Ako liečiť červené hrdlo

Obsah

  Hyperémia sliznice hrdla je znakom vývoja špecifického ochorenia v tejto oblasti, ktoré môže mať infekčnú alebo neinfekčnú etiológiu. Pred stanovením najúčinnejšej liečby červeného hrdla u dospelých je potrebné zistiť, čo spôsobilo výskyt tohto príznaku. Z tohto dôvodu sa bude metodika liečby v každom prípade líšiť. Ako liečiť červené hrdlo, viac v článku.

  Lieky na liečbu príznaku

  V prípade, že je stena zadného hltanu červeno a nezaznamenávajú sa žiadne alarmujúce ďalšie príznaky, je to fyziologický kauzálny faktor, napríklad predchádzajúce použitie prechladnutia. jedlo alebo vdychovanie studeného vzduchu. V tomto prípade je dôležité sledovať, čo predchádza začervenaniu, a pokúsiť sa vylúčiť jeho účinok.

  Pokiaľ ide o patologické príčiny hyperémie hrdla, patrí medzi najbežnejšie infekčné choroby - faryngitída a angína. Takéto patológie môžu mať akútny aj chronický priebeh. V prvom prípade patológia spravidla trvá niekoľko týždňov (zriedka sa tiahne mesiac) a v druhom - rok - a pri horšej liečbe to trvá oveľa dlhšie.

  Ak popri hyperémii hrdla a hrtanu existuje aj vysoká horúčka, bolesť v tejto oblasti a iné prejavy prechladnutia, je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorýurčiť najúčinnejšiu liečbu. Vo väčšine prípadov je predpísané použitie liečivých aerosólov, resorpcia špeciálnych pastiliek av závažných prípadoch použitie antibiotík. Červené hrdlo môžete liečiť pomocou ľudových liekov.

  Odborníci odporúčajú piť iba teplé nápoje so studenou, v žiadnom prípade studenou alebo horúcou

  Spreje

  V hrdle sú aerosóly z sčervenania, a to na základe jódu, aj bez toho, aby boli obsiahnuté v zmesi. Prvý sa vyrovná s patogénmi, čo prispieva k ich zničeniu.

  Jód, ktorý sa nachádza v takýchto sprejoch, preniká do krvi a materského mlieka. Z tohto dôvodu je počas dojčenia zakázané používať prípravky obsahujúce jód do krku.

  V prípade predávkovania drogami sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky: výtok z nosa, letargia, zvýšené slinenie, žihľavka a iné aerosóly obsahujúce jód:

  Odporúčame tiež prečítať si: )Ako liečiť bolesť v krku
  • Lugol. Okrem období tehotenstva a laktácie sa liečivo nesmie používať na liečenie bolesti v krku s individuálnou neznášanlivosťou na takúto látku. Schválené na použitie pri liečení červeného hrdla u dospelých a detí od 5 rokov.
  • Yox-Teva. Nie je predpísaný na rozvoj srdcového zlyhania, hypertyreózy, individuálnej intolerancie jódu.
  • jodovidón. Je kontraindikovaný v prípade rozvoja zlyhania obličiek, hypertyreózy,adenómy štítnej žľazy, precitlivenosť na zložky.

  Pre drogy, ktoré neobsahujú jód a účinne bojujú proti príznakom sčervenania hrdla, možno pripísať toto:

  • Miramistin. Droga je predpísaná pre dospelých a deti od 3 rokov. Jeho použitie je počas tehotenstva a laktácie kontraindikované. Má antiseptický účinok na sliznice hrdla a ničí patogénne baktérie.
  • Chlorofyllipt. Aktívne bojuje proti stafylokokom, má antiseptické, protizápalové a antibakteriálne účinky. Liek nemôžete používať počas tehotenstva a laktácie, ani pri precitlivenosti na zložky.
  • Horacept. Liek má dobrý lokálny anestetický účinok, je však kontraindikovaný v prípade individuálnej intolerancie zložiek, ako aj s vývojom ochorenia obličiek alebo pečene.

  Ingalipt je pomerne účinný liek na ochorenia hrdla u dospelých aj detí

  .

  Ak je sčervenanie hrdla príznakom chronického ochorenia alebo napríklad bolesť hrdla, môže sa predpísať antibiotický sprej. Medzi ne patrí Ingalipt, ktorý je zakázaný používať na precitlivenosť na základné látky, ako aj na deti mladšie ako 2 roky.

  Absorpčné tablety

  Červené hrdlo sa dá rýchlo vyliečiť v kombinácii s absorpciou špeciálnych pastiliek. Patria sem napríklad:

  • Strepsils.Eukalyptový olej a mentol obsiahnuté v pastilkách majú protizápalové a dezinfekčné účinky. Neodporúča sa deťom do 6 rokov. Inak sa zvyšuje riziko akútneho bronchospazmu.
  • Neo-Angin. Priradenie dospelým a deťom od 6 rokov. Dôrazne sa neodporúča prekročiť dávku predpísanú lekárom, pretože môžete prejaviť príznaky alergie (napríklad vyrážky), ako aj bolesti brucha a zvracanie.
  • Gorpils. Ako súčasť takýchto absorbovateľných pastiliek existuje antibiotikum, ktoré pomáha rýchlo liečiť červené hrdlo. Liek predpisujte iba dospelým a deťom starším ako 12 rokov. Liečba týmto liekom často spôsobuje alergickú reakciu vo forme vyrážky na ústnej sliznici.

  V niektorých prípadoch, ak existuje veľmi červené hrdlo, ktoré sa nedá zastaviť sprejmi a absorbovateľnými pastilkami, predpisujú sa antibiotiká.

  Antibiotiká

  Všeobecne sú antibiotiká potrebné, ak je hyperémia slizníc hrdla spôsobená ochorením, ako je akútna angína. Lieky pomáhajú eliminovať nepríjemné príznaky patológie a znižujú jej intenzitu na minimum o 2 dni po začatí ich použitia.

  V prípade sčervenania hrdla a výskytu bolesti v tejto oblasti sa často predpisujú antibiotiká penicilínové a cefalosporínové. To možno vysvetliť skutočnosťou, že streptokoková infekcia, ktorá sa usadila v hrdle, má zvýšenú citlivosť na lieky týchto skupín.

  BPri liečbe sa používajú prírodné alebo syntetické penicilíny, ktoré majú deštruktívny účinok na väčšinu mikroorganizmov.

  Ceftriaxón je účinné injekčné liečivo pre angínu pectoris

  Antibiotiká, ktoré sú určené na intramuskulárne podanie, to znamená, že sa uvoľňujú vo forme injekčného roztoku, sú veľmi účinné. Od perorálnych látok možno odlíšiť napríklad amoxicilín, augumentín, amoxilav atď.

  Ľudové lieky

  Samozrejme, ak sa zaoberáte liečením červeného hrdla doma, vždy je to riziko. V tomto prípade je možné nielen dosiahnuť rýchle uzdravenie, ale aj zhoršiť priebeh základnej choroby. Ak ošetrujúci lekár schválil použitie ľudových liekov, môžete nezávisle robiť liečivé odvary a čaje.

  Bohatý teplý nápoj pomáha odstraňovať toxíny z tela a zabraňuje dehydratácii, ktorá sa často pozoruje pri výraznom zvýšení teploty. Do čaju môžete pridať varenú lipu, maliny a brusnice, šalvie alebo harmančeka. Nemenej užitočné sú lístky ríbezlí a šípky.

  Tiež môžete vypláchnuť hrdlo špeciálnymi roztokmi a odvarmi, ktoré zabezpečujú ničenie patogénov zo slizníc orofaryngu:

  • soľný roztok (pomer soli a vody je 1 lyžička na 1 liter; je dôležité zachovať taký pomer, aby nedráždil už bolesť v krku);
  • roztok sódy (pomer vody k sódy - 1 pohár na dnolyžička; hotový výrobok má vynikajúci liečivý a protizápalový účinok);
  • roztok obsahujúci jód (pomer jódu k vode je 2 kvapky na 1 pohár; je zakázané používať takýto prostriedok na individuálnu intoleranciu na jód);
  • bylinné odvariny (môžu sa použiť na prípravu harmančeka, šalvie, nechtíka, eukalyptu a iných liečivých bylín);
  • roztok na báze repy (repná šťava sa zriedi vodou v pomere 1: 1; zelenina má vynikajúci antiseptický účinok).

  Je tiež možné vykonať inhaláciu pre dospelých aj pre deti.

  Počas postupu je potrebné nadýchnuť sa pary nad vriacou vodou, do ktorej môžete pridávať liečivé byliny (harmanček, mäta, eukalyptus atď.). Ak chcete dosiahnuť vyššiu účinnosť, zakryte si hlavu uterákom. Môžete tiež dýchať vodnou parou, v ktorej boli zemiaky uvarené.

  Aj keď je základná choroba studená, nohy by sa mali udržiavať v teple. Podchladenie chodidiel je hlavným zdrojom vírusov a iných patogénov vstupujúcich do tela. Je dôležité vetrať obývaciu izbu každý deň, pretože v podmienkach horúceho vzduchu je účinnosť liečby znížená.

  Odborníci kategoricky neodporúčajú samoliečbu. Akákoľvek choroba sa dá vyliečiť, ak sa včas poradíte s lekárom.