Ako liečiť cholecystitídu

Obsah

  Najbežnejšou patológiou zažívacieho systému je zápal žlčníka nazývaný cholecystitída. Významná časť ľudí s cholecystitídou sa podrobuje chirurgickému zákroku - cholecystektómii, pri ktorej je odstránený žlčník. Pacienti, ktorí sa prvýkrát stretli s patológiou, sa zaujímajú o to, ako liečiť cholecystitídu s cieľom zachovať orgán a navždy odstrániť zápal.

  Na obrázku je pečeň so žlčníkom naplneným kameňmi. Charakteristická červená farba ukazuje oblasť zápalu a je tiež zaznamenaná obštrukcia žlčového kanálika kameňom. Tento obraz je pozorovaný takmer u všetkých pacientov trpiacich cholecystitídou. Je to prilepený kameň a pretečenie žlčníka s tajomstvom, ktoré vedie k jeho natiahnutiu a vyvoláva charakteristické bolesti - žlčové koliky.

  Hlavnou črtou choroby je, že postihuje nielen žlčník, ale aj pečeň. Na pozadí cholecystitídy sa veľmi často vyvíja zápal pankreasu. Ak je u pacienta diagnostikovaná choroba kĺbov, môže sa liečba kvôli ťažkej dysfunkcii tráviaceho traktu odložiť.

  Drogová liečba

  Drogová terapia sa používa najmä na liečbu chronickej nepočítavej cholecystitídy a chronickej cholecystitídy malými malými kameňmi. Pri nepočítavej cholecystitíde pacient netvorí kamene, takže nehrozí obštrukcia žlčových ciest. všakpatológia nie je o nič menej nebezpečná, pretože vedie k nekróze žlčníka a rozvoju hnisavého procesu v brušnej dutine.

  Pri liečení patológie sa používa niekoľko skupín liekov, z ktorých každá má svoje vlastné ciele. Zvážte lieky v závislosti od toho, aké príznaky choroby eliminujú.

  • Na zmiernenie bolestivých útokov sa odporúčajú lieky zo skupiny analgetík a antispasmodík. Hydrochlorid drotaverínu, bežne známy pod značkou No-Shpa, sa zvyčajne dobre vyrovnáva s bolesťou. U niektorých pacientov je bolesť tak závažná, najmä pri pohybe kameňov, takže môžu spôsobiť stratu vedomia. V tomto prípade lekári predpisujú silnejší liek proti bolesti - timepiridín. Dobré antispasmodiká - gastrocepín, metacín, platifilín, duspalatín, dicetel
  • Keďže bolesť je spôsobená nielen spazmom, ale aj samotným zápalovým procesom, odporúča sa súbežne na zmiernenie zápalu liečba antibakteriálnymi liekmi - penicilín, tetracyklín, rifampicín, ampicilín. Lekári zvyčajne predpisujú antibiotiká osobitne, ak už bol test mikroflóry vykonaný a najúčinnejší liek už bol stanovený. Takéto lieky sa predpisujú najviac dva týždne na vyvolanie dysbiózy alebo alergickej reakcie. Ak je patológia komplikovaná giardiázou, potom sa k predpisom pridávajú aj lieky zo skupiny nitrofuránov, napríklad furazolidón. Vynikajúci účinok je daná skupinou fluórchinolónov, medzi ktorýmiZnáme lieky Norfloxacin, Girabloc, Ofloxacin, Nolitsin, Norbactin, Ciprofloxacin, Lefoktsin. Pridelené prostriedky a prostriedky zo skupiny makrolidov. Sú to erytromycín, azitromycín, klaritromycín, Macropen. V niektorých prípadoch sa lekári uchýlia k menovaniu tetracyklínov (Medomycín, Unidox Solutab, Vibramycín) a penicilínov (Ampiox, ampicilín, Oxycyllin). V najzávažnejších prípadoch sa predpisujú lieky zo skupiny cefalosporínov - Rocefin, Ceftriaxone, Cefepim, Claforan.
  • S cieľom stanoviť odtok žlče sa uvádzajú choleretické lieky. Toto je mimoriadne dôležité pri liečení patológie, pretože zapálený žlčník a jeho kanáliky sú výrazne zúžené, čo znamená, že nedochádza k úplnému odtoku žlče. Trávenie to vážne ovplyvňuje, takže čoskoro začne telo zapínať kompenzačné mechanizmy a nedostatok žlče bude nahradený vylučovaním pankreasu. Takéto fungovanie tiež nie je fyziologické, preto čoskoro nastane porucha pankreasu a začne sa pankreatitída. Aby sa tomu zabránilo a aby sa zabezpečil odtok žlče, predpisuje sa pacientom skupina cholekinetík (na stimuláciu hladkého svalstva a rýchla evakuácia sekrétov) alebo choleretík (lieky na zvýšenie objemu sekrécie žlče). Skupiny týchto liekov sú celkom špecifické, pretože ovplyvňujú nielen odtok žlče, ale aj tón žlčníka, tónu zvierača zvieraťa Oddi. Nie je vždy možné predpísať určité lieky, aby nevyvolávali zhoršenie choroby, napríklad priebeh kameňov. vymenovanieiba lekár vykonáva s prihliadnutím na špecifiká patológie. Najúčinnejšie lieky sú Holagol, Olimetin a iné.
  • Na účely substitučnej liečby sú pacientom predpisované lieky obsahujúce žlč. Takéto fondy zahŕňajú dobre známe Allohol a Cholenzym. Pomocou týchto liekov sa lipidový komplex normalizuje, obnovuje sa nevyhnutná hladina kyselín, cholesterolu a ďalších látok. V tomto prípade sa telo pacienta ľahšie vyrovná s trávením tukov.

  Allochol - neškodný prípravok založený na rastlinných zložkách

  Lieky v boji proti cholecystitíde pomáhajú v raných štádiách patológie, ako aj proti cholecystitíde s nekomplikovanými kameňmi. Chronickú cholecystitídu je možné liečiť konzervatívne, ale akútnu cholecystitídu nemožno liečiť týmto spôsobom. V tomto prípade lekári trvajú na operácii. Zvyčajne sa vykonáva podľa plánu, ale s hrozbou upchatia žlčových ciest kameňom alebo s výskytom peritonitídy je indikovaná urgentná operácia.

  Chirurgické metódy liečby choroby

  Dnes sa brušná operácia zápalu žlčníka prakticky nepoužíva. Až pred niekoľkými desiatkami rokov sa to nemohlo premýšľať, ale pokrok v chirurgii teraz umožňuje zbaviť sa škaredých rezov v celom bruchu a odstrániť žlčník. Operácie brucha sa teraz vykonávajú vo výnimočných prípadoch, keď peritonitída vyvolaná žlčníkom alebo existujú ďalšie komplikácie choroby.

  Moderná technika liečby akútnej cholecystitídy sa nazýva laparoskopia. Ide o operatívne opatrenie, pri ktorom je prístup k postihnutému orgánu zabezpečený malými rezmi na niekoľkých najbezpečnejších miestach, kde sú črevá najmenej citlivé na zrasty. Novokain sa používa na anestéziu pokožky, po ktorej sa vo vrstvách anestetizuje subkutánne tkanivo, svalová vrstva atď.

  Na operáciu je pobrušnica špeciálne naplnená plynom, čo lekárovi poskytuje operatívne pole v blízkosti postihnutého orgánu. Zavádza sa pomerne veľké množstvo vzduchu - až do 4500 cm3, ale pacient nepociťuje vážne nepohodlie. Keď sa pacient cíti nepríjemne, prívod vzduchu sa zastaví.

  Chirurgia sa vykonáva pod plnou vizuálnou kontrolou na monitore.

  Po príprave oblasti na chirurgický zákrok sa vykoná vizuálne vyšetrenie žlčníka a pečene. Toto sa vykonáva pomocou špeciálneho video zariadenia, ktoré sa tiež zavedie do brušnej dutiny otvorom. Svetlo vyžarované na konci skúmavky umožňuje lekárovi kompletne vyšetriť orgán, diagnostikovať sprievodné patológie, ak existujú. Lekári poznamenávajú, že vo väčšine prípadov je možné podrobné vyšetrenie pri plánovanom chirurgickom zákroku, ale v naliehavých prípadoch stačí spoliehať sa na klinické príznaky patológie, aby sa správne diagnostikovala a začala liečba.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiťhepatóza

  Väčšina pacientov s predoperačnými opatreniami spravidla nemá problémy. Dno žlčníka jasne vyčnieva z okraja pečene, v prítomnosti kameňov je vizualizované určité predĺženie orgánu a zápalový proces. Ak je žlčník obyčajne biely s mierne modravým odtieňom, zapálený orgán sčervená s príznakmi cyanózy. Pri ukladaní fibrínu na orgán nie sú viditeľné najmenšie krvné cievy. Steny orgánu sú husté, napäté as tlakom na orgán, žlč z neho prakticky nevyčnieva.

  V závažných prípadoch sa diagnostikujú zápalové zmeny v pobrušnici - zakryje sa bielym fibrínovým povlakom, stáva sa matným a hustým a zdá sa, že orgány sa zlepia. Typickým príznakom zápalu v pobrušnici je prítomnosť tekutiny, ktorá sa svojím charakterom líši. Pri vyšetrení brušnej dutiny je dôležité zistiť, čo presne je súčasťou tejto tekutiny - zápalový výpotok, obsah orgánov, žlč, keď je orgán perforovaný. Typicky je takáto tekutina natiahnutá aspirátorom pre výskum v laboratóriu.

  Pečeň sa musí dôkladne vyšetriť. Je to tento orgán, ktorý je napadnutý dysfunkciou žlčníka. Zmeny v pečeni môžu byť veľmi rozdielne - od zápalových lézií až po úplné zablokovanie žlčových ciest. Ak má pacient známky obštrukčnej žltačky, diagnózu možno objasniť stavom vnútorných orgánov - zväčšenie pečene,v dôsledku hromadenia žlče sa stáva zelenou. Pečeň je na dotyk hustá a pri výraznom zápalovom procese sa môže pečeň zlúčiť s inými orgánmi nachádzajúcimi sa v susedstve. Vo väčšine prípadov lekári okamžite vykonajú biopsiu, pretože majú pohodlný prístup k pečeni.

  V niektorých prípadoch, aj pri laparoskopii, nie je vždy možné zaručiť diagnózu. Stáva sa to, ak zápal žlčníka vyvolal peritonitídu a narušila sa integrita samotného močového mechúra. Táto situácia poskytuje typický obraz peritonitídy, ktorej príčinou je hnisanie pečene, perforácia dvanástnikového vredu, subfrenický absces, akútna apendicitída.

  Po objasnení diagnózy lekár vykoná priamy zásah do žlčníka - buď odstráni kamene iba vtedy, ak umožňuje zachovanie orgánu vysoká cholecystitída, alebo je žlčník úplne odstránený, ak zápalové procesy spôsobia nefunkčnosť orgánu.

  Po operácii zvyčajne neexistujú žiadne komplikácie.

  Vykonáva sa detoxikácia tela, korekcia homeostázy a antibakteriálne ošetrenie. Nedostatok tekutín a solí je kompenzovaný. Ak sa z nejakého dôvodu zdravotný stav pacienta zhorší bez známok stabilizácie, potom sa vykoná operácia dutiny s dôkladným vyšetrením pobrušnice najviac tri dni od okamihu laparoskopie.

  Tradičné medicíny v boji proti chorobe

  Štúdie v tradičnej medicíne ukázali, ako liečiťľudová liečba cholecystitídy. Prírodné zložky úspešne eliminujú zápal žlčníka a tiež predlžujú účinok liekov. Preto pri liečbe cholecystitídy môžete aktívne používať ľudové liečivá.

  Zber založený na choleretických zložkách na zlepšenie funkcie trávenia

  Podobne ako farmaceutické prípravky sa rastliny dajú rozdeliť do dvoch veľkých skupín: choleretika a cholekinetika. Do prvej kategórie choleretík patrí mäta, kukuričné ​​stigmy, nesmrteľný piesok, kentaurová tráva, koreň púpavy, koreň elekampanu, reďkev čierna. Prírodná cholekinetika je hloh, púpava, valeriána, čakanka divá, rasca a kôpor, levanduľa, balzam na citrón, nesmrteľka, čučoriedka.

  Typickým spôsobom prípravy liečivých nápojov doma je varenie lyžice suchej zložky so pohárom vriacej vody a vylúhovanie na niekoľko hodín. Finančné prostriedky musíte používať dvakrát až trikrát pred jedlom. V niektorých prípadoch lekári odporúčajú variť bylinky. Tieto poplatky zvyčajne neobsahujú viac ako päť zložiek, finančné prostriedky sa na kurzy opíjajú niekoľkokrát do roka. Ak nie je možné pripraviť bylinnú kolekciu rôznych zložiek, potom si v lekárni môžete kúpiť hotovú kolekciu.

  Diéta na liečbu choroby

  Je možné vyliečiť cholecystitídu bez výživy v potrave. Ak sa zápal žlčníka prehĺbil alebo sa zmenil na chronickú formu, mali by pacientinezabudnite dodržiavať diétu - tabuľku číslo 5 podľa Pevznera. Zo stravy je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré spôsobujú zvýšené oddelenie žlče. Patria sem mastné mäso a ryby, mastná hydina, vajcia, oleje, strukoviny, uhorky, cesnak a cibuľa.

  Je potrebné vylúčiť z jedla kyslé a vyprážané jedlá, prvé je lepšie uvariť na druhom alebo treťom vývare. Nezahŕňa kávu, alkoholické nápoje. Koľko času sledovať takúto stravu? Bohužiaľ, pacienti budú musieť natrvalo opustiť používanie silných jedál, ale niektoré výrobky, ako napríklad vajcia, budú povolené v obmedzenom množstve.

  Na odstránenie prebytočného cholesterolu z tela sú uvedené obilniny, chudé jedlá z mäsa a zeleniny a nízkotučné mliečne výrobky. Je dôležité piť dostatok tekutín denne.

  Ak sa dodrží stravovacie zásady, dá sa vyhnúť zhoršeniu choroby. Môže sa choroba vyliečiť úplne? Bohužiaľ, cholecystitída nie je vždy liečiteľná, ale ak sú dodržané všetky požiadavky lekára, obdobia remisie sa môžu výrazne predĺžiť as exacerbáciou patológie sa záchvaty môžu včas zastaviť. V tomto prípade sa pacienti môžu vyhnúť chirurgickému zákroku a významne znížiť aktivitu zápalového procesu.