Ako liečiť bronchitídu u detí

Obsah

  Bronchitída u detí je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje na slizniciach priedušiek. Hlavnými príznakmi, ktoré sa vyskytujú počas vývoja choroby, sú kašeľ (suchý, časom vlhký), pocit nedostatku vzduchu. Môžu sa pozorovať ďalšie prejavy charakterizujúce pripojenie akútnej respiračnej infekcie: horúčka, bolesti hlavy, všeobecná nevoľnosť a ďalšie príznaky intoxikácie.

  Na odstránenie zápalového procesu alebo zníženie jeho intenzity, odstránenie opuchu slizníc, bronchospazmu, rozpustenia a odstránenia spúta z dýchacích ciest sa predpisujú špeciálne lieky, ktoré sú povolené deťom rôzneho veku. Takže, čo liečiť bronchitídu u dieťaťa, uvažujeme podrobnejšie.

  Lieky

  Liečba bronchitídy u detí sa nelíši od liečby dospelých. V tomto prípade sa predpisujú rovnaké lieky s antivírusovým účinkom, expektorantné a antitusické, ako aj antibiotiká. Potrebné sú iba tie prostriedky, ktoré sú povolené na prijatie v detstve.

  Antivírusová

  Ako liečiť bronchitídu u detí, ak je spôsobená expozíciou vírusu vírusu? Účinné budú antivírusové lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať patogénne mikroorganizmy a posilňujú celkový stav imunity. Môže to byť napríklad:

  • Rimantadín (aktívne zložky lieku spôsobujú blokovanie buniek vtelo, ktoré im pomáha predchádzať vírusovej infekcii a spôsobuje jej smrť; tablety sú vhodné na liečbu dospelých a detí po 7 rokoch);
  • Algirem (uvoľňovacia forma - sirup, vďaka ktorému je vhodné používať výrobok pre dojčatá po dosiahnutí veku 1 roka);
  • Laferobión (uvoľňovacia forma - rektálne čapíky, ktoré telo dobre znáša a nespôsobuje podráždenie črevnej sliznice; liek sa predpisuje na liečbu bronchitídy u detí mladších ako jeden rok).

  Pre deti budú rektálne čapíky najúčinnejšie kvôli skutočnosti, že lieky iných foriem uvoľňovania (tablety, sirupy, kvapky) negatívne ovplyvňujú žalúdok a môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Látky obsiahnuté v čapíkoch sú priamo absorbované hrubým črevom do krvi, a tým prispievajú k dosiahnutiu patologického zamerania v správnom množstve.

  Antivírusové látky proti prieduške pomôžu rýchlejšiemu uzdraveniu

  Spolu s antivírusovými látkami sú potrebné aj iné lieky, najmä ak nie sú účinné pri liečbe bronchitídy. V takom prípade sa predpisujú antibiotiká, ktoré sa môžu užívať v detstve.

  Antibiotiká

  Liečbu pokročilej bronchitídy, ako aj existujúcich komplikácií, je možné len pomocou antibiotík. Jeden z nich sa môže nazývať amoxicilín, ktorý patrí do skupiny penicilínov a má antimikrobiálny účinok. Tento nástroj sa vyrovnáva s rôznymi infekciami dýchacích ciest, vrátane infekciíktoré spôsobujú bronchitídu a zápal pľúc.

  Amoxicilín sa používa na liečbu choroby už od 2 rokov. V niektorých prípadoch môže byť antibiotikum použité aj pre novorodencov, ale dávkovanie by mal určovať výlučne odborník.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť kašeľ na bronchitídu

  Augmentín sa považuje za ďalšie liečivo s podobným účinkom, ktoré tiež patrí do série penicilínov a má antibakteriálny účinok. Liek je povolený na použitie pre deti od 3. mesiaca života. U novorodencov sa uvoľňuje vo forme prášku, z ktorého sa pripravuje suspenzia. Staršie deti môžu užívať tablety s rovnakým menom. Droga často spôsobuje vedľajšie účinky, napríklad príznaky alergickej reakcie (vyrážky atď.).

  Flemoxín (Solutab), liek, ktorého forma uvoľňovania sú tablety, možno tiež pripísať antibiotikám. Jednoročné deti môžu žuť tablety alebo prehltnúť celé. U novorodencov sa odporúča rozriediť tabletu v malom množstve vody a vypiť lyžicu. Liek zriedka spôsobuje vedľajšie účinky vo forme alergických reakcií, ktoré umožňujú jeho použitie dokonca aj u predčasne narodených a oslabených detí.

  Makropén je liek s antibakteriálnym účinkom, ktorý je potrebný, ak je telo dieťaťa rezistentné na lieky zahrnuté v skupinách penicilínu a cefalosporínu. Pre novorodencov sa poskytuje táto forma uvoľnenialieky, ako sú granule, z ktorých sa pripravuje suspenzia. Pri súčasnom použití lieku neexistujú žiadne závažné vedľajšie účinky.

  Ďalším liekom je Zinnat, ktorý sa tiež aktívne používa na liečbu bronchitídy u detí. Uvoľňovacia forma - granule na prípravu suspenzie a tabliet. Prvé sa používajú na liečbu chorôb dojčiat (od 3 mesiacov) a detí do 3 rokov. Tablety sa môžu podávať v staršom veku.

  Liek Leflock pomáha odstraňovať existujúce komplikácie priedušiek u dieťaťa

  .

  Zinnat často spôsobuje vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú v krvi, centrálnom nervovom systéme, gastrointestinálnom trakte a imunite. Aby sa znížila pravdepodobnosť ich výskytu, je zakázané predpisovať dávkovanie dieťaťu sami, v tejto záležitosti by ste však mali dôverovať špecialistovi. Existuje injekčná forma uvoľňovania liečiva, ktorá má iný názov - Zinacef. Tento spôsob podávania liečiva je nevyhnutný v závažných prípadoch, napríklad v prípade chronickej bronchitídy alebo zápalu pľúc.

  V niektorých prípadoch, keď existujú závažné komplikácie, je napríklad predpísaný vývoj purulentného procesu priedušiek, predpisujú sa antibiotiká zo skupiny fluórchinolónov, napríklad Leflock alebo Loxof. Takéto formulácie sú dostupné vo forme injekčných roztokov.

  Expektorant a antitusikum

  Pri takýchto liekoch je potrebné bronchitídu správne liečiť. Takže, ak je spozorovaný suchý kašeľ, je na expektoranciu predpísané, aby pomoholrozpustite spútum v prieduškách a vyberte ho z tejto oblasti. Len čo kašeľ zvlhne, je potrebné užiť antitusiká, ktoré pomáhajú znižovať intenzitu príznaku a nakoniec ho úplne eliminovať.

  Takže je možné rýchlo vyliečiť bronchitídu u dieťaťa týmito spôsobmi:

  • Alteyka (predpísaná deťom začínajúcim vo veku 6 mesiacov; expektorantné lieky sa užívajú až štyrikrát denne v dávke predpísanej lekárom);
  • Mukaltín (má vynikajúci expektoračný účinok a uvoľňuje sa vo forme tabliet; novorodenci dostávajú jednu a pol tablety denne, rozdelené do 3 dávok, pre deti do 3 rokov - 3 tablety denne a pre deti do 5 rokov - 4, 5 tabliet denne, tiež rozdelených na 3 krát);
  • Herbion (liek má antitusický účinok a je k dispozícii vo forme sirupu; predpisuje sa deťom začínajúcim od 2 rokov v dávke 2,5 ml 3-krát denne a od 5 rokov v dennej dávke 15 ml rozdelenej na 3 krát);
  • Broncho Codelac (má rýchly antitusický účinok a je predpísané deťom od 3 rokov; dávka pre deti od 3 rokov je 7,5 ml, rozdelená na 3-krát, od 3 do 6 rokov - rovnaká dávka. , od 6 do 12 rokov - 15 ml, rozdelené do 3 krát, od 12 rokov - 40 ml, rozdelené do 4 dávok);
  • Bromhexín (antitusický liek je vo forme tabliet, sirupu, roztoku, dražé; u detí vo veku od 1 do 6 rokov je vhodnejšie užívať dražé a sirup a pre novorodencov interne užívaný roztok; dávku v každom prípade určuje ošetrujúci lekár);
  • ACC (antitusikum uvoľňované vo forme šumivých tablieta prášok; liek môžu užívať deti a dospelí; dávkovanie určuje ošetrujúci lekár).
  • ​​

  Vdychovanie

  V niektorých prípadoch, najmä ak nie je teplota, je možné upustiť od antibiotík. V tomto prípade budú účinné inhalácie s rôznymi liečivými zložkami. Musíte to urobiť, dodržujúc niektoré pravidlá:

   52) dýchať nad parou, keď je v sede;
  • Pomaly vdychujú liek a vydýchajú špeciálnym oddielom rozprašovača;
  • Po vdýchnutí je potrebné niekoľko sekúnd zadržať dych a potom pomaly vydýchnuť;
  • trvanie jednej relácie nie je kratšie ako 10 minút a nie viac ako 15 minút (trvanie určí ošetrujúci lekár);
  • Ak sa počas postupu používa hormonálny prípravok, odporúča sa po vdýchnutí vypláchnuť ústnu dutinu teplou vodou;
  • po zákroku je potrebné určitý čas mlčať a v teple sedieť doma, aby nedošlo k vdýchnutiu studeného vzduchu.

  Každej rodine s dieťaťom sa odporúča kúpiť nebulizátor, ktorý sa môže použiť na liečbu respiračných chorôb

  .

  Na inhaláciu je potrebné rozprašovač, ktorý je naplnený hotovými liečivými látkami. Na rozšírenie priedušiek môžete použiť lieky ako salbutamol, Berotek, Atrovent. Protizápalové lieky sú Tonsilgon N, Malavit, Rotokan.

  Ak je potrebné potlačiť aktivitu vírusovej infekcie, predpíšteFuracilín, chlorofylipt, fluimucil.

  Nevyhnutné sú aj inhalácie liečivami, ktoré pomôžu zriediť a odstrániť hlien z priedušiek (ACC, Abromene, Mukoltin), potlačiť aktivitu centra proti kašľu (Tussamag, Lidokaín) a zúžiť priedušnice (adrenalín, naftyzín). Z antibiotík je potrebné poznamenať, ako je napríklad antioxidant, tobramycín, gentamín.

  Ľudové lieky

  Detská bronchitída sa môže liečiť v kombinácii s ľudovými liekmi. Napríklad to môže byť mlieko, v ktorom sa malé množstvo medu zriedi v pomere 200 ml mlieka na 1 lyžicu. l. med, po pridaní cibule strúhané jemným strúhaním. Po filtrácii sa liek užíva perorálne pomaly v malých dúškoch.

  Čierna reďkovka nie je o nič menej účinná. Ovocie sa vyberá, až kým sa nedosiahne malé vybranie, v ktorom sa umiestni med a pokryje sa vyrezávaným vrchom. Reďkev sa odloží na 12 hodín a potom sa použije podľa určenia: perorálne sa odoberie 1 lyžička. pred jedlom.

  Pri liečení bronchitídy sa používa citrónová šťava (3 lyžice), ktorá sa zmieša s medom (50 g) a perorálne sa užíva 1 lyžica. l. na noc. Ďalším účinným prostriedkom môže byť sladké drievko (koreň), ktoré sa melie v mlynčeku na kávu a vyleje sa horúcou vodou v pomere 1: 3. Po trvaní 2 až 3 hodiny sa hotový produkt užíva perorálne o 1 polievkovú lyžicu. l. niekoľkokrát denne.

  Môžu sa použiť liečivé rastliny, ako sú podstavce, listy malín, lipové kvety. Zloženie v rovnakom pomere nalejte horúcu voduv pomere 100 g surovín na 2 litre. kvapalina. Po trvaní 20 minút musí byť hotový produkt filtrovaný a spotrebovaný 100 ml každé 3 hodiny. Hrudník je možné pretrieť jazvečím tukom, izolovať ho pomocou vlneného šálu alebo inej teplej látky zhora. Dieťa by sa malo dobre potiť.

  Aby sa v budúcnosti zabránilo rozvoju bronchitídy, je dôležité dodržiavať pravidlá prevencie chorôb. Patria sem opatrenia na posilnenie imunitného systému, konkrétne kalenie, denné prechádzky na čerstvom vzduchu a udržiavanie správnej výživy. Ak nebolo možné zabrániť vzniku bronchitídy, je dôležité čo najskôr konzultovať s lekárom a predpísať vhodnú liečbu na prevenciu komplikácií.