Ako liečiť CHOCHP

Obsah

  CHOCHP je chronické obštrukčné ochorenie pľúc. S týmto ochorením sa ireverzibilne vyvíja závažný zápal, ktorý vedie k štrukturálnej zmene pľúcneho tkaniva. Okrem toho začínajú trpieť aj dýchacie svaly a celý kardiovaskulárny systém.

  V dôsledku toho sa výrazne zníži pracovná kapacita osoby, zníži sa jej fyzická aktivita a vyvíja sa zdravotné postihnutie. V závažných prípadoch je ochorenie smrteľné. Aby ste predišli takému poľutovaniahodnému výsledku a znížili riziko možných komplikácií, musíte vedieť, ako správne liečiť CHOCHP.

  8. Hlavné štádiá liečby9. Celá terapia obštrukčného ochorenia pľúc sa zakladá na týchto štádiách:
  1. Eliminácia rizikových faktorov.
  2. Ovládanie choroby v stabilnej fáze kurzu.
  3. Liečba exacerbácie choroby.

  Keďže CHOCHP je ochorenie chronickej formy, podstatou terapie je zabezpečiť, aby sa toto ochorenie prestalo vyvíjať. Okrem toho sa venuje dôležitá pozornosť zmierneniu sprievodných príznakov, ako je kašeľ a dýchavičnosť. Je predpísaných množstvo preventívnych opatrení, ktoré neumožňujú progresiu choroby.

  Dôraz sa kladie na zlepšenie kvality života pacienta.

  Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča prestať fajčiť. Toto je najzákladnejší a prvý krok v liečbe a prevencii CHOCHP. Ak sa nedokážete vyrovnať s takým zlým zvykom sami,pomocné látky sa používajú vo forme špeciálnej žuvačky, nosového spreja, tabliet alebo inhalátora. Môže sa odporučiť skupinová terapia.

  Počas liečby špecialista odporúča znížiť účinky znečisťujúcich a škodlivých výparov vzduchu, ak sa osoba na svojom pracovisku stretne s týmto javom. V takomto prípade sa uvádza pravidelné vetranie, časté prechádzky čerstvým vzduchom a návšteva zóny lesného parku.

  Lieky

  CHOCHP je potrebné liečiť liekmi. Umožňujú nielen odstraňovať nepríjemné príznaky choroby, ale tiež zlepšovať celkový zdravotný stav človeka. Všeobecná stratégia liekovej terapie je zameraná na zastavenie zápalového procesu, odstránenie infekcie, zníženie aktivity nebezpečných mikroorganizmov.

  Bežne sa používajú tieto lieky:

  • bronchodilatátory;
  • mukolytické lieky;
  • antibiotiká;
  • protizápalové lieky;
  • glukokortikosteroidy.

  Použitie bronchodilatátorov má rozširujúci účinok na oslabené priedušky. Najčastejšie je predpísaný liek Atrovent, Salbutamol, Fenoterol. Mukolytické lieky (brómhexín, ambroxol) riedia nahromadený hlien v pľúcach, čo zlepšuje proces jeho evakuácie a pacient začína dýchať.

  Antibiotická liečba by sa mala dopĺňať iba počas obdobia exacerbácie, ak je to navyšerozvíja sa zápal pľúc a listy spúta s hnisavým výtokom. Bežne sa používajú penicilín alebo cefalosporín. V remisii sa antibakteriálne lieky nepoužívajú.

  Antibiotiká sa používajú iba v akútnom štádiu CHOCHP

  .

  Do liečby môžu byť zahrnuté protizápalové lieky. Nepovoľujú aktiváciu tých látok, ktoré sú schopné vyvolať vnútorný zápal. A glukokortikosteroidy (Prednison) pomáhajú zmierniť záchvaty dýchavičnosti, ktoré sa najčastejšie prejavujú počas exacerbácie choroby.

  Ošetrujúci lekár môže predpísať teofylín alebo aminofylín, aby znížil kŕče hladkých svalov bronchiálnej steny. Ak ochorenie CHOCHP pokračuje dosť závažnou formou, predpisujú sa inhalačné steroidné hormóny na zmiernenie celkového stavu tela a na zmiernenie závažných symptómov. Môže to byť flutikazón, budezonid, mometazón alebo beklometazón.

  V období zvýšenej exacerbácie, keď je ohrozený život pacienta, sa predpisujú systémové steroidné hormóny. Sú to metylprednizolón a prednizolón. Tieto lieky pomáhajú telu dostať sa z akútneho štádia.

  Časový rozvrh a dávkovanie liekovej liečby volí iba špecialista. Liečebný režim sa navyše uskutočňuje pod dohľadom lekára. Počas liečby je kontrolovaná závažnosť sprievodných príznakov CHOCHP, závažnosť exacerbácie a miera inspirácie. Všetky tieto nuansy, ktoré sa berú do úvahy, umožňujú včas.upraviť zvolenú liečbu tak, aby sa znížilo riziko možných a veľmi závažných komplikácií.

  Iné metódy liečby

  Ako štádium komplexnej liečby CHOCHP sa môžu použiť terapeutické inhalácie, ale iba po konzultácii s lekárom. Zároveň je dôležité pri vykonávaní tohto postupu dodržiavať správnu techniku. Ak je ťažké zvládnuť inhalátor sám, potom môžete ako pomocníka použiť spacer. Toto je malý plastový kanister, ktorý sa pripája k inhalátoru a k výstupu.

  V tomto prípade je pre pacienta ľahšie vydýchnuť. Zároveň sa zlepšuje proces zavádzania lieku do malých priedušiek, čím sa zvyšuje účinnosť samotnej liečby. Ako alternatívu, ktorá tiež pomáha pri liečbe CHOCHP, môžete použiť rozprašovač. Zvyčajne sa odporúča pre pacientov, ktorých kapacita vdychovania je príliš nízka.

  Inou technikou, ktorá urýchľuje proces hojenia CHOCHP, je kyslíková terapia. Základom tohto ošetrenia je dlhodobé vdychovanie zmesi kyslíka a vzduchu. Takéto postupy sa stávajú veľmi dôležitými pre pacientov, ktorí trpia chronickým zlyhaním dýchacích ciest.

  Keď sa ochorenie stane závažným, môže sa predpísať transplantácia pľúc. Transplantácia chorého orgánu môže zlepšiť kvalitu života pri CHOCHP. Táto metóda má však svoje nevýhody. V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré vedú k smrti. Môže to byť niekedy po zásahudôjde k odmietnutiu darcovských orgánov, môžu sa vyvinúť aj infekčné choroby. To všetko sa musí vziať do úvahy pri úvahách o tom, či je možné CHOCHP vyliečiť chirurgicky.

  Kyslíková terapia urýchľuje proces hojenia CHOCHP

  Lekárska starostlivosť

  Pri akútnej exacerbácii CHOCHP sa od osoby vyžaduje, aby sa podrobila hospitalizácii. V tomto prípade bude základom kyslíková terapia, najmä ak je exacerbácia závažná. Súčasne sa pomocou rozprašovača rozprašujú anticholinergiká a adrenomimetiká. Vdychovanie sa vykonáva každé štyri hodiny. Akonáhle sa pacient stane trochu ľahším, časový interval medzi takýmito zákrokmi sa zvýši na šesť hodín.

  Odporúčame prečítať si: Liečba pľúcnej fibrózy

  Bronchodilatátory sú tiež súčasťou liečby. Najčastejšie sa používajú vo forme suchého prášku alebo aerosólov. V špeciálnych prípadoch sa môže podávať liečivo aminofylín alebo eufilín. Pri hnisavom spúte sa predpisujú antibiotiká. A ak počiatočná terapia s použitím týchto látok neprináša požadovaný výsledok, lieky sa nahradia analógmi, ale tu sa už zohľadňuje citlivosť samotnej flóry spúta.

  Ak osoba s CHOCHP trpí opuchom mäkkého tkaniva, lekár jej predpíše diuretiká. Pri opakovaných exacerbáciách je liek Heparin spojený s liečbou. Ak takáto komplexná liečba neprináša želaný a pozitívny výsledok, lekár môže rozhodnúť o umelej ventilácii.

  Posledným stupňom liečby v nemocnici je použitie pomocných techník, ktoré uľahčujú uvoľňovanie spúta. Pacientovi sa tiež odporúča vykonať špeciálne dychové cvičenia, ktoré prispejú k lepšiemu kašľaniu a vyprázdňovaniu nahromadeného spúta. Tieto rovnaké triedy sa potom môžu použiť na prevenciu CHOCHP doma. Niekedy je pacientovi predpísaná vibračná masáž, ktorá má podobný účinok ako pri dychových cvičeniach.

  Tradičná medicína

  Na urýchlenie procesu hojenia, a tým na zvládnutie obštrukčnej choroby pľúc, môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Ale skôr ako ich začnete používať doma, odporúča sa konzultovať so svojím lekárom.

  Najúčinnejšie ľudové lieky, ktoré môžu pomôcť s CHOCHP, sú tieto recepty:

  • bujón na báze žihľavy;
  • limetový nápoj;
  • Bylinkový zber hlienu.

  Na prípravu zdravého odvarenia žihľavy sa musí táto zložka v množstve 200 g zmiešať so 100 g šalvie. Rastliny sa zmiešajú a rozdrvia, potom sa nalejú dvoma pohármi prevarenej vody. Výsledný bujón je vylúhovaný po dobu jednej hodiny, po ktorej je spotrebovaný v malých dávkach počas dňa. Trvanie takejto terapie je dva mesiace.

  Žihľavový bujón urýchli liečbu CHOCHP

  Lipový nápoj nielen zmierni stav CHOCHP, ale aj priaznivý stav.účinok bude mať na celý ľudský imunitný systém. Na výrobu zdravého nápoja budete potrebovať 200 g sušených lipových kvetov, 200 g harmančeka a 100 g ľanového semena. Potom si musíte vziať jednu polievkovú lyžicu zmesi a variť ju ako čaj v pohári vriacej vody. Keď sa nápoj mierne ochladil, musíte ho vypiť. Tento postup opakujte každý deň počas dvoch týždňov.

  S cieľom odstrániť nahromadené hlien a zároveň zmierniť únavu, môžete pripraviť špeciálnu bylinnú kolekciu. Ak to chcete urobiť v rovnakých množstvách, musíte vziať:

  • harmančekové kvety;
  • bobule anízu;
  • koreň ibišteka;
  • Koreň sladkého drievka.

  K týmto zložkám sa pridá 300 g ľanových semien. Všetky zložky sa zmiešajú a nalejú sa do dvoch pohárov vriacej vody. Vývar sa podáva infúziou počas 30 minút a potom sa vypije dvakrát denne v polovici pohára. Je užitočné doma vykonávať inhaláciu soľným roztokom. Najmä ako prevencia tohto ochorenia.

  CHOCHP je závažné ochorenie, pri ktorom samoliečba môže zhoršiť stav pacienta a tým ešte viac poškodiť zdravie. Preto je liečba liečivom nevyhnutná. Vo zvlášť závažných prípadoch budete musieť ležať v nemocnici a potom si vytvoriť svoj životný štýl tak, aby ste minimalizovali riziko opätovného výskytu tohto ochorenia.