Ako liečiť bronchitídu doma

Obsah

  Bronchitída je ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa vyvíja s chrípkou alebo SARS. Opuch a zápal sliznice priedušiek je sprevádzaný začervenaním hrtanu, výtokom z nosa, vysilujúcim suchým kašľom, ktorý sa postupne mení na vlhký. Je veľmi dôležité vedieť, ako liečiť bronchitídu doma - pomôže to liečiť ochorenie v čo najkratšom čase a zabráni sa vzniku závažných komplikácií.

  Bronchitída môže začať s akútnym štádiom. Ak nie je správne vybraná liečba, ochorenie sa stáva chronickým, ktoré sa dá liečiť oveľa horšie. Príznaky bronchitídy sú ťažký kašeľ so sekréciou hlienu, neustále bolesti hlavy, horúčka, tachykardia. Je tiež možné porušenie psychoemotačného stavu - chronická únava, apatia, prudká zmena nálady, nespavosť.

  Na liečbu bronchitídy sa používa integrovaný prístup, ktorý kombinuje použitie liekov, alternatívne metódy liečby a dodržiava správny režim.

  Charakteristiky režimu pri bronchitíde

  S cieľom liečiť bronchitídu doma rýchlo a účinne je potrebné dodržať prísny odpočinok najmenej 2-3 dni. Keď príde úľava a telesná teplota sa vráti do normálu, odporúča sa šetrný režim s pol lôžkom, ktorý umožňuje krátke prechádzky na čerstvý vzduch.

  Je potrebné monitorovaťúroveň vlhkosti v miestnosti. Príliš suchý vzduch zvyšuje kašeľ. Najlepšie je použiť špeciálny zvlhčovač vzduchu. Ak nie je k dispozícii, stačí zavesiť niekoľko vlhkých uterákov do miestnosti. Nezabudnite na denné mokré čistenie miestnosti.

  Počas obdobia choroby je nesmierne dôležité jesť správne, odmietať mastné, vyprážané, korenené a nakladané jedlá. Základom ponuky by malo byť čerstvé ovocie, zelenina, mliečne výrobky, obilniny, chudé odrody rýb a mäsa.

  Alkohol a fajčenie by sa mali úplne opustiť. Je to tabakový dym, ktorý vyvoláva výskyt silného suchého kašľa, takže v medicíne vyniká koncepcia „fajčiarovej bronchitídy“.

  Na rýchle odstránenie kašľa je potrebné urýchliť odstraňovanie spúta z dýchacích ciest. Jeden z najúčinnejších spôsobov je považovaný za bohatý nápoj - je najlepšie piť teplé odvarky harmančeka, lipy, malín, šípiek, zeleného čaju, neperlivej minerálnej vody. Objem dennej dávky tekutiny by sa mal zvýšiť na 2 - 3 litre.

  Lieky by sa nikdy nemali používať samostatne, iba podľa pokynov lekára

  .

  Liečba bronchitídy antibiotikami

  Chronická bronchitída sa môže ako akútna liečiť doma pomocou liekov. Ak je však ochorenie sprevádzané závažným respiračným zlyhaním alebo obštrukčným syndrómom, liečba sa vykonáva výlučne v podmienkachnemocnica.

  V žiadnom prípade by ste nemali užívať lieky sami. Na ich vymenovanie musíte kontaktovať svojho lekára, ktorý vykoná komplexné vyšetrenie tela a vyberie optimálnu taktiku liečby drogami.

  Mnoho ľudí okamžite po užití prvých príznakov bronchitídy začne užívať antibiotiká. Toto je hrubá chyba, ktorá by sa nemala robiť, pretože nie každý prípad používa antibakteriálne lieky.

  Ak sa objaví bronchitída na pozadí chrípky alebo SARS. Antibiotiká sú proti vírusom bezmocné. V tomto prípade sa používajú antivírusové lieky.

  Použitie antibiotík sa odporúča v týchto prípadoch:

  • Dlhodobé zvyšovanie telesnej teploty.
  • Purulentné spútum sa uvoľňuje počas kúziel kašľa.
  • Po niekoľkých dňoch sa stav pacienta výrazne zhoršuje.
  • Dochádza k opakovanému zvýšeniu telesnej teploty.
  • Všeobecný blahobyt osoby sa výrazne zhoršuje.

  Na liečbu bronchitídy u dospelých sa používajú tieto antibiotiká:

  • penicilíny - amoxicilín, ampicilín;
  • makrolidy - Azitrox, Azitromycín, Sumamed;
  • cefalotraníny - cefazolín;
  • fluórchinoly - levofloxacín.

  Vo väčšine prípadov je trvanie príjmu antibiotík 7 - 10 dní, čo je optimálna dávka liekuliek vyberie ošetrujúci lekár.

  Lieky proti bronchitíde

  Liečba bronchitídy u detí alebo dospelých doma sa vykonáva pomocou rôznych farmakologických liekov, ktoré vyberie lekár. Povinné používanie antivírusových látok - odporúča sa, ak je rozvoj bronchitídy vyvolaný chrípkovými vírusmi alebo SARS. Najčastejšie sa používajú imunoglobulín alebo interferón, ako aj ich ďalšie analógy.

  Akútna alebo chronická bronchitída sa lieči aj mukolytikami s expektoračným účinkom. Urýchľujú riedenie a vypúšťanie spúta z dýchacích ciest.

  Z mukolytík sa najčastejšie používajú tieto látky:

  • brómhexín;
  • ​​
  • Ambroxol;
  • Lazolvan;
  • Herbion;
  • ACC;
  • Ascoril;
  • Bronchicum;
  • broncholitín;
  • Sinecode;
  • Ambrobene.

  Ak je to potrebné, v prípade zvýšenia telesnej teploty sa používajú lieky s antipyretickými vlastnosťami. Presnú dávku a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

  Lieky môžu odstrániť hlien a obnoviť zdravie dýchacieho systému

  .

  Bronchitída fajčiarov

  Bronchitída fajčiarov sa môže vyvinúť v prípade aktívneho alebo pasívneho fajčenia, ktoré sa vyznačuje silným podráždením bronchiálnej sliznice a oslabujúcim kašľom. Prvá vec, ktorú treba urobiť pri liečbe tohto ochorenia je úplne prestať fajčiť aaktívne sa zapájajú do obnovy normálneho stavu dýchacieho systému.

  Fekálnu bronchitídu je možné liečiť doma až po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Najčastejšie predpisované Flemoklav, supraky, hemomycín, levofloxacín, ambrohexal, karbocysteín.

  Odporúča sa liečiť bronchitídu fajčiarov bronchodilatátormi, ktoré sú k dispozícii vo forme tabliet - môže to byť Brikanil, Teofylín, Eufillín. Erespal, sirupy Ascoril tiež výborne pomáhajú.

  Fajčiari môžu na liečbu bronchitídy v domácnosti používať rozprašovač - jedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré sa používa na inhaláciu liekov. Najčastejšie sa odporúča používať Ventolin, Berodual, Salbutamol.

  Účinné ľudové lieky

  V kombinácii s liečbou drogami sa používajú domáce lieky, ktoré ponúka tradičná medicína. Sú vysoko účinné a bezpečné, preto ich možno použiť na liečbu detí aj dospelých.

  Na odstránenie oslabujúceho kašľa sa odporúča, aby ste počas celého dňa pili veľa teplej mliečnej srvátky. Jemne obalí dýchacie cesty a zastaví kašľové útoky. Teplé mlieko s prídavkom medu alebo malinového sirupu má podobný účinok.

  Zmes teplého mlieka a Borjomi v rovnakých pomeroch sa považuje za mimoriadne užitočnú.

  Je tiež veľmi užitočné mierne zahriať mliekoprírodné kakaové maslo, malé množstvo sódy alebo masla, ako aj jazvový tuk. Štyri polievkové lyžice nasekajte v mixéri a potom nalejte šálku vriacej vody. Potom musí byť produkt vystavený malému ohňu a udržovaný najmenej 10 - 15 minút. Pripravený, mierne ochladený vývar by sa mal vypiť celý deň počas niekoľkých etáp.

  Obklady sa považujú za účinné proti bronchitíde - napríklad môžete nastrúhať koreň chrípky a šťavu z výliskov. Vo výslednej tekutine je potrebné navlhčiť malý kúsok látky alebo šatku a pripevniť ju na hrudník, potom si obliecť teplý sveter a zabaliť sa do prikrývky.

  Na zahrievanie obkladov môžete použiť aj husaci tuk alebo horčičný prášok. Ale v prípade použitia horčičných omietok je potrebné dbať na to, aby sa na pokožke neobjavili popáleniny. Použitie horčice sa prísne neodporúča pri zvýšenej telesnej teplote.

  Kompresie a pleťové vody s bylinkami pomáhajú liečiť bronchitídu

  Na antitusické trenie sa môže použiť gáforový olej, terpentín alebo akákoľvek masť, v ktorej je prítomný. Je potrebné si uvedomiť, že v prípade zvýšenia telesnej teploty sú akékoľvek otepľovacie obklady a odreniny prísne kontraindikované. V takýchto prípadoch je výhodné použiť trenie stolovým octom zriedeným vodou v rovnakých pomeroch.

  Liečivé byliny proti bronchitíde

  S cieľom liečiť bronchitídu doma, tradičná medicínaodporúča používať rôzne liečivé práva. Na prípravu liečivých odvarov môžete použiť tieto bobule a rastliny - maliny, šípky, ríbezle, lipa, baza, ďatelina, fialka, horský popol, kalina, šalvia, podraza. Vývar sa pripravuje takto: lyžica surovín sa musí naliať do 250 ml vody, vložiť na malý oheň a nechať pôsobiť 10-15 minút. Po miernom ochladení by sa mal liek užívať 1-2 polievkové lyžice trikrát denne.

  Pravá cibuľa má vynikajúci antitusický účinok. Liečebný vývar je možné pripraviť doma. Jedna veľká olúpaná cibuľa by sa mala naplniť 400 ml vody, nádobu s ňou položiť na malý oheň a privariť do varu. Po varení produktu pridajte 50 g granulovaného cukru a varte ďalších 25–35 minút. Hotový vývar sa konzumuje v 3 polievkových lyžiciach pred každým jedlom.

  Čierna okrúhla s medom sa považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších ľudových liekov proti bronchitíde u dospelých a detí. Varenie je známe už po stáročia. Je potrebné vziať veľkú okrúhlicu, nakrájať na ňu malú depresiu, naliať do nej med a nechať 4-5 hodín. Výsledná šťava sa užíva 3-4 krát denne.

  Cesnak má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Môžete jednoducho prejsť niekoľkými strúčikmi cesnaku cez tlač, kombinovať s vopred nasekaným kôprom a pripravenú zmes použiť niekoľkokrát denne, lyžičku.

  Často dosť naAloe sa používa na liečbu bronchitídy aj u najmenších detí. Za týmto účelom si vyberte 4-5 veľkých listov rastliny, trochu odlepte a nalejte 500 ml červeného vína. Potom musí byť kompozícia umiestnená na tmavom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia a nechať pôsobiť 5 dní. Hotovú tinktúru odporúčame užívať v lyžičke 2 až 4 krát počas dňa.

  Pred liečbou sa poraďte s lekárom

  Ľudové lieky na rýchle odstránenie bronchitídy

  Existuje veľa ľudových liekov, ktoré pomáhajú zbaviť sa bronchitídy v najkratšom možnom čase. Dve polievkové lyžice šalviečky sa musia vložiť do misky s 500 ml vody, naliať 5-8 kvapiek čajovníka, harmančeka, eukalyptu alebo jedle éterického oleja. Produkt musí byť povarený 10 minút, potom by sa mal tento liečivý roztok vdýchnuť.

  Musíte vziať veľkého citróna, umiestniť do malej panvice a pol hodiny variť, potom vylisujte šťavu z vareného ovocia a skombinujte s lyžičkou glycerínu, ako aj s čajovou lyžičkou medu. Pripravený ľudový liek sa odporúča užívať čajovú lyžičku 6-7 krát denne.

  Mnoho tradičných liečiteľov odporúča používať borovicové puky na liečbu akútnej alebo chronickej bronchitídy. Do malej misky nalejte 150 g borovicových pukov a nalejte 1,5 litra čistej vody, povarte a vdychujte s výsledným vývarom, pokrytým teplou prikrývkou alebo froté uterákom.

  Dve polievkové lyžice odrody koreniaje potrebné naliať 1,5 šálky červeného vína, dať na malý oheň a variť 10 minút. Pepřový vývar sa užíva 3-4 krát po celý deň.

  Bronchitída je závažné ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa najčastejšie vyvíja v dôsledku nespracovanej chrípky alebo SARS. Na liečenie bronchitídy sa používa komplexný systém, ktorý kombinuje lieky a ľudové liečivá. Pomáha to obnoviť normálne fungovanie dýchacích ciest a zabrániť ďalšiemu postupu choroby.