Ako liečiť cervikálnu chondrózu, aby ste sa ju rýchlo zbavili?

Cervikálna chondróza (alebo osteochondróza) - takzvané degeneratívne-dystrofické zmeny v cervikálnom segmente chrbtice, ktoré často vedú k významnému narušeniu jej štruktúry a funkcií.

Približne ¾ dospelej populácie trpí touto chorobou, ale väčšina ľudí v skutočnosti nechápe, čo sa týka. Spravidla sa cervikálna osteochondróza vyvíja postupne a ľudia sa v tomto čase prispôsobujú neustálej bolesti. S týmto problémom sa však dokážete vyrovnať, stačí urobiť potrebné opatrenia a potom neznesiteľná bolesť v krku opustí vaše telo navždy.

A ako zaobchádzať s cervikálnou chondrózou? Na túto otázku môžete ľahko odpovedať až po prečítaní tohto článku. Začnime teda.

Dôvody rozvoja cervikálnej chondrózy

Jedným z najnaliehavejších problémov moderného ľudstva je sedavý spôsob života. Pretože vynútené minimálne zaťaženie, ktorému je väčšina ľudí vystavené dvakrát denne (cesta na pracovisko a späť), nijakým spôsobom nezlepšuje celkový obraz toho, čo sa deje. Je to preto, že chôdza osoby v zhone do práce neumožňuje, aby chrbtica fungovala úplne. Zvyčajne sa vyznačuje ostrými, rýchlymi krokmi a napnutým ramenným pásom, čo spolu vedie k zlému odpisovaniu a neustálemu traseniu tela. A keď niekto príde do práce, znova sa posadí a strávi v tejto pozícii asi 7-8 hodín. A, samozrejme, po celú dobu sú jeho svaly v statickom stavenapätia.

Tento spôsob práce prispieva k postupnému narušeniu krvného obehu v chrbtici, čo v konečnom dôsledku vedie vždy k závažným dystrofickým zmenám v štruktúre stavcov a medzi nimi ležiacich diskov.

Chondróza krčnej chrbtice krčka maternice sa u každého človeka vyvíja svojím vlastným spôsobom.

Je to z dôvodu rôznych životných štýlov a dedičnosti všetkých ľudí. V tomto procese navyše zohráva dôležitejšiu úlohu genetický faktor.

A predsa len, záleží iba na osobe, či bude používať alkohol, drogy alebo iné látky škodlivé pre jeho zdravie a či vystaví svoje telo každému zbytočne zraneniu. V prípade, že sa človek chráni pred všetkými týmito negatívnymi účinkami, postará sa nielen o stav svojej chrbtice, ale aj o zdravie celého organizmu.

Cervikálna chondróza: príznaky

Na rozdiel od iných lokalizácií tohto ochorenia má cervikálna forma niekoľko viditeľných rozdielov. Ide o tieto prípady:

Krčka segmentu chrbtice je omnoho mobilnejšia ako ostatné. S nimi je spojená možnosť otáčania a nakláňania hlavy s pomerne vysokou amplitúdou. Zároveň však táto funkcia výrazne zvyšuje riziko poškodenia príslušných stavcov. Takže aj pri počiatočných zmenách v štruktúre miechy sa môže úplne narušiť fungovanie celého segmentu krčka maternice.

Tkanivá lebky, tváre a mozgu sú dodávané stavcami, ktoréprejsť priečnymi procesmi krčných stavcov. A s osteochondrózou sú často poškodené (stláčané, stlačené), čo vedie k výskytu vertebro-bazilárnej nedostatočnosti. V tomto ohľade má človek silné bolesti hlavy a závraty, ako aj zhoršenú chôdzu a reč.

18. Cervikálna vertebrálna chondróza - hlavné syndrómy
  20. bolesť v krku;
 • nadmerné napätie krku;
 • slabost brachiálnych a (alebo) krčných svalov;
 • Necitlivosť jazyka;
 • Paréza svalov končatín.

Ako liečiť cervikálnu chondrózu?

Hlavnými úlohami, ktoré by mala liečba liečby osteochondrózy krčka maternice vykonať, je obnova funkcií krčka segmentu chrbtice a odstránenie bolesti. V modernej medicíne sa na tento účel používajú tieto opatrenia: lekárske a fyzioterapeutické ošetrenie, akupunktúra, ako aj masážne a terapeutické cvičenia.

Liečba liekmi

Lieky na cervikálnu osteochondrózu sa používajú na potlačenie zápalových procesov a úplné odstránenie bolesti. Niektoré z nich navyše prispievajú k zlepšeniu trofizmu v poškodených oblastiach.

Na protizápalovú liečbu lekári odporúčajú používať NSAID (piroxikam, indometacín, aertal, diklofenak). V prípadoch, keď je potrebné bojovať s bolesťou slabej a strednej závažnosti, používajú sa analgetiká (Analgin alebo Ketorol). Antispasmodický účinok majú lieky ako Trental,Midokalm a Sirdalud. Chondroprotektory a vitamíny B prispievajú k rýchlej regenerácii poškodených tkanív.

Liečba cervikálnej chondrózy nie je tak jednoduché. V závažných prípadoch sa dodatočne predpisujú vonkajšie prípravky. Tieto zahŕňajú:

 • lokálne dráždivé látky (Nikoflex a Finalgon);
 • stimulanty regenerácie tkanív (Chondroxid, Teraflex M);
 • Masti na báze NSAID (Fastum Gel, Ketonal).

Je možné liečiť chondrózu krku pomocou iných ako liekových metód. Malo by sa to však zohľadniť v štádiu, v ktorom sa choroba rozvíja. Napríklad, ak ide o akútne štádium, pacient musí dodržiavať prísny odpočinok na lôžku. Okrem toho by povrch postele mal byť čo najpevnejší. V prípadoch, keď lekári zistia, že v pacientovi je zovretý nerv, odporúčajú udeliť súhlas s predĺžením krčných stavcov, ktoré sa vykonáva pomocou glissonovej slučky. Ak je tento typ liečby pre človeka kontraindikovaný, alternatívnou možnosťou môže byť trakcia pomocou manuálnej terapie.

Fyzioterapia používaná na účinné liečenie osteochondrózy krčka maternice:

 • magnetoterapia;
 • Ultrazvuk;
 • Diadynamometria.

Ďalším úžasným spôsobom liečby cervikálnej chondrózy je fyzická terapia kombinovaná so špeciálnou masážou. Lekári tiež odporúčajú kúpanie (v teplej vode) pre ľudí, ktorí majú tento problém. Ale mali by ste si vždy pamätať, že akékoľvek cvičenie môževykonávať iba počas obdobia remisie choroby.