Ako liečiť bolesť žalúdka

Obsah

  Gastalgia je syndróm bolesti v žalúdku, ktorý má kŕče. Pravdepodobne každý človek mal podobný príznak. Dôvodom sú rôzne choroby, ktoré sa vyskytujú v tomto orgáne. Čo sa dá urobiť, ak bolí žalúdok a ako sa zbaviť základného ochorenia, ktoré je sprevádzané podobným príznakom, viac v článku.

  Prvá pomoc

  Pri náhlej bolesti brucha môžete vykonať nasledujúce kroky, aby ste zmiernili svoj celkový stav:

  • zaujať pozíciu na chrbte;
  • sundajte tesné oblečenie umiestnené v bruchu, ako napríklad opasok;
  • vypite 100 ml čistej stojatej vody (najlepšie minerálnej);
  • pokiaľ bolesti nezmiznú, je lepšie nejesť nič, najmä nezdravé jedlo;
  • sa upokojuje, pretože nervové napätie iba zosilňuje bolesť.

  Nemalo by sa stratiť zo zreteľa silnú bolesť žalúdka, pretože to môže naznačovať vývoj nebezpečného ochorenia vrátane gastritídy, vredov a iných patologických stavov gastrointestinálneho traktu. Je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý vám predpíše najúčinnejšiu terapiu.

  Lieky

  Ako liečiť bolesť žalúdka? V prvom rade ide o lieky, konkrétne tablety a suspenzie, ktoré lekár predpisuje s prihliadnutím na hlavnú príčinu príznaku. V závažných prípadoch s ťažkou bolesťou brucha, keď perorálne lieky nepomáhajú, je predpísaná injekcia silných liekov.

  Antacidá

  Akýkoľvek antacidový prípravok je určený na neutralizáciu kyslosti v žalúdku. Do tejto skupiny môžu patriť lieky ako Maalox, Almagel, Fosfalugel.

  Liek Maalox je schopný liečiť bolesť žalúdka spôsobenú gastritídou, peptickým vredom, eróziou na sliznici orgánu, chronickou a akútnou duodenitídou, dyspepsiou, ktorá sa vyskytuje na pozadí podvýživy, fajčenia a zneužívania alkoholických nápojov.

  Existujú určité kontraindikácie týkajúce sa užívania tejto drogy, konkrétne vývoj cukrovky, zlyhanie obličiek, precitlivenosť na fruktózu, deti do 15 rokov, tehotenstvo a laktácia. V posledných dvoch prípadoch sa liek môže používať s mimoriadnou opatrnosťou, ak potenciálny prínos prevyšuje možné poškodenie.

  Ďalším liekom používaným na liečbu bolesti žalúdka je Almagel, ktorý je účinný pri všetkých zápalových procesoch v tejto oblasti. Liek sa používa na liečbu akútnej alebo chronickej gastritídy, ktorá sa vyskytuje v akútnom štádiu, duodenitída, gastroduodenitída, intoxikácia potravinami, s infekčnými chorobami vírusovej alebo bakteriálnej etiológie, otravy chemickými a organickými jedmi, žalúdočnými vredmi a dvanástnikovými vredmi.

  De-nol je vynikajúci protivredový liek

  Je zakázané vykonávať liečbu liekom Almagel s rozvojom Alzheimerovej choroby, deti mladšie ako 1 mesiac s patológiou.močový systém, závažné ochorenie pečene. Ak zanedbáte takéto kontraindikácie a napriek tomu použijete liek, môžete spôsobiť vedľajšie príznaky: nevoľnosť a zvracanie, zápchu alebo hnačku, neurologické poruchy.

  Liek Fosfalugel je účinný pri liečení bolesti žalúdka spôsobenej gastritídou (akútnou aj chronickou), žalúdočnými vredmi a 12 dvanástnikovými vredmi, bráničnou herniou, biliárnymi cestami alebo patológiami pečene. Pokiaľ ide o kontraindikácie, môžu zahŕňať zlyhanie obličiek, precitlivenosť na zložky lieku. Osobitná pozornosť sa musí venovať, ak sa liek užíva počas tehotenstva as vysokou predispozíciou k zápche.

  Inhibítory protónovej pumpy

  Takéto lieky pomáhajú chrániť steny žalúdka pred eróziou a vredmi na nich. To sa dosiahne znížením výroby kyseliny chlorovodíkovej. Do tejto skupiny patrí liek Omeprazol, ktorý pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky spôsobené peptickými ulceratívnymi novotvarmi, dyspepsiou závislou od kyseliny, patologickými hypersekrečnými stavmi, syndrómom Zollinger-Ellison. Spomedzi kontraindikácií je potrebné zdôrazniť napríklad precitlivenosť na zložky, deti do 12 rokov, krvácanie do žalúdka, tehotenstvo a laktácia, patológie obličiek a pečene.

  De-nol, liek, ktorýpovažované za jedno z najbežnejšie predpisovaných liekov pri liečbe gastrointestinálnych ochorení. De-nol je účinný, ak bolesť žalúdka je spôsobená peptickým vredom daného úseku alebo duodena, gastritídou, dyspepsiou, syndrómom dráždivého čreva. Medzi kontraindikácie pri užívaní tohto lieku patrí precitlivenosť na zložky, patológia obličiek, obdobia tehotenstva a laktácie.

  Analgetiká

  Účinok nesteroidných protizápalových liekov nie je vždy založený na anestézii žalúdka, ale niekedy môžu byť účinné. Napríklad liek Ketorol, súvisiaci s protizápalovými liekmi proti bolesti, pomôže liečiť nepríjemné pocity v žalúdku akútnej povahy. Napriek tejto účinnosti sa nepoužíva pri liečbe bolesti spôsobenej peptickým vredom alebo gastritídou.

  Ketorol sa nepoužíva na odstránenie syndrómu bolesti, ak má človek precitlivenosť na jeho zložky, patológiu hematopoetického systému vrátane koagulopatie a choroby dýchacích ciest. Deti mladšie ako 16 rokov sú zahrnuté do tejto skupiny kontraindikácií, rovnako ako tehotné ženy alebo dojčiace deti.

  Medzi účinné analgetiká patrí Spazmalgon, ktorý sa používa pri liečbe bolesti žalúdka, ako aj pri liečení nepohodlia rôznej etiológie (zub, hlava atď.). Existujú určité kontraindikácie na účel lieku, najmä precitlivenosť na zložky, zlyhanie srdca, choroby pečene a obličiek,tehotenstvo a dojčenie, deti do 6 rokov.

  Enzýmy

  Ak bolesť žalúdka u dospelých alebo u dieťaťa v dôsledku trávenia alebo neabsorbovania jedla, môže sa použiť akýkoľvek enzým. Napríklad to môže byť Mezim - tablety predpísané na nevoľnosť, plynatosť, po konzumácii vyprážaných alebo údených potravín a chronickú pankreatitídu.

  Liek Festal pomôže vyrovnať sa s príznakmi prejedania sa

  Liek sa predpisuje aj vtedy, ak sa črevá už predtým prevádzkovali, konkrétne čiastočne odstránili, čo viedlo k chronickému zlému tráveniu. Kontraindikácie pri použití lieku zahŕňajú individuálnu intoleranciu zložiek, akútnu pankreatitídu.

  Do tejto skupiny patrí aj Festal, predpísaný na vývoj chronickej pankreatitídy, sprevádzaný bolesťou brucha, zápchou, grganím, pálením záhy, rovnako ako hnačkou, zápalovým, toxickým alkoholovým ochorením pečene. Okrem toho sa liek používa v pooperačnom období, po chirurgickom ošetrení žalúdka alebo pečene, žlčových ciest, pankreasu. Droga pomáha zbaviť sa nevoľnosti a bolesti spôsobenej prejedaním alebo zneužívaním tukov a vyprážaných.

  Napriek tejto vysokej účinnosti má Festal aj niekoľko kontraindikácií, napríklad sprievodný vývoj akútnej pankreatitídy, zlyhanie pečene, obštrukciu čreva. Deti mladšie ako 3 roky nesmú užívať tento liek. V obdobiachtehotenstvo a laktácia Môže sa použiť Festal.

  Absorbenty

  Ako liečiť bolesť žalúdka, ak je spôsobená otravou jedlom? Na záchranu prídu absorbenty. Napríklad to môže byť Enterosgel - liek, ktorý sa používa na liečenie príznakov u dospelých a detí s vývojom intoxikácie jedlom, hepatitída A a B, s patológiami obličiek, hnačka a rotavírusová infekcia. Okrem toho sa liek používa pri komplexnej liečbe salmonelózy, úplavice, dysbióze.

  Črevá môžu bolieť, vyžarovať do žalúdka, s rozvojom akútnej obštrukcie čreva. V takom prípade je užívanie lieku Enterosgel prísne kontraindikované. V opačnom prípade sa celkové zdravie len zhorší.

  Medzi absorbenty patrí aj aktívne uhlie, ktoré pomáha odstraňovať bolesť v žalúdku, rovnako ako plynatosť a hnačku. Je zakázané používať liek, ak je bolesť spôsobená vývojom vredu v žalúdku alebo ak je diagnostikované krvácanie do žalúdka. Príjem uhlia často spôsobuje vedľajšie príznaky: zvracanie, hnačky, zápchu.

  Strava

  Žalúdok môže tiež bolieť v dôsledku nesprávnej výživy.

  Alkohol je špecificky zakázaný na liečbu bolesti žalúdka

  V tomto prípade sa odporúča upraviť stravu, ktorá pomôže znížiť zaťaženie žalúdka, normalizovať kyslosť v tomto oddelení a objem produkcie žlčovej tekutiny. Na dosiahnutie týchto cieľov by ste mali do stravy zahrnúť kuracie vajcia (miešané vajcia alebo vajcia s mäkkým varom),šťouchaná zelenina, zatuchnutý chlieb (sušienky), cestoviny, zeleninové polievky s obilninami, varené mäso nízkotučných druhov, nízkotučné ryby.

  Naopak, je vhodné vylúčiť z diéty počas liečby chorôb žalúdka také výrobky, ktoré zaťažujú žalúdok a pankreas a ešte viac dráždia ich sliznice. Patria sem pečenie, pečenie, korenené korenie, soľ, omáčka, konzervované výrobky, silný čaj a káva, sóda, mastný vývar, kyslé odrody bobúľ, zelenina, ovocie, ako aj tie, ktoré zvyšujú tvorbu plynu (kapusta, strukoviny), vyprážané a údené.

  Pitím sa môže konzumovať iba minerálna voda, obyčajná destilovaná alebo filtrovaná slabý čaj. Káva prispieva k podráždeniu sliznice, v mlieku sú prítomné ťažké bielkoviny a baktérie v kefíri, džúsy pomáhajú zvyšovať kyslosť.

  Špecialisti odporúčajú pred použitím mleté ​​jedlo na kašovitý stav alebo nastrúhanie. Pomôže to znížiť zaťaženie žalúdka počas procesu trávenia. Je zakázané prejedať sa, pretože ani mierny hlad je oveľa lepší ako ťažkosť v žalúdku a nemá nepriaznivý vplyv na jeho stav.

  Ľudové lieky

  Bolesť na bolesť alebo silná bolesť, najmä náhla, ktorá sa objavila náhle, nie je najpríjemnejším symptómom. Môžete sa ho zbaviť doma pomocou ľudových prostriedkov:

  • kurkuma používaná pri liečení žalúdočných chorôb (1 lyžica. Korenie, naliať 75 ml vriacej vody, premiešať a pridať mlieko do 200ml celkového objemu; liek je v noci opitý, mierne predhriaty);
  • 68) bobkový list (7 listov sa naleje do 200 ml vody a zapáli sa v ohni 15 minút; po odstránení z ohňa sa produkt ochladí, filtruje a opije sa dvakrát v intervaloch jednej a pol hodiny);
  • marshmallows (2 g suroviny sa vylejú vriacou vodou v objeme 25 ml a vínnom alkohole v rovnakom množstve, potom sa rozpustia v tekutine 60 g cukru a nechajú sa vylúhovať jednu hodinu; hotový výrobok sa vyberie perorálne po 2 lyžičkách 2 hodiny);
  • citrónová šťava (2 čajové lyžičky šťavy sa rozpustí v pohári teplej vody, pridá sa štipka soli; produkt sa rozdelí na 3 časti a vypije sa ráno, na obed a pred spaním).

  Ak po podaní antibiotík bolí žalúdok a črevá, je potrebné tieto oddelenia očistiť citrónovým a ricínovým olejom. Za týmto účelom sa olej zriedi vodou v pomere 1 kvapka na 1 kg telesnej hmotnosti. Citrónová šťava sa pridá k výslednému roztoku v pomere 1: 2, mieša sa a pije sa naraz.

  Slnečnicový a olivový olej sú potrebné, ak je bolesť spôsobená zápchou alebo gastritídou. Takéto prírodné liečivá pomáhajú obaliť žalúdočné steny a chránia sliznice. Vzhľadom na účinnosť olejov sa aktívne používajú pri liečbe žalúdočných vredov a 12 dvanástnikových vredov. V takýchto prípadoch sa ktorákoľvek z nich užíva perorálne každý deň po dobu 1 lyžice. l.

  Pred použitím ľudových liekov a liekov by ste sa mali poradiť s lekárom. Nie vždy to berieme alebo to, čo robí liekpozitívna dynamika pri liečbe konkrétneho ochorenia a naopak, môže negatívne ovplyvniť jeho priebeh.