Ako liečiť burzitídu

Obsah

  Vzhľadom na opuch a bolestivosť kĺbov môžeme povedať, že hovoríme o chorobe, ako je burzitída. V tkanivách, ktoré slúžia ako spojovací základ pre kosti, sa začínajú hromadiť bolestivé útvary, zväčšuje sa veľkosť vrecka kĺbov a zapáli sa a objavený opuch môže dosiahnuť desať centimetrov. Takéto ochorenie sa zvyčajne pripisuje chorobám z povolania, keď je človek neustále vystavený tlaku vyvíjanému na jeho kĺby. A ak neviete, ako liečiť burzitídu a nezačínate ju robiť včas, potom v budúcnosti bude možné čeliť vážnym komplikáciám.

  Zásady liečby burzitídy

  Celý proces liečby takejto choroby by mal byť založený na týchto zásadách:

  • Nehybnosť a odpočinok pacienta.
  • Používanie liekov.
  • Použitie masáží.
  • Fyzioterapia.
  • Diétna výživa.
  • Terapeutické cvičenie.

  Liečba drogami obvykle zahŕňa podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov, antibakteriálnych liekov a liekov, ktoré znižujú intoxikáciu v tele. Ďalej sú predpísané komplexy vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém. Ak burzitída už spôsobila určité komplikácie a komplexná liečba neprináša svoje výsledky, je možné použiť chirurgický zákrok.

  Drogová terapia

  Používanie niektorých liekov pomôže odstrániť nepríjemné príznaky a zmierniť nepríjemné pocity s burzitídou. Po prvé, liečba je zameraná na odstránenie bolesti a nepohodlia.

  Na odstránenie opuchov v zapálenej oblasti môžete použiť obklad na báze Vishnevského masti. Na odstránenie syndrómu bolesti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Sú to chlotazol, indometacín a naproxén. Na lokálnu anestéziu sa používajú rôzne krémy a masti (Diclofenac), ako aj injekcie anestetiká. Ak takáto liečba úplne nezastaví bolesť, potom sú s liečbou spojené hormonálne lieky (glukokortikoidy), hydrokortizón alebo prednizolón. Trvanie ich príjmu je však prísne kontrolované ošetrujúcim lekárom, pretože dokáže zničiť kĺbové povrchy.

  Na uvoľnenie svalových kŕčov sa predpisujú svalové relaxanciá (Midokalm, Sirdalud alebo baklofen).

  Ak burzitída vystúpi na teplotu, môžete užiť Nurofen alebo Ibuprofen. A na odstránenie solí, ktoré sa ukladajú v kĺbových tkanivách, lekár odporúča použitie liekov proti dny. Toto je Allomaron alebo Milurit.

  Ďalším krokom je antibiotická liečba. Pomáha zastaviť zápalový proces, ak je prítomný. Najúčinnejšie lieky sú tetracyklín, erytromycín, ampicilín.

  Antibiotiká môžu blokovať zápal pri burzitíde

  .

  Je však potrebné zvážiťže spolu s patogénnou mikroflórou môžu z tela vyplavovať prospešné baktérie. Preto by sa spolu s antibakteriálnymi liekmi mali užívať probiotiká (Linex, Bifiform). Obnovia prospešnú mikroflóru vo všetkých tráviacich orgánoch.

  Posledným stupňom liečby drogami je používanie liekov zameraných na odstránenie toxínov a zvýšenie imunity. Infekcia, ktorá vstúpila do tela a dokázala infikovať kĺbové tkanivo, prispieva k akumulácii toxínov. Na odstránenie týchto toxických látok sa najčastejšie predpisuje albumín alebo atoxil. Odporúča sa tiež primeraný pitný režim. A na posilnenie imunitného systému, ktorý potom začína nezávisle bojovať s touto chorobou, sú predpísané vitamíny skupín B, A a C. Môžete piť komplex Biostim alebo Imudon.

  Masáže a fyzioterapia

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bedrový kĺb

  Fyzioterapeutické postupy pomáhajú zmierniť zápal, zmierniť opuch oblasti postihnutej burzitídou, obnoviť narušené metabolické procesy miestnej povahy a urýchliť regeneráciu. Pri ochoreniach, ako je burzitída, sa tieto postupy ukazujú ako účinné:

  • vystavenie ultrafialovému žiareniu;
  • terapia rázovými vlnami;
  • elektroforéza;
  • indukčná terapia;
  • Aplikácie parafínu a ozoceritu.

  Okrem toho možno použiť aj masáž. Uvoľní svalové napätie, ktoré spôsobuje túto chorobu. Urýchlite výmenulátky v postihnutých tkanivách a umožní vývoj kĺbov, aby sa znížilo riziko adhézie v nich.

  Liečba diétou a cvičením

  Vo väčšine prípadov je burzitída sprevádzaná ukladaním solí na steny synoviálnych vakov. Z tohto dôvodu môžu na choré kĺby pôsobiť ďalšie zaťaženia, čo vedie k zvýšeniu patologického procesu. V tomto prípade je strava jednoducho nevyhnutná. Jeho podstatou je odmietnutie soli alebo významné obmedzenie jej použitia, ako aj výrobkov, ktoré ju obsahujú. Počas klinickej výživy sa bude musieť vyhnúť nasledujúcim potravinám:

  • fazuľa a huby;
  • rýchle občerstvenie;
  • korenené a mastné potraviny;
  • ​​
  • údené a solené;
  • margarín a čokoláda;
  • korenie a kakao;
  • alkohol;
  • káva a čierny čaj.

  Pri burzitíde by sa mal klásť dôraz na obilniny, chudé mäso a ryby, mliečne výrobky so zníženým percentuálnym obsahom tuku. Je tiež povolené jesť ovocie a zeleninu, semená a orechy, marmeládu a med, zelený čaj s citrónom. Takéto jedlo pomôže doma urýchliť proces hojenia.

  Pokiaľ ide o fyzioterapeutické cvičenia (LFK), prispieva k rozvoju chorého kĺbu, jeho hojeniu a rehabilitácii. Súpravu takýchto cvičení si môže zvoliť iba lekár, pretože to bude závisieť od miesta burzitídy.

  Cvičenie s burzitídou má terapeutický účinok

  Zložitosť a intenzita cvičenia sa postupne zvyšuje. A ak pacient robí všetko správne a pravidelne,potom bude možné vyliečiť miernu burzitídu za dva týždne. Pokročilá forma ochorenia však môže trvať až tri mesiace fyzioterapeutických cvičení.

  Liečba burzitídy v závislosti od miesta

  Liečba burzitídy bedrového, kolenného, ​​ramenného alebo lakťového kĺbu má určité zvláštnosti. Ak je toto ochorenie postihnuté kolenný kĺb, používajú sa studené obklady a trenie sa vykonáva pomocou mastí, ako je Voltaren alebo Fastum-gel. Na zmiernenie bolesti je predpísaný Ketoprofen alebo Piroxicam.

  Ošetrenie ramenného kĺbu vždy zahŕňa zníženie zaťaženia tejto časti tela, použitie bandážového fixačného prostriedku, použitie obkladov na zníženie opuchu. Elektroforéza je predpísaná, v niektorých prípadoch lekár predpisuje antibiotiká. Aby sa vyliečený ramenný kĺb chránil pred opätovným rozvojom choroby, odporúča sa absolvovať liečebnú masáž.

  Burzitída bedrového kĺbu sa lieči aj elektroforézou. Pacient berie lieky, ktoré blokujú proces zápalu, chodia na liečebné cvičenia a doma vyrábajú obklady na báze liečivých bylín a rastlín. Ak burzitída zasiahla lakť, na postihnutej oblasti sa objaví začervenanie a výrazný opuch. A v tomto prípade bude liečba závisieť od faktora, ktorý túto chorobu vyvolal.

  Ak išlo o poškodenie a vo vnútri kĺbového tkaniva sa začal vyvíjať zápalový proces, potom je liečba konzervatívna.metódy a používanie tradičnej medicíny. Ale na liečbu burzitídy lakťového kĺbu spôsobenej infekciou, bude nevyhnutné pomocou antibiotík a chirurgického zákroku, ktorý zahŕňa drenáž lakťového vaku. Gázový obväz namočený v roztoku dimexidu pomôže liečiť burzitídu zápästia. Musí sa aplikovať na boľavé miesto trikrát denne počas jednej hodiny.

  Gázový obväz s dimexidom pomáha pri burzitíde zápästia

  S exacerbáciou bolesti sa do dimexidum pridáva novokain a jedna hydrokortizónová ampulka. Šľachová burzitída vedie k zhrubnutiu tkanív na päte a spôsobuje zápal sliznice umiestnenej nad vyčnievaním kosti. V tomto prípade lekár odporúča nosiť špeciálnu obuv, ktorá zaistí správnu polohu nohy, a tiež použiť mäkkú stielku. Okrem toho sú predpísané nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú zápal. Ak sa burzitída päty stala chronickou, liečba je založená na odrenín a pleťovom mlieku. A v pokročilom štádiu sa používa chirurgický zákrok.

  Tradičná medicína

  Môžete bojovať proti burzitíde a ľudovým liekom. Nasledujúce recepty dávajú dobrý výsledok:

  • dresingy s kapustou a lopúch;
  • komprimuje s Kalanchoe;
  • soľné aplikácie;
  • mydlo sa stláča s medom.

  Na úpravu kapusty a lopúcha musia byť listy týchto rastlín umyté a mierne miesené. Potom namažte oblasť postihnutú burzitídou slnečnicovým olejom, pripojte k nej listylopúch a kapusty, ktoré ich viažu teplým šálom. Túto bandáž nechajte celú noc a celý postup opakujte až do úplného zotavenia.

  Spojenie s Kalanchoe tiež pomôže doma, keď vyvstane otázka, ako najlepšie liečiť burzitídu chorého kĺbu. Aby ste to dosiahli, z chladených listov Kalanchoe musíte urobiť kaše a niekoľko hodín ju pripevniť k miestu zápalu. Alebo môžete navlhčiť kúsok vlnenej látky v soľnom roztoku a nechať obklad na boľavom mieste po dobu piatich hodín.

  Pri chronickej burzitíde pomáha mydlový obklad s medom. Za týmto účelom nastrúhajte mydlo pre domácnosť, zmiešajte ho s 500 g akéhokoľvek medu a nakrájanú cibuľu. Takýto obklad je fixovaný v oblasti zápalu a je ponechaný cez noc.

  Bursitída môže spôsobiť vážne komplikácie a následky pre celé telo, ak sa nezačne s liečbou včas. Nemali by ste sa obmedzovať iba na jeden ľudový recept alebo lieky. Terapia by mala byť komplexná, vrátane stravovacích a wellness procedúr a terapeutických cvičení. Potom sa proces hojenia uskutoční zrýchleným tempom.