Ako liečiť chronickú gastritídu

Obsah

  Chronická gastritída je patológia žalúdočnej sliznice sprevádzaná zápalovým procesom. Etiológia choroby je založená na bakteriálnych, chemických, tepelných a mechanických provokačných faktoroch. Klinický obraz chronickej gastritídy je charakterizovaný dyspeptickými poruchami: nevoľnosťou, zvracaním, kyslým grganím, zvýšenou tvorbou plynov, bolesťou v epigastrickej oblasti. To vedie k zhoršeniu celkového zdravotného stavu človeka, únave, slabosti. Pred liečbou chronickej gastritídy lekár vyšetrí pacienta, aby určil príčinu patológie.

  Správny prístup k liečbe

  Lekári pripisujú chronickú gastritídu prekanceróznym stavom. To znamená, že v prípade absencie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti sa môžu na postihnutej sliznici čoskoro vytvoriť vredy a následne malígne nádory. Liečba sa preto začína ihneď po stanovení diagnózy. Z čoho pozostáva:

  • užívanie farmakologických prípravkov;
  • vykonávanie fyzioterapeutických procedúr;
  • 12. použitie ľudových prostriedkov počas obdobia rehabilitácie.

  Na identifikáciu faktora, ktorý vyvolal zápalový proces, je potrebné úplné vyšetrenie pacienta. Ak sa autoimunitné ochorenia stali príčinou chronickej gastritídy, bude potrebné do terapeutického režimu zahrnúť antihistaminiká - Loratadín, Suprastín, Tavegil. A kedyPri diagnostike hormonálnej nerovnováhy sa vykonáva substitučná terapia rôznymi liekmi.

  Metódy používané na liečbu chronickej gastritídy sú navrhnuté tak, aby vykonávali tieto úlohy:

  • riešenie príčiny zápalu žalúdočnej sliznice;
  • znížená závažnosť symptómov;
  • obnova zisteného poškodenia.

  Chronická žalúdočná patológia sa vyznačuje častou zmenou remisií a relapsov pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov. Pri terapii nemá malý význam prevencia exacerbácií vedúcich k progresii ochorenia.

  Odporúčania gastroenterológov

  Chronická gastritída je dlhodobo asymptomatická. Mnoho ľudí si neuvedomuje chorobu vyvíjajúcu sa v gastrointestinálnom trakte a vedie známy životný štýl. V prevažnej väčšine prípadov to bol on, kto spôsobil deštruktívne-degeneratívne zmeny sliznice. Na začiatku liečby však gastroenterológovia upozorňujú pacienta na potrebu upraviť obvyklý životný štýl.

  Rýchlosť zotavenia a často aj účelnosť užívania drahých liekov závisí od dôsledného vykonávania týchto lekárskych odporúčaní:

  • úplné odmietnutie zlých návykov. Alkoholické nápoje a tabakový dym obsahujú toxické zlúčeniny, ktoré narušujú krvný obeh v poškodených tkanivách a prispievajú k posilneniu zápalového procesu;
  • zníženiefyzická aktivita. Aktívne športy ako sedavý spôsob života zabránia rýchlej regenerácii vnútornej steny žalúdka;
  • preskúmanie režimu pitia. Cez deň musíte vypiť najmenej 2 litre čistej vody. Taký objem je potrebný na vylúhovanie zápalových produktov, toxínov a toxínov akumulovaných v gastrointestinálnom trakte.

  Vredy sliznice sa často vyskytujú u stúpencov samoliečby.

  Nekontrolované podávanie glukokortikosteroidov, nesteroidných protizápalových liekov a trankvilizérov spôsobuje chronickú gastritídu. Použitý liek by mal byť nahlásený ošetrujúcemu gastroenterológovi. Posúdi vhodnosť ich použitia av prípade potreby ho nahradí bezpečnými analógmi.

  Po šetrnej strave je predpokladom rýchleho zotavenia pri liečbe chronickej gastritídy

  Správna výživa

  Podľa všetkých odporúčaní lekára a používanie účinných liekov nebude mať zmysel, ak pacient naďalej zneužíva mastné, vyprážané, nasýtené soli a koreniny. Z stravy je potrebné vylúčiť nápoje sýtené oxidom uhličitým, rýchle občerstvenie, údené mäso, sušienky, pečivo so smotanou. Počas obdobia liečby by denné menu pacienta malo pozostávať z nasledujúcich produktov:

  • parné omelety, varené vajcia;
  • králičie mäso, teľacie mäso, biele hydinové mäso;
  • nízkotučné odrody riek a morských rýb;
  • číre bujóny;
  • obilniny s malým množstvom masla alebo rastlinného oleja;
  • sušený čierny alebo biely chlieb.

  Všetky výrobky sa musia variť, pečiť v peci alebo dusiť. Jedlo by sa malo konzumovať iba teplo - studené a teplé spôsobí rozšírenie patologického procesu v zápalových ložiskách. Musíte tiež jesť súčasne v malých porciách 5-6 krát denne. Po zotavení musíte natrvalo prestať používať škodlivé produkty.

  Farmakologické prípravky

  Pacientom sa často diagnostikuje chronická gastritída bakteriálneho pôvodu po preniknutí do gastrointestinálneho traktu helikálneho mikróbu Helicobacter pylori. V tomto prípade sa antibiotiká nemôžu obísť s nasledujúcimi liekmi:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako čistiť črevá doma
  • cefalosporíny tretej a štvrtej generácie - cefotaxím, ceftriaxón, cefazolin;
  • klaritromycín;
  • Ofloxacín;
  • amoxicilín;
  • Amoxiclav, Augmentin, Panklav.

  Na zvýšenie terapeutickej účinnosti sú do liečebného režimu zahrnuté antimikrobiálne lieky Metronidazol alebo jeho cudzí analóg Trichopolum. Antibiotická terapia je povinná pri užívaní liekov s dvojmocným disičnanom bizmutitým

  • De Nola,
  • Novobismol.

  Tieto liečivá sú schopné tvoriť proteínové komplexy so sliznicou a tvoria na ňom silný ochranný obal. Ona nedávaHelicobacter pylori sa pripája na steny žalúdka, čím sa urýchľuje ich smrť. Škrupina zabraňuje ďalšiemu zväčšovaniu poškodenia vplyvom mikroorganizmov, jedla, agresívnej kyseliny chlorovodíkovej. Ako ešte liečiť chronickú gastritídu:

  • antacidá Maalox, Fosfalugel, Rennie, Gaviscon, Gastal. Aktívne alkalické zložky liekov neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú produkovanú žľazovými bunkami;
  • hemostatické látky Vikasol, Ditsinom, Traneksamom. Tablety, a ak je to potrebné, injekčné roztoky sa používajú na zastavenie krvácania, najmä pre eróznu gastritídu;
  • lieky, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy, Acidín-pepsín, Plantaglucid. Takéto látky sú zahrnuté v terapeutických režimoch gastritídy s nízkou kyslosťou a atrofickou patológiou na rozklad tukov, proteínov a uhľohydrátov, ako aj na ich ďalšiu absorpciu;
  • blokátory protónovej pumpy Nolpaza, Ultop, Omez, Esomeprazol, Pantoprazol. Lieky blokujú mukozálne receptory zodpovedné za produkciu kyseliny chlorovodíkovej a pepsínu;
  • žalúdočné antispasmodiká Dietetel, Duspatalin, Mebeverin, Drotaverin, No-shpa. Lieky uvoľňujú hladké svalstvo a znižujú závažnosť bolesti po každom jedle;
  • multivitamíny Selmevit, Vitrum, Complivit, Supradin. Nedostatok biologicky aktívnych látok spôsobený poruchami trávenianegatívny vplyv na ľudské telo. Na zvýšenie imunity a posilnenie celkového zdravia je nevyhnutný príjem vitamínov a minerálov;
  • tráviacimi enzýmami Panzinorm, Festal, Mezim, forte, Enzistal. Drogy sa používajú pri liečbe chronickej gastritídy, ktorá sa vyskytuje na pozadí narušenia rozkladu a absorpcie tukov, uhľohydrátov, bielkovín.

  Lieky na chronickú gastritídu vyvolané častými stresmi a zvýšenou nervovou vzrušivosťou pomáhajú sedatívne lieky - Afobazol, Tenoten, Persen, Deprim - alebo sedatíva Relanium, Elenium, Phenazepam. Ak je patológia komplikovaná častým krvácaním, potom gastroenterológovia predpisujú prípravky železa na prevenciu anémie z nedostatku železa: Fenyuls, Ferrum-lek, Sorbifer.

  Antacidá sa vždy používajú pri liečbe chronickej gastritídy s vysokou kyslosťou

  Fyzioterapeutické postupy

  Skúsený gastroenterológ vždy kombinuje farmakologické prípravky s fyzioterapeutickými postupmi pri liečení žalúdočných ochorení. Takéto postupy významne urýchľujú zotavenie, skracujú dobu rehabilitácie. Najžiadanejšia je elektroforéza, ktorá zabezpečuje dodávanie antispazmodík a protizápalových liekov priamo do poškodených tkanív.

  Lekár môže použiť aj tieto fyzioterapeutické metódy:

  • diadynamické prúdy. Zariadenie pregastritída má účinok diadynamických prúdov na hladké svaly gastrointestinálneho traktu. Pod vplyvom impulzov sa zápalové procesy zastavia a odstránia sa bolestivé kŕče v epigastrickej oblasti;
  • induktotermia. V procese fyzioterapeutickej manipulácie je poškodené tkanivo vystavené vysokofrekvenčnému magnetickému poľu, čo prispieva k tvorbe tepla. Výsledkom je zrýchlenie metabolizmu a rýchla regenerácia ulcerovanej žalúdočnej sliznice;
  • fonoforéza. Princíp techniky spočíva v vystavení epigastrickej oblasti ultrazvukovým vibráciám, pod vplyvom ktorých prenikajú roztoky farmakologických prípravkov do oblastí postihnutých zápalom.

  gastroenterológovia odporúčajú počas obdobia zotavovania používať pijavice. Keď sa uhryznú, vstreknú do systémového obehu sliny obsahujúce prospešné látky. Po niekoľkých reláciách hirudoterapie sa krvný obeh v stenách žalúdka zlepšuje. Bunky a tkanivá sa začínajú úplne zásobovať kyslíkom, živinami a biologicky účinnými látkami.

  Lekári odporúčajú začať liečbu gastritídy balneoterapiou. Liečivé kúpele s minerálnou vodou majú upokojujúci, relaxačný účinok, čo je veľmi dôležité pri patológiách neurogénneho pôvodu. Balneoterapia sa používa na obnovenie krvného obehu, normalizáciu metabolizmu, zvýšenie obranyschopnosti tela. Takáto mnohostranná terapeutická účinnosťpomáha odstraňovať základné ochorenie a sprievodné patológie.

  Na liečbu chronickej gastritídy sa môže použiť hrubý prírodný rakytníkový olej

  .

  Ľudové liečivá

  Liečivé byliny a zdravé potraviny sa aktívne používajú pri liečbe chronickej gastritídy, ale až po ukončení používania liekov predpísaných lekárom. V nich obsiahnuté biologické zlúčeniny vykazujú protizápalovú a antimikrobiálnu aktivitu, ale nestačí zničiť hlavnú príčinu choroby - patogénne baktérie. Preto tradiční liečitelia odporúčajú používať odvar a infúzie na obnovenie vnútornej steny žalúdka. Doma môžete úspešne vykonávať balneoterapiu extraktom z jedle alebo éterickými olejmi zo smreka, borovice, rozmarínu, borievky, thujy.

  Postup má tieto účinky:

  • znižuje závažnosť bolesti;
  • zlepšuje metabolizmus;
  • zvyšuje odolnosť proti infekčným patogénom.

  Pred kúpaním do nej pridajte 10 kvapiek oleja alebo ich použite. Trvanie procedúry je 20-30 minút. Na liečbu gastritídy môžete použiť tieto ľudové lieky:

  • čerstvo vylisovaná zemiaková šťava - 0,3 šálky pred každým jedlom;
  • šťava z aloe - lyžička s jedlom a pred spaním;
  • Pastovitá múmia - 0,3 g po raňajkách, obede a večeri.

  Tradiční liečitelia namiesto toho odporúčajú piťzakázané čajové a kávové šťavy z mrkvy, repy, zeleru. Harmančekový čaj priaznivo pôsobí na gastrointestinálnu sliznicu, zabraňuje šíreniu zápalu a rozvoju bolesti.

  Najúčinnejším prostriedkom na liečenie žalúdočnej sliznice je rakytníkový olej. Môžete použiť svoj vlastný prípravok alebo ho kúpiť v lekárňach. Olej z rakytníka rakytníka je produkovaný mnohými výrobcami a má rôzne náklady. Pred nákupom musíte venovať pozornosť popisu na obale. Na liečbu gastritídy je na vnútorné použitie vhodný iba hustý prírodný olej. Pred každým jedlom musíte jesť lyžičku produktu. Trvanie terapeutického priebehu závisí od stupňa diagnostikovaných lézií.

  Čerstvo vylisovaná zemiaková šťava sa aktívne používa na liečbu chronickej gastritídy na opravu poškodených tkanív

  Pacienti sa často pýtajú lekárov, či je možné chronickú gastritídu navždy vyliečiť. Iba prísne dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní úplne obnoví integritu vnútornej steny žalúdka, normalizuje trávenie. Záleží od ďalšieho správania pacienta, či sa príznaky gastritídy vrátia. Odmietnutie zlých návykov a vyvážená strava sú vynikajúcou prevenciou akýchkoľvek patologických stavov gastrointestinálneho traktu.