Ako liečiť chlamýdie

Obsah

  Chlamydia je jednou z najbežnejších chorôb žien a mužov, ktorí majú sexuálne prenosné choroby. Príčinami pôvodcov pohlavnej patológie sú chlamydia trachomatis (Chlamydia trachomatis), mikroorganizmy, ktoré majú určitú rezistenciu na väčšinu antibakteriálnych liekov.

  Toto významne komplikuje liečbu, ktorá je často spojená so zmenou liekov kvôli chýbajúcemu pozitívnemu výsledku. Chronická chlamýdia potrebuje dlhodobú antibiotickú liečbu a dlhé rehabilitačné obdobie. Predtým, ako začnete liečiť chlamýdie, sa vykonávajú laboratórne testy na zistenie typu patogénu.

  Správny prístup k liečbe

  Vlastný výber antibiotík na eradikáciu chlamydií je nepraktický vzhľadom na osobitosti rastu a reprodukcie mikroorganizmov. Tieto baktérie sú intracelulárnymi obyvateľmi, a preto sú na ich ničenie potrebné špeciálne lieky, ktoré môžu prenikať cez membrány a hromadiť sa v bunkách.

  Chlamydia môže existovať vo vegetatívnej verzii, v ktorej nie je schopná opustiť bunku a aktívne sa množiť bez toho, aby sa znížila odolnosť ľudského tela voči infekčným agensom. Tieto formy baktérií sú neprístupné nielen pre farmakologické prípravky, ale aj pre prírodné ochranné reakcie, napríklad prudké zvýšenie teploty.

  Pri absencii diagnózy alekárske odporúčania, pacienti volia lieky podľa rady farmaceuta v lekárni. Spravidla sa získavajú tablety s protizápalovými a baktericídnymi vlastnosťami, ktoré nemajú najmenší účinok na chlamýdie. Negatívne príznaky postupne vymiznú, ale iba v dôsledku prechodu pohlavnej patológie do chronickej formy a jej rozšírenia do ďalších orgánov.

  Špecialisti pri vykonávaní terapie dodržiavajú tieto zásady:

  • liečba je určená nielen pacientovi s chlamydiou, ale aj jeho sexuálnym partnerom bez ohľadu na prítomnosť akýchkoľvek príznakov. Je to nevyhnutné na zabránenie relapsu v dôsledku reinfekcie;
  • výber farmakologických prípravkov sa vykonáva individuálne, pričom sa zohľadňuje rezistencia na chlamydiu a neprítomnosť kontraindikácií pre pacienta. Na liečenie tohto ochorenia u mužov sa používajú tablety a kapsuly na orálne použitie. Na liečbu chlamýdií u žien lekár ďalej predpisuje vaginálne tabletky a čapíky;
  • Chlamydia nie je vyriešená raz a navždy. Z tohto dôvodu nemôžete mať sex, kým nebude pacient a jeho sexuálny partner úplne vyliečený. Kondóm nie je zárukou bezpečnosti pred opätovnou infekciou ani v prítomnosti baktericídneho maziva;
  • všetky lieky používané pri liečbe chlamýdií majú významný zoznam vedľajších účinkov. Aby sa zabránilo ich prejavom, použitie liekov na zvýšenie imunity, odstránenie chronickéchoroby gastrointestinálneho traktu, normalizácia črevnej mikroflóry.

  Odborný lekár sa podieľa na zostavovaní individuálneho terapeutického režimu. Sexuálne prenosné ochorenie u mužov lieči urológ a ženy by si mali naplánovať schôdzku s venereológom alebo gynekológom.

  Vývoj chlamýdií sa vyznačuje cyklickou povahou, takže terapia sa vykonáva v niekoľkých etapách. Na konci každého z nich pacient predloží biologické vzorky na vyhodnotenie výsledku liečby, detekciu patogénnych patogénov a stanovenie ich rezistencie na antibiotiká. Chlamydia je zriedkavo diagnostikovaná ako nezávislé ochorenie. Často je sprevádzaná sprievodnými sexuálne prenosnými infekciami - ureaplazmóza, kvapavka a ďalšie. Keď sa zistia, pacienti sú liečení, aby ich eliminovali.

  Antibiotická terapia

  Na úplnú liečbu chlamýdií musí mať pacient trpezlivosť, čas a peniaze. Ťažkosti s liečbou choroby začínajú v štádiu diagnostiky. Počas laboratórnych štúdií sa často zisťuje citlivosť chlamydií na určitý typ antibakteriálnych liekov, ktoré sa menia, keď ich pacient berie.

  Etiotropická liečba pozostáva z antibiotickej liečby v niekoľkých štádiách

  .

  Ak je u pacienta diagnostikovaná chronická chlamýdia, potom sa odporúča súčasne používať dva lieky patriace do rôznych chemických skupín.Trvanie podania, denné a jednotlivé dávky určuje lekár po vyhodnotení celkového zdravotného stavu, dynamiky zápalu, stupňa poškodenia tkaniva. Účinnosť tetracyklínov, makrolidov a fluórchinolónov v liečbe akútnej a chronickej chlamýdie bola preukázaná.

  Tetracyklíny

  Táto skupina kombinuje antibiotiká, ktoré patria k polyketidom a majú podobnú chemickú štruktúru a biologické vlastnosti. Pri liečení chlamýdií sa používa antibakteriálne liečivo z tejto skupiny, doxycyklín a jeho dovážané analógy - Vibramycín a Unidox Solutab. Používanie týchto liekov počas tehotenstva a počas laktácie je prísne zakázané, navyše má významný počet vedľajších účinkov až do zničenia kostí a zubnej skloviny.

  Makrolidy

  Makrolidy patria medzi moderné antibakteriálne lieky so širokým spektrom účinku. Majú málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ich celkom dobre znáša. Makrolidy vykazujú terapeutickú aktivitu proti mnohým patogénom pohlavne prenosných chorôb, a preto sa používajú na liečenie zmiešaných infekcií. Tento typ antibiotika vykazuje najlepšie výsledky pri liečení všetkých foriem chlamýdií.

  Aké makrolidy sa používajú na liečbu pohlavnej patológie:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako sa rýchlo zbaviť nadúvania
  • erytromycín;
  • Josamycín;
  • spyromycín;
  • Roxitromycín;
  • midecamycín;
  • Azitromycín;
  • Claritromycín.

  Erytromycín alebo rovamycín sa najčastejšie používajú v jemných dávkach a pod lekárskym dohľadom počas pôrodu po vyhodnotení rizika pre plod a prínosu pre matku.

  Fluórchinolóny

  Antibakteriálne látky patriace do tejto skupiny sú pri liečení chlamydií menej účinné a zriedkavo sa používajú na odstránenie patogénov pri diagnostikovaní pacientov s chronickou formou ochorenia. Príjem fluórchinolónov vyvoláva nerovnováhu v črevnej mikroflóre, takže lekári odporúčajú súčasnú liečbu liečivami so živými kultúrami laktobacilov. Tieto antibiotiká nie sú určené na liečbu tehotných žien a detí mladších ako 14 rokov kvôli závažným kontraindikáciám a vedľajším účinkom.

  Chlamydia sa ničí takýmito liekmi:

  • Ofloxacín;
  • pefloxacín;
  • lomefloxacín;
  • Ciprofloxacín.

  Drogy sa používajú aj na liečbu ureaplazmózy, kvapavky a iných pohlavne prenosných chorôb. Fluórchinolóny rýchlo odstraňujú príznaky chlamýdií - časté nutkanie vyprázdniť močový mechúr, pálenie v močovej trubici, nepohodlie po pohlavnom styku.

  Wobenzym sa používa na liečbu chlamýdií na zvýšenie účinku antibiotík

  Liečba patológie u žien a mužov

  Ťažkosti pri liečbe chlamydií si vyžadujú použitie liekov, ktoré môžu zosilniť účinok.antibiotiká a imunostimulanty. Patria sem Wobenzym a Flogenzim, ktoré obsahujú enzýmy - biologicky aktívne látky, ktoré sa priamo podieľajú na metabolických procesoch. Tieto lieky majú veľa pozitívnych vlastností:

  • zníženie závažnosti zápalového procesu;
  • pomáhajú rýchlo odstraňovať príznaky;
  • zvyšujú imunitu človeka.

  Lekári začínajú s liečbou chlamydií u žien zvyšovaním celkovej imunity. Pri liečbe chlamýdií sa Wobenzym a Flogenzim používajú ako imunomodulátor a tiež na zvýšenie farmakologického účinku antibakteriálnych liekov. Tento prístup k liečbe pomáha urýchliť regeneráciu, znižuje dávku antibiotík a podľa toho počet vedľajších účinkov.

  Probiotiká a prebiotiká

  Dlhodobé používanie antibakteriálnych látok rýchlo vyvoláva smrť črevnej mikroflóry, čo môže viesť k aktivácii baktérií podmienečne patogénnej mikrobiocenózy. Počas liečby akútnej a chronickej chlamýdie sa pacientom predpisujú lieky s laktobacilmi a počas rehabilitácie bifidobaktériami.

  Nasledujúce probiotiká sa osvedčili v prevencii a liečbe dysbiózy:

  • laktobaktín;
  • bifidumbakterín;
  • Bifiform;
  • Linex;
  • Acipol.

  Probiotiká a prebiotiká tiež znižujú pravdepodobnosť vzniku alergických reakcií pri súčasnom užívaní veľkého počtu antibakteriálnych liekov.

  Antioxidanty

  Lieky neutralizujú negatívny účinok voľných radikálov, chemických zlúčenín tvorených počas tvorby zápalových ložísk. Medzi tieto lieky patria:

  • kyselina glutámová;
  • vitamín C;
  • karotén;
  • Vitamín E.

  Antioxidačný komplex sa nachádza v rôznych doplnkoch výživy, napríklad vo Vetorone. A vitamíny s minerálnymi látkami si môžete kúpiť na dlhodobý príjem - Supradin, Complivit, Centrum.

  Použitie antioxidantov v malých dávkach je potrebné na zvýšenie odolnosti tela voči bakteriálnym infekciám

  Antihypoxanty

  Pri liečení akútnej a chronickej chlamýdie sa používajú lieky, ktoré zvyšujú imunitu pacienta na všetkých úrovniach. Tieto lieky zahŕňajú antihypoxanty, ktoré majú priaznivé účinky na dýchanie buniek. Zloženie tabliet a roztokov na parenterálne podanie obsahuje minerálne a rastlinné zložky, ktoré majú nasledujúce terapeutické vlastnosti:

  • imunostimulačné;
  • protizápalové;
  • antioxidant;
  • metabolický;
  • detoxikácia.

  Antihypoxanty stimulujú obranné systémy tela a obnovujú jeho narušené funkcie. Táto skupina liekov zahŕňa Ubichinón, Cytochróm-C, Koenzým 310. Zabraňujú, znižujú alebo eliminujú akýkoľvek prejav hypoxie.

  Imunomodulátory

  Pri infekcii rôznymi druhmichlamydia je vážne inhibovaná a stav imunitného systému sa mení, čo spôsobuje chronickú chorobu. Chlamydia sa dá liečiť iba integrovaným prístupom k liečbe, keď sa užívanie antibiotík kombinuje so zvýšením obranyschopnosti tela. Lekár sa podieľa na výbere imunomodulátorov, posudzovaní celkového zdravotného stavu pacienta a závažnosti zápalového procesu.

  Najúčinnejšie pri liečbe chlamydií sú tieto lieky:

  • Immunomax;
  • polyoxidónium;
  • Erbisol.

  Imunomodulátory a imunostimulanty sa nepoužívajú vždy. Indikácia na použitie je kompletný imunogram a komplikovaný priebeh ochorenia.

  Hepatoprotektory

  Antibiotiká s dlhodobým používaním významne zvyšujú záťaž pečene, pretože metabolizmus týchto liekov sa vyskytuje v hepatocytoch. Lieky skupiny tetracyklínu a fluórchinolónu sú schopné poškodiť pečeňové bunky aj po jednej dávke. Aby sa predišlo vzniku udalostí v takom negatívnom scenári, lekári predpisujú použitie hepatoprotektorov:

  • Essential Forte;
  • Carsil;
  • Phosphogliv a Phosphogliv Forte;
  • Carsil;
  • Liv-52.

  Hepatoprotektory normalizujú metabolizmus tukov, bielkovín a uhľohydrátov, podporujú odstraňovanie toxických produktov rozkladu chemických zlúčenín z pečene a zachovávajú a obnovujú hepatocyty.

  Antimykotiká

  Antimykotiká sú súčasťou komplexného liečebného režimu pre chlamydiu u mužov a žien. Sú nevyhnutné na prevenciu a liečbu dysbiózy vyvolanej antibiotikami. V niektorých prípadoch (so silným poklesom imunity) sa podmienene patogénne mikroorganizmy patriace k rôznym druhom kvasinkových húb začnú množiť v čreve v mieste mŕtvych prospešných baktérií. Antimykotiká pomáhajú zastaviť ich rast a šírenie:

  • Diflucan;
  • Flucostat;
  • flukonazol;
  • Nystatín.

  Tieto lieky rýchlo odstraňujú príznaky kandidózy a normalizujú črevnú mikroflóru. Terapeutický účinok sa zvyšuje počas užívania probiotík, probiotík a antimykotík.

  Vykonávanie následných vyšetrení

  Po ukončení liečby chlamydií sa pacient podrobuje kontrolným laboratórnym testom na vyhodnotenie výsledkov liečby. Vyšetrenie je indikované 1 - 1,5 mesiaca po užití poslednej dávky farmakologických prípravkov. Špecialisti v laboratóriu študujú vzorky krvi a šroty z genitálneho traktu na prítomnosť patogénov chlamydie a špecifických protilátok.

  Úplné zhodnotenie je naznačené neprítomnosťou patogénnych mikroorganizmov v testovaných vzorkách. Ak sa zistí aj malé množstvo chlamýdií, lekár podľa svojho uváženia upraví dávkovanie antibiotík alebo ich nahradí. Liečba v žiadnom prípade nevylučuje možnosť opakovaniainfekcia, pretože imunita voči patogénom chlamýdií sa nevytvára.

  Po liečbe chlamydií pomôžu ľudové lieky rýchlo zvýšiť imunitu

  Recepty tradičnej medicíny

  Liečivé byliny a potravinové výrobky neobsahujú zložky, ktoré by mohli zničiť chlamydie. Liečba ľudovými prostriedkami je preto nepraktická a dokonca nebezpečná, pretože povedie k prechodu akútnej formy choroby na chronické a rýchle šírenie pohlavne prenosnej infekcie. Infúzie, odvary a alkoholové tinktúry sa môžu používať po úplnom zotavení po celú dobu rehabilitácie.

  Takéto lieky pomôžu zvýšiť imunitu, obnoviť poškodené pečeňové bunky a normalizovať metabolizmus. Čo odporúčajú tradiční liečitelia:

  • do sklenenej nádoby je potrebné vložiť 100 g sušených kvetov nechtíka lekárskeho a do litra naliať 90 litrov etylalkoholu. Trvajte na 2-3 týždňoch na tmavom mieste. Pred použitím pridajte 9 dielov vody do jednej časti tinktúry a použite na vykojenie;
  • Nalejte 3 lyžice do termosky lyžice rozdrvených sušených bobúľ malín, borievky, čučoriedok, divej ruže a zalejeme litrom vriacej vody. Trvajte na tom, 2 hodiny, napätie. Pite namiesto čaju na posilnenie imunitného systému.

  Počas liečby chlamýdií doma by sa mal obmedziť príjem mliečnych výrobkov, sladkého pečiva a čokolády. Takáto strava urýchli množenie chlamýdií, aktivuje rast patogénnych kvasiniek.

  Príznakychlamydia, najmä v počiatočnom štádiu, sú podobné príznakom mnohých ochorení močového systému. Zistiť príčinu bolesti a pálenia počas močenia je možné iba po laboratórnych, a ak je to potrebné, aj po inštrumentálnych štúdiách. Začatie liečby v skorom štádiu chlamýdií zníži dávku liekov používaných počas antibiotickej liečby a významne urýchli zotavenie.