Ako liečiť chronickú bronchitídu? Je možné sa toho zbaviť?

Takmer všetci zažijú skôr alebo neskôr všetky „kúzla“ bronchitídy. Je to porovnateľné iba s prebudenou sopkou v oblasti hrudníka, ktorá je podobne ako hrom sprevádzaná útokmi silného kašľa. Príznaky sú obzvlášť zreteľné v noci - väčšina ľudí ich trávi v kuchyni a zúfalo sa zviera pri ďalšom šálke horúceho čaju, ako záchranné lano uprostred obrovského oceánu. A zaspí iba za úsvitu s pocitom úplnej apatie a vyčerpania.

Čo by som však mal urobiť, ak sa takáto situácia opakuje znovu a znovu a na ambulancii sa objaví diagnóza, ako je chronická bronchitída? Aké príznaky sú charakteristické pre túto patológiu a aké faktory prispievajú k jej rozvoju? A čo je najdôležitejšie, ako liečiť chronickú bronchitídu? O tomto sa bude diskutovať v tomto článku.

Definícia

Chronická bronchitída je zápalové ochorenie priedušiek, ktoré je sprevádzané rozsiahlou produkciou spúta a pretrvávajúcim kašľom po dobu 2 rokov alebo viac.

V súčasnosti sa choroba vyskytuje približne u 5% obyvateľstva krajiny. Pulmonológovia zvyčajne delia chronickú bronchitídu na dve hlavné formy - primárnu a sekundárnu. V prvom prípade sa u pacienta vyvinie difúzna lézia prieduškového stromu, ktorá nie je spojená s inými zápalovými procesmi v ľudskom tele. Nástupu sekundárnej chronickej bronchitídy zvyčajne predchádzajú choroby nosa,pľúca a paranazálne dutiny, závažné ochorenie srdca a chronické zlyhanie obličiek.

Príznaky a klasický klinický obraz choroby

Vzduch, ktorý vstupuje do pľúc zdravého človeka, je takmer úplne sterilný, pretože je vyčistený od všetkých cudzích prímesí spôsobených filtračnou schopnosťou nosa a mikrocilie, ktorá posilňuje bronchiálnu sliznicu, a tiež vďaka reflexu proti kašľu. V niektorých prípadoch však škodlivé baktérie stále vstupujú do ľudského tela a obchádzajú všetky úrovne ochrany. Toto všetko navyše sprevádza miestne zápalové procesy, kašeľ a nadmerná tvorba slizníc.

Ak tento účinok trvá dostatočne dlho, u človeka sa vyvinie chronická bronchitída. Okrem toho je ochorenie charakterizované pomalým priebehom, ale súčasne pokrýva takmer celý povrch priedušiek, čo prispieva k ich postupnému zužovaniu v dôsledku výskytu ireverzibilných deformácií. Liečba chronickej bronchitídy je preto zameraná hlavne na odstránenie počiatočných príčin choroby, ako je prach, tabakový dym, znečistenie vzduchu a bakteriálne infekcie.

Okrem toho, ak neexistuje včasná a primeraná liečba, choroba postupuje rýchlo a nakoniec sa vyvinie na chronickú obštrukčnú bronchitídu. Je založená na dlhodobom podráždení slizníc bronchiálneho stromu a zhoršenej ventilácii.

Príznaky chronickej bronchitídy:

 • Paroxysmalkašeľ po dobu 2 rokov alebo viac sprevádzaný silným odstránením spúta;
 • Pocit únavy a ohromenia.
 • Suché kliešte a rýchle dýchanie;
 • Dýchavičnosť a únava počas cvičenia.

V nejasných situáciách sa lekári často uchádzajú o röntgenové vyšetrenie, aby objasnili diagnózu. Pri tejto patológii obraz obvykle ukazuje zvýšenú priehľadnosť jedného alebo oboch pľúcnych polí a miernu expanziu koreňov pľúc.

Ako liečiť chronickú bronchitídu?

Takmer všetci pacienti s chronickou bronchitídou by mali byť monitorovaní a liečení ambulantne. V niektorých prípadoch však môže byť potrebná hospitalizácia:

 • V závažných prípadoch choroby;
 • v prípade komplikácií (napríklad akútne zlyhanie dýchacích ciest);
 • s výskytom alebo zosilnením chronického zlyhania pravej komory a dýchacích ciest;
 • Ak je liečba neúčinná.

Môže sa vyliečiť chronická bronchitída? Presná odpoveď na túto otázku zatiaľ nie je možná. Skutočnosť, že pri správnom prístupe k liečbe je však možné spoľahlivo poznať dostatočne dlhú a pretrvávajúcu remisiu choroby. Počas tohto obdobia sa pacienti s HB cítia celkom uspokojivo a niekedy úplne zabudnú na svoj problém.

Ale späť k liečbe. Je založená na eliminácii faktorov, ktoré spôsobujú vývoj a ďalší vývoj choroby, eliminácii zápalovpriedušiek, ako aj pri prevencii komplikácií a zlepšovaní kvality života pacienta.

Za komplexné lekárske opatrenia sa považuje jedno z rozhodujúcich bodovza ukončenie fajčenia (a iných zlých návykov) a racionálneho zamestnávania , ktoré zahŕňa profesionálnu zmenu orientácie v prítomnosti škodlivých pracovných podmienok pri predchádzajúcej práci.

Predtým, ako začnem hovoriť o používaní rôznych liekov na chronickú bronchitídu, chcem vám pripomenúť dôležitosť diéty pre túto chorobu. Musí byť opevnené a vysoko kalorické. Do stravy sa odporúča zahrnúť pivovarské droždie, surovú zeleninu, kyselinu askorbovú a kyselinu nikotínovú a vitamíny B. Počas zhoršovania ochorenia by ste mali konzumovať čo najviac teplej tekutiny (nie príliš horúci čaj s kriedou, citrónom, malinami atď.). Ak je priebeh CB komplikovaný prítomnosťou pravého srdcového zlyhania u pacienta, potom je vhodné sledovať diétu s obmedzením uhľohydrátov, tukov, tekutín a chloridu sodného. Naproti tomu vitamíny a potraviny obsahujúce draslík musia byť v strave prítomné úplne.

Aktívny zápalový proces je dobrým argumentom pre použitie antibiotík pri chronickej bronchitíde . Antibakteriálna terapia sa spravidla vykonáva iba po špecifikácii typu patogénu. Najbežnejšie sa používajú tieto lieky:

 • aminopenicilíny (amoxicilín, augmentín alebo amoxiclav);
 • Makrolidy(klaritromycín, sumamed);
 • respiračné fluórchinolóny (levofloxacín, moxifloxacín);
 • Cevalosporíny druhej a tretej generácie (cefaclor, cefuroxím, ciprofloxacín, oflaxacín);
 • Tetracyklíny (doxycyklín).

Lekári okrem toho často predpisujú fenspirid (alebo erespal) ako protizápalový a broncho-konstriktor. Fytanicídy, ktoré sa vyrábajú vo forme aerosólu, majú podobný účinok: šťava z cesnaku a cibule, jedľa, infúzia, eukalyptus, ako aj kondenzát z listov brusníc.

Malo by sa poznamenať, že antibiotická liečba by mala byť sprevádzaná povinným predpisovaním liekov na chronickú bronchitídu, ktoré zlepšujú mukociliárny klírens, t. prispievať k vypúšťaniu spúta. Dnes sú najpopulárnejšie tieto lieky:

 • acetylcysteín;
 • Ambroxol (chalixol, aromatizovaný);
 • ​​
 • Brómhexín.

Môžete tiež použiť tradičné vykašliavadlá, ako napríklad 3% roztok jodidu draselného, ​​odvary a infúzie kolekcie prsia z marshmallow, thermopsis a bylín.

Vo fáze remisie a počas obdobia zhoršujúcej sa exacerbácie by sa lieková terapia mala kombinovať pomocou rôznych fyzioterapeutických metód. Z nich sú najúčinnejšie tieto:

  53) hrudník UFO;
 • UHF;
 • Indukotermia;
 • Ultrazvuk;
 • Elektroforéza s použitím činidiel na chronickú bronchitídu;
 • Baths a kol.

Okrem toho sú základnými prvkami liečby respiračná gymnastika, kyslíková terapia.masáž hrudníka a cvičebná terapia.

Alternatívna liečba chronickej bronchitídy

Hneď by som chcela povedať, že alternatívne recepty by sa mali používať s mimoriadnou opatrnosťou a iba po konzultácii s lekárom. V skutočnosti pomerne často spôsobujú veľa vedľajších účinkov, ktoré významne komplikujú priebeh choroby.

Nižšie sú uvedené najbezpečnejšie a zároveň efektívne metódy:

  64. inhalácia pary;
 • Dekorácie a nálevy na báze sladkého drievka, tymiánu, banánovej, podkolienky a lipy;
 • Denný príjem kozieho mlieka a fajčenia;
 • Konzumácia zmesi cesnaku (cibule) a medu.

Suchého kašľa sa môžete zbaviť aj tým, že budete každý deň vypiť aspoň 1 šálku čaju z kvetov pohánky.

A nakoniec chcem povedať, že rovnako ako všetky choroby sa dá ľahšie predchádzať chronickej bronchitíde ako pri liečbe. Preto by ste mali chrániť svoje zdravie od detstva, vyhnúť sa zlým návykom a viesť zdravý a aktívny životný štýl.