Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu

Obsah

  Osteochondróza krčnej chrbtice je degeneratívna-dystrofická patológia charakterizovaná riedením stavcov a poškodením nervových koreňov. Negatívne zmeny vedú k zníženiu funkčnej aktivity tejto časti chrbtice. Osoba pociťuje silné bolesti hlavy, trpí závratmi a čiastočnou stratou sluchu. Osteochondróza sa týka chronických chorôb, ktorých liečenie vyžaduje integrovaný prístup.

  Na odstránenie patológie a obnovenie pohyblivosti stavcov sa používajú farmakologické prípravky, masáže, akupunktúra av prípade potreby chirurgický zákrok. Pred liečbou domácej osteochondrózy krčka maternice by ste sa mali poradiť s neurológom, aby ste zistili príčinu choroby a predpísali primeraný terapeutický režim.

  Ako začať liečbu

  Otázka, či je možné vyliečiť osteochondrózu krčnej chrbtice, bezpochyby vyvoláva obavy mnohých pacientov z vertebroológov a neuropatológov. Ak deštruktívne zmeny práve začali ovplyvňovať medzistavcové platničky, patologické procesy sa úplne zastavia liekmi a fyzioterapeutickými procedúrami. Pri hlbokých léziách kosti a (alebo) chrupavky lekár predpíše lieky nielen na zmiernenie bolesti a zápalu, ale aj na dlhodobé obnovenie stavcov.

  Osteochondróza sa preto nevyskytuje bez dôvodu rýchlej a účinnej liečbymusí byť nainštalovaný v procese diagnostiky. Najčastejšie vyvolávajú zvýšenie záťaže krčných stavcov faktora:

  • sedavý spôsob života;
  • s nadváhou.

  Liečba sa môže začať až po odstránení príčiny bolestivých kŕčov a závratov. Pred začatím liečby lekár trvá na tom, aby sa zmenili zvyčajné spôsoby života. Ak pacient počúva užitočné tipy, potom to spomalí progresiu choroby, zastaví šírenie zápalového procesu do zdravých oblastí chrbtice. Tu sú niektoré z týchto odporúčaní.

  Motorická aktivita

  Je prísne zakázané liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice a súčasne vystavovať telo vážnemu fyzickému námahe. Ak je pacient náchylný na degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, nedokáže však zdvíhať závažia a venovať sa aktívnemu športu. Na obnovenie pohyblivosti pohybového ústrojenstva lekári odporúčajú terapeutické cvičenia a telesnú výchovu v kombinácii s klasickou masážou.

  Cervikálna osteochondróza často postihuje ľudí, ktorých práca zahŕňa:

  • s predĺženým postavením;
  • s konštantnou polohou na sedenie.

  V druhom prípade pravidelné cvičenia pomôžu zastaviť šírenie patológie - naklápanie, mávanie rúk a nôh. Predajcovia, lekárnici, pedagógovia po celý deň čelia vážnemu stresupošta. Ak nie je možné zmeniť miesto výkonu služby, mali by ste si občas oddýchnuť.

  Správne vybraná kancelárska stolička s nastaviteľnou výškou sedadla a vysokým operadlom má veľký význam. Mali by ste tiež zodpovedne pristupovať k výberu matraca a vankúša. Najlepšie je ortopedické príslušenstvo na spanie, ktoré zaisťuje správnu polohu tela. Ak sú diagnostikované degeneratívne zmeny v počiatočnom štádiu, stačí kúpiť matrac a vankúš so strednou tvrdosťou.

  Terapeutické cvičenia sa používajú na liečbu cervikálnej osteochondrózy akejkoľvek závažnosti

  .

  Správna výživa

  Liečba osteochondrózy krčka maternice nebude fungovať bez toho, aby sa zmenili obvyklé denné menu. Zničenie medzistavcových platničiek priamo závisí od toho, čo človek počas dňa zje. Včasná zmena v strave pomôže zastaviť patologický proces a dokonca znížiť závažnosť príznakov.

  Častá konzumácia vyprážaných, tučných a údených potravín spôsobuje vysoké hladiny cholesterolu a aterosklerózy v krvných cievach, ktoré živia chrbticu. Ich zúženie vedie k nedostatku:

  • výživné látky;
  • molekulárny kyslík
  • biologicky aktívne zlúčeniny.

  To spôsobuje rýchlu deštrukciu kostného tkaniva, rozvoj osteochondrózy a následne medziobratlovú herniu. Neuropatológovia odporúčajú, aby pacienti uprednostňovalitakéto potraviny:

  • chudé mäso alebo ryby, varené alebo dusené;
  • tvaroh, kefír, varéty, ryazhenka;
  • obilniny s malým množstvom masla alebo rastlinného oleja;
  • číre bujóny, šťouchané polievky;
  • pečená alebo čerstvá zelenina a ovocie.

  Kombinácia takejto stravy s použitím farmakologických liekov rýchlo normalizuje krvný obeh v poškodených oblastiach krčnej chrbtice.

  Dôležitú úlohu pri liečbe degeneratívnych zmien hrá správny pitný režim pacienta. Ak ľudské telo neustále prežíva nedostatok tekutín, potom všetky tkanivá chrbtice pociťujú nedostatok živín a postupne sa ničia. Zastavenie progresie choroby pomôže dennej spotrebe najmenej 2 až 2,5 litra čistej vody. Takýto nápoj je vhodný na úplné dodanie tkanív tekutinou:

  • infúzia ruží;
  • ​​
  • čaj z kvetov harmančeka;
  • minerálna voda s nízkym obsahom soli.

  Je však potrebné opustiť čierny čaj a kávu. Majú diuretický účinok, odstraňujú z tela toľko potrebnej tekutiny a minerálnych solí.

  Zlé návyky

  Jednou z najbežnejších príčin osteochondrózy krčka chrbtice je zníženie priemeru krvných ciev. Fajčiari sú náchylní na túto patológiu bez ohľadu na závislosť. Tabakový dymobsahuje nikotín a rôzne toxické živice, ktoré znižujú funkčnú aktivitu krvných ciev. Ich zúženie vedie k nedostatočnému príjmu živín a kyslíka do kostného tkaniva.

  Alkoholické nápoje nie sú o nič menej toxické pre všetky miechové štruktúry. V procese ich štiepenia pečeňovými bunkami sa vytvára toxická zlúčenina acetaldehyd, ktorá sa hromadí v systémovom obehu, ktorá sa šíri po tele. Negatívne účinky toxických látok ovplyvňujú centrálny a autonómny nervový systém. Inovovanie je prerušené:

  • krčné medzistavcové platničky;
  • srdce a krvné cievy.

  Toto znemožňuje úplný krvný obeh. Dokonca aj dočasné opustenie zlých návykov odstráni príznaky choroby a zastaví šírenie zápalového procesu.

  Fyzioterapeutické postupy

  Neuropatológovia poznamenávajú, že cervikálnu osteochondrózu je možné úplne a trvalo vyliečiť iba za aktívnej účasti pacienta. Vykonávanie rôznych terapeutických postupov a opatrení pomôže urýchliť regeneráciu doma aj pod dohľadom odborníkov. Takýto integrovaný prístup povedie k upevneniu pozitívneho výsledku z používania farmakologických prípravkov na vnútorné a vonkajšie použitie.

  Za zmienku stojí, že je potrebné začať s masážou alebo zahrievaním až po úplnom vyšetrení a podľa pokynov lekára. Tieto wellness procedúry sú kontraindikované pri ťažkých zápalových stavoch.proces a (alebo) syndróm ťažkej bolesti, ktoré sú eliminované liekmi.

  Liečebná telesná výchova

  Počiatočné štádium cervikálnej osteochondrózy je vhodné na terapiu určitými cvičeniami.

  Gymnastiku alebo telesnú výchovu možno začať ihneď po hlavnej liečbe zameranej na odstránenie zápalu, opuchu tkanív a bolesti krku. Lekár vyberie skupinu cvičení individuálne pre každého pacienta. Prvé triedy sa musia začať pod dohľadom odborníka, aby sa zabránilo nadmernému zaťaženiu poškodených častí chrbtice. V budúcnosti môžete cvičenia vykonávať sami doma.

  Terapeutické cvičenia by mali byť pravidelné a systematické. Je lepšie vykonávať skupinu cvičení denne po dobu 10-15 minút, ako trénovať niekoľko hodín 1-2 krát týždenne. Miecha má spoločný obehový systém, takže degeneratívne deštruktívne zmeny postupne ovplyvňujú všetky jej oddelenia.

  Ak sa pacient sťažuje na silnú bolesť v krku, potom sa zápalový proces môže rozšíriť na hrudné medzistavcové platničky. Špecialisti berú do úvahy túto vlastnosť osteochondrózy a vyberajú súbor cvičení pre pacientov, ktorí pozitívne ovplyvňujú celú chrbticu. Ako liečiť osteochondrózu hrudnej chrbtice je možné prečítať v tomto článku.

  Masáž

  Pacienti sa často pýtajú neuropatológov, či sa dá liečiť cervikálna liečba.osteochondróza bez použitia závažných farmakologických liekov. V počiatočnom štádiu patológie, ktorá nie je komplikovaná zápalom a silnou bolesťou, pomôže terapeutická masáž obnoviť prísun krvi v tkanive. Procedúra je tiež predpísaná pre pacientov s remisiou na urýchlenie zotavenia a na preventívne účely. Používa sa klasická manuálna alebo orientálna masáž.

  Doma môžete nezávisle vykonávať postupy na normalizáciu prísunu krvi v poškodených oblastiach chrbtice. To umožní upevniť pozitívny výsledok liečby z užívania drog a iných fyzioterapeutických techník. Na vykonanie procedúry ošetrenia by sa mal dlhý uterák navlhčiť 4-5% soľným roztokom a vysušiť. Keď držíte látku v pokrčených rukách, musíte energicky trieť chrbticu, počínajúc krčkom a končiac sekciou sakrálnou.

  Masážne sedenia môžu zmierniť príznaky osteochondrózy krčka maternice - bolesť a závraty

  Ipplicator Kuznetsova

  Ipplicator Kuznetsova pomôže nielen zbaviť sa nepohodlia, ale tiež lieči závraty pomocou cervikálnej osteochondrózy. Zariadenie je vybavené špeciálnymi ihlami umiestnenými tesne na textilnom substráte. Nedávno sa na policiach lekární objavili vylepšené ipplery vo forme valčekov a vankúšov. Pravidelné používanie zariadenia umožňuje dosiahnutie rôznych terapeutických účinkov:

  • obnoviť optimálny prísun krvi;
  • zastaviť šírenie zápalového procesu;
  • eliminujú vestibulárne poruchy;
  • normalizuje spánok;
  • znižujú závažnosť bolesti vo všetkých častiach chrbtice.

  Malo by sa poznamenať, že ippléry Kuznetsov sú vybavené hrotmi rôznych priemerov. Ostré ihly môžu spôsobiť také silné bolesti, že zariadenie sa nebude dať používať. Preto by ste sa pred nákupom mali poradiť s lekárnikom a kúpiť si aplikátor s najmenej ostrými hrotmi.

  Zahrievanie

  Keďže krčná chrbtica sa nachádza v tesnej blízkosti mozgu, je potrebné vykonávať tepelné procedúry iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pacienti, ktorí sa nezávisle podieľajú na otepľovaní v akútnom štádiu zápalového procesu, sú často hospitalizovaní na nemocničných oddeleniach. To viedlo k prudkému progresu patológie, k šíreniu choroby na zdravé medzistavcové platničky.

  Ak neuropatológ odporučil tepelné postupy, je možné zvoliť jednu z týchto metód:

   91) odieranie alkoholom tinktúrou lekární;
  • suché zahrievanie v plátnovom vrecku s hrubou soľou;
  • komprimuje vodkou.

  Farmaceutické masti s otepľujúcimi, dráždivými a rušivými vlastnosťami pomôžu liečiť nekomplikovanú osteochondrózu krčnej chrbtice:

  • Revmalgon zo série 911;
  • Kapsikam;
  • Finalgon;
  • Apisatron;
  • Viprosal.

  Niektoré z týchto lokálnych prípravkov obsahujú jed včiel alebo hadích, ktorý vykazuje protizápalové a analgetické účinky. Po nanesení masti na poškodené oblasti medzistavcových platničiek sa v nich zvýši krvný obeh, čo zabezpečí tok živín a biologicky aktívnych látok.

  Otepľovacie prípravky často vyvolávajú vývoj alergických reakcií, a preto by sa pred použitím mali vykonať testy. Malé množstvo masti by sa malo vtierať do kolena alebo zápästia a počkať 15 až 20 minút. Pri absencii sčervenania pokožky a nepohodlia môžete produkt bezpečne aplikovať na krk.

  Mumiye je účinná liečba domácej osteochondrózy krčka doma

  Recepty tradičnej medicíny

  Tradiční liečitelia nazhromaždili rozsiahle skúsenosti s liečbou osteochondrózy krku. Podobne ako odborníci na tradičnú medicínu odporúčajú dodržiavať správny životný štýl a odmietnuť potraviny s vysokým obsahom soli, korenia a tukov. Bylinné recepty často používajú bylinky, ktoré majú protizápalové a regeneračné vlastnosti, med, múmie, propolis a alkoholové tinktúry. Najvyššia terapeutická účinnosť sa dosahuje liečbou takým ľudovým liekom:

  • 20 mg pastovitej múmie sa rozpustí v lyžici vody a nechá sa v chlade, chránené pred slnečným žiarenímmiesto na jeden deň. Do výslednej hustej zmesi pridajte 2 až 3 lyžice. polievkové lyžice akéhokoľvek medu a pol hodiny pred každým jedlom si vezmite 10 g. Také liečivo sa môže tiež použiť ako vonkajší prostriedok, ktorý votiera malé množstvo do poškodených oblastí krčnej chrbtice;
  • naplňte kúpeľ teplou vodou a pridajte 2-3 kvapky éterických olejov liečivých bylín: rozmarín, jedľa, borievka, bergamot, tuja. Čas liečenia je 25-30 minút;
  • Nalejte 3 lyžice do smaltovanej nádoby. lyžice elecampanu, hypericum, nesmrteľky, nechtíka lekárskeho a bobule listovej. Nalejte liter vriacej vody a nechajte pôsobiť 5 hodín. Kmeň, vziať 0,5 šálky pred jedlom 2-3 krát denne.

  Takéto látky na vnútorné a vonkajšie použitie nielen zastavujú zápalový proces, ale tiež odstraňujú bolesti hlavy pri cervikálnej osteochondróze. Recepty tradičnej medicíny je možné kombinovať s klasickou masážou, liečebnými cvičeniami a inými fyzioterapeutickými opatreniami.

  Lieky

  Neuropatológovia sú často liečení pacientmi trpiacimi stuhnutosťou pohybu a silnou bolesťou. V takýchto prípadoch sa na rýchlu pomoc používajú lieky vo forme injekčných roztokov. Liečba 2 alebo 3 stupňov závažnosti krčnej osteochondrózy je možná pomocou kapsúl, dražé alebo tabliet.

  Masti s nimesulidom rýchlo odstraňujú bolesť a zápal pri osteochondróze krčka maternice

  Súbežne sna orálne alebo parenterálne podávanie sa používajú vonkajšie alebo parenterálne lieky. Aké lieky sú najúčinnejšie pri liečbe poškodených medzistavcových platničiek:

  • nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, indometacín, meloxikam. Tieto roztoky, kapsuly a tablety rýchlo zastavujú zápal, znižujú závažnosť bolesti. NSAID nie sú predpísané pre pacientov s ulceróznymi léziami gastrointestinálneho traktu;
  • hormonálne lieky. Kortikosteroidy majú schopnosť eliminovať bolesť a zápal v čo najkratšom čase. Hormonálne lieky sa zvyčajne používajú spolu s anestetikami na paravertebrálnu blokádu. Kortikosteroidy sa predpisujú v prípadoch, keď osteochondróza nie je prístupná pri liečbe inými farmakologickými liekmi. Hormonálne injekcie nepriaznivo ovplyvňujú imunitu osoby, preto sa používajú zriedka;
  • anestetiká. Syndróm silnej bolesti môžete liečiť anestetikami Novocain a Lidocaine. Používajú sa na lokálnu neuromuskulárnu blokádu, ktorá sa vykonáva subkutánne, intradermálne, intramuskulárne, perineurálne. Na odstránenie príznakov cervikálnej osteochondrózy stačí 5 liečebných postupov;
  • antispasmodiká. Tieto lieky sa predpisujú pacientom na liečbu bolesti hlavy a svalových kŕčov. V závislosti od sily syndrómu bolesti sa antispasmodiká (No-shpa, Drotaverin, Papaverín hydrochlorid) podávajú parenterálne alebo sa používajú vo forme tabliet;
  • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krčných stavcov - Trental, Curantil, Actovegin. Znižujú viskozitu krvi, normalizujú jej cirkuláciu. Neuropatológovia s osteochondrózou, sprevádzané opuchmi, odporúčajú spolu s týmito látkami diuretiká pacientom - Veroshpiron, Trigrim, Hypothiazide;
  • vitamíny skupiny B. Vitamínové komplexy - Combilipen, Milgamma, Neuromultivitída, Neurobion - pomôžu vyliečiť patológiu krku. V závislosti od štádia osteochondrózy sa lieky predpisujú vo forme roztokov na intramuskulárne podávanie alebo dražé na orálne podávanie.
  • Pred začatím liečby osteochondrózy lekár identifikuje faktory, ktoré vyvolali deštruktívne zmeny. Ak sa zistí neurogénna príčina choroby, pacientovi sa odporúča užívať sedatíva a sedatíva - alkoholové tinktúry valeriány a materskej vody, Persenu, Afobazolu, Tenotenu.

  Dodržiavanie lekárskych odporúčaní týkajúcich sa výživy, správneho životného štýlu a pitného režimu pomôže úplne vyliečiť osteochondrózu krčných stavcov. Kombinácia liekovej terapie s fyzioterapeutickými postupmi významne urýchli zotavenie. Počas rehabilitačného obdobia je možné pomocou ľudových prostriedkov zlepšiť celkový stav tela.