Ako liečiť bronchiálnu astmu

Obsah

  Bronchiálna astma je chronické ochorenie imunitnej alebo extraimúnnej etiológie, ktoré sa vyznačuje zápalovým procesom dýchacích ciest. Príznaky sú v tomto prípade tieto: dusenie, dýchacie ťažkosti, paroxyzmálny kašeľ, sípanie, dýchavičnosť atď. Ak sa začne predčasná liečba akútnej fázy ochorenia, môžu spôsobiť celkom nebezpečné následky vrátane smrti. Takže, ako liečiť bronchiálnu astmu, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Funkcie liečby

  Nie je možné úplne vyliečiť bronchiálnu astmu, pretože toto ochorenie sa považuje za chronické. Jediná vec je, že počas exacerbácie môžete znížiť intenzitu symptómov a zabrániť takémuto vývoju v budúcnosti. Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú tieto metódy liečby:

  • užívanie vhodných liekov, ktoré môžu byť základné, to znamená, že cieľom je udržanie normálneho celkového stavu a odstránenie zápalového procesu, ako aj symptomatické, to znamená, že prispieva k odstráneniu objavujúcich sa symptómov;
  • normalizácia stravovania;
  • 12. vylúčenie faktorov vyvolávajúcich útoky;
  • opatrenia zamerané na všeobecné posilnenie tela.

  Niektorí ľudia si mýlia astmatickú bronchitídu s bronchiálnou astmou, zatiaľ čo robia nesprávnu liečbu. Hlavný rozdiel medzi chorobami spočíva v tom, že bronchitída nie je sprevádzaná zadusením. To zahŕňa srdcovú astmu, ktorá tiežjej príznaky sú podobné bronchiálnej. Preto je dôležité navštíviť lekára, ktorý určí, či je možné vyliečiť bronchiálnu astmu pomocou jedného alebo druhého lieku.

  Odborníci sa domnievajú, že pri liečení choroby sa neodporúča obmedzovať len symptomatické lieky. V takom prípade môžete celkový stav zmierniť iba krátko a postupom času sa účinok užívania týchto liekov len zníži. Zápalný proces sa naďalej vyvíja a ďalšia terapia už neprinesie pozitívnu prognózu.

  Lieky

  V posledných rokoch sa osvedčila postupná metóda liečby takéhoto chronického ochorenia. Vzhľadom na závažnosť astmy, frekvenciu a trvanie záchvatov, ich opakovaný výskyt v noci, ďalšie príznaky patológie, ktoré sa vyskytujú v akútnom období, odborníci určili 5 štádií liečby v závislosti od štádia vývoja choroby, a to:

  1. V prvej fáze sa predpisujú lieky - beta-adrenergné agonisty s krátkym účinkom. Patria sem lieky ako salbutamol a fenoterol, ktoré sa používajú iba pri záchvatoch na rozšírenie priedušiek a na ich zastavenie.
  2. V druhom štádiu je nevyhnutné používať minimálnu základnú terapiu, ktorá spočíva v užívaní jedného alebo viacerých liekov, ktoré pomáhajú znižovať závažnosť príznakov (napríklad zadusenie atď.). Najčastejšie predpísaný príjem takých prostriedkov, ako súBeclometazón súvisí s hormonálnymi účinkami. Vdychovanie sa vykonáva.
  3. V treťom stupni sa v kombinácii s vyššie uvedeným liekom užíva dlhodobo pôsobiaci β-adrenergický agonista. Pomôže to rozšíriť bronchi, čím sa prispeje k zvýšeniu lúmenu dýchacích ciest. Patria sem Formoterol a Salmeterol.
  4. Vo štvrtom štádiu sa predpisujú systémové lieky, napríklad prednizolón, vo forme tabliet alebo injekcií. Takéto hormonálne liečivo má protizápalové účinky. Stačí si uvedomiť, že liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, konkrétne nevoľnosť, vracanie, iné abstinenčné príznaky, obezita, cukrovka.
  5. V piatom štádiu vývoja choroby je osoba zvyčajne v extrémne závažnom stave, ktorý je sprevádzaný závažným zlyhaním dýchacích ciest a zriedkavo sa dá liečiť všeobecne uznávanými liekmi. V tomto prípade je predpísaná nová generácia liekov, ktoré môžu ovplyvniť priebeh zápalového procesu. Patria sem lieky ako Montelukast a Zafirlukast.

  Tablety Ambroxolu pomáhajú zbaviť sa kašľa a dýchavičnosti

  Berú tiež lieky, ktoré prispievajú k zlepšeniu výtoku zo spúta, ktorý sa počas exacerbácie choroby vytvára vo veľkom objeme. Takéto lieky pomáhajú zlepšovať celkový stav človeka: znižujú závažnosť dýchavičnosti, toleranciu cvičenia. Patria sem dobre známe Ambroxol, Ambrobene atď.

  Normalizáciastrava

  Prirodzene je nemožné vyliečiť bronchiálnu astmu navždy, ale každý človek si môže svoj priebeh vyrovnať. Z tohto dôvodu musíte v spojení s liečbou drogami upraviť svoju stravu. V tomto prípade sa lekárom odporúča dodržiavať terapeutickú stravu č. 9, ktorej hlavným cieľom je normalizovať metabolické procesy, zmierniť príznaky a zabrániť novým útokom.

  Tabuľka č. 9 pre dospelých

  Pri tejto metóde je potrebné liečiť bronchiálnu astmu u dospelých s úplným odmietnutím sladených potravín. Tiež sa oplatí obmedzovať príjem soli a jej pridávanie do varenia. To sa dá vysvetliť skutočnosťou, že sodík môže zvýšiť citlivosť priedušiek na akýkoľvek vonkajší podnet a tiež si zachováva vlhkosť, čo prispieva k rozvoju opuchu slizníc dýchacích ciest.

  Korenie, ocot, omáčky sú vylúčené zo stravy. Cesnak a cibuľa sa musia pred pridaním do potravín uvariť. Fytoncídy obsiahnuté v týchto výrobkoch prispievajú k zvýšenému výskytu astmatických záchvatov.

  Údené mäso je rovnako škodlivým výrobkom, ktorý môže spôsobiť zápal pankreasu alebo žlčníka. To môže zahŕňať príjem citrusových plodov, ananásu, manga a iného exotického ovocia.

  Odborníci odporúčajú obmedziť spotrebu čaju a kávy. Ak skutočne chcete vypiť šálku jedného z týchto nápojov, mali by ste zvoliť iba prírodný produkt, ktorý neobsahujezloženie príchutí a iných škodlivých prísad. Môže to spôsobiť astmatický záchvat. Namiesto čaju alebo kávy sa odporúča piť odvar šípky alebo infúzia liečivých bylín (napríklad harmančeka).

  Tabuľka č. 9 pre deti

  Je potrebné liečiť astmu u dieťaťa pomocou tejto metódy s úplnou výnimkou potravín obsahujúcich histamín a tyramín zo stravy. Takéto látky môžu u detí vyvolať alergické reakcie. Medzi výrobky, ktoré ich obsahujú, patria tvrdý syr, hovädzia klobása, údené mäso, konzervované potraviny, kyslá kapusta.

  Astmatické dieťa je zakázané podávať výrobky, na ktoré má telo precitlivenosť

  .

  Podľa mnohých štúdií sa preukázalo, že všetky druhy korenia a chuťové prísady pomáhajú urýchliť prienik alergénnych látok do krvného obehu.

  Eliminácia faktorov vyvolávajúcich ochorenie

  Eliminácia budúcich záchvatov je možná iba zabránením vystavenia organizmu vyvolávajúcim faktorom, konkrétne:

  • alergény, napríklad domáci prach, chlpy zvierat, peľ rastlín atď .;
  • studený vzduch;
  • tabakový dym;
  • potraviny;
  • drogy, ak k nim nie sú tolerované;
  • štipľavý zápach laku, benzínu, parfumov, farieb atď .;
  • infekcie dýchacích ciest;
  • stresové situácie;
  • intenzívna fyzická aktivita.

  V niektorých prípadochJe pomerne ťažké zabrániť vystaveniu jedného alebo druhého provokačného faktoru organizmu.

  Napríklad, ak je dieťa alergické na peľ, bude ťažké zabrániť mu, aby za dobrého počasia chodil von, napríklad na jar. To isté platí pre alergickú reakciu na vlnu, pretože dieťa môže prísť navštíviť priateľa alebo priateľku, kde žije mačka. Napriek tomu by sa rodičia mali snažiť obmedziť svoje dieťa v kontakte s alergénmi.

  Aby sa zabránilo výskytu astmatického záchvatu, odporúča sa vylúčiť akýkoľvek kontakt s alergénom

  .

  Všeobecné posilnenie tela

  Čo ešte možno liečiť na astmu, s výnimkou liekov? Zahŕňa to celkové posilnenie tela a prispôsobenie životného štýlu, a to:

  • dodržiavanie režimu práce a odpočinku (nadmerná práca nie je najlepším spôsobom ovplyvňujúcim najmä celkové zdravie a vývoj astmy: pomáha znižovať svalový tonus);
  • denné vetranie priestorov, okrem prievanu;
  • denné mokré čistenie;
  • oblečenie, vrátane spodného prádla, je vyrobené iba z prírodného materiálu, ktorý „dobre dýcha“ a dobre absorbuje vlhkosť.

  Okrem toho je pri liečení choroby, ktorá je sprevádzaná astmatickými záchvatmi, potrebné použiť vykonávanie terapeutických respiračných gymnastík, masážnych postupov a stvrdnutia - tých základných zložiek liečby, ktoré prispievajú k zmierneniu priebehu astmy.

  Ľudové liečivá

  Bronchiálnu astmu je možné liečiť ľudskými prostriedkami doma. Najbežnejšie používané zložky sú:

   78. šťava z aloe, čierna reďkev, med, vodka (všetky zložky sa zmiešajú v rovnakom objeme a nechajú sa vylúhovať 3 dni na tmavom mieste; po infúzii sa hotový výrobok užíva ústne 1 polievková lyžica niekoľkokrát denne);
  • oregano (4 čajové lyžičky byliny sa naleje vriacou vodou v objeme 400 ml a nechá sa vylúhovať počas 30 minút; hotový produkt sa berie ústne 80 ml naraz niekoľkokrát denne);
  • ovos (lúpané a umyté zrná sa naleje do mlieka a vody v pomere 0,5 plechovky zŕn na 2 litre mlieka a pol litra kvapaliny, potom sa zapáli a niekoľko hodín varí; hotový výrobok sa ústne berie) 1 pohár na prázdny žalúdok každý deň);
  • zázvor (nastrúhaný zázvor sa naleje alkoholom v pomere 1: 1 a nechá sa vylúhovať 7 dní; vylieči chorobu a niekoľkokrát denne namočí do úst, 1 čajová lyžička;
  • cesnakový olej (pripravte ho takto: maslo v objeme 100 g sa zmieša s nastrúhaným cesnakom v množstve 5 plátkov a soľou podľa chuti; hotové maslo sa konzumuje v akejkoľvek forme, môžete ho roztierať na chlieb).

  Ďalšou metódou liečby choroby doma je inhalácia, ktorá síce nespôsobuje trvalé zmiernenie príznakov, ale pomáha znížiť ich intenzitu:

  • použitie cibule a cesnaku (zložky mleté ​​na 1: 1získanie homogénnej hmoty, premiešanie a naliatie 200 ml vriacej vody; po trvaní 7 minút sa produkt používa na inhaláciu, inhaláciu ústami a výdych cez nos);
  • s použitím listov eukalyptu (nasekané listy v množstve 1 polievková lyžica.) Sa nalejú vriacou vodou v objeme 400 ml a varia sa 20 minút; po odstránení z tepla para dýcha 15 minút);
  • s použitím harmančeka (2 lyžice L. Kvetiny vriacej vody v objeme 200 ml a nechať vylúhovať 3 hodiny; potom sa produkt musí zohriať, po 15 minútach nadýchania pary).

  Samozrejme nie je možné vyliečiť astmu navždy, ale podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára pomôže v budúcnosti eliminovať výskyt jeho záchvatov.