Ako liečiť chlamýdie

Obsah

  Jednou z najčastejšie diagnostikovaných sexuálne prenosných infekcií je chlamydial. Patológiu je možné charakterizovať ako akútnym, tak aj latentným, keď neexistujú žiadne zjavné príznaky. A v skutočnosti av inom prípade, ak nezačnete včas liečiť chlamýdie, môžete spôsobiť nebezpečné následky až do neplodnosti.

  Charakteristiky liečebného procesu

  Chlamydiové ochorenie je spôsobené špecifickými mikroorganizmami - chlamydiami, ktorých morfologické vlastnosti sú podobné vlastnostiam baktérií. Spôsobujú poškodenie orgánov močovej a pohlavnej sústavy a niekedy aj iných - očí, dýchacích ciest a nosohltanu.

  Liečba chlamydií u žien a mužov nie je bez antibiotík. Iné lieky nemôžu vyliečiť chorobu. Preto, aj keď ste horlivým protivníkom takýchto silných drog, ich nemusíte opustiť. Antibakteriálne činidlá budú najúčinnejšie iba vtedy, keď ošetrujúci lekár indikuje požadovanú dávku a trvanie liečby.

  Liečba chlamýdiovej infekcie by mala byť komplexná. Spolu s antibakteriálnou liečbou je predpísané podávanie antimykotík a symptomatických látok. Ďalej je potrebné zvýšiť imunitu, ktorú je možné dosiahnuť pomocou imunomodulátorov a vitamínových prípravkov.

  Dôležité! Liečba drogami musí byť doplnená špeciálnou diétou. jedlopacient by mal byť racionálny a správny, so zahrnutím všetkých potrebných vitamínov a minerálov do stravy. Alkoholické nápoje sú úplne vylúčené zo spotreby.

  V niektorých prípadoch je predpísané laserové ožarovanie krvi. Terapeutické opatrenie pomáha zvyšovať účinnosť antibakteriálnych liekov a normalizuje ochrannú funkciu imunitného systému, čo urýchľuje regeneráciu.

  Liečba chlamýdiovej infekcie u mužov a žien sa dá rozdeliť do niekoľkých etáp:

  • v prvom (prípravnom) štádiu je predpísané podávanie imunomodulátorov, enzýmov, vitamínových prípravkov a lokálne použitie chlórhexidínu;
  • v druhom (hlavnom) štádiu chlamýdiovej terapie sú predpísané antibakteriálne lieky, antimykotiká a lieky normalizujúce trávenie (príjem enzýmov a vitamínových prípravkov pokračuje);
  • v treťom (rehabilitačnom) štádiu sú predpísané hepatoprotektory na normalizáciu fungovania pečene, probiotík a fyzioterapie.

  Po ukončení liečby chlamydií sa vykonajú kontrolné testy. Ak klinické príznaky zmizli a patogén chýba v krvi (náter), môžeme hovoriť o zotavení.

  Prípravná fáza

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť chlamydiu u žien

  Je povinné brať lieky, ktoré zvyšujú stav imunitného systému, a to imunomodulátory. Tieto sú potrebné, pretože potláčajú chlamýdiové infekcieľudská imunita, a to môže spôsobiť intoxikáciu tela a prechod choroby na chronický priebeh.

  Imunomodulátory sa môžu vyhnúť takým negatívnym dôsledkom, a preto sú nevyhnutne zahrnuté do komplexnej liečby chlamydií. Na posilnenie imunitného systému sa predpisuje podávanie liekov zo skupiny rekombinantných interferónov: Genferon, Viferon, Griferferon, Gerpferon a kol.

  Enzymatické prípravky sa predpisujú na zníženie škodlivých účinkov antibakteriálnych liekov na organizmus a na zvýšenie ich účinnosti. Najbežnejšie predpisovaným liekom je Wobenzym. Podľa štúdií takýto nástroj v ¾ prípadoch použitia znižuje vedľajšie účinky antibiotík a antimykotík.

  Chlorhexidín sa tiež používa ako profylaktický liek na vylúčenie pripojenia iných infekcií

  .

  Chlorhexidín je súčasťou komplexného liečebného režimu pre ochorenie vyskytujúce sa v počiatočnej fáze a s miernymi príznakmi. Pridá sa do sedacích kúpeľov v koncentrácii 0,05 až 0,2%. Toto percento bude stačiť na odstránenie malého množstva chlamýdií.

  V počiatočnej fáze liečby sa predpisujú vitamínové prípravky, antioxidanty a synergenty, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa so zápalovými procesmi spôsobenými patogénmi. Často sa vykonávajú intramuskulárne injekcie tiosíranu sodného, ​​vitamínu E, C, kyseliny glutámovej.

  Primárne ošetrenie

  ÚplneChlamydiovú infekciu možno liečiť iba antibiotikami. Na liečenie choroby sa používajú tetracyklíny, makrolidy, fluórchinolóny. Lieky v iných skupinách nemajú vysokú účinnosť proti chlamydiám. Okrem toho, ak dôjde k opätovnej infekcii, infekcia bude odolná voči predtým prijatému liečivu, a preto je predpísaný iný liek.

  Tetracyklíny

  Chlamydia sa môže vylúčiť pomocou antibiotík zo skupiny tetracyklínov. Aktívne zložky týchto liečiv prenikajú do patologických buniek a ničia ich syntézu proteínov. Pre chlamýdie to môžu byť tablety aj masti.

  Tablety s rovnakým názvom tetracyklín sa predpisujú dospelým pacientom na obdobie 1 - 2 týždňov. Na konjunktivitídu chlamýdiovej formy sa častejšie používa liek vo forme masti. Droga je zakázané používať pri sprievodných ochoreniach pečene alebo obličiek. Ďalším liekom zo skupiny tetracyklínov je metacyklín, uvoľňovaný vo forme kapsúl.

  Makrolidy

  Antibakteriálne lieky zo skupiny makrolidov majú bakteriostatický účinok a sú rozdelené do niekoľkých skupín: prírodné, polosyntetické, proliečivá. Tieto látky majú modifikovanú štruktúru a v ľudskom tele sa vplyvom enzýmov menia na účinnú látku.

  Najčastejšie sa používa erytromycín, liek, ktorý je síce vysoko účinný, ale vo väčšine prípadov ho telo zle znáša. Celkové trvanieterapia - až 7 dní. Lokálna terapia sa uskutočňuje pomocou masti, ktorej zloženie je rovnaká aktívna zložka.

  Ďalším účinným makrolidom je Sumamed s účinnou látkou azitromycín. Používa sa pri liečení nielen chlamýdií, ale aj gonokokov, kvapaviek, syfilis. Vedľajšie účinky pri užívaní lieku sa vyskytujú zriedkavo, čo umožňuje jeho použitie pri liečbe mnohých patologických stavov, dokonca aj u dieťaťa. Približný priebeh liečby chlamydií je 7-8 dní.

  Dôležité! Iné liečivá zo skupiny makrolidov sa tiež používajú na chlamýdiové infekcie, napríklad klaritromycín, josamycín.

  Fluórchinolóny

  Tieto lieky sú menej účinné v porovnaní s tetracyklínmi a makrolidmi. Z tohto dôvodu sa zriedka používajú pri liečbe chlamýdiových infekcií. Do tejto skupiny možno zaradiť Ofloxacín, ktorý je predpísaný na obdobie 7-10 dní.

  Z vedľajších účinkov užívania Ofloxacínu sa dá zistiť bolesť v epigastrickej oblasti, poruchy spánku, poruchy srdcového rytmu a zlyhanie obličiek. Liek nie je predpísaný ženám počas tehotenstva, pri dojčení a deťom.

  Takmer vždy pri takomto infekčnom ochorení, ako je chlamydia, sa na pozadí poklesu imunity vyvíja plesňová infekcia. Z tohto dôvodu sa predpisujú antimykotiká, napríklad mikonazol alebo klotrimazol.

  ​​

  Na pozadí užívania antibakteriálnych látok sa vyvíja dysbióza a vyskytuje sa často hnačka. Zbavte sa takých prejavov ako v období hlavnej terapie,a počas rehabilitačného obdobia je to možné pomocou probiotík (Bifikol, Laktobakterín, Enterol atď.).

  Rehabilitácia

  Na ochranu pečene pred škodlivými účinkami toxínov, na normalizáciu jej narušenej aktivity, ktorá sa pozoruje pri užívaní silných antibakteriálnych liekov, môžete použiť hepatoprotektívne lieky. Ďalej sú to antioxidanty, imunomodulátory, lieky, ktoré pomáhajú potlačiť zápalový proces.

  Táto skupina zahŕňa:

  • Karsil: liečebný cyklus - 3 mesiace, 1 tableta trikrát denne;
  • Essential Forte: priebeh liečby - 1 mesiac, 2 kapsuly trikrát denne;
  • Fosogogliv: priebeh liečby určuje lekár, 1 kapsula trikrát denne;
  • Legalon: priebeh liečby je 1 mesiac, 2 tablety trikrát denne.

  Počas rehabilitačného obdobia sú predpísané fyzioterapeutické postupy. Takéto udalosti majú protizápalové a analgetické účinky, pomáhajú zvyšovať celkovú reaktivitu tela. Môže ísť o laserovú terapiu, ktorá stimuluje celkovú a lokálnu imunitu, zlepšuje mikrocirkuláciu v oblasti zápalu.

  Ďalšou technikou je magnetoterapia. Špeciálne magnetické platne pôsobia na problémové oblasti alebo pomocou nich dodávajú do tela lieky. Takáto terapia má výrazný protizápalový, dekongestantný, analgetický účinok.

  V chlamydiách sa často predpisuje elektroforéza s antibakteriálnymi liekmi. obzvlášťtakáto technika je účinná pri chronickom zápalovom procese. Elektroforéza pomáha normalizovať metabolické procesy, anestéziu, eliminovať zápaly a opuchy. Elektroforéza využíva okrem antibiotík aj stopové prvky, enzýmy.

  Ozónová terapia je nová liečba chlamýdiovej infekcie. V tomto prípade sa používa rektálna insuflácia zmesou ozónu a kyslíka. Liečba ozónom má antibakteriálny, protiplesňový a imunomodulačný účinok.

  Elektroforéza vám umožňuje rýchlo dodávať lieky do oblasti so zápalom

  Parafarmaceutiká

  Najnovším prístupom k liečbe chlamydií je používanie moderných parafarmaceutík. Medzi ne patrí bifizmus, liek uvoľnený Centrom pre farmakológiu a biotechnológiu Novosibirsk.

  Hlavnú funkciu tohto lieku možno nazvať prirodzenou imunomoduláciou, ktorá spočíva v zvýšení odolnosti organizmu voči patogénom. Je to aktívny nástroj, ktorý obnovuje funkcie zníženej a stratenej imunity.

  Okrem toho liek zvyšuje produkciu vlastných interferónov, normalizuje zloženie črevnej mikroflóry a potláča zápal. Zloženie liečiva obsahuje fragmentovanú DNA lososovitých rýb a fermentolizát bifidobaktérií.

  Ľudové lieky

  Hlavné ošetrenie možno doplniť ľudovými liekmi používanými doma. Niektoré z najúčinnejších prostriedkov nápravypoužíva sa na liečbu chlamýdiovej infekcie, - byliny: harmanček a lekná lekárne. Z byliniek sa pripravujú infúzie a odvary, ktoré sa odoberajú perorálne (1 polievková lyžica L. Suroviny na 200 ml vody) v objeme 100 ml trikrát denne.

  Možno si vziať ďalšie byliny: lastovičku, ľubovník bodkovaný, rebríček. Bylinky musia byť nasekané, sušené, odobraté 30 g surovín a naliať pol litra horúcej vody. Po trvaní jednej hodiny sa liek užíva perorálne v objeme 100 ml trikrát denne. Takéto byliny majú silný posilňujúci účinok na telo.

  Liečia rôzne choroby vrátane chlamydií pomocou cesnaku, ktorý sa považuje za prírodné antibiotikum. Z toho sa pripraví tinktúra: nastrúha sa 5-6 klinčekov, naleje sa pohárom vody a nechá sa vylúhovať jeden deň. Po namáhaní sa produkt používa na lokálne vyplachovanie alebo mazanie postihnutej sliznice.

  Často sa používa maternica, z ktorej sa pripravuje tinktúra. Musíte vziať 100 g surovín, naliať 0,5 litra vodky a alkoholu a nechať vylúhovať 10 dní. Po uplynutí tejto doby sa nástroj filtruje a ústne sa podáva 1 lyžička. trikrát denne.

  Do akej miery je potrebné liečiť chlamýdiovú infekciu, môže určiť iba ošetrujúci lekár. Trvanie liečby závisí od mnohých faktorov. Dokonca aj skúsení odborníci nedokážu okamžite vyliečiť patológiu. Výsledkom je predĺžený priebeh opakovaného užívania antibiotík.