Ako liečiť chronickú bronchitídu

Obsah

  Bronchitída je jednou z najbežnejších patológií u dospelých a detí. Je to kvôli množstvu dôvodov, ktoré môžu viesť k patológii. Získanie bronchitídy je celkom ľahké. Stačí ísť von vo veternom počasí bez šálu alebo „prehltnúť“ studený vzduch a bude poskytnutá bronchitída. Ochorenie pokračuje vo svojej pôvodnej podobe akútne - kašeľ a astmatické záchvaty trápia pacienta počas niekoľkých prvých týždňov, po ktorých dôjde k imaginárnemu zlepšeniu zdravotného stavu a zdá sa, že sa choroba ustupuje.

  Avšak patológia je tak maskovaná a stáva sa stagnujúcou chronickou formou. Útoky na túto chorobu sa pri vystavení akémukoľvek provokujúcemu faktoru zhoršujú a chronická bronchitída môže človeka škodiť viac ako rok. Pre väčšinu pacientov je dôležitá otázka, ako navždy liečiť chronickú bronchitídu, aby sa prestalo trpieť záchvatmi choroby.

  Vo väčšine prípadov je bronchitída reziduálna forma akútneho zápalu priedušiek spôsobená podchladením. V niektorých prípadoch však môže byť ochorenie dôsledkom dlhodobého pôsobenia provokačného faktora, napríklad práce v nebezpečnej výrobe, keď človek vdýchne najmenšie častice neviditeľné do oka. V tomto prípade priedušieky tiež reagujú na prítomnosť prachu a nečistôt v dýchacom systéme vylučovaním spúta a spastického kašľa. Takto sa ľudské telo snaží evakuovať cudzincovtelá spôsobujúce prekážku.

  Zhoršenie choroby je možné z akéhokoľvek dôvodu. Najčastejšie sa jedná o vírusové respiračné infekcie, ktoré vyvolávajú zvýšenie telesnej teploty a vlhký kašeľ. Zhoršujúca sa bronchitída po určitom čase vedie k zmene štruktúry priedušiek. V diagnóze sa to prejavuje dlhotrvajúcimi inhaláciami a výdychmi, sípaním v pľúcach, neúplnou inhaláciou. Diagnóza sa potvrdí po röntgenovom vyšetrení.

  Chronická bronchitída u detí

  Priebeh chronickej bronchitídy u detí má svoje vlastné charakteristiky, ktoré ovplyvňujú liečbu choroby. U detí mladších ako sedem rokov sa bronchitída často objavuje v dôsledku skutočnosti, že sa ich dýchací systém stále formuje a stáva sa zraniteľným voči rôznym chorobám.

  Je problematické diagnostikovať patológiu u detí do troch rokov. Aj keď takéto deti často trpia bronchitídou, lekári diagnostikujú obštrukciu alebo recidivujúcu bronchitídu a neprirodzujú chorobu chronickým typom. Existuje určitá logika, pretože u niektorých detí po dosiahnutí veku troch rokov bronchitída zmizne sama o sebe, ale väčšina detí stále trpí touto chorobou dlhšie. Ich choroba si bude pripomínať kašeľové záchvaty, vykašliavanie spúta, exacerbácie stavu.

  Toto je typický priebeh chronickej bronchitídy, pri ktorej sa priedušieky nemôžu samy osebe úplne vyčistiť. Je možné vyliečiť chronickú bronchitídu takým deštruktívnym spôsobomzmeny, povie lekár, ale liečba detí zvyčajne dáva povzbudzujúcejšie predpovede, ak sa nezačne.

  Odporúčania týkajúce sa liečby

  Otázka úplného vyliečenia bronchitídy je kontroverzná. Mnohí lekári sa domnievajú, že patológiu nie je možné úplne vyliečiť, ale je celkom možné dosiahnuť dlhé obdobia remisie, ktoré osobe umožňujú žiť celý život. Iní lekári sú si istí, že choroba v miernej forme môže byť vyliečená v počiatočnom štádiu, hlavnou vecou je začať včasnú liečbu chronickej bronchitídy, aby sa čo najskôr odstránila bronchitída a aby sa zabránilo patologickej zmene tkaniva.

  Fajčenie je jednou z hlavných príčin bronchitídy

  .

  Vo väčšine prípadov nie je hospitalizácia pacientov potrebná na liečbu chronickej bronchitídy. Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára sa patológia úspešne lieči doma. Závažní pacienti môžu vyžadovať hospitalizáciu iba občas, ak:

  • priebeh choroby sa výrazne zhoršil;
  • vyvíja sa akútne respiračné zlyhanie;
  • zhoršuje sa funkcia srdca;
  • Ambulantná liečba neprináša pozitívne výsledky.

  Základom terapie sú lieky na odstránenie zápalového procesu lokalizovaného v prieduškách. Nezabudnite tiež na to, že sa vzdáte zlých návykov, najmä fajčenia.

  V prípade potreby je potrebné zmeniť škodlivú prácu, pretože bez odstránenia provokačného faktora je úspešná liečbachronická bronchitída nebude možná. V procese liečby je dôležité podporovať telo vitamínmi a racionálnou výživou s vysokým obsahom kalórií. Vyžaduje sa vitamín B, kyselina askorbová a kyselina nikotínová. Po zhoršení ochorenia majú dobré účinky čaje s citrónom alebo malinami. Sacharidy by mali byť obmedzené v potrave a malo by sa zvýšiť množstvo bielkovín.

  Liečba liekmi

  Keď je zápalový proces aktívny, lekári predpisujú antibakteriálne lieky. Sputum sa spravidla pred predpísaním liekov analyzuje na prítomnosť patogénu a objasňuje sa jeho typ. Pacientovi to pomôže zvoliť efektívnejšiu liečbu. Spomedzi antibakteriálnych liekov lekári používajú niekoľkokategórií liekov:

  Tiež odporúčame prečítať si: Ako liečiť tracheobronchitídu u dospelých
  • aminopenicilíny;
  • makrolidy;
  • fluórchinolóny;
  • cefalosporíny;
  • tetracyklíny.

  Toto sú hlavné kategórie liekov, na základe ktorých sa vykonáva účinná terapia choroby v akútnej aj chronickej forme. Je možné liečiť chronickú bronchitídu u dospelých so silnejšími antibiotikami, ale deťom sú predpísané šetriace dávky a predlžuje sa liečba.

  Na dosiahnutie protizápalového účinku má Erespal dobrý účinok, a tak, aby sa prúžok priedušiek nezúžil, môžete použiť prchavú - cesnakovú alebo cibuľovú šťavu, jedľu alebo eukalyptový olej.

  Arzenál prostriedkov na odstránenie spúta z priedušiek

  Pri liečení chronickej bronchitídy sú povinné lieky na odstránenie spúta. Je to dôležité preto, aby sputum v prieduškách nestagnovalo a neprispelo k zhoršeniu zápalového procesu. Na tento účel sú predpísané brómhexín, ambroxol, acetylcysteín, ochutený, lazolvan, ACC-long, Mukosolvin. Na odstránenie hlienu z priedušiek môžete použiť ľudové prostriedky.

  ​​

  Fyzioterapia má tiež istý pozitívny účinok pri liečbe choroby. Pacientom v štádiu remisie je predpísaná terapia UHF, ultrazvukové ošetrenie, elektroforéza, kúpele a ďalšie metódy liečby patológie.

  Vdychovanie

  V rodine osoby trpiacej chronickou bronchitídou musí byť inhalátor. Náklady na toto zariadenie sú malé, sú dostupné pre každého pacienta. Princíp činnosti inhalátora je drviť liečivé častice a privádzať ich spolu so vzduchom do dýchacích ciest. Za týmto účelom si pacient nasadí masku a pomocou špeciálnych skúmaviek do nej vstúpi liečivá látka. Hlavnou vecou je pokojné a hlboké dýchanie počas procedúry.

  Do inhalátorov môžete pridať akékoľvek lieky, ktoré sú k dispozícii v tekutej forme. Tu je príklad, ako liečiť chronickú bronchitídu pomocou inhalátora.

  • Dioxidín je liek zo skupiny antiseptík, ktoré majú široký antibakteriálny účinok. Používa sa na exacerbáciu chronickej bronchitídy. Inhalátor sa pridáva v pomere 1 až 4 ssoľný roztok. Jedna dávka inhalátora je jedna čajová lyžička.
  • Chlorofyllipt je vynikajúce miestne antiseptikum, zriedené soľným roztokom 1 až 10. Do inhalátora sa tiež pridá jedna čajová lyžička produktu.
  • Alkalické roztoky - môžete použiť farmaceutický liek hydrogenuhličitan sodný alebo samostatne zriediť čajovú lyžičku sódy v pohári teplej vody.
  • Atrovent je liek na rozšírenie lumen priedušiek. Lekáreň sa predáva v pozastavení. Liečivo sa zriedi soľným roztokom 1 až 1, takže sa nakoniec získa čajová lyžička produktu.
  • Ventolin je činidlo na bronchodilatáciu. Môže rýchlo zmierniť kŕče a obnoviť dýchanie. Rozvedený 1: 1 soľným roztokom.
  • Acetylcysteín je liek na odstránenie spúta. Lekáreň predáva hotovú zmes, takže ju nemožno chovať na prijatie. Do inhalátora vložte 1 čajovú lyžičku produktu.
  • Flixotid - má protizápalové účinky a znižuje frekvenciu záchvatov. Dostupné vo forme pohodlného rozprašovača, čo sú jednorazové dávky na inhaláciu.
  • Mucosolvan, expektorant, ktorý účinne odstraňuje sputum, je k dispozícii v špeciálnych fľašiach.

  Vdýchnutie je vynikajúcou liečbou chronickej bronchitídy

  .

  Vdýchnutie sa nemôže vykonať nezávisle - zloženie lieku a jeho dávkovanie by mal odporučiť ošetrujúci lekár na základe indikácií. Napríklad s bronchiálnou astmou alebo so sklonom k ​​alergiám sa neodporúčajú všetky liekyliečenie choroby.

  Haloterapia

  Jednou z moderných metód liečby chronickej bronchitídy je haloterapia. Ak chcete navždy liečiť chronickú bronchitídu, nezanedbajte túto techniku ​​spolu s tradičnou medicínou.

  Podstatou liečby haloterapiou je ponorenie pacienta do jedinečných dýchacích podmienok podobných soľným jaskyniam. Vzduch v haloterapeutickej komore pomáha dlhodobo vyrovnať sa s chronickou bronchitídou a u niektorých pacientov haloterapia navždy zabudne na chorobu.

  Relácie v halochambere poskytujú pacientovi dýchací vzduch optimálnej vlhkosti a teploty. Aby sa dosiahol ďalší účinok, môžu sa tu pridávať rôzne liečivé látky a aerosólové zložky. Frekvencia relácií závisí od stupňa choroby. Pri miernej forme sa pacienti rýchlo zbavia chronickej bronchitídy, ale zdĺhavý čas sa musí liečiť v priebehu niekoľkých mesiacov. Zvyčajne sa prideľujú dve až tri relácie týždenne a počet relácií nie je obmedzený. Pacient môže byť liečený až do úplného zotavenia.

  Podľa výsledkov výskumu je haloterapia účinná nielen pri chronickej bronchitíde, ale tiež pomáha liečiť sprievodné choroby - astmu, nádchu, sínusitídu, sínusitídu. Výrazne zvyšujú obranyschopnosť tela.