Ako liečiť bolesti v krku

Obsah

    Bolesť v krku je prvým predzvesťou chorôb, ktoré po dlhú dobu dokážu dokonca vyhodiť najvytrvalejšiu osobu. Tento nepríjemný príznak môže byť prejavom akútnej respiračnej vírusovej infekcie, faryngitídy, alergického záchvatu, ochorenia štítnej žľazy a mnohých ďalších patológií. Potrebujete vedieť, kedy je hrdlo šteklenie, ako rýchlo vyliečiť tento stav a pomôcť pacientovi cítiť sa lepšie.

    Existujú rôzne spôsoby, ako pomôcť hrtanu zbaviť sa nepohodlia. Najbežnejšie používanými metódami liečby sú lieky na hrdlo, výplach, zahrievanie hrdla a inhalácia. Ak je potenie príznakom chemického alebo tepelného popálenia, okamžite vyhľadajte lekára.

    Liečba krku konzervatívnymi metódami

    Samozrejme, že v počiatočnej fáze ochorenia musíte pomôcť so všetkými možnými miestnymi drogami, ktoré naň majú priaznivý účinok. Väčšina z týchto liekov pomáha zmierniť opuch hrtanu, eliminuje podráždenie a začervenanie a zmierňuje zápal. Za povšimnutie stojí, že potenie môže tiež spôsobiť hojný výtok z nosa, ktorý dráždi sliznicu hrtanu. V tomto prípade je potrebné komplexné ošetrenie prípravkami na nos.

    Kloktavé roztoky

    Kloktadlo s antibiotickými roztokmi je vynikajúce pre hrdlo, ktoré pomáha predchádzať rozvoju bakteriálnej infekcie v hrtane. Zvyčajne sa odporúča lekárStomatidin. Miramistin a ďalšie riešenia.

    Stomatidín je dobre známa 200 ml fľaša s roztokom na vypláchnutie ústnej dutiny.

    Hlavnou účinnou látkou lieku je hexeditín, ktorý má antibakteriálny, protiplesňový a analgetický účinok. Liečba stomatidínom pomáha pri potení a tiež bráni rozvoju stomatitídy. Produkt je potrebné aplikovať ráno a večer, zakriviť zakaždým tridsať sekúnd. V prípade potreby je možné každé 4 hodiny opláchnuť. Pozitívny účinok stomatidínu trvá 12 hodín a na slizniciach hrdla pôsobí hexetidín ešte ďalších 65 hodín. Priemerná doba liečby je sedem dní.

    Miramistín je liek s rovnakým názvom s účinnou látkou, ktorý nemá horší účinok ako stomatidín. Miramistin sa používa na prepláchnutie niekoľkokrát denne. Hlavným účinkom lieku je antibakteriálna látka. Keď vstupuje do sliznice, Miramistin preniká cez membrány patogénnych mikroorganizmov a ničí ich. Ak je bolesť v krku u dieťaťa a dospelého spôsobená nástupom zápalového procesu, Miramistin sa dokonale vyrovná s pôvodcami choroby. Okrem toho po prepláchnutí roztokom Miramistinu pacient prechádza bolesťou, eliminuje sa nepríjemný pocit podráždenia a potu a môže voľne prehltnúť.

    Chlorofyllipt je účinné liečivo založené na extrakte z listov eukalyptu. Droga mábaktericídny, protizápalový, antivírusový a fungicídny účinok. Pri prepláchnutí chlorofylliptom sa bolesť zmierni a podráždenie zmizne, začervenaná sliznica sa menej zapáli a pri systematickom užívaní liečiva dochádza k zotaveniu za 5-7 dní. Na použitie musí byť produkt nariedený v správnom pomere rýchlosťou lyžice tekutiny v jednej poháriku vody. Vypláchnite ústa trikrát denne.

    Chlorhexidín je hlavnou účinnou látkou biglukonátu chlorhexidínu. Nástroj je vynikajúcim antimikrobiálnym liekom. Do desiatich minút po aplikácii chlorhexidínu dôjde k výraznej úľave. Opláchnutie chlórhexidínom sa má robiť zvlášť opatrne, pretože je potrebný roztok v 0,05% koncentrácii. Za týmto účelom zriedite 2,5 ml 20% chlórhexidínu v jednom litri vody a kloktajte s už získaným roztokom. Na vyliečenie potu je potrebné vypláchnuť ústnu dutinu a hrtan štyrikrát denne po dobu 30 sekúnd, pol hodiny po prepláchnutí chlórhexidínom, môžete vziať tabletu na resorpciu.

    Výplachy sú štandardné postupy, ktoré sa musia vykonávať najmenej dvakrát denne, najlepšie by mali byť štyri výplachy. Po zákroku lekári neodporúčajú jesť a piť pol hodiny. Ak sa tieto lieky používajú správne, môžete nielen odstrániť silné potenie, ale tiež zabrániť vývoju chorôb, ako je angína, zápal mandlí, atď.

    Spreje na zavlažovanie hrdla

    Ak sa kloktí na akékoľvekPretože dôvody nie sú veľmi pohodlné, môžete použiť nie menej účinnú liekovú formu - spreje. Najúčinnejšie spreje na hrdlo sú Bioparox, Tantum Verde a Oracept.

    Bioparox je liek s baktericídnymi a protizápalovými účinkami. Hlavnou účinnou látkou lieku je fusafungín. Aplikujte Bioparox sprej niekoľkokrát denne, dôkladne zalejte hrdlo.

    Spreje Tantum Verde a Bioparox sú najobľúbenejšími liekmi na bolesť hrdla

    .

    Tantum Verde je liek s benzidamínom, ktorý pôsobí proti opuchnutým a bolestivým hrdlám. Nástroj má antibakteriálny a antimikrobiálny účinok, je schopný bojovať s hubami. Charakteristickým rysom spreja Tantum Verde je možnosť anestézie po ošetrení povrchu sliznice. Liek môžete používať pre dospelých aj pre deti od troch rokov.

    Oracept je vynikajúce rýchlo pôsobiace činidlo s protizápalovým účinkom. Napriek štipľavému zápachu pôsobí tento liek veľmi jemne na červené hrdlo a nespôsobuje nepohodlie. Po aplikácii lieku sa terapeutický účinok objavuje veľmi rýchlo a potenie zmizne v priebehu niekoľkých minút. Priebeh liečby je päť dní, je potrebné vyplachovať hrdlo sprejom dvakrát denne, ale ak príznaky potenia neprechádzajú, liečba sa môže zvýšiť až päťkrát denne. Liek môžete používať nielen u dospelých, ale aj u detí od dvoch rokov.

    Cameton - jedinečný nástroj založený na syntetických látkacha rastlinné komponenty. Zloženie liečiva zahrnuje gáfor, levomentol, chlórbutanol, extrakt z eukalyptu. Vďaka takému silnému zloženiu má výrobok vynikajúci analgetický, protizápalový a baktericídny účinok. S pomocou Kametonu sa opuchy rýchlo eliminujú, normalizuje sa dýchanie, nepríjemný pocit šteklenia a pálenia zmizne. Ak sa šteklenie zhoršuje nepríjemnými príznakmi z nosných priechodov, podráždením alebo suchosťou, opuchom, potom sa nos postrieka Cametonom. Dávku môžete používať od piatich rokov.

    Je veľmi výhodné, aby ste sa ošetrovali sprejmi, dokonca si môžete vziať fľaše s liekmi so sebou do práce alebo na výlet. Liečba bolesti v krku by sa mala vykonávať niekoľkokrát denne pol hodiny pred jedlom, pričom sa pozorne sleduje reakcia na liečivo. Ak sa objaví pocit pálenia, liek sa musí zrušiť. Priemerný priebeh liečby je 7 až 10 dní.

    Pastilky

    Ďalším vhodným spôsobom liečby podráždeného hrdla sú pastilky alebo pastilky. Existuje veľa z nich na policiach lekární, ale nie všetky lieky dobre odstraňujú bolesti v krku. Faringosept, gramamidín a dekatilén, ako aj ďalšie lieky sa osvedčili vynikajúco.

    Znamená domácu výrobu gramamidínu. Základ tabliet obsahuje účinnú látku gramicidín, ktorý má analgetický a baktericídny účinok. Balenie obsahuje 18 tabliet. Môžete si vziať tablety pre deti od štyroch rokov po 1-2 ks. za deň a pre dospelých dávkaje 2 až 3 tablety. Liek sa neodporúča tehotným ženám v prvom trimestri.

    Lizobakt aj Faringosept sú vynikajúcimi prostriedkami na odstránenie bolesti v krku

    .

    Pastilky Dr. Mom pre nepríjemnú bolesť a potenie sú založené na rastlinných zložkách, a preto aktívne prispievajú k zmierneniu zápalu a opuchov. Balenie obsahuje 20 pastiliek, ktoré sú dostatočné na priebeh liečby. Pastilky sa neodporúčajú deťom.

    Lysobact je liek s lyzozýmom, ktorý je účinný proti širokému spektru patogénnej mikroflóry. Droga sa vyrába v Bosne a Hercegovine, takže to stojí o niečo viac ako domáci kolegovia. Priebeh liečby tabletami je 8 dní, počas každého dňa je potrebné rozpustiť 2 tablety trikrát.

    Prečítajte si tiež: Ako liečiť bolesť hrdla a nádchu

    Septolete sú tablety s éterickými olejmi. Mincovňa a eukalyptus zmierňujú bolesti v krku, pomáhajú odstraňovať opuchy a zmierňujú zápal. Pred liečením potu tabletami Septolete môže pacient vypláchnuť ústnu dutinu antibakteriálnym roztokom, aby sa zvýšil účinok lieku.

    Liek Faringosept je založený na účinnej látke ambazón, ktorá aktívne ovplyvňuje pneumokoky a streptokoky. Táto patogénna mikroflóra je často príčinou podráždenia a potenia. Pretože Faringosept je pomerne silný nástroj s včasnou liečbou, je možné vykonať monoterapiu liekom.

    46. ​​Vdychovanie na ošetreniehrdla na báze prírodných prísad

    Na odstránenie potu v hrdle môžete použiť nielen tablety, roztoky a spreje, ale aj ľudové liečivá. Môžete odstrániť opuchy a podráždenie sliznice pomocou roztokov liečivých bylín - tých naj šetrnejších komponentov v inhalátore. Dobrým účinkom je odvar harmančeka, šalvie, nechtíka, sódy. Ak šteklenie v hrdle nie je sprevádzané zvýšením teploty, je možné do inhalátora pridať Prospan alebo Gedelix.

    Dokonca aj najjednoduchšie domáce ošetrenie môže pomôcť s podráždením hrdla

    .

    Vdychovanie sa môže uskutočniť nielen pomocou pomôcky, ale aj samostatne. Stačí uvariť panvicu s vodou, pridať do nej potrebný liek a z hrnca dýchať paru buď cez lievik alebo prikryté uterákom. Tu je niekoľko účinných receptov, ktoré možno použiť na liečbu bolesti v hrdle pri vdýchnutí:

    • inhalácia šťavy z Kalanchoe - na prípravu roztoku zrieďte šťavu z Kalanchoe vodou v pomere 1 až 10. Teplota vody by mala byť asi 80 stupňov, čo pomôže zmierniť suchosť a potenie v hrdle;
    • Vdýchnutie medu - na liter horúcej vody sa musí pridať jedna lyžica medu, potom sa med dobre rozriedi v teplej vode a roztok sa postupne privedie k varu. Vdýchnutie by sa malo robiť opatrne pre tých, ktorí trpia alergiami;
    • inhalácie s propolisom a eukalyptom - niekoľko kvapiek oleja s eukalyptom a trochu propolisu sa rozpustí v litri vody a voda sa privedie dovarte a potom nechajte vychladnúť 5 minút. Potom sa inhaluje 10 až 15 minút;
    • Vdychovanie bylín - byliny, ktoré zmierňujú zápal, majú jedinečnú vlastnosť. Na prípravu roztoku je potrebné odobrať v rovnakom množstve listy šalvie, podkožie trávy, píniové bôby, harmanček a banán. Byliny sa varia desať minút, potom sa tekutina musí mierne zahriať a vdychovať párou najmenej 15 minút;
    • parné procedúry s éterickými olejmi - do jedného litra vody sa musia pridať dve kvapky ružového, cédrového, mäty, levandule, čajovníka, eukalyptu a pomarančového oleja, po ktorom sa voda zohreje a pokračuje sa vdychovaním;
    • Najjednoduchší recept je vdýchnutie zemiakovej pary. Avšak v počiatočnom štádiu zápalu a opuchu hrdla tento ľudový liek dokonale zvláda tento problém;
    • Bylinná kolekcia na inhaláciu - Narodniki radia, aby používali rovnaké časti dubovej kôry, brezy, harmančeka a listov čiernych ríbezlí, ktoré majú vynikajúci protizápalový a dekongestívny účinok.

    Bolesť v krku je možné liečiť doma. S pomocou farmaceutických prípravkov a ľudových liekov sa môžu pacienti za niekoľko dní zbaviť podráždenia sliznice. Ak pot nespadne alebo teplota začne stúpať, objavia sa patologické zmeny zo sliznice hrdla, potom musíte navštíviť lekára.