Ako liečiť chrípku u dieťaťa

Obsah

  Malé deti ťažko tolerujú príznaky chrípky - vysoká horúčka, bolesť svalov a kĺbov, upchatie nosa. V dôsledku vysokej priepustnosti krvných ciev sa vírusy v tele rýchlo šíria a tvoria nové zápalové ložiská. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať detského lekára kvôli kvalifikovanej pomoci. Iba lekár vie, ako liečiť chrípku u detí, ktoré farmakologické prípravky sú pre dieťa bezpečné. Pri zostavovaní terapeutickej schémy pediatr berie do úvahy hmotnosť a vek dieťaťa, ako aj výsledky laboratórnych testov moču a krvi.

  Ako začať liečbu vírusového ochorenia

  Deti často trpia respiračnými patológiami. Dôvodom je nízka odolnosť tela voči patogénnym patogénom, pretože imunita dojčiat je v štádiu tvorby. Inkubačná doba chrípkových vírusov sa nelíši v trvaní. Ihneď po preniknutí do horných dýchacích ciest dieťaťa sa začnú aktívne množiť na slizniciach nosohltanu.

  Rýchle šírenie patogénov a vysoká nákazlivosť patológie sa stali príčinou chrípkových epidémií v úzkych skupinách - materských školách a školských triedach. Mnoho škôl je v karanténe a nedokážu sa vyrovnať s rýchlo sa šíriacou infekciou. To vám umožní dosiahnuť niekoľko cieľov:

  • zabrániť prenosuvírusy pre zdravé deti;
  • Okamžite začnite liečbu chorých detí.

  Základným pravidlom primeranej chrípkovej terapie je odpočinok na lôžku. Mnoho dospelých získalo chronické patológie pohybového ústrojenstva a kardiovaskulárneho systému, ktorí pri chorobe navštívili pracovisko. Vzhľadom na zrýchlený metabolizmus a vysokú priepustnosť artérií a kapilár je pravdepodobnosť komplikácií u detí oveľa vyššia. Preto by mali prvé dni liečby stráviť v posteli. Udržať dieťa v posteli nebude pre rodičov ťažké - medzi hlavné príznaky chrípky patrí ospalosť, slabosť a apatia.

  Správna výživa

  Ďalším znakom vírusovej infekcie je úplný nedostatok chuti do jedla. Mamičky a otcovia márne pripravujú obľúbené jedlá svojho dieťaťa, ponúknu jesť aspoň kúsok. Zápal slizníc často narušuje chuťové vnemy a vysoká teplota vyvoláva nevoľnosť, zvracanie a zhoršenú peristaltiku. Pediatri odporúčajú, aby rodičia netrvali na jedle, pretože jeho absencia v gastrointestinálnom trakte urýchli zotavenie. Zvlášť nestojí za to dať dieťaťu s chrípkou tieto potraviny:

  • pečivo;
  • koláče, pečivo;
  • sladkosti, čokolády;
  • triesky, sušienky;
  • rýchle občerstvenie.

  Počas chrípky sa výroba kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočných žľazách výrazne zníži. Tráviaci trakt dieťaťa nie je schopný spracovať také ťažké jedlo, hnilobné a fermentačné procesy. Stávajú sapríčina dyspeptických porúch, ktoré zvyšujú zaťaženie oslabeného tela dieťaťa. Rodičia by sa nemali obávať nedostatku chuti do jedla, pretože v bunkách a tkanivách je dostatok živín a biologicky aktívnych látok. Ak sa zotavenie oneskorí, môžete dieťaťu ponúknuť, aby vypilo teplé kuracie mäso a jedlo zeleninové pyré.

  Špeciálne detské čaje z liečivých bylín pomôžu liečiť chrípku u detí a dospievajúcich

  .

  Režim pitia

  Zavedený režim pitia môže účinnejšie liečiť chrípku ako široko propagované a drahé antivírusové lieky. Pitie veľkého množstva tekutín pri akejkoľvek infekcii dýchacích ciest je pri liečbe dojčiat veľmi dôležité. Detské telo rýchlo stráca vodu. Toto je vyvolané vysokou horúčkou:

  • hnačka;
  • zvracanie;
  • nadmerné potenie.

  Minerálne soli sa spolu s tekutinou vylučujú z tela. Sú nevyhnutné na aktívne fungovanie všetkých životne dôležitých systémov dieťaťa. Pediatri odporúčajú, aby malé deti neustále podávali teplé nápoje:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako zaobchádzať s chrapľavým hlasom u dieťaťa
  • čistá voda nesýtená oxidom uhličitým, okyslená vápnom alebo citrónovou šťavou;
  • ovocné nápoje z bobúľ kyslých odrôd - černice, čierne a červené ríbezle, brusnice, brusnice;
  • ovocné kompóty z kyslých sliviek, marhúľ, jabĺk a hrušiek;
  • mierne slaná minerálna voda, napríklad Borjomi, Slavyanovskaya,Essentuki číslo 2.

  V lekárni môžete kúpiť bylinné prípravky určené pre dojčatá od šiestich mesiacov. Zahŕňajú:

  • harmanček;
  • šalvia;
  • nechtíky lekárske;
  • kúsky sušeného ovocia a bobúľ.
  • ​​

  Po uvarení pridajte do vychladeného lieku čajovú lyžičku silného medu. Liečivé byliny, ktoré sú súčasťou týchto prípravkov pre deti, majú protizápalové, antimikrobiálne a antiseptické účinky. Pomôžu nielen rýchlo odstrániť vírusy z tela, ale tiež odstránia príznaky chrípky - upchatie nosa, opuch slizníc dýchacích ciest.

  Počas vírusovej patológie deti trpia nevoľnosťou a zvracaním, takže tekutina nemusí zostať v žalúdku. Pediatri odporúčajú dať bábätkám polievkovú lyžicu každých 15 minút. S výraznými symptómami intoxikácie lekári predpisujú deťom rehydratačné lieky - Hydrovit, Trisol, Regidron, aby obnovili rovnováhu voda - elektrolyt.

  Vhodné podmienky na rýchle zotavenie

  Chrípka by sa mala liečiť u detí v podmienkach, ktoré sú pre nich pohodlné. Na zvýšenie koncentrácie vodnej pary v miestnosti môžete využiť rady skúsených rodičov. Odporúčajú:

  • kúpiť zvlhčovač pre domácnosť, čo je obzvlášť dôležité pre často choré deti;
  • vykonávajú mokré čistenie dvakrát denne, čo sa tiež stáva vynikajúcim preventívnym opatrením, ktoré zabraňuje šíreniu vírusov medzi členmi rodiny;
  • visia na radiátorochzahrievanie hustej látky alebo uteráka namočeného vo vode.

  Ak je to možné, malo by sa dieťa vziať do ďalšej miestnosti niekoľkokrát denne a v tomto okamihu by sa malo zabezpečiť vetranie. Prúdenie čerstvého vzduchu zlepší dýchanie dieťaťa, zabráni prenikaniu vírusov do dolných dýchacích ciest.

  Teplota miestnosti by sa mala pohybovať medzi 19 - 22 ° C. Prekročenie týchto hodnôt vytvorí nepriaznivé podmienky na obnovenie. Suchý teplý vzduch začne vysušovať sliznice nosohltanu, čím sa zvyšuje závažnosť kašľa a upchatia nosovej dutiny.

  Spreje a kvapky Grippferonu sa aktívne používajú pri liečbe chrípky u malých detí

  Farmakologické prípravky

  Chrípku u malého dieťaťa alebo dospievajúceho dieťaťa má liečiť iba lekár. Pediatri kategoricky neodporúčajú rodičom, aby sa v lekárni riadili radami susedov alebo lekárnikov a nakupovali „preverené“ lieky. Liečba chrípky u detí si vyžaduje vysoko kvalifikovanú lekársku pomoc, pretože vírusová patológia vyvoláva závažné, často nezvratné komplikácie.

  Antivírusové látky

  Na rýchlu a účinnú liečbu chrípky u detí je veľmi dôležité vedieť, že telo sa s týmto ochorením vyrovná samo. Imunitný systém môže ničiť vírusy bez pomoci farmakologických liekov. Ich použitie je dôležité pri odstraňovaní nebezpečných príznakov - horúčka, bolesť, nádcha a kašeľ. Žiaľ, dopyt po antivírusových látkach sa neznižuje. V chladerokov v lekárňach je nedostatok takýchto liekov.

  Drvivá väčšina antivírusových tabliet a sirupov nemá preukázanú terapeutickú aktivitu. Neuskutočnili sa žiadne klinické skúšky, nedosiahli sa žiadne pozitívne výsledky, čo naznačuje neistotu dražé, sirupov a tabliet. Neprítomnosť vedľajších účinkov počas ich podávania nezaručuje výskyt nežiaducich následkov po niekoľkých rokoch.

  Lekári sa často zabezpečujú a predpisujú deťom:

  • Anaferon,
  • Arbidol,
  • Ergoferon,
  • Kagocel.

  Výrobcovia týchto liekov tiež deklarujú svoje imunomodulačné vlastnosti. Väčšina lekárov je voči takýmto tvrdeniam skeptická, pretože základňa dôkazov nebola zverejnená. Najväčšiu antivírusovú aktivitu má iba oseltamivir a zanamivir. Na pultoch ruských lekární sú obsiahnuté v týchto prípravkoch:

  • Relenza,
  • Tamiflu.

  Ale každé z týchto antivírusových látok má vážne vekové obmedzenia a okrem toho vykazuje terapeutickú aktivitu iba v prvých dvoch dňoch choroby. Časom testované lieky predpísané pre deti zahŕňajú:

  • remantadín (rimantadín). Na účinnú látku je citlivá iba vírus chrípky A a u podtypu B sa na ňu vyvinula rezistencia. Na základe Remantadine sa vyrába sirup Orvir určený na liečbu detí do jedného roka.
  • Grippferon. Tento nástroj je k dispozícii v dvoch verziáchdávkové formy - vo forme nazálneho spreja a kvapiek. Pediatri odporúčajú použitie liekov na prevenciu a pri liečbe chrípky sú účinné iba v prvý deň nástupu príznakov.
  • Viferon. Antivírusové činidlo sa vyrába vo forme nazálnych mastí a gélov, rektálnych čapíkov v rôznych dávkach. Viferon má výrazný antivírusový, antiproliferatívny a imunomodulačný účinok.

  Na liečbu chrípky u detí sa často predpisujú homeopatické antivírusové lieky Aflubín a Oscillococcinum.

  Zahŕňajú rôzne chemikálie, minerálne zlúčeniny a bylinné extrakty. Prakticky sa používa Aflubín a Oscillococcinum na preventívne účely. Pri chrípkovej terapii sú tieto lieky neúčinné z dôvodu dlhého kumulatívneho účinku.

  Ak má ortuťový stĺpec prekročiť 38,5 - 38,6 ° C, malo by sa deťom podávať antipyretikum.

  Antipyretické lieky

  Horúčka počas chrípky je prirodzenou obrannou reakciou tela. Hypertermia sa rýchlo objaví po vstupe infekčných patogénov do horných dýchacích ciest.

  Vysoká teplota inhibuje rast a aktívnu reprodukciu vírusov, čo spôsobuje ich rýchlu deštrukciu. Lekári zvyčajne neodporúčajú potlačiť horúčku s jej nízkymi hodnotami. Ak ortuťová kolóna prekročila 38,5 - 38,6 ° C, je potrebné brať antipyretické lieky.

  Ale pri liečbe detí sa toto pravidlo nepoužíva. Mnohé deti, najmä malé, majú dokonca kŕče pri 38 ° C a upadajú do stavu zabudnutia. V takom prípade musíte dieťaťu okamžite podať antipyretikum. Medzi najúčinnejšie patria:

   97) sirupy Nurofen, Panadol, Ibufen, Efferalgan, Paracetamol;
  • čapíky na rektálne podávanie Tsefekon, Efferalgan, Nurofen.

  Všetci rodičia by si mali uvedomiť, že používanie kyseliny acetylsalicylovej (aspirín) na zníženie teploty je prísne zakázané. Táto kombinácia sa stáva príčinou závažných ireverzibilných porúch funkcie pečene a mozgu.

  Účinnosť osvedčených vodkových obkladov a mletia octu je veľmi prehnaná. A ich použitie pri liečbe chrípky u detí zvýši iba príznaky vírusovej patológie. Faktom je, že v dôsledku vysokej priepustnosti detských krvných ciev dôjde k otrave tela. Klinický obraz chrípky doplní a posilní príznaky všeobecnej intoxikácie. Aby sa zlepšilo blaho dieťaťa, matky a otcovia musia monitorovať stav svojej pokožky. Ak sú ružové, mokré, potom je najlepšie nechať dieťa v šortkách a tričku. Keď je pokožka detí bledo suchá, dieťa musí byť na zahriatie zabalené.

  Lieky na upchatie nosa rýchlo uľahčujú dýchanie detí počas liečby chrípky

  Prostriedky na liečbu upchatia nosa

  Pri nákupe prostriedkov na upchatie nosa rodičia potrebujú.venovať pozornosť ich zloženiu a aktívnej látke. Obsah účinnej látky v liekových formách pre deti spravidla nepresahuje 0,05%. Spreje sa nepoužívajú pri liečbe novorodencov a dojčiat, pretože silný prúd môže poškodiť sliznice nosných kanálikov.

  Väčšina vazokonstrikčných sprejov a kvapiek obsahuje xylometazolín. Takéto lieky rýchlo uľahčujú dýchanie detí, pomáhajú pokojne spať celú noc. Xylometazolín sa nachádza v takýchto liekoch na upchatie nosa:

  • Tizin
  • Rinonorm,
  • Galazolin,
  • Xylen,
  • Pre Dynos.

  Xylometazolínové prípravky by sa mali používať s veľkou starostlivosťou. Nemali by sa prekročiť denné ani jednorazové dávky odporúčané pediatrom ani trvanie liečebného cyklu. Telo dieťaťa a dospelého získava psychickú a fyzickú závislosť, ak sa drogy s xylometazolínom používajú dlhšie ako 7 dní. Zanedbanie lekárskych odporúčaní bude mať za následok následnú dlhodobú liečbu návykových látok.

  Používanie vazokonstrikčných liekov sa musí kombinovať s použitím kvapiek a sprejov obsahujúcich 0,9% roztok chloridu sodného alebo morskú vodu. Pomáhajú úplne prepláchnuť nosové kanáliky, odstrániť patogénne mikroorganizmy a hustý hlien. Na policiach lekární sú lieky so zriedením soli prezentované Aqua Maris, Aqualor, Morenazole.

  Svoj chrípkový kašeľ môžete vyliečiťPrípravky obsahujúce ambroxol

  Antitusiká a expektoranty

  V prvých dňoch vývoja vírusovej patológie sa na rozdiel od bolestí v krku zriedka objavuje kašeľ. Mnoho detských lekárov neodporúča používať spreje na chrípku, ako aj pastilky, pastilky, pastilky na resorpciu. Použitie niektorých z týchto liekov vyvoláva šírenie vírusov spolu so slinami v dolných dýchacích cestách. Silný sprej môže u detí spôsobiť nebezpečný bronchospazmus. Je to kvôli veľkému počtu krvných ciev v blízkosti povrchu krvných ciev v hrtane.

  Liečba chrípky u detí sa vykonáva pomocou antitusických liekov Tusuprex, Sinecode, Glauvent, Libexin. Ich použitie je dôležité najmä v prvých dňoch ochorenia. Popri bolesti a horúčavách bábätká trpia záchvatmi suchého kašľa, ktoré sťažujú dýchanie a bránia úplnému spánku. Expektorantné lieky pri liečbe chrípky môže predpísať iba pediater, pretože v niektorých prípadoch je ich podávanie nevhodné. Detskí lekári zvyčajne odporúčajú miernych agentov:

  • Ambrobene, Ambroxol, Lazolvan, Bronchorus;
  • Bromhexín domácej a zahraničnej výroby.

  Dieťa by malo počas užívania expektorantov piť veľa tekutín. To vám umožní rýchlo skvapalniť spútum a potom efektívne vystupovať z dýchacích ciest. Na odstránenie kašľa a bolesti v krku sa deťom vo veku od dvoch rokov zobrazujú inhalácie s rastlinnými extraktmi.- oregano, tymián, eukalyptus, harmanček, nechtík lekársky. Takéto postupy sa môžu vykonávať u detí, ktoré nie sú náchylné na vznik alergických reakcií.

  Antibiotická liečba

  Chrípku nemožno liečiť antibiotikami, pretože tieto lieky nevykazujú žiadnu aktivitu proti vírusom. Užívanie týchto liekov bez predpisovania pediatrovi bude mať nežiaduce následky:

  • prudký pokles imunity;
  • smrť prospešnej črevnej mikroflóry;
  • vývoj alergických reakcií;
  • zvýšenie rezistencie mikroorganizmov;
  • tráviace ťažkosti a peristaltika.

  Antibiotiká sa odporúčajú na použitie pri liečbe chrípky u detí s bakteriálnou infekciou. Laboratórne testy moču a krvi to pomáhajú nájsť.

  Chrípka, najmä ošípané, je vírusová patológia, ktorá pri neprítomnosti adekvátnej liečby môže vyvolať vývoj chronických patológií: myokarditída, artritída, meningoencefalitída. Neriskujte zdravie detí a zanedbávajte lekársku pomoc. Včasné kontaktovanie detského lekára vám umožní okamžite začať liečbu a vyhnúť sa vážnym následkom.