k zariadeniu, ktoré vytvára kmity. Ovplyvňujú poškodené oblasti prostaty, majú dekongestantný, bakteriostatický a protizápalový účinok. Vďaka tejto kombinácii sa regenerujú procesy v tkanivách prostaty.

  Ľudské telo nemá schopnosť absorbovať vysokofrekvenčné polia, takže prúd preniká do značnej hĺbky. Doštičky, ktoré akumulujú náboj, sa nachádzajú na stranách prostaty. Vznikajúce vysokofrekvenčné vibrácie prenikajú do prostaty. V závislosti od diagnostikovaných lézií postačuje na 5 až 10 sedení úplné zotavenie trofizmu a funkčnej aktivity žľazy.

  Elektroforéza

  Liečba chronickej prostatitídy elektroforézou vám umožňuje rýchlejšie dosiahnuť pozitívny výsledok pri zastavení zápalového procesu. Farmakologické prípravky pod vplyvom elektrických impulzov úplne prenikajú do infekčných ložísk. Ako lieky sa používajú látky s antibakteriálnymi, antispasmodickými a analgetickými účinkami. Tento spôsob dodávania liečiva pomáha predchádzať vedľajším účinkom.

  Postup spočíva v tom, že sa gázy z gázy namočené v roztokoch liekov na tele pacienta.

  Nad nimi sa ukladajú kovové dosky, ktorými prechádza elektrický prúd. Pod jeho pôsobením dochádza k rýchlej a úplnej absorpcii živín. Trvanie procedúry je 15 minút.

  Masáž prostaty

  Počas procedúry urológ pôsobí na prostatu z konečníka. Masáž sa používa v diagnostike na odber biologickej vzorky na laboratórny výskum. Ak sa u nich nenašli žiadne infekčné patogény, potom je indikovaný postup pre pacientov na odstránenie stagnácie v prostate. Je vhodné masírovať prostatu chronickou formou patológie, ktorá sa vyskytuje bez výrazného syndrómu bolesti.

  Na uľahčenie sekrécie lekár vloží prst do konečníka a prehmatá prostatu. Procedúra spočíva v masáži periférnych a potom centrálnych častí orgánu genitourinárneho systému. Pri masáži prostaty je charakteristická zvýšená intenzita pohybov. Urológ dokončí postup po izolácii malého množstva biologickej tekutiny z močovej trubice.

  Chirurgická liečba

  Potom, ako sa u pacienta diagnostikuje chronická prostatitída, sa liečba vykonáva pomocou liekov. Chirurgický zákrok je indikovaný u mužov, ktorí majú závažné komplikácie tohto ochorenia. Pri výbereChirurgická technika, lekári preferujú minimálne invazívne metódy, pri ktorých je poškodenie kože a mäkkých tkanív minimálne. Medzi hlavné indikácie pre chirurgický zákrok patrí závažná porucha močenia, silná bolesť v dolnej časti brucha a výskyt čerstvej krvi v moči.

  Aké operácie sa najčastejšie vykonávajú pri chronickej prostatitíde:

  • circumcisio. Počas operácie sa vykonáva obrezanie predkožky. Indikácie pre circisio sú fimóza, zápalový proces na glans penis, prenikanie infekčných patogénov z prostaty do ďalších orgánov genitourinárneho systému;
  • resekcia prostaty. Chirurgický zákrok spočíva v odstránení časti prostaty, ktorá prešla deštruktívnymi zmenami. Resekcia sa vykonáva endoskopicky a nevyžaduje dlhé rehabilitačné obdobie;
  • prostatektómia. Operácia sa najčastejšie predpisuje mužom, u ktorých bola diagnostikovaná zhubná novotvar prostaty. Počas operácie sa celá žľaza prostaty odstráni laserom alebo skalpelom;
  • drenáž. Endoskopická chirurgia je nevyhnutná na otvorenie abscesu alebo odstránenie benígnej novotvary. Prostredníctvom močovej trubice chirurg vkladá špeciálne zariadenie s integrovanou kamerou. Umožňuje vám vizualizovať, čo sa deje na monitore.

  Chirurgia je indikovaná aj pre sklerózu semenných tuberkulóz. Tento patologický procesvyznačujúce sa porušením priechodnosti ciest, ktorými dochádza k sekrécii. Výsledkom je zníženie lokálnej imunity a bunkovej obrany prostaty. Deštruktívne zmeny sa prejavujú slabým orgazmom, bolesťou pri ejakulácii, malým množstvom spermií. Aby sa odstránili negatívne symptómy, chirurg vykoná resekciu semennej tuberkulózy, odreže vazelíny a semenné vezikuly.

  Pri liečbe chronickej prostatitídy sa liečivé byliny používajú na zlepšenie celkového zdravia

  Liečba ľudovými liekmi

  Na rozdiel od akútnej formy choroby s chronickou prostatitídou je použitie finančných prostriedkov získaných podľa receptov tradičných liečiteľov povolené. Nemali by však nahrádzať farmakologické prípravky, ale mali by sa používať ako súčasť komplexnej liečby. Napriek protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam infúzií a bylín nemajú schopnosť ničiť patogénne mikroorganizmy. Ľudové liečivá môžu zabrániť výskytu recidív v patológii prostaty, ako aj obnoviť funkčnú aktivitu prostaty počas rehabilitácie.

  Najvýznamnejšie použitie takýchto infúzií:

  • vložte do smaltovanej nádoby 10 suchých bobúľ kalina, divej ruže, malín a hloh. Nalejte rastlinné suroviny s litrom vriacej vody a nechajte 2 hodiny. Kmeň, vypite pol pohára pred jedlom;
  • Nalejte 3 lyžice do termosky lyžica lístia brusnice, harmančekaa medveďa. Nalejte 0,5 litra vriacej vody, nechajte 2 hodiny. Kmeň, vezmite 100 ml lieku pred každým jedlom;
  • vložili 7 lyžičiek do termosky lyžice medveďových uší a 3 lyžice. lyžica nástupníctva. Nalejte liter vriacej vody, nechajte pôsobiť 5 hodín. Kmeň a trvať 3 lyžice. polievkové lyžice nápoja 5-6 krát denne.

  Pre všetky tieto rastliny je charakteristický diuretický a protizápalový účinok. Po absolvovaní domáceho používania infúzií sa močenie normalizuje a infekčné patogény sa rýchlo vymývajú z prostaty. Antiseptické vlastnosti bylín sa používajú na odstránenie toxických baktérií z prostaty.

  Ľudoví liečitelia odporúčajú, aby muži s chronickou prostatitídou zahrnuli do svojich jedál petržlen, cesnak, med a tekvicu. Zloženie týchto výrobkov zahŕňa mnoho minerálnych zlúčenín, vitamíny, fytocídy. Biologicky aktívne látky zvyšujú odolnosť ľudského tela voči infekciám, bránia rastu a množeniu patogénnych baktérií. Uroológovia radia pacientom, aby namiesto kávy pili šípkový čaj, harmančekový čaj a brusnicovú šťavu.

  Ako rýchlo a účinne liečiť chronickú prostatitídu je dobre známy iba špecializovanému lekárovi - urológovi. Po vykonaní vyšetrenia a štúdiu patológií v histórii vypracuje optimálny terapeutický režim pre konkrétneho pacienta. Toto umožní liečbu čo najskôr a zabráni progresii choroby. Recenzie mužovdôkaz, že chronická prostatitída je úplne liečiteľná.

  Vladimir, Rostov na Done:

  „Mal som podozrenie, že niečo nie je v poriadku, keď som niekoľkokrát začal chodiť na toaletu. Manželka trvala na návšteve urológa, ktorý diagnostikoval chronickú prostatitídu v počiatočnej fáze. Lekár predpísal čapíky Doxycyklín, Metronidazol, Omnic a Prostatilene. „Zlepšenie prišlo o niekoľko dní ao mesiac neskôr sa v laboratórnych testoch nenašli žiadne baktérie.“

  Ivan, Voronezh:

  „Chronická prostatitída bola diagnostikovaná pred pár rokmi, ale nebol som vážne liečený. Preto pred šiestimi mesiacmi sa všetky príznaky objavili okamžite - stlačené, takže som sa ponáhľal k urológovi. Lekár zistil ťažký zápal v prostate, dokonca trval na operácii. Ale rozhodli sme sa začať s tabletkami. Vzal Norfloxacín, Doxazosín, pil Spazmalgon a Diclofenac na bolesť. Liečba trvala niekoľko mesiacov, ale nedošlo k operácii. “

  Stepan, Moskva:

  „Vďaka kompetentnému urológovi som sa rýchlo zbavil chronickej prostatitídy. Vyšetrenie sa uskutočňovalo tri dni a potom začali podľa tohto systému piť amoxicilín, biseptol, Ofloxacín. Vzal si dobré vitamíny a chodil na hodiny fyzickej terapie. Príznaky zmizli druhý deň po užití tabliet. O tri týždne neskôr urológ povedal, že som úplne zdravý. ““