Ako liečiť chronické angíny - osvedčené metódy

Ako a ako liečiť chronickú tonzilitídu? V súčasnej dobe je táto otázka znepokojujúca iba pre veľké množstvo ľudí. A to všetko preto, že sa choroba vyskytuje takmer každú sekundu. A dokonca lekári, ktorí sa úzko podieľajú na liečbe týchto chorôb (otolaryngológ alebo skrátka ORL), to berú ako samozrejmosť. Preto, aby ste mohli správne odpovedať na túto otázku, je potrebné, aby ste si sami jasne uvedomili, čo je toto ochorenie za chronickú angínu. A potom začať s liečbou.

Definícia

Chronická tonzilitída je dlhodobé a zvlnené (striedajúce sa obdobia remisie a exacerbácie) pretrvávajúce ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom mandlí.

Posledne menovaní sa aktívne podieľajú na udržiavaní ľudského imunitného systému na správnej úrovni. To platí najmä v detstve, keď dôjde k vytvoreniu stabilnej imunity potrebnej pre dieťa počas celého života.

Pri chronickej tonzilitíde je postihnuté lymfoidné tkanivo, ktoré je postupne nahradené spojivovým tkanivom (vo forme hustých formácií). V tomto prípade sa jazvové adhézie vytvárajú priamo v mandlích. V medzerách sa objavujú dopravné zápchy, ktoré sú zhlukom odtrhnutého epitelu zo sliznice medzier, zŕn potravín, mŕtvych a stále žijúcich mikróbov. Je pravdepodobné zvýšenie tonzíl, ale môžu zostať normálne. Zväčšia sa však blízke krčné lymfatické uzlinytakmer vždy.

Chronický zápal mandlí často spôsobuje pretrvávajúce zvýšenie teploty a niekedy dokonca vedie k závažným poruchám nervového systému človeka.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • prudké zníženie imunity;
 • Exacerbácia alergických chorôb;
 • zápal pľúc;
 • Zápalové ochorenia srdca a obličiek;
 • Reumatizmus.

Príčiny chronickej angíny

V súčasnej dobe sú hlavnými príčinami rozvoja chronickej angíny:

 • akútna tonzilitída alebo angína;
 • Porucha nosného dýchania po dlhú dobu (nosné polypy, zakrivenie nosovej priehradky;
 • Infekčné ložiská lokalizované v okolitých orgánoch (chronická adenoiditída, hnisavá sinusitída, zubné zuby);
 • ) Zníženie činnosti ochranných funkcií tela.

Príznaky chronickej tonzitídy

Rozlišuje sa dekompenzovaná a kompenzovaná forma chronickej tonzitídy.

Pri dekompenzovanej forme sa teda popri lokálnych príznakoch chronického zápalu pozorujú časté prípady rozvoja angíny (2 až 3-krát ročne), choroby obličiek, krvných ciev, srdca a paratonsilárnych abscesov.

Liečba chronickej angíny

Liečba tohto ochorenia by sa mala vykonávať presne podľa klinickej formy priebehu (exacerbácia alebo remisia). Konzervatívne metódy sú navyše obmedzené iba počas liečbynajjednoduchší alebo alergický variant vývoja chronického zápalu mandlí mimo štádia exacerbácie. V iných prípadoch bude vhodné predpísať komplexnú liečbu vrátane všeobecnej a miestnej liečby. Jedným z jeho cieľov je chirurgická liečba alebo skôr tonzilektómia.

A teraz viac o tom, ako a ako liečiť tonzilitídu s rôznymi spôsobmi liečby.

Miestne ošetrenie

Miestne ošetrenie zahŕňa tieto body:

 • Opláchnutie hltanu soľným roztokom malým množstvom antiseptických látok (miramistín, chlórhexilín, etericyl, oktenizept). Kurz zahŕňa 10-15 lekcií. Okrem toho by sa malo okamžite poznamenať, že kvalitná denná toaleta ústnej dutiny (hltana) ráno a večer sa považuje za dobrú prevenciu exacerbácií príslušných chorôb;
 • Zavádzanie antiseptických a antibakteriálnych liekov priamo do tkaniva mandlí;
 • Použitie určitých tabliet na cmúľanie na účely vykonávania oroseptík: neoangin, septolet, laripront, lari-plus, hexalýza;
 • Použitie miestnych imunomodulátorov (ribomunyl, IRS-19);
 • Spracovanie pomocou prístroja Tonzilor. Súčasne zavlažuje antiseptickým roztokom, odsáva obsah z vreciek a medzier mandlí a pôsobením ultrazvuku pôsobí aj na poškodené tkanivá;
 • Fyzioterapia zameraná na oblasť poškodených regionálnych uzlov (FEF, magnetoterapia, laserová terapia);
 • Aromaterapia vo forme inhaláciía /alebo oplachovacie látky (éterické oleje z grapefruitu, levandule, čajovníka, céder, eukalyptu atď.);
 • Denná hygiena ústnej dutiny;
 • Hygiena paranazálnych dutín a nosnej dutiny.

Konzervatívna miestna terapia môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť komplikácie, ako sú alergické reakcie, faryngitída a mikrotrauma tonzíl. Zároveň existuje malá pravdepodobnosť degenerácie lymfoidného tkaniva na malígny novotvar, najmä ak sa k týmto chorobám pripoja účinky karcinogénnych a dráždivých látok (kerozén, formalín a iné).

Všeobecná terapia

Antibiotiká

Na rôznych lekárskych fórach sa často kladie otázka: „Ako liečiť chronickú tonzilitídu antibiotikami?“. V podstate sa teda tieto lieky používajú na liečenie angíny, t.j. exacerbácie chronickej angíny. V poslednom čase sa špecialisti zaoberajú rôznymi infekčnými patogénmi. Preto sa pred použitím antibiotickej liečby stáva čoraz dôležitejším typ patologickej mikroflóry v tele a jej citlivosť na určité lieky.

V súčasnosti sú nasledujúce antibiotiká najobľúbenejšie v liečbe chronickej angíny:

 • semisyntetické penicilíny , najmä so širokým spektrom účinku (augmentín, nafcilín, unazín, amoxiclav, ampicilín amoxicilín);
 • cefalosporíny 1. generácie(cefazolin, cefalotin,cefalexín);
 • Makrolidy(rovamycín, erytromycín).

Liečba antibiotikami by mala trvať najmenej 7 dní, častejšie až 2 týždne. Neprestávajte užívať liek ihneď potom, čo sa celkový stav výrazne zlepší. To môže viesť k tomu, že patogénne mikroorganizmy sa stanú rezistentnými na tento typ antibiotík a ďalšie liečenie je viditeľne komplikované.

Okrem toho by sa malo pamätať na to, že antibiotická liečba musí nevyhnutne sprevádzať prevencia dysbiózy.A predsa, mimo obdobia exacerbácie, je najlepšie opustiť antibiotiká, najmä ak ide o chronickú tonzilitídu u dieťaťa. A to všetko preto, že tieto lieky nielen zvyšujú imunosupresiu, ale tiež narušujú normálnu mikroflóru gastrointestinálneho traktu a ústnej dutiny, čo vedie k začarovanému kruhu.

Protizápalové lieky

NSAID sa používajú výlučne pri akútnych procesoch sprevádzaných hyperergickou reakciou tela. Najpoužívanejšie sú paracetamol a tylenol.

Imunostimulanciá

Imunostimulačná terapia sa používa v 100% prípadov. Na tomto pozadí sa uskutočňuje zvyšok liečby. Okrem toho počas období exacerbácie, ako aj počas remisie. Lekári odporúčajú tieto lieky:

 • obsahujúci extrakt z brzlíka (tymicko-vaječný, tymoptin, tymalin);
 • Antigénne lipopolysacharidy (ribomunyl, pyrogenal);
 • Peptidy, ktoré majú antioxidačné, hepatoprotektívne,detoxikačné a imunoregulačné účinky;
 • Homeopatické lieky (echinacea, leuzea, ženšen).

Antioxidanty

Hlavným účelom ich použitia je zlepšenie metabolizmu, zvýšenie imunity, zníženie deštruktívneho účinku peroxidových zlúčenín a radikálov, ako aj obnova fungovania enzýmových systémov. Táto farmakologická skupina zahŕňa: rôzne potravinové doplnky, stopové prvky (Ca, Fe, Si, Mg, Zn), vitamíny (skupiny C, E, A), rutinné komplexy atď.

Ľudové liečivá

]

Pri chronickej angíne je liečba ľudovými prostriedkami pomerne účinná. S tým súhlasia aj skúsení klinickí lekári. Pred samoliečbou je však potrebné konzultovať s otolaryngológom, aby sa predišlo nežiadúcim dôsledkom.

Lekári pri liečbe doma odporúčajú použitie propolisu, cesnakových kvapiek, vývaru z cvikly a /alebo šťavy, myrty, tinktúry, ľubovníka bodkovaného, ​​tinktúry makrely atď.